Najlepšie roky nášho života

• Česko Nejlepší léta našeho života (viac)

Traja bývalí vojaci sa vracajú domov z bojísk 2. svetovej vojny. Al bol v civile bankový úradník, Fred pracoval ako barman a Homer bol výborným športovcom, vo vojne však prišiel o ruky. Ako sa im po hrôzach prežitej vojny podarí začleniť sa znovu do normálneho života? Film hollywoodskeho klasika Williama Wylera vystihol povojnovú atmosféru a problémy, ktorým museli čeliť mnohí veteráni a získal sedem Oscarov. (STV)

corpsy

Tento snímok chytí za srdce a vy až do samotného záveru nespustíte oči a nevypnete emócie z príbehu plného lásky, ale aj bolesti a sklamania. Jeden z najdojímavejších hollywoodskych trhákov. ()

Cimr

Skutečně velmi dojemný, trýznivý a zároveň vtipný a optimistický zážitek. ALE. Jen když je na plátně Harold Russel. Vždy, když se objeví tento muž s háky místo rukou, muž, který nemůže svoji přítelkyni pohladit po vlasech a kterému když se zabouchnou dveře, nedostane se z pokoje, diváka překvapí, jak odvážný a silný snímek byl o veteránech už rok po válce natočen. Bohužel ale když z plátna Homer sleze (a to se stává poměrně často), zůstane zde trochu banální a rozvleklý příběh nemanželské lásky (otec nechce dovolit své dceři, aby si něco začala s nešťastně ženatým mužem, jeho kolegou z války). Takový příběh se ale mohl stát kdekoli a kdykoli, neřeší válečné trauma a trochu odbíhá někam k romantickému melodramatu. Linka s Homerem, je nemilosrdná, psychologicky přesná, jde k jádru věci - chlapi se v ní třeba poperou v hospodě s chlápkem, který jim říká "vidíte, taková oběť.. a k ničemu!" Linka bez Homera používá všechna klišé hollywoodského studiového filmu - oči zalité slzami, nekonečné polibky, tklivá smyčcová hudba, happy end... Vzhledem k oscarové smršti a neustálému zařazování snímku mezi nejlepší filmy všech dob to asi může být každému jedno, ale pro mě z dnešního pohledu spíš průměrný snímek. A kdyby byl o hodinu kratší, taky by se nic nestalo. ()

kobejn

Typický film pro "pamětníky", který "nikdo" neviděl ale (téměř) všem se líbil...výjimečně nebudu výjimkou...tendle film je opravdu epic and almost perfect....a jdu si pustit Blur, kdo mezi těmito dvěma najde spojitost, může si napsat o bod...(just kiddin´..) ()

GodComplex

Ocekavat od toho valecny film by byla chyba, protoze vlastne jedine co to s tim ma spolecneho, ze se to odehrava PO valce. Trio veteranu se vraci zpet domu a vyporadava se se zaclenenim do klasicke civilizacni reality. Klasicky Oscarovy hype tomu opet prilis nepridal, protoze cekate buhvico a ono to neprijde, ale minimalne ocenuji autentickou retro atmosferu. Ne nucenou, ne pro filmove ucely prirpavenou, ale skutecnou retro atmosferu dane doby (rok nataceni 1946). 6/10 ()

Freemind

Další polozapomenutý klenot. Vše nejdůležitější zde již bylo napsáno - je to klasika všech klasik, která má šanci obměkčit nejednoho zapšklého cynika. Povinná četba, děcka! ()

kaylin

Ano, je to jistě emocionálně silný film, možná trochu až moc hrající na strunu, kterou očekáváte, což je také hlavní důvod, proč se mě tenhle snímek tolik nedotknul. Navíc je až zbytečně rozvláčný, ale jsem si jistý, že hlavně pro Američany to bude mít svoje kouzlo. ()

Aleee89

Williama Wylera mám jako režiséra ráda, proto jsem nemohla vynechat ani další jeho slavný film, Nejlepší léta našeho života. Opět se mi dostalo kvalitního dramatu, které je zajímavé především tím, že ukazuje, jaké zničující následky má válka na psychiku lidí a jak ovlivňuje nejenom bývalé vojáky, ale všechny jejich blízké. Wyler zkrátka lidská dramata uměl. Tohle je kvalitní film, který má své poselství, a přitom se v něm objevují i komediální prvky. Samozřejmě nesmím zapomenout ani na kvalitní herecké výkony. ()

OG_Swifty

Temer 3 hodiny dlouhy film o navratu 3 valecnych veteranu a jejich leckdy problematickem zacleneni zpet do civilniho zivota - vyhralo to 7 Oscaru a je to 'prijemna' podivana, i kdyz trochu smutna. Harold Russell to s tema hakama fakt umel, ale stejne je to chudak a klidne bych veril, ze ty slzy v posteli byly autenticky. Fredric March zacal chlastat, ale jinak z toho vyvaznul docela dobre a Dana Andrews se blbe ozenil, leckdy se choval divne, ale asi to s nim taky dopadlo dobre. Jeho otec byl asi nejzajimavejsi postava - skoda, ze se mu Andrewsova postava nevenovala o trochu vic. Herecky byly libive slecny a celkove jsem z toho filmu mel dobrej pocit, i kdyz mi to misty prislo az moc natahovany. ()

kagemush

Ten Wyler- něco mě od něj pobavilo (Lištičky, - Prázdniny v Římě), něco mě hodně nebavilo (Ben Hur). Tohle bylo tak neomaleně americké a utahané až to utahalo i mně (ani nepamatuju , kdy jsem byl na konci filmu tak příšerně unavený - a to i přesto, že jsem si párkrát klimbnul- a znuděný). Pro mě osobně přehlídka klišé s (některými) dobrými herci. ()

Martin741

Williama Wylera povazujem uz dlhodobo za velikana filmu, a tymto filmom len potvrdil, ze preco. Drama o US vojakoch, ktori sa vracaju domov a maju traumy z prezitej II. druhej svetovej vojny je silnym nametom na film. Plus samozrejme herecke koncerty. Vadila mi len sialena dlzka 172 min, preto som si film videl len v telke, DVD by som kvoli sialenej dlzke uz nechcel. 89 % ()

BarryLyndon

Light Remarque bez Remarqua a WW1. A samozřejmě něco o čem se Stoneovi mohlo i za 50 zdát leda ve snu. Dost často na Oscarech bodují opomnění hodné dílka, toto není ten případ. DO poslední sošky zasloužené. 9/10 ()

C0r0ner

Skvěle drsná sebereflexe Američanů po II. světové válce, kterou sice jako národ vyhráli, ale jedinci na ni často dost tvrdě doplatili. Z technického hlediska nemůžu vytknout vůbec nic a i scénář byl bezvadný, ale co zase kurva ty tři hodiny? Proč se to vždycky posere na stopáži? A přitom to mělo takový náběh! 60% ()

marťan

A já bych skutečně napsala, že tento film byl nejlepším, který byl v roce 1946 natočený, a právem si zasloužil nominace a ceny. Výborné obsazení, prostě The Best :o) mimo jiné můj oblíbený film... ()

zette

Zcela klidne mohu rict, ze je to jeden z nejlepsich filmu, ktery jsem kdy videl. Vyborne zmapovane osudy trech vojaku vracejicich se domu, kdesi v Iowe. Rok po valce natocit film bez patosu a velkych gest se ceni, zaujme take kritika na zhozeni bomb na Hiroshimu a Nagasaki. I bez toho se vsak jedna o nadherny film s dobrym scenarem a herci. V mnoha ohledech se jedna o nadcasovy film, ktery vsak dokaze rozesmat, dojmout a nenudit, necele tri hodinky utecou jako voda. Povinnost pro vsechny lidi co maji radi FILM! ()

Fancipal

Válka brala lidem více než jenom životy. Výborná výprava do hlubin válkou zničené duše. Smutný příběh válkou poznamenané generace Američanů, kteří se plní naděje vrátili domů, aby se střetli se svými „nadějnými vyhlídkami“. Pro mnoho z nich ovšem válka neskončila v roce 1945. Film, na který, by se nikdy nemělo zapomenout, stejně jako na největších konflikt lidských dějin a na lidi, kteří v něm bojovali. Říká se, že s americkou filmovou akademií je to o tématu a načasování. Nikdy to neplatilo více než v tomto případě. 7 Oscarů, včetně ceny za nejlepší film, jsou toho jasným důkazem. ()

angel74

I přes dost šílenou stopáž tento film právem patří k největším skvostům světové kinematografie. Každá minuta v něm má své opodstatnění, takže není zbytečná. Nestačím žasnout nad tím, jak William Wyler tak brzy po válce dokázal na osudech tří navrátilců z bojišť přesně vystihnout stav tehdejší společnosti. Dokonce ani výrazná romatická linka nic neubírá na výpovědní hodnotě snímku. (90%) ()