Prequel k seriálu Yellowstone sleduje rodinu Duttonovcov, ktorá sa vyberie na náročnú cestu cez prérie v snahe uniknúť z chudoby a nájsť lepší život v Montane. (SkyShowtime)

curfew77

Vlastně celkem logicky podobné známky i chyby jako u tatíčkovského Yellowstonu. Ze začátku vás nadchne, jak je to epické a drásavě pomalé, jenže postupem času se to všechno stane strašně repetitivní. Konkrétně v případě 1883 se ještě v páté (!) z deseti epizod výprava v podstatě pořádně nerozjede a furt se řeší, jestli se pojede tamtudy nebo onde, jestli to vůbec má cenu a kdovíco ještě. I moudra půvabné Isabel May mi začaly lézt na nervy, protože je to opět dokola jiná varianta téhož mustru. Takže když se v deváté epizodě konečně rozjede pořádný masakr, už jsem u toho pohříchu málem nebyl. Za mě Sheridanovým opusům k dokonalosti něco chybí, i když za vidění rozhodně stojí. 60 %. ()

Estwen

To, co si nemohl Sheridan z pochopitelných důvodů dovolit v Yellowstonu, dovolil si tady. Zabíjet hrdiny jak na běžícím pásu drsnou divočinou a filozofovat o svobodě, lidskosti a smyslu života. Elsa je Sheridanovo alterego a Isabel May zvládá komplikovanost postavy jako kdyby se narodila mezi indiány uprostřed prérie. ()

helrohir

Westerny mám rád, a rovnako tak obdivujem tvorivý talent Taylora Sheridana, a preto som mal od tohto projektu dosť vysoké očakávania. Seriálu nemožno uprieť slušný scenáristický základ a skvelo vystavané dialógy, výborných hercov a aj solídnu atmosféru divokého západu s krásnou a nekonečnou krajinou. Lenže nie všetky epizódy ponúkajú nevšedný a neprvoplánový zážitok, ale skôr sa tiahnu veľmi pomalým tempom, a to neustále premietanie o živote proste nedokáže upútať pozornosť. Občasné nelogickosti ako fakt, že v úvodnej epizóde vie anglicky jeden imigrant, a o pár epizód ďalej už takmer všetci sú veci ktoré ma dokážu rozhodiť. Taktiež je škoda, že seriál je až veľmi politicky korektný, hlavne vo vzťahu k Indiánom, pretože v histórii takéto priateľské vzťahy určite neexistovali. Na druhej strane, seriál je dostatočne dramatický aj emocionálne silný a ponúka vcelku zaujímavý pohľad na divoký západ z takého "newesternového" smeru. 70%. ()

mata77

Dobrodružný a emocionálne bičujúci seriál o rôznorodej skupine prisťahovalcov ma jednoducho a doslova prevalcoval. Výprava, kostýmy a kulisy boli snáď dokonalé a kvalitní herci s réžiou, kamerou a hudbou doladili zvyšok. Epický scenár bol tou ozajstnou čerešničkou na torte. Náboj v rámci série samozrejme kolískal, ale celkovo zaslúžených 85%. ()

Upír

Nádhera! Chybí mi šestá hvězdička. Téma osidlování Západu, které je žánrově tak známé a vlastně provařené, že se v posledních letech stává spíše kulisou jiných příběhů, tvoří v 1883 hlavní námět. A Taylor Sheridan se ho viditelně nebojí. S tolika drobnými ozvláštněními, s takovou neskutečnou živostí a hloubkou snad všech postav, s precizností vystavěného příběhu nutí diváka putovat prérií s ním. Dílo, které oživuje trochu zapomínaná témata svobody a krásy přírody ve spojení s její krutostí. Dílo, které je protkáno lidskou zvůlí i dobrotou, prolíná se jím motiv smíření a v neposlední řadě také umírání. Pomalé tempo sbližuje s postavami, dává vyniknout dramatickým scénám a zvratům a připomíná dobu, kdy člověk činí zásadní rozhodnutí, na kterém závisí jeho život, ale výsledky se nedostavují v horečných milisekundových událostech pádících po sobě. A krok po kroku, díl za dílem, se blíží vozy s osadníky horstvu v pozadí. A my, diváci, chycení všemi uměleckými pastmi autorů, ani nevíme jak, nakonec putujeme s nimi. Tak pohlceni, že se s nimi nakonec jen těžko loučíme. ()

mkee

1883 je tou najpoetickejšou, najfilozifickejšou, ale aj najkrajšou odpoveďou na otázku, čo bol „divoký západ“. Ak by som mal vystihnúť tento seriál 3 pojmami, boli by to – 1) Isabel May 2) Ralph Waldo Emerson 3) Red Dead Redemption. Všetky tieto pojmy sú samy o sebe pojmy silné. Čo však robí seriál fenomenálnym je skutočnosť, že ich dokázal prepliesť dokopy. A ak hľadáte slabinu 1883, samozrejme ju nájdete. Seriál však ponúka niektoré tak silné poeticko-epické zážitky (ďalej znásobené podmanivým vizuálom i hudobným podmazom), že tie ho predurčujú k úspechu (hoci aj nekomerčnému). ()

cerdax2

Lehce pohadkovy pribeh o divokem zapade ocima temer dospele divky a jeji putovani spolu s dalsimi "pionyry" napric Amerikou. 65% za kouzelne vizualy, za zobrazeni opravdu divokeho zapadu (kdyz si pak odmyslite nektere pohadkove elementy, opravdu neslo o misto pro "lidi z mesta"). ()

swinevenca

Ze začátku to vypadalo, že bych se díky slohově příliš zdatnému vyprávění (pozdější lvice) Elsy mohl vyhnout fatálnímu zásahu, ale osadnický countdown na všechny způsoby divokého západu, vypořádávání se s volností v krásné a zároveň smrtící přírodě, jakož i se smrtí samotnou, by bez toho deníčku bylo citelně slabší. Žeru Yellowstone, jsem na blondýny, mám doma děti a bílou indiánku, tak asi nebyla šance, že by mě s tímhle Sheridan netrefil přímo na komoru. Tak přesně, jak dlouho nikdo. ()

cernakus

Melodramatický spektákl napsaný na tělo Isabele Mayové. Samozřejmě, hodně přitažené za uši, a smrt zde řádí jak vyšinutá. Kruté osudy pionýrů spojené s tesknou hudbou a podmanivou scenérií vedou frontální útok na slzné žlázy diváka jakéhokoliv pohlaví. Nicméně to je prvotní záměr, kterým se autoři vůbec netají. A jak vidno na hodnocení, funguje to na výbornou. Dílo tak dokáží objektivně zhodnotit pouze profesionální kritici s kamenným srdcem. Já samozřejmě pár chyb vidím a občas se mi ta přepálenost jak dialogů tak charakterů zajídala, takže na plný počet to nevidím.  Ovšem tu Isabelu je třeba sledovat. Protože co ve svých 20 letech dokázala zahrát, to je prostě výjimečné. ()

papuchalk

Několik let čekám, až někdo zfilmuje podobnou osidlovací cestu přes velké pláně, protože jestli mě něco na historii usa fascinuje dodnes, je to právě první výzkumná výprava Lewise a Clarka (1804). Prostě ta uplně první dobrodružná cesta, prvních bělochů, při který netušíte jak bude dlouhá a kudy povede a co na ní objevíte a jestli se vůbec vrátíte zpátky. Víte jen, že na konci všeho, až přejedete ten poslední kopec, v zapadajícím slunci, uvidíte Pacifik. Konec objevování. Na Zemi už není místo kam by bílý člověk nevkročil. Řadu let mě tohle fascinuje tak moc, že jsem dostal neodolatelné vnuknutí stát na tom západním pobřeží usa, a koukat na zapadající slunce nad pacifikem, a mít ten pocit. Aspoň částečně zažít, bez té dlouhé úmorné a nebezpečné cesty, kterou si na místě pak zkusím nějak domyslet, jaký to bylo doputovat na konec světa. Letos se mi to vnuknutí splnilo, dojel jsem přes Golden Gate bridge do těch kopců a po stezce Ridge Trailu došel pěšky až k výhledu na moře, sednul si tam na kopci do písku, čuměl na západ, a byl to životní zážitek. Nekonečný moře, obrovský zapadající Slunce, klid, teplý vítr, a jen já s pacifikem. I toho kolibříka jsem potkal. Ale na zfilmování té cesty pochopitelně čekám dál. Nejblíž tomu zatím byl Revenant, a teď 1883 s daleko větší časovou stopáží, což zaručuje tunu látky.  Zároveň, ještě než vůbec začnu koukat, už vyčítám seriálu první podstatnou chybu, proč kurnik až rok 1883? Dávno po těch objevných cestách, dávno po občanský válce, která zabila veškerou zbývající romantiku, dávno po tom, co jsou všichni indiáni v rezervacích. 1883, vždyť to už stojí i Brooklynský most, všude vede železnice, druhá průmyslová revoluce na konci, elektřina svítí, právo a zákony usa už jsou dávno dopodrobna rozepsány a také aktivně a úspěšně vymáhány.. a podobných osidlovacích cest mají osadníci za sebou stovky, možná tisíce. Měli to dát někam do roku 1810-1820 aspoň. Chápu, že to chtěli využívat pro flashbaky do minulosti, a pro další vrstvení zmaru. Prvních pět dílů seriálu často zvedám obočí nad některými patetickými vztahy postav, nad umělostí některých scén, účesů, vybělených zubů, nad neautentičností. Proč to sakra není víc naturalistický.. Proč když se tam tak nahodile a bez vyšetřování zabíjejí na potkání kvuli pytlíku fazolí, v bohapustém prostředí, někomu vadí slovo fuck.. Elsa Jean je návyková, ale sem se prostě se svým úsměvem a modrým koloniálním oblečkem absolutně nehodí, ani kdyby tisíckrát prohlásila, že už z ní je opravdový kauboj. Ta holka měla být jiná, ne tak uměle hezká. Ale od pátýho dílu dál, čím dál víc vyvstává to podstatný, o čem to celý je, Ta Cesta. Líbí se mi tenhle dívčí western, Hltám vnitřní monology Elsy, záběry krajiny a užívám si to, kvůli čemu na něco podobnýho celou dobu čekám. Na zprostředkování té bezmála 3000km dlouhé cesty, přes všechny nejkrásnější místa světa, přičemž každé z nich by se dalo nazvat koncem světa, a dál chodit už netřeba. To celé projedete na tom nejpomalejším dopravním prostředku, jaký snad existuje. Když zapomenu na všechny ty neduhy, kterým se seriál jakožto médium prostě neumí vyhnout (kvuli lepší prodejnosti), můžu sklidem prohlásit, že tohle je osidlovací pioneer porno, jaký nemá obdoby a jen těžko se bude někomu dalšímu překonávat. : / () (menej) (viac)

prochyn

Dobývat Západ není žádná prdel. Filozofující bloncka se kamarádí s negry, rudochy, s kovboji, vlastně s každým. Krásné záběry. ()

Luckyboy

Míra sentimentu je na hraně do patosu, ale pro mě se nikdy nepřeklopila přes hranu. Hořkosladký koktejl "syrovosti" (ne autenticity) je vítaná změna od často banálního mačkání zažitých filmových a seriálových postupů a typických rolí, který se má hlavně líbit a nalákat na další a další a další sérii. Deset dílů bylo tak akorát na odvyprávění westernového příběhu tak, aby se v něm mnoho věcí a schémat neopakovalo, ale přitom jsem si mohl užít atmosféru road tripu širými pláněmy divokého středozápadu a západu. ()

AneMKa

Teda za mě nic moc. Se seriálem Yellowstone se to nedá srovnávat. Jako klidně bych i mávla rukou nad tím, že hrdinové nejsou nijak zvlášť zajímaví, hlavní hrdinka je někdy přímo nesympatická a její hlas chrlící depresivní nonsense věty po chvíli celkem irituje, ale seriál, který se tváří jako historický a udělá takové děsné nepřesnosti... Američani jsou zkrátka schopní zachránci, kteří si vždy poradí, zatímco příchozí z Evropy jsou odněkud z temného středověku, nedovedu si sami ani dojít na záchod nebo se umýt. V seriálu je například žena (označují ji myslím jako cikánku), která nedokáže ani základní intuitivní úkony ohledně koní... Come on! Cikáni přece kočovali a překvápko většinou s koňmi, tak proč ho ona neumí ani pobídnout.  To samé jako ti nebozí Češi, kteří umírají jako mouchy. To je tak nerealistické a historicky nesmyslné. ()

rashaverak

Yellowstonu se to podoba pramalo, je to pomerne velmi nevydarena western road movie. Spousta prazdneho rozmysleni nad nicim, nuda stridana velmi, ale velmi nevydarenymi prestrelkami. Chlupy v podpazi zmakli historicky na jednicku, s belostnymi zuby u padesatniku, kteri prave prisli z dentalni laboratore v roce 1883, uz to je horsi. ()

Saljack odpad!

Naprosto nekoukatelné. Neuvěřitelně me vytáčela blesk se žlutými vlasy. Nechápu pro koho to má být určeno. Pro 15 leté pubertální dívky? Šíleně se to táhne a navíc dost pochybuji, že to v té době bylo tak hyper korektní. ()

muti

Už si ani nepamätám ktorému seriálu som dal pri toľkých častiach 5/5. Úplná paráda, plná snov aj spomienok, miestami dychberúce scenérie plné energie a nadšenia. K Sage Yellowstone som sa dostal v 2023 a rozhodol som sa ju pozerať chronologicky, čiže začínam s 1883. Mám rád takéto viacgeneračné príbehy ktoré sa tiahnu naprieč časom. 1883 ako samostatný seriál stojí tiež za to, aj keby už ďalšie časti neuvidíte. ()

Pokračování Wind River nabírá obsazení

Pokračování Wind River nabírá obsazení

09.03.2023

Nečekaný konec seriálu Yellowstone?

Nečekaný konec seriálu Yellowstone?

07.02.2023

Seriálové bomby začínají padat už v únoru. Právě jsme se totiž dozvěděli, že jeden z nejsledovanějších a nejúspěšnějších seriálů současnosti – drsné drama Yellowstone od Taylora Sheridana (Sicario,… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD