Chudiatko film od oceňovaného režiséra Yorgose Lanthimose a producentky Emmy Stone prináša neuveriteľný príbeh o fantastickom vývoji Belly Baxter, mladej ženy, ktorú k životu vrátil geniálny a nekonvenčný vedec Dr. Godwin Baxter. Pod Baxterovou ochranou Bella túži po poznaní sveta a ľudí. Hladná po skúsenostiach ktoré jej chýbajú, utečie s Duncanem Wedderburnem, prefíkaným a zhýralým právnikom, do víru dobrodružstiev naprieč kontinentmi. Bella nepodlieha predsudkom doby a zasadzuje sa za rovnoprávnosť a slobodu. (Cinemart SK)

mclenin

Podivný film s obskurnými, roztodivnými postavičkami, surreálnym vizuálom, ľahko experimentálnou kamerou a zvukom - film, ktorý určite nesadne každému a predsa ide snáď o najkomerčnejší režisérov snímok alebo snímok, ktorý ide divákovi čo najviac naproti. Herecký koncert zúčastnených podtrhuje skvelá Emma Stone, ktorá tu predvádza bezpochyby najviac hereckých polôh v jej doterajšej filmovej kariére (pun intended). 4,5* ()

dormouse

Přeplácané, jako stokrát dobrý dort pejska a kočičky. Polopatistické, aby i ten nejhloupější divák pochopil, co chce autor říct. Myšlenka nic moc, navíc zcela upozaděná bombastickou výpravou a zbytečnými efekty-kostýmy, rybí oko... A konec tomu všemu nasadil korunu. Plastový zahradní trpaslík oděný do zlatého šatu. ()

Asmodin

Nevím, kdo film zařadil do žánru komedie a romantický rozhodně bych film zařadila mezi erotické, protože je rozhodně nevhodný pro děti. Zpočátku mě Bella děsně nasírala, ale pak jsem to pochopila. Co by se stalo, kdyby dítě nebylo vůbec vychováváno? Jinak vizuálně výborný. Hrozně se divím, že herci šli do tak odhalených scén. ()

Disease

Film, který je jako obvykle u Lathimose poněkud úchylný, ale místy chytrý a místy si na chytrost jen hraje. Nicméně to se dá odpustit vzhledem ke geniální formě, která vizuálně občas působí jako pocta Karlu Zemanovi a německým expresionistům. Aha, teď čtu, že předloha Alasdair Gray, tak to je potom jasné :-) ()

Oralfabet

"I am finding being alive fascinating." Yorgosovi se nějak podařilo natočit totální crowdpleaser, aniž by obětoval cokoli ze své unikátní, nekonformní osobnosti, a já bych nemohl být spokojenější. Vizuálně opojná, mnohkdy provokativní a zneklidňující, ale ultimátně povznášející oslava osobní svobody a života jako takového. Bella se okamžitě stává jednou z mých nejoblíbenějších filmových postav. Je svou matkou a zároveň svou dcerou a zároveň ani jednou z nich, jen sama sebou. Na tom je prostě něco podivně krásného. Emma Stone si za svůj výkon zaslouží každou bezvýznamnou cenu, co může dostat. Pro mě bez debat film roku 2023. 10/10 ()

bobstock

Neuvěřitelně odhodlaná terapie životem jedné oživlé dívky z Londýna. Film, který bravůrním scénářem McNamary a režií neortodoxního Lanthimose, nakope zadnice mnohým holyúdským bijákům na večeru v Dolby Theatru při předávání plešouna v možná 2 a více kategoriích. Příběh v jakémsi fantaskním období konce 19. století ovládne diváka svou obrazovou mimózností a vývojem skvěle zahraných postav. Zvlášť v hl. roli Emmy Stone, která mě zde naprosto odpravila. Celičkým životním hořko sladkým utrpením od nevinné, tápající až po plně vyvinutou emancipovanou ženu, projíždí kus světa a při něm získá zkušenosti z nejzazších hranic lidských chtíčů, lásky, nenávisti, sprostoty, násilí, krásy, blaženosti, smrti, vtipu, žárlivosti, vzdělání, umění, politiky, filozofie, peněz, svobody, chudoby a otroctví oplívající zhýralý svět a krásně se vracíme na počátek k pochopení a uzavření a nakonec i odplatou za nešťastný osud jedné z postav.  Velmi dobře vystavěný a pochopitelný snímek, který až na pár hluchých míst opravdu nenudí jak kamerou, tak chováním a nevšedním  vzezřením figur lidských či zvířecích. Řecký režisér si jede od počátku filmaření svůj styl a já v jeho udržení a nepodlehnutí produkčnímu mainstrýmu věřim. Hnedka si jdu dodělat vzdělání a přepínám na Favoritku. 85%  + režie, kamera, masky, kostými, herecké výkony Stone, Ruffalo, Dafoe.  pod čarou si tipnu Stone na Oscara :) ()

Renfield

U úvodní návštěvy jistě blízkých příbuzných rodiny Addamsovi či Frankensteinovi (což se nevylučuje), jsem měl pocit, jakoby Yorgos Lanthimos chtěl říct: "tohle jsem já". Aby po tom, co si Bellu na cestu do světa přibalí Duncan Wedderburn, platilo: "a tohle jsem také já, to i pro ty, kterým se mé první já nelíbilo". V tom přelomu je vidět velký krok směrem k mainstreamu, ale při zachování autorského stylu, což velmi obdivuji. Mně osobně o trošku více sedla úvodní černobílá část, které doslova překypuje originalitou a to nejen vizuální, ale i přes výše zmíněné podobnosti také scénáristickou. Zbytek je svým způsobem odlehčen, jede si za jasným cílem, to však právě při zachování vizuální originality, jež dává vzpomenout na Karla Zemana a klasické filmy celkově. Z tohoto pohledu je poctou historii filmu, ovšem s moderně emancipačním příběhem, ve kterém to těžce schytávají... no všichni. Mark Ruffalo je jako Duncan Wedderburn famózní, ten přerod ze sebevědomého... jak to říct slušně? muže plně využívajících svých předností, do někoho, kdo poprvé v životě tvrdě narazí a prožívá hluboké city, je podán na výbornou. A Emma Bella Stone? Ta podává jeden z nejlepších hereckých výkonů vůbec. To, jak v roli roste, je fantastické, dokáže být dětsky směšná, zvláštní, aby vzápětí měla charismatu na rozdávání a působila jako skutečná femme fatale. To vše z nemalé části natočeno pohledem rybího oka Robbieho Ryana, kdy každý ze záběrů může být obrazem. "Malované" exteriéry k tomu vyloženě vybízejí a vyšperkované interiéry stejně tak. 85% ()

tenebrae86

Pěkný mix, ve kterém může leckdo vidět lecco. Mě to evokovalo zážitky z filmů Under the Skin, Frankenhooker, něco málo z Karla Zemana a hodně ze steampunkové hry BioShock Infinite. Forma tedy parádní. Vizuálně úchvatné, surrealistické a místy až bizarní prostředí, kamera, hudba, všechno jsem si vychutnal. K tomu mám moc rád téma re-animace a všechny možné parafráze na Frankensteina vždy vítám. Casting se taky povedl, všichni zúčastnění herci tu jsou jednoduše kouzelní. Příběh mě chytl hned od začátku, děj byl vtipný, chvílemi i dost morbidní a nenudil. Možná jsem jen čekal nějaké emoce, které se bohužel nedostavily. To bych ještě odpustil, ale od absolutního hodnocení mě nakonec odradilo příliš mnoho fádního filozofování na pro mě vesměs nezajímavá témata, jako je ženská emancipace a podobně. Ale jinak se mi to moc líbilo, silné 4*. ()

Klajnik

Dr. Godwick Baxter je variací na Dr. Frankensteina a protagonistka filmu, Bella, je variací onoho slavného monstra, které je možná lidštější než normální lidé. Vzhledem k tomu, jak jí doktor přivede na svět, tak má zprvu mentalitu dítěte, ale dělá rychlé pokroky vzhledem k tomu, že film chce vyprávět o dospívání, objevování a vyrovnávání se s traumaty. Bella je zprvu držena doma, ale pak uteče/odjede za dobrodružstvím a poznáním s milencem, zatím co nechá svého nastávajícího čekat. Všichni 3 herci, jenž mají ve filmu nejvíc prostoru jsou skvělý. Emma Stone skvěle hraje rychle se mentálně měnící protagonistku a role si od ní jistě žádala odhodlání. Druhý největší prostor na plátně má asi Mark Ruffalo, který zde zajebal možná nejzábavnější roli své kariéry. Chudáčci se přirovnávají k Barbie kvůli stejnému tématu ženy, která poznává nějaký jiný svět, díky čemuž dospívá k nějakým přesvědčením a na té cestě ji chvíli doprovází zhrzený milenec. Ken fungoval v podání Ryana Goslinga i zde v podání Marka Ruffala. Třetí velkou roli hraje můj oblíbenec, Willem Dafoe, který ztvárňuje doktora a otce - onu variaci na Frankensteina. Jeho prostor na plátně je však možná rovný s postavou zaslíbeného manžela, kterého zahrál ucházejícím způsobem Ramy Youssef. Většina herců je skvěle obsazená a svou roli zahráli dobře. Snad ještě vedlejší postava cynika, který protagonistku přivede k dalšímu poznání, je v podání Jerrod Carmichael dost herecky vyprázněný. Tyhle dvě castingové volby se podle mě moc nepovedly, ale naštěstí jsou jenom dvě a nemají tolik prostoru. ___Ač jsou Poor Things art house a Lanthimos je součástí podivné řecké vlny a Humr nebo Špičák na vás mohli být trochu "moc", tak jeho nového filmu se "bát" nemusíte, protože je velmi zábavný. Jeho předposlední film, Favoritka, už byl širšímu publiku nakloněnější svou zemitostí, čitelností, uchopitelností a menší subtilností... Chudáčci navazují na Favoritku tím, že sex (resp. objevování sexuality) hraje v příběhu silnou roli, ale i nějakými stylistickými prvky, ačkoliv celkový styl je jiný, ještě okázalejší, což je dáno celkovou fantaskností světa (steam punk, pohádka, old school horror), v němž se příběh odehrává, jako i tou inklinací k rokoku, které se projevuje v setech ale i v lehce manýristickém přístupu. Herci ve filmu hodně prcaj, film baví výjevy různých zkřížených zvířat a tvůrci točili na různé objektivy a světlo-citlivé materiály, díky čemuž je film velmi vizuálně různorodý, obecně hravý. Ač to může působit lehce lacině, tak na mě to furt dost dobře fungovalo, protože v zásadě oceňuju, když se mě tvůrce snaží i bavit a zde to mělo nějakou uměleckou úroveň, většinou i nějaký smysl (B&W scény se nachází na začátku filmu, kdy je protagonistka držena v domě, mimo nebezpečí a dobrodružství. Když v tuto dobu ale její otec odhaluje, jak ji přivedl k životu, tak třeba scéna znovuzrození a pak další scény filmu odhalující "barvy" a mnohosti života jsou natočeny na barevně sytější ektachrome film. Je ale pravdou, že jedna scéna ze začátku filmu, kde doktor vede přednášku a protagonistka v ní nevystupuje, je rovněž černobílá...).___POZNATEK: Asi ve 48 minutě filmu, kdy protagonistka už utekla z domu a prozkoumávala ulice cizího města, se následně dostala na nějakou terasu, kde se jí (i nám) ukáže výhled na fikčního steampunkového digi-město, a protože na tom nedělal Villeneuve s blockbusterovým rozpočetem, tak to vypadá hnusně a kýčovitě. Protagonistka chvilku udiveně kouká na digitální panorama a pak se na místě zeblije, což mi od tvůrců přišlo sympaticky sebeironické.  () (menej) (viac)

Milky.

Film, který přes obrovské množství sexu a nahé Emmy Stone přivede vaše libido do tak záporných hodnot, že začnete uvažovat o celibátu. Zároveň ale skvěle natočený A ORIGINÁLNÍ bizár s dost dobrým příběhem. Na 5 hvězdiček to není, na to je to až moc art. Ale dát tomu jen 3 by byl hřích. A naprosto perfektně zahrané. Jusuf nic moc, ale Emma a Ruffalo si role fakt užívali a bylo to znát. Dafoe standarně super. ()

filipvrbik

Kdyby to nebylo jen o fucku, mohlo to být docela dobré - i když je to bizarní a zvrácené snad v každém okamžiku... Ale jako není to úplně hrozné, i když by mě docela zajímalo, co si tvůrci dávali během natáčení. Emma Stone super, a ostatní herci celkem taky, ale asi bych to po třech lexaurinech taky zahrál.. Na drogách jeli zřejmě všichni, takže si nemyslím, že by to mělo získat jakéhokoli Oscara, ale není to úplně nezajímavý film, i když hodně šílený...40% ()

dan4815

Přirovnal bych to k jednomu pátečnímu dne, léta páně 2008, kdy nám učitelka češtiny, s jistou dávkou sebeuspokojení, pustila Mandragoru s tím, že nám konečně zničí naše dětské životy. Po zkouknutí tohoto díla jsem měl dosti podobné pocity nicoty, znechucení a únavy. Jak se s tím mám teď vyrovnat? Co mám se sebou dělat? Skok z mostu se mi teď jeví jako návod autora intelektuálního příběhu, jak silně působící dílo ze své hlavy vymazat. Asi jsem poprvé rád za to, že se v rodině vyskytla demence, takže to mám za 40 let z krku. Né vše, co se tváří složitě, je nepřístupné a snaží se méně náročného diváka uspat (což se jedná o bezpečnostní prvek, protože by se takovým divákům mohlo zachtít říznout si do zápěstí), je geniální. Pochopil jsem nejméně polovinu toho, co chtěl autor říci. Musím uznat, že originalita je extrémně silnou stránkou, ale pokud si chcete užít volného dne bez pokládání existenciálních a filosofických otázek, vyhněte se Chudáčkům. Šel jsem do tohoto filmu s lehkostí, ani jsem se nepodíval na režiséra (Humr by mě odradil, takže jsem nakonec rád, že jsem se tomuto údaji vyhnul), nakonec jsem z toho vyšel s velikou těžkostí. Zachycení vývoje hlavní postavy je vskutku dechberoucí, ale přehršel skákání, divnosti a pro mě naprosto nenáviděného stylu alternativní vyspělosti 19. století, toto dílo definuje, ale zároveň sráží. Jestli něco měnit? To by výrazně narušilo kouzlo tohoto díla... ale z mých slov už cítíte, že to není pro každé divácké oko. ()

Emo-haunter

Tak se nám naše milá Bella rozhodla freudovsky prozkoumávat svou pičénku! Natočené je to doopravdy moc pěkně. Až verneovská poetika, viděl jsem v tom trochu i Pěnu dní nebo Barona Prášila či satiru na Frankensteina. Výtvarná stránka zkrátka super. Kompozice filmu rovněž moc pěkná, experimenty s kamerou také, herecké výkony Stone, Ruffala ale i Dafoeho kvalitní! A má to i několik dobrých nápadů. Už jen to zasadit takový film do viktoriánské éry a dát tomu takovou již zmíněný verneovský nádech, inu všechna čest! Snímek si minimálně 4 hvězdičky zaslouží, ale já si nemohu pomoci, místy jsem se prostě nudil a očekával jsem, že se do filmu ponořím diametrálně více, nestalo se ovšem tak. Barbarské je to ale solidně, tomu všechna čest, že se režisér nebál takto provokovat. Jsem v tomto méně objektivní, ale své pocity jsem z filmu vyjádřil tak jak jsem chtěl. Natočené je to vskutku úctyhodně, emoční dopad se ale na mou osobu nekonal. Za sebe dávám tři silné hvězdičky, a s úctou prohlašuji, že kvalitou má film dostat čtyři:) ()

Klara

Yorgos Lanthimos! Řecká divná vlna! Můj obdiv k tomuto režisérovi za roky film od filmu neustále narůstá a rozhodně se řadí mezi mých top 5 režisérů, jejichž filmy nedočkavě vyhlížím. Poor Things pro mě byl nejočekávanějším filmem letošního roku (a to máme teprve leden!), tudíž očekávání byla ve výšinách. A takhle - je to typický Yorgos, je to nesmírně bizarní, zahrané a bravurně zahrané (hlavně Emma Stone!!), skvěle a velmi originálně natočené (efekt rybího oka si fakt může dovolit jen on a prostě mu to projde!), hrozně se mi líbila hlavní myšlenka, o které koneckonců Emma mluvila i na Zlatých Glóbech - Bella se zamiluje do života. A to bylo to, co mě na filmu nejvíce dostalo. ALE! Nemůžu si pomoct, speciální místo v mém srdci budou mít vždycky první filmy Yorgose Lanthimose, nedám dopustit hlavně na Humra - už při Favoritce se mi zdálo, že i když jsem ráda, že se jeho filmům dostává větší pozornosti a dostávají se mezi širokou veřejnost, chybí tam u nich to, co měly jeho předchozí filmy. Nedokážu přesně specifikovat, co to je, ale u Favoritky a Poor Things je kromě toho, že je to stále typicky ,,lanthimovské'' vidět i trošku ten Hollywood. Půjdu na to určitě znovu, abych vstřebala všechny myšlenky, kterých ve filmu bylo plno, ale Humra to určitě nepřekonalo. Ani moje očekávání. ()

krauset

Orgastická odysea frankensteinovské hrdinky Belly. Černá komedie pohlížející na svět jako na panoptikum a kabaret. Chudáčci jsou plavba za poznáním (nikoliv nejméně poznáním toho, jaká potěšení nabízí lidské tělo), a s tím souvisejícím sebepoznáním. Jsou černou komedií i satirou. Pastišem hororové a sci-fi literatury 19. století. S geniální Emmou Stone v hlavní roli dítěte – dívky – ženy, která svou přímostí šokuje a baví společnost. A nastavuje jí nekompromisní zrcadlo, tak jako to dělá každý šašek či bloud. Více v recenzi na MZ. ()

bratr.Milan

Byl jsem nalákán skvělými ohlasy, bohužel jsem se nechal napálit. Nemám rád umělecké filmy, které hlasitě křičí, jak jsou umělecké. Ani alegorické filmy, kde na vás na každém záběru hledí nějaká alegorie, nebo komentář k současnosti. Kdyby byl film podivně podivný jako v první polovině, víc bych ho ocenil. Bohužel od půlky se stával čím dál víc hollywoodsky americký, otevíral spousty současných chaotických filosofických myšlenek, až skončil s myšlenkou o důležitosti rodiny a lásky v ní. Po projekci jsem si pustil recenzi, kde říkali, že v první půlce se víc drží knižní předlohy a potom se od ní odklání. Takže jsem si toho v kině všimnul správně. Ten odklon za mě nebyla dobrá volba. Chudáčci mi hodně připomněli Menu (2022) a trochu Babylon (2022), ten je o něco lepší, víc ukotvený v realitě. ()

Brejlil

Vizuálně podmanivý svět. Svérázná kamera. Zvláštní, zajímavý příběh. Úžasná Emma Stoneová, které ovšem všichni zdatně sekundují. Spousta černého až velmi cynického humoru. Má to dost možná i nějaký přesah, ale pitvat to nehodlám. ()

Muel

| Searchlight Pictures | Extrémne som sa na toto tešil a fakt som sa nevedel dočkať, ako si vychutnám nového Lanthimosa v kine a áno, je to super, ale výhrady sa aj tu nájdu. V prvom rade treba pochváliť nesmierne unikátny a odovzdaný herecký výkon Emmy Stone, ktorá dúfam, že toho plešouna tento rok dostane, teta Gladstoneová prepáči. Takto nuancnutú rolu som už dlho nevidel. Celkovo je casting mimoriadne vydarený a film beží úžasne tak akurát tempom, nasnímaným úžasnou lanthimosovskou kamerou a s mimozemskou výpravou. Prvá polovica filmu bola čisté zjavenie a preto ma mrzí, že ta druhá je proste slabšia. Nastolené témy boli relevantné pre film a pasovali mi tam, ale neviem sa ubrániť pocitu, že scenárista mohol ešte pritvrdiť. Preto je aj finále síce dobré, ale satisfakciu z neho som očakával väčšiu. Cez to všetko ide ale o fascinujúci film, skvelo pasujúci do už tak kvalitnej filmografie pána Yorgosa. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

Válka Roseových dostane novou verzi

Válka Roseových dostane novou verzi

02.04.2024

Připravte se na notnou dávku vyhrocených manželských hádek na velkém plátně, u studia Searchlight Pictures je totiž v přípravách nová adaptace knihy amerického spisovatele Warrena Adlera pod názvem… (viac)

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky