Chudiatko film od oceňovaného režiséra Yorgose Lanthimose a producentky Emmy Stone prináša neuveriteľný príbeh o fantastickom vývoji Belly Baxter, mladej ženy, ktorú k životu vrátil geniálny a nekonvenčný vedec Dr. Godwin Baxter. Pod Baxterovou ochranou Bella túži po poznaní sveta a ľudí. Hladná po skúsenostiach ktoré jej chýbajú, utečie s Duncanem Wedderburnem, prefíkaným a zhýralým právnikom, do víru dobrodružstiev naprieč kontinentmi. Bella nepodlieha predsudkom doby a zasadzuje sa za rovnoprávnosť a slobodu. (Cinemart SK)

Anianna

Především chci vyzdvihnout vizuální stránku. Vše bylo bohaté, fantaskní a hodně hravé. Několika trikovými momenty mi film připomněl tvorbu Karla Zemana. Líbily se mi masky, kostýmy, scéna záměrně vyumělkovaná a hodně zdobná, práce kamery, využití optických nástrojů k vytvoření neskutečného architektonického tvarosloví. Celý vizuál balancoval na hraně mezi uměním a kýčem, ale bavil mě. Hudba mě nezaujala vůbec, dokonce mi někde vadila. Emma a Willem zahráli dokonale. Líbila se mi i Němka Hanna Schygulla, kterou jsem léta neviděla. Dějová linka nic moc. Sexualita hlavní hrdinky jako nástroj (ať už vědomý nebo nevědomý) k profackování mužského ega... no, to taky nic moc objevného není. I tak hodnotím vysoko. ()

Dandy95

Celkove mam pocit na 3* ale za tu uzasnou a originalni vytvarnou stranku si myslim ze to stoji za vic. Chtelo by to doladit nejake dejove oblouky ktery mi neprisly tak uderny a zabavny jak nejspis mohly byt. Film celkove malinko prehypovanejsi podle myho nazoru, ale jednoznacne nadprumerna filmarina. ()

papadoce

Ani Tim Burton by sa za toto nehanbil. Ja myslím, že toto môže Timík dokonca závidieť. Extravagantné, nápadité, originálne a ku tomu absolúúútne perfektne zahrané. Ženský Frankestein bez pozlátka, s kvalitným príbehom, ktorý mohla vypľuť na svet dozaista len chorá myseľ, ale chvalabohu sa tak stalo. Emma Stone je tu veľmi veľmi škaredá, ale paradoxom je, že Bella v jej podaní si vás proste získa. A odporúčam pozerať v pôvodnom znení s titulkami. Chúďatko je veľmi zvláštny film, avšak nastavuje ľuďom do istej miery zrkadlo do ktorého sa len ťažko pozerá. ()

ŠpetaMarek

18.6.1968 Prcat ...the movie. Nečekal jsem, že v podstatě feministický film umě zabalený do post-alter-viktoriánského stylu plného sexu, sprostých slova, humoru a full-frontalu (to aby i šovinisti byly obalamuceni), mě bude tak bavit. Zdánlivě chaotická kamera (každá scéna je natočená snad na 6 různých skel) snímá úchvatné scenérie, kde se art department opravdu vyřádil a v těchto lokacích řádí ďábelsky vtipný Mark Ruffalo s mile retardovanou Emmou Stone. Yorgos se nechal inspirovat spoustou klasických děl, ale kdybych se ho mohl na něco zeptat, tak jestli náhodou nenakoukal Vorlíčka s Macourkem. Větší úchylárnu jsem dlouho neviděl. ()

iz67

Úžasná výprava, skvělá muzika, výborný výkony v čele se Stone. Hezká a veselá (často) podívaná s rohy za rohem. Prostě Lanthimos. ()

Bublaga

Just wow! Po prvním zhlédnutí vím, že tohle bude jeden z mých nej filmů. Je to jako vstup do Alenčina fantaskního světa za zrcadlem místy v kombinaci s estetikou Karla Zemana a kostýmy z klipů Lady Gaga. Brilantní herecké výkony, kterým vévodí Emma Stone jako Bella Baxter. Film rozvíjí několik témat (emancipace, společenské konvence, role ženy a muže, vztah rodiče a dítěte...), ale zároveň zůstává srozumitelný a vyprávění ani jednou nespadne řetěz. Obludně krásné, dojemně vtipné. Škoda, že na Chudáčky už nikdy nepůjdu úplně poprvé. Vy co ještě ano, užijte si to! ()

CrazyMarty

Musím přiznat, že s řeckým režisérem Yorgosem Lanthimosem nemám absolutně žádnou předchozí zkušenost. Ale nejspíš to někdy rád napravím. Film je totiž poněkud zvláštní a jak samotný název napovídá, hlavní postavy jsou poněkud ubohé postavičky ve velice zajímavém sletu událostí. Bella Bexter (Emma Stone) je dospělá žena s mozkem novorozeněte a její otec, nebo spíše stvořitel, doktor Godwin Baxter (Willem Dafoe)kvůli výzkumu požádá svého lehce zmanipulovatelného studenta Maxe (Ramy Youssef) o pomoc a záznamech v Bellině výchově. Bella ale touží poznat svět a tak uteče se sukničkářem Duncanem (Mark Ruffalo) na dlouhou cestu do neznáma. Peleta barev a hravost jednotlivých lokací je neskutečná a příjemně hravá. Stejně jako kamera samotná, která je sice ze začátku černobílá a nebo v tzv. rybím oku (takové vypuklé širokoúhlé sklo), ale to je jen vývoj, stejně jako u hlavní postavy, která pak už nevidí svět jen černobíle. Místy tak až na pár obludností působí až pohádkově, což se ale velmi brzy změní. Film rozhodně nešetří nahotou nebo nadávkami a nebojí se vůbec žádných tabuizovaných témat. Právě naopak, často tne rovnou do živého, ale v kontrastu ještě neinteligentní hlavní postavy jde právě často o velmi humornou scénu. Jistě, snímek má mnoho věcí, kterými dokáže odpudit, ale také velice zaujmout a místy až okouzlit. Ve snímku se neustále tyto pocity perou a do toho se ještě přidávají absurdní a komické situace, především díky dvojici Emmy Stone a Marka Ruffaloa. O snímku jsem musel po zhlédnutí v kině ještě dlouho přemýšlet a myslím, že stejný dojem zanechá i vám až se budete sami sebe ptát: Co jste to vlastně viděli? Tato velice povedená ale i podivná záležitost dostává 5/5. ()

TOMEK17

8/10. Nejnovější film Yorgose Lanthimose je tím nejlepším možným způsobem bláznivý a extrémně úchylný, ale i tak mě nechal trochu chladným. Film vypadá úžasně. Obrovská sláva produkčním designérům, kteří vytvářejí stylizovanou verzi světa, jak existoval před zhruba stoletím. Největší parádou filmu jsou jeho herecké výkony, zejména ústřední herecký výkon Emmy Stone, která musí hrát dospělou ženu s mozkem dítěte a poté nám ukázat, jak jí žena roste do mozku (nebo možná ukázat, jak dítě roste do ženy?) v průběhu filmu. Tento film hodně obdivuju, ale je v něm něco zvláštního, co mi bránilo se u něj rozplynout. Je to, jako by Lanthimos přistupoval k filmu stejným způsobem, jakým šílený vědec, kterého ve filmu hraje Willem Dafoe, přistupuje ke svým lékařským experimentům – s chladným okem a velkou zvědavostí, ale velmi malým srdcem. ()

MyrnaAlec

Oživena šíleným vědcem (skvělý Dafoe jako vždycky) s mozkem dítěte v těle ženy je Bella připravena objevovat svět. Nezatížena výchovou a předsudky, bere to přes sex a muže dovádí k šílenství ignorováním jejich nároků. Vizuálně parádní pohádka, místy satira přesně trefuje pár zákonitostí : muži nemůžou neomezeně sexovat, ženy ano a proto je podvědomě nenávidí a chtějí ovládat. Chodit za kurvama je v pořádku, ale prodávat se už nikoli. Bella posílena četbou zvládne i závěrečný twist a konec je happyend i se žvýkajícím sadistou. ()

Valeria_D

SPOILER! Jak Frankensteinova dcera k dětskému mozku přišla aneb když ti voperují mozek vlastního dítěte. Pro někoho občas nechutné záběry řezání mozků a těl. Oproti tomu komicky nakombinovaná těla zvířat jako třeba hlava a krk husy a k tomu tělo s nohama psa nebo psí hlava na těle slepice dodávají bizarnost filmu. Jak vypadá vývoj člověka, když má mozek dítěte...ten přerod a vývin Belly je základním kamenem filmu doprovázený poznáváním sexuálních praktik a tajů, jak ,,se udělat šťastnou". Nebo život nakonec není jen o tom? Na konci zcestovalá, inteligentní a více jazyky mluvící žena, která ví, co chce a převezme praktiky a znalosti svého ,,Boha" (stvořitele neboli otce). Emma v tomto filmu upustila od své rozpustilosti a skoro vůbec zde nevidíme grimasy, kterými je jinak hodně známá a musela tu zachovat dost vážnou, spíš takovou laxní a bez emoční tvář. Že je skvělá herečka je známo, ale tady opravdu klobouk dolů. Mark a jeho šílenost ve filmu doplňují tu vtipnější stránku a jeho výkon musím taky ocenit. Celkově jsem z tohoto filmu byla po shlédnutí dost rozčarovaná, ale s odstupem času a utříbení myšlenek je to vlastně geniálně zvláštní, zábavný, morbidní a nakonec i skvělý. ()

PAVLIS

Futuretro výprava působí trochu levně, střihač se občas flákal, soundtrack bude oblíbený asi jen v psychiatrických léčebnách a takhle by se dalo ještě chvíli pokračovat. Nicméně postava Belly/Emma je svou bezprostředností a lačností po objevování světa natolik boží, že hravě řadu drobných vad maže. Jeden z mála příkladů, kdy film podporující nepřímo emancipaci, není otravný. ()

lake-lake

přejedla jsem se toho jako koláčků pasteis de nata - i když prý jeden a dost!, ale kupodivu jsem se nepozvracela, naopak; magické a plné barev jako Moulin Rouge zkřížený se Špičákem; všechno to rozflákané nádobí do sebe nakonec krásně zapadne a tak ()

Hyperbolic

Spíš než jako film, by se to dalo brát jako zážitek. Mé první setkání s tímto proslulým řeckým režisérem dopadlo naprosto skvostně. Yorgos Lanthimos vytvořil příběh protkaný motivy, pocity a chvílemi, knižní předlohu neznám, ale věřím, že se přenos na plátno více než povedl. Bella Baxter. Její tělo a mysl nejsou ještě zcela propojeny. Trhá sebou. Chová se divně. Grimasy jsou až neskutečné. To co zde Emma Stone zahrála, by mělo být ukazováno, jako horní patra hereckého umu. Metafora emancipace holčičky, která postupně objevuje svět, se všemi jeho slastmi a strastmi, směřovala celý příběh, různé odbočky však stejně vždy překvapily. Co za Bellou stojí, se dozvídáme postupně a je to nakouskováno výborně, stejně jako celé tempo filmu. Z hereckých výkonů je však třeba zmínit i zbytek hlavní čtveřice, tedy Marka Ruffala („Bella!“), výborně namaskovaného Willema Dafoe a chápajícího Rami Youssefa. Všichni hráli výborně a zaslouží si veškerý praise, který tento film dostává. Co dál? Scény jako namalované vodovými barvami na plátno. Použití čočky rybí oko, které se jen tak nevidí a krásně vždy sedělo. Masky a efekty (zvířecí experimenty, sice ne moc roztomilé od Goda, ale byly roztomilé). A celé vyznění filmu. Velice rád si ho někdy zopakuji. ()

hrumsrt

Největší a nejvstřícnější krok Yorgose Lanthimose směrem k mainstreamu, v němž si ale pořád zachovává kus sebe a zůstává na pomezí mezi diváckou přístupností a surrealistickou poetikou.. Chudáčci jsou unikátní náhled běžného diváka do artovějších vod, v nichž se většině líbit bude, jelikož v umění často platí, že když nechápeš, tak se tvař, že je to událost.. V pořadí již režisérův osmý celovečerní film, který je největší reklamou na něj samotného a může přimět řadu lidí se vrátit k jeho starším kouskům a docenit jeho cestu z výjimečného řeckého tvůrce až na pole celosvětově předního režiséra. A podruhé v řadě, po Favoritce, jde o Lanthimosův kousek, na němž si smlsne jak Akademie, tak konečně i divák.. Chudáčci jsou jeden z nejzajímavějších filmových kousků minulého roku a vlastně v nich vidím i potenciál nějakého vývoje, který nastane až se v divácích snímek uleží.. Finanční odměna Lanthimosovi za ty kriticky ceněná díla mu dovolila natočit opravdu vytříbený kousek. A přitom stačí se opřít o Frankensteina Mary Shelly a napodobit řadu Verneovských trademarků.. Příběh vědce Goodwina Baxtera, který od mala toužil změnit svět a dostát vědeckého pokroku i za ceny řady neetických a nekonvenčních metod. A jeho vrcholným kouskem je vývoj Belly Baxter, oživlého ženského těla sebevražedkyně s příměsí mozku novorozence. Naskytuje se tak cesta plná střetů jejího nevyvinutého a nezkaženého uvažování s opravdovým světem, který vidí Bellu jako dospělou atraktivní ženu. A co víc si přát než dobrodružství v němž okusí skutečný svět se všemi krásami, v němž ji občas zneužije její sexuálně nenasytný průvodce, jemuž Belliina dospívající naivita s příměsí dospělé krásy neunavujícně imponuje.. Životní výkon Emmy Stone v roli tělem klamající Belly Baxter, která po právu letí za druhou oscarovou soškou. A přece takovou hereckou exhibici, v níž si hereččina ňadra diváci do detailu zapamatují, musí kritici právem ocenit.. Kompromis náročnějších a standardnějších diváků je vyvážen především humorem, který vliv autorské vize dělá ze, podle mě, samo osobě stojícího sci-fi kousku černou komedii. Současně ale degraduje postavy do standardních charakterních oblouků, které podtrhává opřením se o společenské otázky rovnosti pohlaví a sexuálních menšin.. Na jednu stranu spíše znepokojující podívaná o pochopení svojí role ženy a možnostech prozkoumávání vlastního těla, zatímco současně i jakási coming out of age cesta za oceněním svého rodného krbu.. Chudáčci vládnou feministickou poetikou, kterou skrývají do svého stylizovaného světa, který režisér několikrát rozhodí svým umělečtějším pokusem, jen aby diváka udržel ve střehu a zdůraznil, že nejde o pouhou modernizaci Frankensteinova monstra.. Jedinečný zážitek, který dokáže diváka zaháčkovat i v docela náročnější stopáži, při níž jen minimálně přešlapuje na místě, a kde se nerozvíjí příběh, naopak dává ochutnat svojí mocné vizuální stránce.. Škoda závěrečného twistu zodpovídajícího Belle na otázky ohledně jejího původu, který leč tady pro uzavření příběhu být možná i musel, tak stejně malinko vzal filmu vítr z plachet.. Chudáčci ale moc dobře vědí, co dělají a cíleně pokaždé tnou do svých témat, které jen nenahazují, ale po celou dobu šikovně prohlubují a rozvíjejí.. Bohatá, nápaditá a pořád odvážná ochutnávka z toho nejlepšího za poslední dobu, která toho má v sobě možná tak moc, že napoprvé ji ani nejsem schopný dostatečně docenit. Ale vážím si toho a Chudáčky by nikdo neměl vynechat! /viděno v kině/ 80% () (menej) (viac)

shade000

Pri tomto steampunkovom filme som mal pocit, akoby bol z pera hneď niekoľkých režisérov a to minimálne David Lynch, Lars von Trier, Tim Burton, Wes Anderson, no a pritom stačil jeden a volá sa Yorgos Lanthimos. Tak bizarné, tak kontroverzné, tak zábavné a smutné zároveň. Film plný emócií s vynikajúcou a neskutočne gradujúcou Emmou Stone a mojim obľúbeným Willemom Dafoeom. Viem si predstaviť, že tento film nebude pre každého diváka, no určite si nájde svoje publikum... ()

Rooseman

Poor Things překvapivě vzbuzují kontroverzi, vyvolávají diskuzi a přilévají do ohně během filmových debat. A já vlastně moc nevím proč. Někteří si stěžují, že Yorgos Lanthimose recykluje sám sebe, že oproti předchozí tvorbě (Špičák, Humr, Zabití posvátného jelena) je plytký a vypuštěný. Jiní poukazují na to, že přehnaná expresivnost s mnoha odkazy na Tima Burtona, Karla Zemana, adaptace Frankensteina i Střihorukého Edwarda zakrývá absence větší myšlenky a rámce. Ale shodneme se všichni na tom, že je to dobré, ne? Faktem je, že Chudáčci sice místy působí vyčerpaně (sami ze sebe), repetitivně a i trochu vlekle (obzvlášť v posledních 20 minutách), ale hrají si se všemi smysly. Emma Stone s Markem Ruffalem předvádějí výkon, ze kterého se třepou kolena, vizuály Lisabonu i domu Belly Baxter okázale okouzlí. Je to chytré, je to vtipné a řemeslně dobře udělané. Možná tomu něco těžce pojmenovatelného chybí k mimořádnosti a výjimečnosti, to už je ale o úhlu pohledu a rozhodnutí každého diváka. ()

adamix

Lanthimosovo vizuálne šialenstvo, ktoré stálo za to vidieť v kine (a konečne aj v plnej sále chechtajúceho sa publika!). Svojské spracovanie Frankensteinovej ,,nevesty" s tvorcovským rukopisom súčasného artového machra, s hercami, ktorí do toho dávajú maximum. Či už je to dedkovský medicínsky génius Willem Dafoe, infantilne nadržaná Emma Stone, ktorej postava naprieč dejom dospieva, alebo komický sekundant a.k.a. vypočítavý kurevník Mark Ruffalo. S minuloročným hitom Barbie to má nemálo spoločného a vo výsledku to oproti spomenutému megalomanskému hitu v závere nevyznie tuctovo, ale uzavrie svojským spôsobom onen príbeh o hľadaní seba samej vo vonkajšom svete netradičným happy-endom. Pasáž v bordeli film nadmieru spomalý, ale aspoň ukáže nejaké tie bizarnosti, ktoré by sme v hollywoodskom mainstreame hľadali len márne. Lanthimos a spol. si idú po oscarov o tom niet pochýb. Za mňa 80%. ()

Mr.Ward

Dlouho se mi nestalo, aby se mi nějaký film tak líbil a nelíbil zároveň. Chudáčci jsou: •Fascinující cesta jedné znovuoživené ženy. •Bizarní art výtvor, hrající si sám se sebou. •Porno Emmy Stone. •Netradiční dobová romance z neexistující doby. Chudáčci jsou i mnohem více , jenže - čeho je moc, toho je příliš? Chyběl mi větší zásah do humorné noty. Oproti Favoritce (tvůrcův předcházející film) jsem se příliš nezasmál, délka filmu mi občas přišla úmorná, a (což je zřejmě jen a jen moje chyba) delší dobu mi trvalo, než jsem zřejmě pochopil, co tím chce básník říci. Takhle, je to velmi originální film, s neskutečnou Emmou Stone, která si vyloženě říká o Oscara. Sledovat její výkon na velkém plátně byl sám o sobě zážitek. Už jen kvůli tomuhle se film vyplatí vidět. Ostatní záleží na konkrétním vkusu diváka. ()

SAINTS

Čo sa stane, keď neortodoxný génius vytiahne z rieky samovrahyňu a dá jej novú šancu na život experimentom, ktorý zahrňa transplantáciu mozgu dieťaťa? Bella Baxter je ženskou verziou monštra doktora Frankensteina: neokrôchaná, divoká, ani živá-ani mrtva. Nebolo by nič čudné na tom, ak by ju jej stvoriteľ navždy zamkol medzi štyri steny. Ona však, naopak, dostane voľnosť- a my zase jedinečnú šancu pozrieť sa na svet jej čerstvým, morálkou a spoločenskými normami nepoznačeným pohľadom. ()

Válka Roseových dostane novou verzi

Válka Roseových dostane novou verzi

02.04.2024

Připravte se na notnou dávku vyhrocených manželských hádek na velkém plátně, u studia Searchlight Pictures je totiž v přípravách nová adaptace knihy amerického spisovatele Warrena Adlera pod názvem… (viac)

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky