Česká veselohra o veselej rekreácii odborárov v zotavovni Jezerka. Postupne sa zoznámime s revízorom pražských elektrických dráh Andělom, energickým Slovákom Pálkom, šoférkou autobusov Marienkou, údržbárom Mašekom a ďalšími. Rekreanti sa popri svojej slnečnej dovolenke tajne pustia do rekonštrukcie miestnej detskej škôlky - a to všetko s nadčasovým i keď 50-tymi rokmi poznačeným humorom. Faktom je, že postava Anděla v podaní Jaroslava Marvana je podľa výsledkov českej ankety Hrdina filmového úsmevu najpopulárnejšou postavou histórie českej filmovej komédie. (RTVS)

Enšpígl

Pomoooooooooc tohle mě málem zabilo. Nejvtipnější to bylo v momentech, kdy to vlastně vůbec není myšleno jako vtip. Posuďte sami : "Ženská co to děláte?" " Nejsem ženská, jsem předsedkyně okresního výboru". " Teď všichni pracujeme v jedný báni----- následuje obrovský aplaus všech rekreantů". " Jste na dovolené tak se všichni máte jít kolektivně koupat ". No to fakt nejde, hláška stíhá hlášku . Pan Marvan a pan Kemr herecky nepropadli v žádném případě a když vyhodím agitku s filmu tak ta malinká zbylá část byla zábávná. Kdo je vyznavač hesla : komunisti sice vraždili, ale zase byli zadarmo rekreace, klidně může přihodit další 3 hvězdy. ()

golfista

Klasická ukázka jak to s námi soudruzi mysleli dobře. I když je tenhle film tématicky téměř shodný s Andělem na horách, tady mi to vadí o hodně víc. ()

Cival

Nechutná agitačka, která s přehledem zabíjí všechen humor skvělé komediální dvojice Marvan - Kemr. Druhý díl je už trochu lepší. ()

Houdini

Agitační komedie s výbornými herci. Jedná se sice o tendeční film, ale narozdíl od pozdějších období si ideologii snadno odfiltrujete, protože je naivní a přímočará. To normalizační díla jsou mnohem zákeřnější a otráví vám duši jenom trochu, ale mnohem nenápadněji a trvaleji. ()

Lima

Krásný příklad propagandistického filmu. DOVOLENÁ S ANDĚLEM ukazuje, jaký to v 50.letech bylo prima, jak byli všichni happy a všechno bylo fajn. Realita byla pochopitelně jiná. Jednu hvězdičku dávám pouze Marvanovi a Kemrovi. Nebýt jich, zařadil bych tuto "komedii" tam, kam patří - mezi odpad. ()

Gemini

Naprosto kouzelná dovolená ROH, naštěstí napěchovaná skvělým humorem pánů Marvana, Kemra a spol. Nicméně jako propagandistický snímek by byla Dovolená a Andělem na pět hvězd, coby skvělý příklad svého žánru...takže ve výsledku, a jen z úcty k velkým hercům, *** ()

Matty

„Co nepřišlo dnes, přijde zítra.“ Budovatelská veselohra jako podle šablony vytvořené samotným Ždanovem. Chvályhodné budování přátelství mezi národy, soudružská solidarita a pozitivní pracovní přístup jsou zástěrkami k organizovanému duchovnímu znásilnění člověka, jehož chování narušuje optimistickou image státu (resp. strany). Opakovaně je sice postavami konstatováno, že o svých soukromých záležitostech by si měl každý rozhodovat sám, jenomže jde o pouhou snahu vyvolat zdání svobodné volby. Film ve výsledku tvrdí něco jiného, když mezi soukromé a veřejné klade rovnítko. Nelze být svědomitým zaměstnancem a přitom špatným člověkem. Obdobně nelze trávit rekreaci jinak než prací. Vzorný občan socialistického Československa, ať z Moravy, Slezska nebo východního Slovenska, ať elektrotechnik nebo řidička autobusu, musí na veřejnosti vystupovat stejně lidumilně jako v soukromí. Afektovaný optimismus, zpřítomňovaný například zpěvnou náladou věčně usměvavých rekreantů, představuje neporušitelnou normu, které se anomálie Andělova typu musí chtíc nechtíc přizpůsobit. Morousovitý revizor zároveň představuje jediný vážnější problém, který je potřeba „vyřešit“. Krajina je krásná, dětičky šťastné, nezaměstnanost neexistuje („každý má svoju robotu“). Peníze možná taky nejsou, ale nač, když proletářům činí radost pracovat pro práci samou. Pro práci, která utužuje kolektiv a stírá rozdíly mezi pohlavím, věkem i národností. Přes její přímočarost, neponechávající prostor pro alternativní výklad, se Dovolenou nedá bavit alespoň škodolibě. Formálně jde o film bez nápadu, faleš je cítit z každého hereckého gesta a tezovité vyprávění nevytváří absolutně žádné očekávání nebo napětí. Zasvěcené dialogy o zakládání klínů dojem mírně zlepšují, ale není jich dost, aby to celé bylo tak blbé, až by to bylo vtipné. 50% Zajímavé komentáře: Oskar, Marthos, zputnik, ScreamJay ()

Tosim

Ani Jaroslav Marvan nemohl zachránit tento paskvil. Jeho proměna je v jeho podání sice uvěřitelná, ale vždycky když vidím postavu vedoucí zájezdu, mám nekontrolovatelné záchvaty nenávisti... ()

Radyo

Po pravdě řečeno, tahle forma komedie se mi nelíbí ani trochu. Marvan a Kemr jsou sice dobří, ale celkově je to k smíchu spíše z jiných důvodů, než tvůrci zamýšleli. ()

Radek99

Nostalgie kontra dobová komunistická agitace...velké herecké legendy kontra schématismus a tezovitost...Bořivoj Zeman a jeho nutná úlitba režimu... ()

DaViD´82

Marvan s Kemrem můžou hrát jako o život, ale k čemu to je, když je to celé zabalené do tak děsuplné agitace, že to snad více už ani nejde. A i ten humor nějak absentuje. ()

B!shop

Z tech dvou komedii o Andelovi je tahle ta lepsi. Pribeh sice neni nikterak slozitej a vetsinou tu jde jen o to ukazat, jak jsou na sebe vsichni hodny, pomahaj si a maj se fajn, ale vubec to nevadi, protoze tu je postava Jaroslava Marvana, kterej je jako vecne mrzutej Andel naprosto dokonalej. Prave diky nemu a situacim, do kterejch se dostava, je film vtipnej prakticky po celou dobu, cemuz taky napomaha smesna delka 75 minut. Fajn zabava. ()

Oskar

Když sečtete návštěvnost Pyšné princezny a Dovolené s Andělem, zjistíte, že Bořivoj Zeman se v jediném roce postaral o 12 482 570 prodaných lístků do kina. To už se nikdy nikomu (u nás) nepodaří. Oba dva filmy dobře zapadaly do "výchovného" plánu barrandovské dramaturgie, ale narozdíl od jiných byla jejich návštěva dobrovolná. Nejen u Pyšné princezny, ale i u Dovolené to svědčí o dobrém řemesle. Ale málo se ví, že ten film byl sokonce ještě úspěšnější v zahraničí. Nejen v okolních socialistických zemích, ale pokud vím, tak i v Západním Německu, Itálii a Francii. Brigádám tam asi nevěnovali pozornost, zato plakát se zachmuřeným Marvanem s košíkem hub jukal z každého rohu a právě Marvan je musel bavit. Tak jako se my smějeme dejme tomu Četníku ze Saint Tropez, ačkoli přesně nerozumíme podivně vojenskému řádu francouzského četnictva, smáli se v zahraničí soudruhu revizorovi, postavě univerzálně přenosné a srozumitelné. To, že Anděl vyhrál i anketu "Hrdina filmového úsměvu", nás všechny překvapilo, ale zase - bylo to hodnocení nejoblíbenější postavy, ne filmu. Protože Marvan ten film přesahuje. Tak prosím vnímejte i mých 60% ()

Gimli

Bohužel je místy ta propaganda skutečně nechutně odporná a kazí dojem z jinak dobré komedie. Anděl na horách je na tom v tomto ohledu mnohem lépe! ()

Boss321

Bohužel pro nás byl tenhle film natočen v době největšího komunismu (vláda Klementa Gottwalda), ale i tak se u toho docela dobře zasměju. Když přehlídnu propagandu tak Marvan s Kemrem excelují.... ()

Faidra

Mistři Marvan + Kemr = dva ostrůvky svěží zábavy v úděsném rudém moři. Pánové si vybojovali každý po hvězdičce, protože dokázali, že zahrají v podstatě cokoli. Jsou ovšem důkazy, bez kterých bych se klidně obešla. ()