Třináct životů je film podle skutečné události, kterou sledoval celý svět. Strhující výpověď o záchraně thajského chlapeckého fotbalového týmu, který po přívalovém dešti zůstal uvězněn v zaplavené jeskyni Tham Luang. (Prime Video)

gpx

Film, který, vypráví o tom, že když jde do tuhého, není čas na duté kecy a už se není kam schovat, tak jsou to opět chlapi, kdo si vyhrne rukávy a problém prostě vyřeší. ()

Sopholojong

"He's not breathing. Take the mask off" Tlieskam! Howardovo, remeselne top-urovnove, klaustrofobicke "survival sialenstvo" o rozlohe 2.5 kilometrov kubickych. Po vpichnuti prvej anestezy a zviazani chlapca lanom ako nejakeho balika je to to najnapinavejsie masicko, ake som za posledny rok videl. Ked vam tomu celemu este sefuju vysoko charizmaticki "diveri" ranku Mortensen/Farrell (ti hosi si to museli v tych drsnych potapacskych scenach poriadne odmakat) a tazkotonazna, najprofesionalnejsia praca so zvukom (citil som ten tlak vody a chlad okolo seba v obyvaku) a strihom (najlepsi od Ronovho Apolla 13), nie je mozne "netetelit blahem" z proceduralnej filmarciny bez samoucelne patetickych scen (len tie budhisticke prvky mierne iritovali) a napriek tomu citit celu paletu emocii od strachu, cez smutok, mrazenie az po zaverecnu katarziu po vynoreni poslednych potapacov ako nezlomnosti ludskej vole a ducha. Plus nenapadna, podprahovo pulzujuca "instrumentalka" jemneho klavira a nizkej basy od Walfischa ako lahodne korenie k najvypatejsim scenam. Na zaver len dodat, ze najvacsim filmarskym umenim adaptovat taketo dramy je divaka donutit sledovat so zatajenym dychom, napriek tomu, ze vie ako to dopadne. V tom je Ron Howard obrovsky macher (spominane Apollo, Rush, Frost/Nixon)! PS: Oscarove nominacie za zvuk a strih nevyhnutne. ()

Bogrant

Howardovo typicky poctivé vyobrazenie skutočných dramatických udalostí a ich reálnych hrdinov, bez akéhokoľvek skrášľovania či okatého vytvárania bezprecedentného napätia. Nič také nepotrebuje a vystačí si prízemným, v tomto prípade skôr podvodným, vedením príbehu. Funguje to, zvlášť po Viggovom riskantnom nápade a skvelej práce kamery pri záchranných "doručovacích" prácach, pri ktorých sa zadržuje dych, i keď za tie dve a pol hodiny ho nič ani nevyrazí a všetci vedia ako to dopadne. Ako presná rekonštrukcia to ale môže ísť príkladom. ()

Knifeos

Před zhlédnutím jsem měl hromadu neopodstatněných důvodů, proč jsem si myslel, že tenhle film nebude pro mě. Naštěstí jsem byl hned po prvním ošplouchnutí vodou okamžitě vyveden z omylu. Ron Howard natočil mistrovský film, který okamžitě svojí kamerou vtahuje do děje a divák cítí vše, co cítit má - ledovou vodu, klaustrofobii, ztrátu kyslíku a neskutečnou empatii k místním obyvatelům, dětem a především záchranářům. Postavy jsou strašně příjemně napsané, přirozené a úplně naplno zahrané. Obrovská poklona celému castu. Skrze onu výbornou kameru nám Howard dokázal pod vodou představit celý jeskynní komplex, který díky tomu divák zdánlivě zná ke konci sám, jako svý boty. Může se tak v každé části vžít do situace potapěčů a sdílet s nimi jejich strach a potíže znovu a znovu na stejných místech, přesto vždy jinak. Dále strašně oceňuju, že příběh není nuceně přikreslen, aby nabyl na atraktivitě. Howard naopak uchopil reálné motivy v tak poutavé podobě, jaká realita opravdu byla, a jen ji přenesl na plátno. Víc nemám co říct, protože zbytek jsou EMOCE, které člověk musí zažít při sledováním. Každému doporučuji a pro kameru (ale i zvuk!) chci ocenění. 9/10 ()

Polux

9/10 | Až se mně v mém okolí zase někdo zeptá, jaký film s maskovanými superhrdiny bych mu doporučil, řeknu mu tento. Postavy v něm sice nemají superschopnosti (no, i když ... potápět se dobrovolně ve tmě a ve stísněném prostoru, kam se sotva s výstrojí vměstnám, několik hodin v kuse a bez možnosti na záchranu, kdyby se něco pokazilo, wow:-)), ale hrdinové to jsou a zamaskováni jsou taky, takže se to počítá:-)). | Howard sice sem tam má slabé chvilky, ale když zrovna ne, tak to o to více stojí za to a tohle je právě takový případ. Procedurální (první plus) drama natočené s maximální snahou o realističnost (druhé plus), na základě skutečných událostí (třetí plus), které dobře dopadne (čtvrté plus), se špičkovými a při tom civilními hereckými výkony Mortensena s Farrellem (přičemž Edgerton není o moc pozadu, jen nemá tolik prostoru jako titulní dvojice), nehrající zde žádné typické hollywoodské "drsňáky", ale obyčejné chlapy, kteří jsou schopni a ochotni pomoct (páté plus), doplněné domácími herci ve vedlejších rolích a natáčené na tamějších lokacích (šesté plus), se sugestivními a skvěle atmosférickými podvodními sekvencemi (sedmé plus) a s napínavým dějem, i když předem víte, jak to celé nakonec dopadne (osmé plus) a to vše bez typicky hollywoodského patosu, citového vydírání diváka dojemnými scénami (neukázat uvězněnou skupinku až do jejich nalezení byl velmi chytrý tah) a obvyklých klišé, typu záchran na poslední chvíli, dokonalých čítankových hrdinů nebo zlého establishmentu, házejícího hrdinům klacky pod nohy (deváté plus). Moc mně nenapadá, jak by to Howard mohl natočit ještě nějak výrazně lépe:-). | P.S. Dokument jsem neviděl (a po tomto filmu budu rozhodně muset doplnit) a k celé události jsem si pamatoval akorát to, že se něco takového před pár lety stalo (plus tu Muskovu bizarní pseudokauzu), tak možná i proto na mně filmová rekonstrukce případu tak zapůsobila. | PeZet ()

Filmantomas

Film, na kterým oceňuji, že zobrazuje kolik je v Asii nemakčenků. Tolik zbytečných lidí, kteří kolem postávají, popřípadě pobíhají sem a tam, bez nějakýho užitku. Už se nedivím, že jsou tam platy tak nízký, bo se platí za čumění a ne za makání. ()

Kritickej

8/10 Výborně natočené drama podle skutečnosti. Že je to skvělý film poznáte přinejmenším u scén, kde napětím nebudete dýchat i když víte, jak to v reálu celé dopadlo. Ron zase jednou super, vykašlal se na obvyklé klišé a natočil zatím jeden z nej filmů roku 2022. ()

BruceTichac

Katastrofické filmy nevyhledávám a stopáž 2,5 hodin mě také ke shlédnutí tohoto filmu moc nelákala. Každopádně jsem to dal a film hodnotím 5-ti hvězdičkami. Dalších 5 hvězdiček si zaslouží herci - potápěči. Muselo to být hodně náročné natáčení - respekt!! ()

Dandirion

Po dlouhý době film, co mě přikoval k obrazovce, a ta dlouhá stopáž mi utekla jak prd. Události z jeskyně v Thajsku si celkem dobře pamatuju, takže snímek nepřichází z žádným šokujícím zvratem, a věděl jsem jak to dopadne. To ale neznamená, že by to nebyl napínavej biják. Chvílema jsem se cejtil jak kdybych tam byl. Co chci ale obzvlášť vychválit, je audio. Ve scénách kdy se potápěči doslova prodírají úzkými chodbami, a člověk slyší, jak láhve se vzduchem skřípou mezi kameny, jak neustále naráží hlavou do skal a jejich maskou tlumené výkřiky a zvuky námahy. To vše jenom umocňuje pocit ze situace, ve který by žádnej normální člověk nechtěl bejt. Až na pár šílenců, před kterýma smekám. Další skvělá práce Rona Howarda. ()

quokam

Přesná a řemeslné velice zdařilá rekonstrukce příběhu, který ve své době sledoval celý svět se zatajeným dechem. Začnu chválou. Film byl natočen s pokorou a s respektem k thajské kultuře, mentalitě i politice. Převést příběh do filmové podoby byl zcela jistě náročný scenaristicky ukol. Naprosto bych však vyzvednul - práci s kamerou. Podvodní akcni záběry, záběry na hory, déšť, to všechno působilo úchvatné, velkolepé, kaustrofobicky, a vysloužilo to filmu čtvrtou hvězdičku navíc. Film srazí trošku mdlé a nevýrazné, vzájemně zaměnitelné, herecké výkony. Avšak pozor. Nemluvím zde o thajských hercích, ale o jejich západoevropských a amerických kolezích, kteří se trochu nechali zahanbit a zůstávali v jejich stínu. Z hereckých výkonů bych upozornil hlavně na herce, ktery hrál kapitána thajského námořníka - na minimalistickém půdorysu bez rozmachlych teatrálních gest a v podstatě bez dialogu dovedl vykreslit vývoj své postavy od nadřazeném pohrdání, přes zarlivou soutěživost až k respektu a vděčnosti. Scénáři bych vytkl, že rezignoval na mapování psychiky uvězněných chlapců, tvůrci něco prostě museli vynechat a rozhodli se pro toto. Na půl cesty skončila taktéž dějová linka s hydrology: na jedné straně nebylo dostatečně vysvětleno, co a jak tam vlastně dělali a na druhé straně působila jaksi navíc. Když už se tvurci rozhodli ji tam zaradit, měli ji pořádně vykreslit, a když ji chtěli ořezat, tak ji měli vyjmout celou a na místo ní se radeji věnovat uveznenym chlapcům. Ale i přes tyto nedostatky velice zdařilý film, který bych se nebál označit přídavným jménem "akční," být místo výbuchu ohně tam hlavní roli hrála "samá voda". Přesných a řemeslné velice zdařilých za mne 80 pro. ()

jizvoun

Naprostá paráda. Nějak jsem si říkal, že o tom určitě někdo film natočí a bude se z toho snažit vytřískat prachy skrze tunu patosu, laciné dojemnosti a tak nějak jsem se tomu vyhýbal. Recenze mě ale donutily na tento počin kouknout a vrněl jsem blahem. ()

Rudolf.Benes

Možná proto, že jsem to v aktuální situaci ve zprávách i na internetu vehementně sledoval, možná proto, že jsem viděl nějaký ten dokument (lepší i horší) a možná proto že jsem věděl jak to bylo prakticky krok za krokem jsem nepodléhal žádnému nadšení  či snad zděšení a proto....jsem nebyl ničím do řiti vůbec překvapen. ;( .. A to mě teď neskutečně mrzí. !!  !! !! !! Chtěl bych být v té době úplně odstřihnutý od jakých- koliv informací ohledně ztracených dětí v Thajské jeskyni, protože představa že si pustím tento film aniž bych tušil o co jde tak Vám můžu s klidným svědomím říct že je to počin roku!!!  Samozřejmě,v dokumentech a různých diskusích tam bylo spoustu detailů a lidiček (viditelných i neviditelných) ..spousty informací a tak dále a tak dále..Ale dát tohle vše do bezmála dvou a půl hodinky a to bez srdceryvných a přeslazených scén a hlavně bez okázalého a vlasteneckého amerického happyendu..tak to klobouk dolů!!!  a tleskám ve stoje!!!  Z dětí musí vyrůst minimálně další nositelé Nobelových cen, objevitelé, spisovatelé nebo zkrátka jen dobří lidé kteří si na konci své cesty řeknou, žil jsem dobrý život a zasloužil jsem si druhou šanci...!!!! A tak Vám přeji krásný a spokojený život děcka !!! 90/100 ()

Movielaik

Bez diskuze za pět. Za mě zatím asi nejlepší kus, co jsem letos viděl. Perfektní obsazení, autentičnost, herecké výkony, všechno super. Neuvěřitelná psychická i fyzická odolnost jak záchránářů, tak dětí s učitelem. Čest dvěma padlým hrdinům! ()

Jaroslaw

9/10 Je neuvěřitelné,že snímek o kterém jsem se dozvěděl chvilku před premiérou na Amazonu atakuje mou topku tohoto roku.Bál jsem se,že vše bude zbytečně zdramatizováno a natočeno typicky Hollywoodsky,jak bývá u podobných snímků zvykem,musím však říci,jak jsem se sakra pletl a jsem za to rád.Vše tu působí realisticky a hlavně přirozeně,at už jde o strach rodičů,strach o děti a trenéra,sledování záchranářů a dobrovolníků. Skvělé herecké výkony at už trojice záchranářů-Mortensen,Farrell,Edgerton,tak i ostatních protagonistů.Zárovenˇ mě bavil postup záchranářů v zatopených jeskyních a všelijaká rizika,kdy se každou chvilku mohlo cokoliv podělat.I když je člověku jasné,že vše dobře dopadne,Ron Howard vás od prvních minut vtáhne a nepustí až do závěrečných titulků,při kterých si člověk říká jak je dnes neuvěřitelné natočit snímek podle skutečných událostí s tak silnými emocemi,takže klobouček dolů a snad padne i nějaká nominace. ()

LadyKarol

Je to opravdu neuvěřitelný zážitek, o to víc si člověk váží tolik statečných potápěčů a doktora. Děj letí hned od prvních minut, má to drive.. Nikde není ani sekunda navíc. A pro mě poprvé ve filmu, co jsem se bála o postavy aniž bych s nima byla ve filmu nějak blíže seznámena. 100% ()

Wineology_

Brečel jsem jako želva. To se mi u filmů opravdu často nestává. To už samo o sobě něco vypovídá. Nemám k tomu moc co říct, co namítnout, co zhodnotit. Můžu však sklonit neskutečnou poklonu všem těm lidem, co tam byli, ale nikdy to nebude dostatečné v porovnání s tím, co se jim společnými silami povedlo. Od konce tohoto filmu už si superhrdiny budu představovat jinak než marvelovské postavičky v elasťácích, co běhají nadzvukovou rychlostí nebo lítají s raketou v prdeli. Od konce tohoto filmu si superhrdinu představím jako Vigga Mortensena nasoukaného v neoprenu, s maskou na obličeji a ocelovou plechovkou na zádech. Tleskám ve stoje, jak produkci tohoto filmu, tak i těm opravdovým hrdinům, kteří byli schopni položit život za dobrou věc. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2022

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

15.08.2022

Studia MGM a Warner Bros. Pictures uzavřela novou několikaletou smlouvu, podle níž v budoucnu přeberou Warneři zodpovědnost nad mezinárodní (tedy mimo USA) filmovou distribucí MGM. To mělo doposud… (viac)