Ben Hur je syn významného židovského rodu, ktorý sa kvôli nešťastnej zhode okolností ocitne na galejach po zrade svojho priateľa Messalu. Prisahá, že sa vráti, a Messalovi sa pomstí, a napokon po mnohých peripetiách naozaj dostane šancu vybojovať si späť svoju slobodu v závode štvorzáprahov. Aj vďaka dychvyrážajúcej scéne pretekov Ben Hur vo svojej dobe žal obrovské úspechy, stal sa najnavštevovanejším filmom a získal 11 Oscarov, čo bol rekord, ktorý ostal neprekonaný ďalších takmer 40 rokov. (RTVS)

Katarine

Moje srdcová záležitost... už odmalička jsem se každý rok těšila na Velikonoce jen díky tomuto filmu v televizi. Již několik let však bez Ben Hura nejsou tyto svátky pravými svátky. Ten příběh je zkrátka tak silný a tehdejší zpracování (přestože z roku 1959) nepřekonatelné a těch 11 Oscarů si rozhodně zaslouží. ()

ilemas

Neběželo to za komančů v kinech pod názvem Pád říše římské? V té době to byl velký hit, kino vyprodané do posledního místečka, budu se na to muset podívat znovu. ()

Joe321

Ben Hura jsem viděl hodně dávno a už jsem si ho vůbec nepamatoval. Určitě velmi dobrý epos, ale na mě až příliš dlouhý a hlavně místy taky příliš nudný, některé scény moc natáhlé a nezáživné. Jinak Heston je přesvědčivý, hudba skvělá a výborná je i výprava, která na tu dobu podle mě překračuje meze. Násilím a krvi se Wyler nevyhnul pro dobro věci. Taky se mi ulevilo, když jsem se po titulku "A Tale of the Christ" nedočkal náboženské agitace. Geniální jsou ovšem závody koní v cirku. Takhle akční a napínavé je do dneška nikdo nenatočil. Heston drží vší silou čtyři koně se svým úsklebkem v obrovské rychlosti a přitom do něj řeže říman bičem, geniální. -"When the Romans were marching me to the galleys, thirst had nearly killed me. A man gave me water to drink, and I went on living. I should have done better if I'd poured it into the sand!" -"No." -"I'm thirsty still." ()

Martin741

Nadherny velkolepy film z cias Starovekeho Imperia Romana, ktory som si pozrel aj napriek sialenej dlzke 4 hodiny. Scenar je genialny, dejova linia ma okamzite pohltila, takze mi tie 4 hodiny nevadili, rovnako, ako tomu bolo u filmu Gone With The Wind 1939. Nadherne triky, kostymy, kulisy, vyborny Ben Hur a jeho stretnutie s Jezisom. A..... dalej proste nemam slov k tomuto majstrstyku, vsetko uz totiz bolo napisane podo mnou. Tymto filmom zacinal aj mlady sympaticky herec Giuliano Gemma, ktory mne vobec nevadi. Najlepsia scena : vozatajske preteky v Circu Maxime, vtedy som ostal doslova ohureny a uchvateny tou nadherou : 100 % ()

johny89

Skvělá klasika, která ani po 55 letech, kdy mnoho z herců je již po smrti, nezastarává. Scény v cirku při závodech jsou dokonalé. V roce 2016 má vyjít remake Ben Hura a jsem opravdu zvědavý, zda bude tento snímek překonán. Když se podívám na režiséra a na to, co natočil za filmy, tak si troufám odhadnout, že ne. ()

vydumnica

BEN-HUR si ma získal od prvej minútky. Keď sa po 3 hodinách "bojím"🙂, aby film ešte neskončil, tak to už je čo povedať! Fascinujúci a obohacujúci film. Veľkolepé! Presne pre tie pocity, ktoré mi tento film daroval, presne pre toto milujem filmy. Skutočný filmový zážitok!!! A na tú dobu, no wow, klobúk dole!!! Ako to vôbec dokázali? William Wyler už má miesto v mojich TOP10, pretože toto je už jeho štvrtý film, ktorý sa mi náramne páčil. Teraz už chápem, prečo je Ben Hur (takmer?) každoročnou súčasťou veľkonočného TV programu. Mňa tam ten Ježiš veľmi potešil :-). Je to urobené tak neutrálne, pre veriacich aj neveriacich. [Pozreté na Veľkonočnú nedeľu na Arte]. 95%. ()

laik_60

Veľkolepý, na svoje časy mohutný, film s veľkou výpravou, scénami, mohutnou symfóniou zvuku .... Pozerajúc na ten film očami dnešného diváka (skôr mojimi – nie vždy sa stotožňujem s „dnešným divákom“) sa mi ten film zdá byť už trocha pateticky ... Ále nech .... tí čo majú radi tento film, si to zaslúžia ... patri im to ... Dávam ... spoľahlivé 4b. ()

tomtomtoma

Jako malý chlapec jsem jedním dechem přečetl knihu generála Lewa Wallaceho. Byl jsem samozřejmě velmi zvědav na toto filmové zpracování. Výsledkem je monumentální křesťanský epos. Nedivím se, že jím museli být tehdejší diváci filmů uchváceni. Zvláště křesťanští pokrytci. Ale přes všechny výtky, které může toto veledílo vyvolat, je to působivě provedená práce. O bývalém přátelství, o zásadní rozepři, o vzdoru, o nespravedlnosti, o trestu, o příkoří, o touze po pomstě, o statečnosti, o vděčnosti, o soutěživosti, o lásce, o zázraku, o odpuštění. Především o odpuštění a smíření. Juda Ben Hur (dobrý Charlton Heston) je bohatý mladý muž, kterého život srazí až pod samotné dno. Aby se vrátil ještě silnější a našel svůj vnitřní mír, lásku a usmíření. Aby našel své místo. Velitel římské armády v Judeji Messala (dobrý Stephen Boyd) se z největšího Judova přítele, stává jeho největším nepřítelem, kterého chce k smrti pokořit. Z dalších rolí: Judova láska a dcera jeho otroka Ester (půvabná Haya Harareet), římský konzul a Judův adoptivní otec Quintus Arrius (Jack Hawkins), Judova těžce zkoušená matka Miriam (Martha Scott) a stejně krutě zasažená sestra Tirza (Cathy O'Donnell), soutěživý šejk Ilderim (Hugh Griffith), Judův věrný otrok a přítel Simonides (Sam Jaffe), a moudrý stařec Baltasar (Finlay Currie). A nesmí se zapomenout na toho, jehož hlas není slyšet a jeho obličej není vidět. Na Ježíše vykupitele (Claude Heater). Monumentální, velkolepé, působivé. Možná pokrytecké. A se zázrakem na samém konci. ()

danecek24

17. Zlatý Glóbus za rok 1959 - cena (4) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Stephen Boyd, *Nejlepší režie - William Wyler, *Speciální cena - Andrew Marton + nominace (1) - Nejlepší herec (drama) - Charlton Heston ()

zette

Velkofilm ve vsech smerech. Vyborna vyprava a dobrodruznost pribehu. Konske zavody jsou jedny z nejvetsich filmovych pocinu v historii kinematografie. Pres svoji delku, ktera muze od sledovani odradit je vypraveni velmi svizne a film urcite nikoho nebude nudit. Jen az doslova myticky zivot Bena Hura mi ne vzdy prijde logicky. Treba sceny, kdy jeho matka se sestrou vyjdou po trech letech z nejake kopky ( nechapu, kde braly jidlo, kdyz dvere po te dobe nesly ani otevrit ) a s leprou se produciruji po meste, mi prislo hodne neverohodne... ()

Wormboy

Veru ano, scena pretekov na konskych povozoch je absolutne genialna a ked uz kvoli nicomu inemu, tak pre nu sa tento film oplati vidiet. Ben Hur v rokoch svojho vzniku musel byt veldielom, ktoremu vsak dnesna doba velmi nepraje a neviem si predstavit, ci by sme dnesnym filmom odpustili to, co odpustame takymto kinematografickym "klasikam". ()

pakobylka

Vpravdě monumentální velkofilm. Za každých okolností se rozhoduje s citem pro celkové vyznění scény a zároveň si všímá každého detailu, aniž by se snižoval k jakkoli podbízivým či nepřiměřeně teatrálním gestům. Zbytečně nespěchá, nechává zápletce čas, aby se vypořádala se všemi dramatickými zvraty - i se zjitřenými emocemi, které ho doprovází. Na druhou stranu si nelibuje ani v neúčelném protahování děje, takže navzdory poměrně dlouhé stopáži nemáte ani na vteřinu pocit, že by mu snad docházel dech. Zdali se ztotožníte s jeho vyzněním, to už je na vás ... co se mě týká, myslím, že s přehnanou pokorou a všeobjímající láskou k bližnímu (včetně lásky k bližnímu nepřátelsky až pomstychtivě naladěnému) daleko nedojdete, neboť život na naší planetě bohužel od svého prvopočátku staví na bezohledném konkurenčním boji - a člověk je jednoznačně jeho součástí. Nakonec ... i samo křesťanství zůstalo veskrze mírumilovným náboženstvím, jen dokud bylo vírou bezmocných. Jakmile si ho přisvojili mocní tohoto světa, okamžitě ho zneužili jako nanejvýš výhodnou bojovou zástavu, neboť jeho jménem teď mohli vést všechny své války ... proti souvěrcům i jinověrcům. Vyprázdněná slova o poslušném a trpělivém nošení vlastních křížů a o bezbřehém odpouštění všeho a všem (kromě sebe) byla potom už navždycky určena jen uším prostého lidu, aby ho snad nenapadlo bouřit se proti zavedeným pořádkům. ()

gabin(a)

Nádherný film a absolutně nechápu, proč někdo dělá remake. Asi proto, že všechno natočí levně a draho prodá zvědavcům, co se přijdou přesvědčit, že původní verzi nic nepřekoná! ()

Martrix

Veliký příběh vyprávěný prostým jazykem, kterému musí rozumět i zarputilí ateisté, převedl William Wyler na plátno natolik realisticky, že spolu s naléhavou hudbou tvoří jeden z nejvýznamějších filmových počinů všech dob. Každý jeden Oscar, který Ben Hur získal je na správném místě a skoro je mi líto všech ostatních, kdo byli společně s ním nominovaní. I dnes, po šedesáti letech tento film vyčnívá nad většinu filmové tvorby. Skvělá režie, Heston, hudba...zkrátka pro mě nejlepší filmový zážitek a nejpříjemnější filmové překvapení posledních pár let. ()

Juto

Úžasný epos s obrovským produkčným dizajnom a nádhernými scenámi. Réžia Williama Wylera je vynikajúca a príbeh je pútavý, doplnený jemným scenárom a solídnym tempom. Pokiaľ ide o legendárnu scénu pretekov vozov tak tá je výborná. Ale stále som si hovoril, že filmu niečo chýba, až kým neprišiel prekvapujúci záver a na mňa dopadla celá tiaž príbehu. No proste ma záver emocionálne rozsekal. 9/10 ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014

O italském filmovém studiu (čti „činečita") sídlícím v Římě jsme se tu už zmínili před několika měsíci v souvislosti s několika připravovanými nákladnými televizními sériemi (jedna z nich v režii… (viac)