Obyvatelia jednej českej dediny sa pripravujú na Veľkú noc, jarmok je v plnom prúde, chlapi pred krčmou komentujú zelené pivo a nebezpečenstvo chemtrails, keď vtom oslavy naruší dodávka, ktorá narazí do fontány na námestí. Vodičovi sa podarí zmiznúť, všetkým je však úplne jasné, že šlo o teroristický útok. Bezpečnosť celej obce teraz závisí od hasičov, od ich odhodlania a obetavej práce. Náčelník požiarnického zboru a jeho zástupca sú celoživotní priatelia, sú ako otec a syn, mentor a jeho študent. Spolu s ostatnými hasičmi sa púšťajú do pátrania po páchateľovi a okrem toho musia zabezpečiť hladký priebeh veľkonočných sviatkov. Pre náčelníka v podaní Miroslava Krobota znamená celý incident nebývalú vzpruhu, stáva sa hrdinom okamihu a pre celé okolie pevnou oporou. Jeho zástupca je však trochu neistý, s manželkou čakajú dieťa a on po prvýkrát v živote zažíva, čo to znamená mať prehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, len príliš verí všetkému, čo mu ľudia povedia a čo nájde na internete. Napokon by bolo azda pre všetkých lepšie, keby radšej horelo... (Bontonfilm SK)

Brtniik

No, pro sledovatele Doktora z hor docela těžké tema i provedení, ale jinak drsárna! Bohužel lidská blbost nemá mezí a takto nějak to opravdu chodí. ()

Untentrauer

Opět další film, jehož umělecké pojetí jsem asi nepochopil. Snaha o rozdělení děje do jakýchsi kapitol formou dnů velikonočních svátků, pokus o "tableau vivant" za účelem vytvoření dramatického efektu....A nakonec prostředí vesnice, která i přes svou opravdovost působila, jako nějaká kulisa a k tomu navíc mi většina herců do této kulisy nezapadla a přišlo mi, že tam jsou prostě uměle nastěhovaní a čekají na svou repliku. A u takových filmů je maloměstská atmosféra to nejdůležitější! Mnohdy jsem měl pocit naprosté prázdnoty a to i při záběrech na "vesnickou" zábavu, kde by to mělo lítat, jako vesnička má středisková! Později se to autorům ale náramně hodilo...A pak tu máme jedno eso - Krobot. Krobot má spoustu zkušeností s rolemi v tomto prostředí, jenže jeho specifické herecké umění a jeho projev v tomto příběhu dělají naprostý opak a vytrhávají diváka ze snahy podchytit "buranskou" atmosféru. Krobot si to utrhl pro sebe a dal tomu svůj neotesaný a neotřelý styl, kolem nějž se tak nějak vše točilo. V jiných filmech vedle něj stojej opravdové herecké osobnosti, které ho i přes jeho osobitý styl doplňují a drží v kolejích - tady nemá sekundanta. Příběh a celkově problémy, které se ve filmu řeší mi přišli tak hloupé, že i z některých postav museli udělat idioty, aby to trošku zapadlo do sebe. Jenže to bylo moc na sílu a vyvolávalo to dojem a pachuť uměliny. Takže jednoduše řečeno - Film Kdyby radši hořelo je ambiciózní snímek, který se snaží o umělecké pojetí, ale nedaří se mu plně dosáhnout svého cíle. Slabý scénář, atmosféra a nevýrazné herecké výkony sráží celkový dojem z filmu. Krobotův herecký výkon je sice silným pozitivem, ale nestačí na to, aby film zachránil. ()

Majkak

Lehce rozpačitější začátek, trochu tápání, pak už moc příjemná jízda. Rybanský se svým postavám nevysmívá, byť se zdají na první dobrou jako typičtí burani, v dalším kroku jim dodá rozměr, který je srozumitelně polidšťuje. Jen u některých vedlejších postav to bylo přece jen až moc ploché, což mně drhlo s hlavním stylem vyprávění. Hlavní vzkaz: Jak snadno lze ovládat lidí pomocí strachu a jak rychle to Broňa zjistil. A také to, že lidi, kteří uvěří dezinformací, nejsou magoři z jiné planety, ale mají v sobě onu zajímavou kombinaci osobní poctivosti, naivity, a bezradnosti. ()

Axident

Ještě horší, než jsem předpokládal podle traileru. Chápu myšlenku i co asi zamýšlel mladý režisér ve svém celovečerním debutu, ale výsledek je z velké části tristní. První polovina je díky ochotnické afektovanosti a kameňákovské karikaturičnosti doslova utrpením a snaha o lidové absurdní figurkářství á la Forman či Papoušek se utápí v toporné infantilní šablonovitosti a povrchnosti. Nefunguje v podstatě nic, snad s výjimkou Isteníka. Druhá půle už je o poznání snesitelnější, ale suma sumárum pro mě velká marnost a i těch jindy sympaticky skromných osmdesát minut bylo až až... ()

Olík

Koloman se nám polámalo, udělalo bác. Bohužel poselství téhle „anti SPD“ komedie totálně přebijí samotný obsah. Ano jsou mezi námi. Mají volební právo, mohou se množit, ovlivňují své blízké okolí. Každý z nás jich zná několik. Je dobré na ně poukazovat a nerad to říkám, ale klidně si z nich dělat i srandu. Ale hned další větou musím dodat, že je potřeba to dělat inteligentněji, jinak klesáme na jejich úroveň. ()

Ham.and.eggs

Vystrčte si hlavy z prdele, vážení, v tomhle je víc reality než v kdejakym dokumentu. Jakožto maloměšťák poznávám všechny ty lidi... A tu Piňosovu kameru tady miluju ... ()

Eluin

Geneze pana Baldy a jemu podobných zachycena na moravské vsi, kde se do role strážců veřejného pořádku pasují hasiči. Sice to není pravda, ale mohla by být. Film lehce opožděně reaguje na absurdní vlnu protiuprchlických nálad ve společnosti, která sice už ve své největší síle pominula, nicméně mnozí na ni ještě relativně úspěšně surfují. Skvělý Michal Isteník. ()

radaza

Hezké intelektuální cvičení, jak se vysmát hloupým lidem, jen pro diváky, kteří se pak navzájem s autory plácají po zádech. Byl bych ale raději,  kdyby podobná témata byla natočena třeba stylem  Vejdělka, aby formou lidem bližšího humoru donesla tu informaci tam, kde by přinesla nějaký užitek, tzn.  že lidé zmítající se pod tíhou pro ně zneklidňujících informací,  by se jim mohli zasmát. Pro mě film zachraňují  skvělé herecké výkony a to je málo, protože ostatním jen zapadne mezi filmy podobné. Hudba se mi fakt nelíbila. ()

Razzor_82 odpad!

"Jsem ti říkal, že mě ocet nevzrušuje." Dost primitivní satira, která vykresluje tupé venkovské hasiče, kdesi v zapadákově jako xenofoby. Tam neznají nic jiného než chlast a nudu. Nemá to vtip, spád ani žádný zajímavý moment. Mnou bohužel nepochopená a prázdně tupá dramedie. 0/10 ()

Rockerman

Ze všech různých médií se na nás valí informace o všem možném a člověk se už v té přemíře informací nedokáže orientovat. Neví, čemu má věřit. Vévodí tomu internet, kde se dají najít všelijaké "pravdy" a ztotožnit se s nimi. Každý si pak vybere tu svou a přesto že to může být úplně absurdní, věří ji. Nejen o tom je tento film, který jednak není komedií, ale spíš smutný a druhak zůstane nedoceněný. Excelentní závěr přidává jednu hvězdu. ()

Kingjiri

Satirický vykreslení slušnočechů, který bydlej (nejen) na vesnicích, se mnohdy dařilo věrně vykreslit. Občas byla hranice mezi vyhrocenejma charakterama jednotlivejch postav vzhledem ke skutečnosti dokonce až děsivě reálná. Nicméně způsob vyprávění, zejména v podobě timingu jednotlivejch gagů, nebyl uplně pro mě. Ne, že bych se danýmu vtípku nezasmál, ale občas se na něj čekalo docela dlouho, kdy se na scéně vlastně nic moc zajímavýho nestalo. A těhlech hlušších míst nebylo uplně málo. V jednotlivejch částech teda hodně sympatická satira, ale jako celek občas trochu nudnější podivaná s pomalejšim tempem vyprávění. Ani vzhledem ke střídmý stopáži se toho prostě nakonec zase tolik neodehrálo, a to je škoda, protože danej námět nabízel ještě hodně prostoru pro další slušnočechovskou satiru (chemtrails a migrace totiž nebyly jediný témata, který slušnočeši v době vzniku snímku měli). ()

BDMarty007

Jeden z nemnoha českých filmů, který není debilní či trapný. Přesto, že reálie jsou velmi české a v mnoha ohledech deprimující, příběh je asi svojí povahou relevantní minimálně ve střední Evropě a film byl údajně velmi dobře hodnocen diváky i na festivalu v Berlíně. Je to dobrá ukázka toho, že když je kvalitní scénář, dramaturgie, herci, kamera a režie, tak se i bez velkých rozpočtů dá udělat velmi dobrý film. Námět by přitom občas vysloveně sváděl ke sklouznutí k laciným vtipům, trapnosti či moralizování, ale tomu se to nikdy ani na moment ani nepřiblížilo. Zajímavé je, že to ukazuje nejen to co se děje, ale dokonce to i dobře ukazuje kořeny těchto fenoménů (inklinace ke konspiračním teoriím, xenofobie...), kdy na počátku nemusí být žádný zlý úmysl ani zloba. Film velmi chytře pracuje s kamerou a často velmi dlouhými záběry. A pro mě bylo obrovským překvapením, že se velice líbil i dvěma teenagerům, kteří jsou jinak zvyklí spíše na hollywoodskou produkci. ()

Flexaret

Kdyby se to radši nenatočilo. Prvoplánová karikatura české vesnice a jejich obyvatel, která by byla únosnější na poli středometrážního filmu. Hlavní postava si tu vykračuje již několik let vyšlapanou cestu hrdinů českých "chcípáckých filmů" bez snahy je jakkoliv aktualizovat či komentovat.  Není to moc hezký pohled. Pohled na svět, lidské charaktery a dobu zaseknutý ve vlastních stereotypech tvůrců (jaká to ironie!). Kromě postav Krobota a Isteníka tu není žádná postava, která by měla alespoň nějakou motivaci či další rozměr, všechno je takové mechanické, bez života.  Ono, natočit satiru, která dokáže obsáhnout dnešní polarizovanou společnost a fenomén dezinformací, není tak jednoduché jak se na první pohled zdá. Pokud má tento debut být nadějným příspěvkem nové filmařské generace, tak nás čekají ještě  těžké časy. ()

tereez

Taková pomalá a až do vyvrcholení pointy nevýrazná jednohubka... ale v kontextu toho, že to narozdíl od většiny českých komedií posledních let není prvoplánová řachanda, je to vlastně fajn. ()

rivah

Špatný scénář i režie, herci nemají co hrát, ostatně ten jejich venkov je papundeklový. Snad jen ta poetická kamera. Srovnávat to s filmy Papouška nebo dokonce Formana je mimo mísu, to byli, panečku, pozorovatelé života! A že film vzali na Berlinale, snad kvůli náznaku terorismu, to dnes už nic neznamená. ()

rublik05

Osobně jsem čekal více humoru a méně dramatu, kdybych se však od toho měl oprostit, tak Kdyby radši hořelo je vlastně takové vesnické drama s trochu zvláštním námětem, který si určitým způsobem bere na paškál nechvalně známé konspirační teorie, nebo spíše okrajové názory určité marginální skupinky našich spoluobčanů. Na tom by nebylo nic špatného, podle mě se z toho mohla vytvořit fajn odlehčená satirická komedie, kdyby se však tvůrci více zaměřili na scénář a celkovou poutavost filmu. Stopáž o délce téměř hodiny a půl nemá úplně ideální tempo, o spádu ani nemluvě. Herci se snaží hrát civilně, kromě perfektního pana Krobota mě moc bavil výborný Michal Isteník. Z filmu jsem cítil takové lehké ártové vyznění, což je věc, kterou jako divák zrovna moc nemusím a nevyhledávám. Na debut to vůbec není špatné, na druhou stranu ani nijak závratně dobré. 5/10. ()

Trixinka

Kdyby se na to tvůrci radši vybodli a šli do hospody na pár piv, udělali by lépe. Takto splácali nevtipnou komedii o jedné nehodě a týpkovi, který svým fanatismem o teroristech zblbne celou vesnici. Konec filmu nepřekvapil, čekala jsem podobnou hovadinu. Za Krobota, který předvedl svůj standartní skvělý výkon dám 2*, ale jinak se prosím vás tomuto filmu vyhněte obloukem. ()

gemi

Cesta do hlubin espéďákovy duše, akorát malinko unylá. Jinak je tu všechno. Arabští teroristi, chemtrails i octování. Akorát že vůbec ne, takže na to musíme jít svépomocí. Doporučuje Tomio Okamura a Jaromír Balda! ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

15.03.2022

Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava začína 16. marca do kinosál uvedie 75 filmov. Tie budú rozdelené v 8 sekciách – V strede Európy-súťaž krátkych filmov; V strede Európy – mimo súťaž,… (viac)