Ochranca

• Česko Ochránce (viac)
Česko, 2021, 10 h 40 min (Minutáž: 60–68 min)

Hudba:

Jiří Hájek

Lukáš Vaculík, Iveta Dušková, Jaroslav Plesl, Pavel Řezníček, Agáta Kryštůfková, Barbora Kodetová, Lucie Ducháčková, Petra Hřebíčková, Jakub Ludvík (viac)

Aleš Pelán je obľúbený učiteľ na strednej škole. Je to ústretový a spravodlivý človek a nie sú mu ľahostajné ani problémy, ktoré sa v rámci školy vyskytnú. Na škole, kde učí, sa prevalí kauza šikany učiteľky, ktorá bude čeliť veľkému mediálnemu záujmu. Aleš sa bude snažiť spor upokojiť nielen v rámci školy, ale aj smerom navonok, pred médiami. Táto iniciatíva ho postupne vyposúva až na ministerstvo školstva, kde mu bude ponúknuté miesto školského ombudsmana. Ako ochranca učiteľov a detí, bude mať za úlohu hlbšie riešiť problematické prípady, ktoré sa v školstve vyskytnú. (RTVS)

argenson

Oceňuju pozoruhodný pohled do zákulisí školství, do nějž řadový občan bez blízkých vazeb přes rodinu či přátele ve školství nemá úplně přístup. Oceňuju i luxusní casting vedlejších rolí v jednotlivých dílech včetně mých oblíbenců Marthy Issové (3. díl), Martina Hofmana (8. díl) nebo Lenky Vlasákové (10. díl). Trochu mě obtěžovaly otevřené konce jedné každé epizody, kdy divák musí dlouho do noci přemejšlet, kdo měl vlastně pravdu. A pak, že v celém seriálu není jediná sympatická postava. Počínaje pozoruhodnou kreací panského kočího Pavla Řezníčka, kterej to celou dobu dává Vaculíkovi solidně sežrat. ()

JohnCZ

Český seriál roku? Minimálně! Naprostá pecka, která se na tíživě aktuální témata dívá komplexním a nezaujatým okem, ohromuje parádními hereckými výkony a překvapuje humorem na místech, kde bych ho nečekal. Hlavně ale dominuje silnou režií a chytrým scénářem, který je až na pár zaškobrtnutí (komínolezectví) hezky civilní, uvěřitelný a parádně vypointovaný nejen v jednotlivých epizodách, ale i napříč celou sérií a to hned v několika vrstvách - ať už profesních či rovnou osobních. Jinak tomu není ani v té jediné modré epizodě, jejíž hodnocení vypovídá o všem možném, ale rozhodně ne o její (ne)kvalitě. ()

EastWicka

Po všech stránkách výjimečný seriál. Podnětný, navozující debatu nad tématy, která jsou součástí naší zkušenosti, ale není snadné o nich mluvit, vyvolávají silné emoce, rozhořčují, a přesto je často s bezradným pokrčením rameny mentálně zavíráme do šuplíku s cedulkou "neřešitelné, na později". A ona se opakovaně derou ven. Skvěle zahrané, napsané a skvěle neodlehčené. ()

bloom

K Ochránci jsem nejprve přistupoval s menší nedůvěrou, ale už po první epizodě měl můj respekt a definitivně si mě získal ve druhém díle během dusné scény, kdy dojde ke slovní přestřelce hlavního hrdiny s personálem pasťáku sledujícím televizní estrádu navzdory úmrtí jejich kolegyně. A takto působivých momentů jsem do konce seriálu zažil nemálo. Po únavě z opožděné vlny krimisérií je Ochránce svěží svou látkou, blízkou každému (do školy jsme chodili všichni - i když, možná vlastně ne?) a zručně natočený, že bez problému snese srovnání se zahraničními Quality TV. Je sympatické, jak tvůrci vytahují na stůl současná společenská témata a chtějí na ně nabídnout více pohledů ze stran jejich různých účastníků. Seriál nejenže nechává na divákovi, aby si vybral, ke komu se přikloní, ale díky skvěle (a realisticky) napsaným psychologickým situacím může promluvit k divákům v zahraničí nebo i za desítky let. Podobně nejednoznačně jako aktuální témata vykresluje Ochránce všechny postavy včetně těch hlavních. Přišlo mi, že Lukáš Vaculík v roli školského ombudsmana trochu opisoval od Alaina Delona, skvělý Jaroslav Plesl zase připomíná současnou variantu Sira Humphreyho Applebyho. Lahůdkový Pavel Řezníček si pak plně vychutnal svůj protiúkol. Vůbec ale nemá cenu vyzdvihovat konkrétní herce, celý seriál je luxusně obsazený a v každé epizodě je člověk příjemně překvapený minimálně jedním hercem vybraným mimo svůj typ nebo jindy nedostatečně využívaným. Seriálová událost roku 2021. ()

agentmiky

Tereza Kopáčová je bezesporu talent! Jako poslední jsem od ní viděl v zásadě bezchybný Metanol, takže jsem věděl, že v případě Ochránce mohu počítat s jistou kvalitou. A ono se to samozřejmě potvrdilo...Vaculík coby školský ombudsman za mě výbornou kastingovou volbou, tyhle role on umí, herecky se zde zase vyřádil. Jistě, nějaké díly by se daly řadit k mírně slabším kouskům než jejich kolegové, ale v konečném součtu převažují jednoznačně pozitiva. Autoři se zde nebáli jít k jádru věci v rámci mnoha problematik, až mě samotného překvapilo, s jakou naturalističností tato témata divákům prezentovali. Za to určitě palec nahoru! Jako nejlepší mohu označit díly 6, 8 a 10, tam dojde i na emoce, věřte tomu. Jo a Řezníček jako šofér Starý si celou show ukradl pro sebe, taková civilní role se k němu strašně hodí. Za mě dávám 7,5/10 ()

Soundtrack

Fantastický český seriál. Určitě se mu dá něco vytknout, ale hledat nějaké malichernosti mi v tomto případě přijde zbytečné, protože Ochránce je pro mě z každého úhlu pohledu kvalita. Každý díl má dobrý námět a promyšlený příběh. Herci mají co hrát. Z dialogů není slyšet šustění scénáře, ale postavy se spolu baví jako normální lidé v normálním světě. Skvělý soundtrack, líbivě natočené (např. lezení po komínech). Těším se na druhou řadu. Mohli by tvůrci ještě přitvrdit a zapojit do děje více postav a složek, například po vzoru The Killing nebo The Wire. ()

petrsv

Velmi dobrý seriál, ve kterém oceňuji především to, že se snaží poukázat na to, že svět není černobílý, tudíž ani případy, kterým se věnuje. Postava samotného ombudsmana mě často iritovala. Nejvíc asi v posledním díle, který považuju za nejslabší. Místo, aby rozprášil informace bulváru, tak jen čumí a nic neříká. Jinak ale všechny díly dobře natočeny, výborně zahrány. Skvělý výběr herců. ()

blackrain

Pro mě velké překvapení. Opět se ČT něco povedlo. Lukáš Vaculík velmi civilní. Tu profesi, kterou dělá jeho postava, jsem mu uvěřila. Ani netuším, jestli ve skutečnosti taky něco takového máme. Opravdu k přemýšlení. ()

slunicko2

Překvapivě zajímavá témata skutečně ze života. Žádné lakování na růžovo. 1)  Chápu, že aby byl seriál koukatelný, potřebuje konflikt a nejlépe takový, který je blízký chápání většiny veřejnosti. To se tvůrcům podařilo a převážně kladné ohlasy ze všech stran jsou dostatečně výmluvné._____ 2)  I když můžeme namítnout, že jde jen o špičku ledovce a že problémy školství jsou hlubší, než je v seriálu naznačené, stále trvá základní fakt: seriál neřeší (asi ani nemůže) hlavní problém našeho školství - jeho zahleděnost do sebe, neskutečnou zkostnatělost a nedostatek zájmu o smysluplné studium (na všech stranách). Tvůrci se vyjadřují k barevným výstřelkům, ale neřeší fakt, že většina škol je zasmušile šedivá a svou obyčejnou fádností ubíjející. Ale to bych zřejmě chtěl po televizním seriálu více, než kolik je schopen nabídnout._____ 3)  59letý Lukáš Vaculík (ombudsman) mě příliš nepřesvědčil, nicméně v roli mi nevadil. Výborný je 47letý Jaroslav Plesl (šéfporadce Havlík) v roli české odrůdy Sira Humphreyho Applebyho (seriál Yes, Minister). Přesvědčivě působí i 55letý Pavel Řezníček (ombudsmanův řidič)._____ 4)  Z pěkných kluků mě zaujal například Adam Solar (blonďák s ADHD ze třetího dílu)._____   5)  Vtipný koment: verbal*****. ()

Helo

Nevídaný. Na český poměry určitě a neříkám to, jen protože jsem tak trochu biasnutej. Všechno, co dělá dobrej seriál dobrým seriálem je tady na hodně vysoký úrovni a to dokonce včetně hereckých výkonů, který mi jinak v poslední době u nás přijdou úplně mimo a neautentický. Jen to Vaculíkovo "Děkuji." mě bude asi ještě hodně dlouho strašit. Důležitý, ani trochu černobílý dílo, který nedává jasný odpovědi, ale nutí se zamyslet a snad i trochu ukázat, že to v tom školství není tak jednoduchý, jak si facebookový válečníci myslí. "Buď mi můžete pomoct... nebo mi pomáhat zabraňte." ()

kajas

Seriál se povedl nejen z hlediska tématu (problematická situace v českém školství), ale nebála bych se ho nazvat ani takzvaným hereckým seriálem. Vaculík v ústřední roli podává svůj životní výkon a zase jednou dokazuje, že se nezasekl u Kamarádů do deště. I vedlejší role jsou obsazeny brilantně - Jarda Plesl, Pavel Řezníček nebo výborná Iveta Dušková jako ombudsmanova žena. Výtku bych přesto jednu měla - v druhé polovině se seriál až příliš zabývá osobním dramatem hlavního hrdiny a řešené případy tak trochu ustupují do pozadí. Přesto se ale jedná o další povedený počin České televize. Na začátku roku Kukačky, teď tohle. ()

Chrysopras

Z hodnocení epizod mi vycházely 4 zvezdy, ale tu pátou přidám, protože si to prostě celá série zaslouží. Dodám jedinou věc - ve snu by mě nenapadlo, že si v takovym seriálu největší frčky vyslouží Pavel Řezníček. Byla to pro něj z pohledu dosavadní filmografie dost netypická role, ale ukázal, že hrát opravdu umí. Doufám, že přidá další podobně vytříbené kreace. ()

easaque

5* Ať chci nebo nechci, tak musím tento seriál ohodnotit nejvyšší známkou zejména pro jeho smysluplnost a reálné vykreslení problémů, s kterými se potýká nejen české školství. Všechno se to prolíná s politikou, médii i jinými společenskými tématy. Lukáš Vaculík do své role zapadnul velmi dobře a překvapil mě. To vše platí ale i pro ostatní herecké obsazení, které přesvědčivě a neuměle ztvárňují reálné příběhy. Bylo by zázrakem, že všechny jsou stoprocentní, ale žádný mě vlastně nezklamal a snaží se ukázat obě strany mincí, takže je mnohdy těžké rozhodnout jak bych se zachoval já. Právě to nečernobílé vidění světa a postavy jsou podle mě to nejsilnější, ale zároveň i nejtěžší, co přináší tento seriál. Určitě není lehký a spíš naopak často depresivní, ale o to víc reálný. A já proto dávám plný počet a doporučuji všem a zároveň obdivuji mnohé učitele, že svou práci dokážou v této době dělat a vzdělávat budoucí generace. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

ilemas

V polovině čtvrté epizody jsem to vzdal. Některé epizody slabé a jiné ještě slabší. Dost nuda. Připomíná mě to starou nudnou filmařinu z dřívější doby. Ombundsman Vaculík řeší různé případy, některé zaujmou více jiné méně. ()

rakovnik

Zajímavý počin o stavu současného školství, ale i společnosti. Nicméně se nezapře, že jeho autor je poněkud zaujatý. Každopádně řemeslo je odvedeno nadprůměrně dobře. Navíc mě obrovsky mile jako herec překvapil Pavel Řezníček. ()

M.i.k.e

na reálných případech postavený seriál, který se zaměřuje na problémy v dnešním školství a mnohdy je to velmi silná káva a nebo jde o velmi těžko uchopitelné problémy, které nemají jednoduché řešení. K uvěřitelnosti přispívá i fakt, že Vaculíkův Pelán není žádný Mirek Dušín a i když má snahu pomáhat, tak sám je spíš sebestředný blbec, který si v mnoha ohledech nevidí na špičku nosu. Když Ochránce běžel poprvé, tak mě úplně minul, ale odstup dvou let na jeho aktuálnosti vůbec nic nezměnil...80% ()

zette

Velmi dobry namet, ktery verejnopravni televizi slusi. Scenar, az na par malickosti je jednoznacne hlavni prednosti celeho serialu. Jinak slusne zrezirovano a zahrano. ()

Pajky3

Zase po delší době si mě našel český seriál a jsem rád. Ochránce přichází se zajímavým tématem a zpracování stojí za vidění. Vaculík mi do hlavní role sedí a v jednotlivých epizodách je doplňován zajímavými herci, kteří hrají mimo své obvyklé polohy. Líbilo se mi, že každá epizoda se snaží daný případ rozebrat více do hloubky a ukazuje, že to není jen černobílý problém, který se dá vyřešit lusknutím prstů. Osobně mi neseděla linka osobního života hlavní postavy, ale její zakomponování chápu, protože mělo na konci své odůvodnění a nabídlo silné finále. Ostatně silných okamžiků nabídla celá řada několik a u některých epizod jsem seděl a jen nevěřícně kroutil hlavu nad tím, že se vážně něco takového děje. To podle mě stojí za to a jsem mile překvapený, že to vzniklo v ČR. ()

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD