Ben Hur je syn významného židovského rodu, ktorý sa kvôli nešťastnej zhode okolností ocitne na galejach po zrade svojho priateľa Messalu. Prisahá, že sa vráti, a Messalovi sa pomstí, a napokon po mnohých peripetiách naozaj dostane šancu vybojovať si späť svoju slobodu v závode štvorzáprahov. Aj vďaka dychvyrážajúcej scéne pretekov Ben Hur vo svojej dobe žal obrovské úspechy, stal sa najnavštevovanejším filmom a získal 11 Oscarov, čo bol rekord, ktorý ostal neprekonaný ďalších takmer 40 rokov. (RTVS)

draggo

Na svoji dobu určitě skvělý film, i dnes to má určitě co říct, ale mě to přišlo strašně dlouhé a místy nudné. Několik dobrých scén tam je, ale bohužel i několik které bych raději přeskočil. Filmu by prospělo výrazné zkrácení, pak by to bylo opravdu skvělé dílo. ale takhle to vidím jen na 65% a 3*. ()

LINKIN

Popravdě řečeno, měl sem docela nasráno z tý stopáže, takže sem Bena Hura úspěšně tak půl roku odkládal. A nakonec kromě toho, že Messalu hraje tak pětkrát sympatičtější herec než je Charlton Heston bylo fajne připomenout si dobu, kdy se židé s araby ještě navzájem nevraždili. ()

NinonL

Tento film si pouštím vždy, když mám pocit, že už nic nemá cenu, nic se mi nedaří a všichni mě odmítají. Když se cítím jako ti malomocní ve filmu. Jenže potom uvidím ten zázrak, kdy trpící a umírající Ježíš prosí Otce, aby odpustil jeho vrahům a temnota ze mě padá stejně jako rány a jizvy Ben Hurovy sestry a matky. A stejně jako kámen z jeho srdce. ()

Krt.Ek

Ztělesněný velkofilm. Doslova a do písmene epochální. Té stopáže jsem se zprvu děsil, ale po těch třech hodinách a něco minutách pravím, klidně si Ben Hura jednoho dlouhého prosincového večera zopakuji, nenudí totiž ani minutu, od nástupu Messaly přes legendární závod koňských spřežení po... však vy víte, vše funguje, jak má - pocit, že už to někdo přehání se nedostavil. Má úcta, Bene z domu Hurů. 85% Challenge Tour Speciál - Filmový lov, červen 2015 ()

Adasin

Vůbec nevadí, že jsou to tři a půl hodiny, protože jsou naplněné poutavým příběhem a krásnými scénami. Velkofilm, jak se patří. Nevím, proč se v roce 2016 pokusili o remake, tady je to fakt zbytečné, navíc ten remake stojí za... nechci být sprostá. 10/10 ()

Z0oMb3E

Kto by to bol býval povedal, že nechcene najvtipnejší panáčik filmu bude práve víťaz súťaže Jeruzalem hľadá Superstár, a to hlavne pre svoje notoricky známe sivíčko? Druhé mínus, ktoré ku koncu spôsobovalo až fyzickú bolesť bola nekonečná 3a pol hodinová slučka trúb. A poslednú ranu z milosti tomu uštedril samotný Heston, ktorý za celú nekonečnú stopáž nebol schopný zo seba vystrúhať viac než jednu emóciu. Všetko ostatné bolo (ako to hovorí dnešný juvenilný plebs) kúl. Kone, lode, Rimania a jasajúce slaboduché ovce nad gestami lídrov geriatrickej ligy. Tí Taliani to majú jednoducho zakorenené v génoch. Nech vystúpi na tribúnu parkinsonom roztrasený pápež, bobkovým listom ovešaný Cézar alebo syfilídou nakazený Berlusconi budú čapkať ostošeť! Tento "Príbeh Krista" sa opatí kuknúť jedine pre dve scény. Zvyšok je zbytočné naťahovanie sopľa (čítaj glorifikácia Chesusa), ktorého rola dostála povesti výborného tlačiča hlavových kalerábov. ()

GodComplex

Historicky hollywoodsky velkofilm se vsim vsudy. 50ti lety zub casu Ben Hur prezil uplne v pohode a radi se pohodlne mezi podobne masterpiecy typu Gladiator. Same plusy - na svou dobu vyborna hudba od Miklós Rózsa, ktera dava jasne tusit, kde se Basil Poledouris inspiroval pro jeden z nejlepsich soundtracku vsech dob - Conana. Stylova camea samotneho Jezise Krista, strhujici zavody antickych vozu, promakane dekorace, udoli malomocnych a skvely pribeh. Jeden z tech oscarem ultra ovencenych kousku, ktery si to ale vyjimecne zaslouzi. "Your eyes are full of hate. That's good. Hate keeps a man alive." 9/10 ()

elizabeth_ba

Ta čtvrtá hvězdička je za hudbu Miklóse Rózsy. A jednu jsem snímku dala vzhledem k tomu, že je technicky téměř dokonalý. Tady bych ale skončila s klady filmu, protože... Narozdíl od Quo vadis, na němž si to MGM nazkoušelo, možná použilo i některé interiéry nebo exteriéry, dokonce zcela jistě obsadilo i některé herce (tedy spíše herečky, při Ben Hurově pobytu v Říme se tam totiž mihla Eunice), mě příběh židovského knížete Ben Hura vůbec nechytl, což je asi chyba předlohy, ale dobrý film (s jedenácti Oskary...), by měl umět zahladit i takové věci...Byly tam sice některé silné momenty, ale celkově se příběh až neskutečně vlekl, tudíž mě nudil a závěr jsem málem vůbec nedokoukala. Oproti Quo vadis, i tomu polskýmu, nějak mnoho zázraků - ten Ben Hur jako Žid v senátorské tóze byl jedním z nich...Heston, jo dobrý herecký výkon, ale mě upoutat a na takřka čtyři hodiny ke compu připoutat, prostě nedokázal a ty lidi, co to kdysi museli sledovat v kině, opravdu upřímně lituju. Závod kvadrig, moc fajn, ale moc dlouhý a Ježíšův příběh by to celé vhodně doplnil (to prolínání s příběhem knížete Judy mně naopak přišlo hezký), kdyby např. ten závěr nebyl až tak přehnaně hollywoodský (to musí stačit, ať neudělám spoiler). ()

MikO_NR_1909

Remeselne a vizuálne ide o najkúzelnejší klasický historický veľkofilm, ktorému v zásade niet čo vytknúť. Nedokázal ma emocionálne hlbšie previazať, ako by som očakával, ale jej dejom človek prechádza množstvom udalostí, krásnych miest, kúzelným dotykom doby a pociťuje nefalšovanú vznešenosť príbehu. Voňavá aróma farieb a kvality tu dýcha v každej sekunde a po čase pridám aj tú povestnú piatu hviezdičku. Teším sa na reštaurovanú edíciu. ()

Orlau32

Takový film nepotřebuje komentář. Ten mluví jednak sám za sebe a potom je otázkou, zda má čeština tolik superlativ kolik jich lze vidět v tomto jedinečném snímku Williama WYLERA. ()

Freemind

Tohle mě bohužel totálně převálcovalo svou teatrálností a těžkopádností, v dnešní době to prostě působí komicky a pateticky. Znám lidi, kteří se smějí bollywoodským filmům - přitom celý tento velkofilm je ještě stokrát umělejší a afektovanější (viz závěr - stoupání do schodů). Nemám nic proti žádnému náboženství, ale sledovat téměř čtyři hodiny křesťanskou agitku je moc i na mne, navíc jde o obraz Nového Zákona jako vystřižený z kázání nějakého texaského kněze. vydržel bych ale všechno, kdyby si scénárista odpustil závěrečný zázrak v jeskyni. Jinak to bylo vcelku zajímavé a udrželo to mou pozornost i přes tu vražednou stopáž (slušní herci i dost živý děj) - podruhé to ale vidět nechci, život je příliš krátký. ()

Her0.89

Mě se to líbilo strašně moc a kdyby to skončilo po závodech, tak dávám 5 hvězdiček bez diskuzí. Ale posledních 40 minut bylo neskutečně nudných to jsem si už neužíval film, ale odpočítával jsem minuty a strhával hvězdičky. První dvě hodiny něco jsou velkolepé a prostě boží a uběhnou jak voda, ale konec mě strašně zklamal. ()

BloodyVamp

Velmi slavný historický film, který stojí za to vidět i dnes, přesně po 50 dekádách. Ano, triky dnes působí směšně, ovšem magická hudba Miklose Rózsy je živá i dnes. Nejlepší scénou je osmiminutový závod vozazajů (zde se Lucas inspiroval v I. epizodě Star Wars), který i dodnes vyráží dech ! Bohužel film v druhé půli i tak ztrácí tempo prudce dolů a něpotěšil mě ani náboženský motiv s Ježíšem Kristem (jelikož jsem ateista). 70%. ()

Tony.cs

Jsem ostuda, že až dnes jsem se podíval na tenhle nádherný snímek. I přes svou délku nenudí, výprava je bohatá a opravdu famózní. Příběh skvělý a scénář dobře napsaný, řežie velice líbivá. K režii nutno podotknout, že závody koňských spřežení byly natočeny bravurně a za to klobouk dolů. Charlton Heston je vynikající, má charisma až na půdu a já si nedovedu představit v této roli jiného. Nakonec linie s Ježíšem na dobarvení a všechno je tak jak má být. Nádherný snímek. Chtěl bych ho vidět na plátně. ()

kaylin

Nemám rád náboženské příběhy, a nemám vlastně ani nijak v zásadě rád historické filmy, ale tady se sešlo tolik dobrých faktorů a to, že film ani na chvíli nenudí, že prostě nemůžu jinak než dát maximální hodnocení. Krásné na něm je také to, že ani trochu nezestárl a pořád má svou silnou výpověď. Tohle by měl dokázat každý dobrý film. ()

blackrain

Opravdu moc krásný příběh. Kdysi jsem ho viděla jako malá holčička. Naprosto mě ohromilo závodění a musím říct, že ten závod na mně působí úplně stejně i po tolika letech. Trochu mě vyděsila stopáž filmu při představě, že do toho naše milé televize narvou reklamu. Charlton Heston si celý film ukradl pro sebe. Snímek má pořád co nabídnout i v dnešní uspěchané době. Takhle má vypadat velkofilm. Dnešní tvůrci se mohou jen učit, protože tohle je jeden ze skvostů kinematografie. ()

Marci

Nejvelkolepější film všech dob. Pro mě není nejpůsobivější scéna závodu koňských spřežení, ale scéna, kdy Juda, který je společně s dalšími otroky vlečen na galeje únavou padne, Kristus mu dá napít a voják, který ho chce odehnat a zbít zůstane jako přimražený stát a koukat. Charlton Heston, Jack Hawkins a Hugh Griffith byli ve svých rolích famózní. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014

O italském filmovém studiu (čti „činečita") sídlícím v Římě jsme se tu už zmínili před několika měsíci v souvislosti s několika připravovanými nákladnými televizními sériemi (jedna z nich v režii… (viac)