Biely lotos

• Česko Bílý lotos (viac)

Bílý lotos, šestidílná satirická minisérie HBO z dílny Mikea Whitea, která se odehrává v luxusním havajském letovisku, sleduje pestrou škálu hotelových hostů během jejich týdenní odpočinkové a omlazující dovolené v ráji. (HBO Max)

Ivoshek

Skvělý pohled na současnou americkou společnost, její náhled na svět a na to, co je správné a spravedlivé. A samozřejmě taky kolem mezilidských vztahů, pocitů a tak. Což všechno samozřejmě o dost víc vybublá, když jsou lidi zavření spolu dlouho na jednom místě (byť je jím luxusní resort za nejmíň 3 tisíce USD za noc, spíš víc). Hodně se to točí kolem vyšších středních vrstev, ale najdou se tu i reprezentanti dalších. Komedie je to tak napůl. Spousta scén každopádně vtipná je, hodně často díky práci s kamerou a/nebo hudbě. Asi nejlepší seriál tohoto roku. ()

TheEvilTwin

1. série: White Lotus je neortodoxní seriál, který je doslova v každém ohledu naprosto zvláštní a odlišný, a přesto (nebo možná právě proto) je to seriálová pecka, která nemá soupeře. Unikátně vystavěný příběh pár lidí v jednom hotelu dává prostor všem postavám zazářit a famózně se v průběhu vyvíjet, každá je jednoduše svá a jedinečná, perfektně napsaná a jejich představitelé jsou velmi dobří (Alexandra Daddario jednoznačně vede!!). Kamera je precizní a má místy chytlavé a odvážné záběry (sraní do kufru, praktiky šéfa v jeho kanceláři…), které spolu s podmanivou hudbou přispívají ke konečnému výsledku ve velké míře a scénář, jenž je v jádru tak obyčejný, ale přesto v detailech naprosto bizarní weird fuck up, je tak skvělý a chytlavý, že 6 dílů je pro mě málo a chci hned teď nášup. Konečný díl se ubíral sice trochu jinou cestou, než kterou jsem doufal, ale přesto dotáhl seriál do veleúspěšného konce a výsledek teda stojí za to. Bez výhrad. 2. série: So simple, yet so f*cking amazing!!! Druhý  White Lotus je definice slova dokonalost a nese se úplně ve stejném duchu jako první série. Postavy jsou jedny z nejzábavnějších na filmovém poli, jejich charaktery, vývoj a herecké vcítění se do role je bezkonkurenčně na oscary, a to snad rovnou všem hlavním postavám, protože takhle zahrát a nechat diváka doslova hltat každý díl, to se stane jednou za život. Nástup celého koloběhu je plíživý a chytře navnazuje skrze excelentní interakci postav v hotelu, přičemž se pomalu, ale nervydrásajícně blíží do finále, ve kterém vše praskne a je to (zase!) mentální masakr jako kráva. Přidejme k tomu chytrou scénáristickou práci, znepokojující všudypřítomnou hudbu naznačující, že „je něco ve vzduchu“ a máme vyhráno. Bezesporu seriálová údálost roku a Mike White to opět dokázal. Tohle bych mohl sledovat denně. I WANT MORE! ()

Sawy

Mike White ála Yorgos Lanthimos si na dovolené vyřizuje účty s kolonialismem a white supermacy. Nádherně vtipné i znepokojivé. 90 % ()

stub

Parádní pecka s dokonale sluníčkově dusivou atmosférou. Vyjádřit lépe současný zeitgeist se nedaří zrovna často. Klíčovou ingrediencí úspěchu jsou perfektně napsané postavy - v jádru zcela realisticky, pouze obaleny značnou vrstvou nadsázky a sebeparodie. Kontrast galerie úsměvů, "úspěchů" a "sebevědomí" s naprostým vnitřním osaměním téměř všech postav (s částečnou výjimkou těch pár, které si to alespoň dílem uvědomují) se neodhaluje v průběhu, ale je zjevný hned zkraje a časem se jen stupňuje k hranici snesitelnosti a udržitelnosti. Zmíněnou dusivost dokonale podtrhuje "přiléhavě padnoucí" soundtrack, který se nebojí zacházet až na hranu iritace diváka. Obsazení sedí jak "prdel na hrnec", obzvlášť Sweeney a Bartlett předvádějí velmi přirozené a dynamické herectví. Za mě příliš nechybí k nejvyššímu hodnocení. ()

Krt.Ek

Dovolená s And.. ehm… hominis oeconomicus pozdního kapitalismu. ___ V tomto komentáři bych rád nabídl sadu interpretačních nástrojů, které snad mohou dopomoci k pojmenování smyslu viděného. Klíčem k uchopení Bílého lotosu, poněkud nečekaného seriálového hitu, mně byla – a teď vím, že to vyzní překvapivě – dvojice českých přísloví. Pro první sérii to bylo rčení „Sytý hladovému nevěří“ - skupina hlavních a vedlejších postav se nám rozdělila do dvou skupinek, na privilegované (hosté, ale ne všichni, viz Paula) a deklasované (personál, ale ne pouze, viz Rachel), a pak už jsme jen sledovali, kterak jsou ti nahoře slepí a hluší vůči potřebám těch pod nimi (ale i mezi sebou navzájem). Smích přes slzy. Druhá série zase krouží okolo přísloví „Co oči nevidí, to srdce nebolí“, zdá se, že si na toto dodržování této maximy jeden ze dvou sledovaných manželských párů v resortu (Cameron a Daphne) založil svůj láskyplný vztah, a co víc, možná se jim povede nakazit i druhý z párů (Ethan a Harper)! A že si nemusíme říkat vše, o tom by mohl vyprávět i otec Di Grasso, co by si byl Albie domyslel, kdyby… Ha, přeci vám tu nebudu spoilerovat! Naopak vidět (resp. vědět; tato slova si nejsou podobná náhodou!), aby poté srdce nebolelo by potřebovali Albie s Portiou (víte, přeci jen budu spoilerovat: ona ho podvedla, on byl šílený; on by nebyl o 50 000 euro chudší, ona by nepřišla o práci). A co teprve Tanya? Ta vidět, co ji v manželství čeká, tím spíš by poprvé udělala dobrý skutek a držela se Belindy! [1S:5/5] [2S:5/5] ()

petrsv

Povedený seriál z krásného prostředí Havaje. Nejen prostředí je barvité, ale taky postavy. Nejvýraznější je Armond, u jehož scének jsem se bavil nejvíc. Naopak Tanya nebo Mark, to byl test na trpělivost, abych nepřeskakoval. Fajn je zvukový doprovod i kamera. Děj ke konci trochu zklamal, ale i tak dávám 4*. ()

slunicko2

Minisérie trochu rozvláčně, ale velmi výstižně poukazuje na odvrácenou stranu šťastného života americké střední vrstvy. 1)  Obvykle filmy o nepříjemných nesympatických lidech rád nemám. Zde se ovšem tvůrcům podařil husarský kousek - koukám na tyto tvory a bavím se. Paráda._____ 2)  S jistou smířlivostí lze konstatovat, že životní štěstí a spokojenost vskutku leží v nás samých a ne v naší životní úrovni. Ani lidem, jejichž životní úroveň vskutku není zlá, peníze neposkytují ani nezaručují spokojený život. Minisérie na to poukazuje v satirické divácky přitažlivé podobě._____ 3)  V díle lze vidět i kritiku zbohatlických či prostě bohatých vrstev, které žijí své životy bez zájmu o cokoli, co přesahuje jejich úzký perimetr vnímání. Seriál sice implicitně neřeší původ peněz klientů, ale leccos si lze domyslit. Tvůrci ale nejdou tak daleko, aby se film mohl zařadit mezi sociálně kritická díla. Jen tak trochu naznačují, což na rozdíl od pana Smrtky v Poslu z Liptákova Američané mohou._____ 4)  Největší klad vidím v precizní charakterizaci postav. Celá neurotické rodinka Mossbacherových, dvojice novomanželů Pattonových - hloupá Rachel a sebestředný rozmazlený Shane, věru výstřední Tanya McQuoidová s urnou s popelem své matky i mnozí další._____ 5)  Hned na začátku se dozvíme, že někdo zemře. Ale kdo? Jak trefně píše komentátor avisdolphin na IMDb, doufáme, že všichni. I když jsem měl své tipy, kdo to bude jsem neuhodl._____ 6)  Zaujala mě famózní 60letá Jennifer Coolidgeová (s urnou) a pak samozřejmě pěkní kluci: 22letý Fred Hechinger (syn Quinn), 36letý Jake Lacy (novomanžel), 26letý Lukas Gage (milenec šéfa Dillon) či 28letý Alec Merlino (číšník Hutch)._____ 7)  Natáčelo se ve Four Seasons Resort Maui at Wailea, jak zní oficiální název. Za noc tu zaplatíte za pokoj (apartmá) 3 - 26 tisíc dolarů. ()

Remedy

Mike White nemilosrdně tne do živého a jestli má tohle být opravdová reklama na ten věhlasný americký sen, tak s díky a nadosmrti odmítám. White Lotus je čistá charakterová freak show, která může být pro extrémně senzibilní a empatické jedince velmi tvrdým oříškem. Zasazení do prostředí luxusního havajského hotelu je v podstatě geniální tah, protože se (ač velmi nehezkým způsobem) naplno ukáže ten brutální kontrast bezostyšného luxusu a zároveň té nejodpornější nelidskosti. Co je asi nejvíc pozoruhodné, je ta všudypřítomná nenávist. Že bohatí nenávidí nebohaté a že se nad ně povyšují a ponižují je, to bych ještě zkousnul. Jenže každý charakter v této minisérii obzvlášť bizarním způsobem nenávidí i sebe samotného, z čehož poté vznikají „what the fuck“ situace, které ani náznakem nereflektují „skutečné problémy“ a jsou důsledkem pouhé frustrace a totální vnitřní vyprázdněnosti drtivé většiny všech postav. Způsob, jakým je celé tohle řádění zachycené a podané, je maximálně sugestivní a v podstatě bezchybný (nenapadlo mě, co by se tam ještě dalo udělat lépe). Ale jinak je to moc hezký hotel! [95%] ()

BoredSeal

Seriál se rozjede ve stylu satiry, kdy sledujeme spousta nesnesitelných lidí na dovolené nebo pracujících pro lidi, co jsou na dovolené s hudbou na pokraji tolerance. Postupně se ukáže, že komedie to vůbec není a vzniknou situace, kdy začne být zajímavý. Snaha tvůrců reflektovat současnou americkou společnost skrz nesnesitelné postavy díky podvratnosti funguje velmi svěže. ()

easaque

4* Tomuto HBO seriálu každým dnem stoupají divácké počty a já jsem byl na něj nalákán i díky komentářům mých spřízněných duší. Sám se přidám k jeho oblíbencům, protože jsem si ho i přes pomalejší tempo vychutnal a těšil jsem se na každý další díl se zvědavostí, jak to může pokračovat a dopadnout. Vyzdvihnout musím kvalitně vykreslené a rozvedené charaktery všech hlavních postav, jemný humor a hudební podkres. Proto se nebráním vyšší známce a i když působí lehce nezávislým dojmem, tak doporučuji všem a každý si tam může najít to své - prostě nějaká ta satira, drama, napětí, romantika, prasárna i poznání v jednom ;-). [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

ilemas

Komedie? A kde je nějaký humor? Děsná nuda o ničem, dvě epizody a končím. Připomíná mě to něco jako Účastníci zájezdu na Havaji, ale mnohem nudnější než česká komedie. ()

kagemush

Nedalo mi to nevzpomenout na mistra Rohmera, kterak on  se skrze ty svý krindypindy zřejmě hledal, aby se i občas našel jako elegantní glosátor.  Kdežto pan White evidentně nic nehledá, jen na tvrdo tvrdí, že peklo nejsou jen ti druzí, ale i my. A to formou kterou žeru!! No a taky mně baví, když hudba ,,jen" nekoloruje příběh , ale je i nedílnou součástí děje. A na konci (obou řad) ten zvrhlý ,,hepáček" , když si dva vlastně zbydou...! Naprostý mazec. Sem tam sekec. ()

M.i.k.e

finále sice trochu zklamalo,protože sem čekal větší vyhrocení a drama,nicméně jako celek White Lotus potěšil.Obsazení je povedené a ta snová a pomalá dovolenková atmosféra,která je vždy narušena některým z více či méně nesnesitelných hostů je fajn.Dějových linek je tu celkem dost a všechny dojdou uzavření,jen u některých to nebylo zrovna ideální.Teoreticky tenhle seriál může pokračovat do nekonečna,jen stačí měnit hosty,ale doufejme,že to tvůrci nepokazí (druhá řada rozhodne)...70% PS :málem bych zapomněl na vynikající hudbu,která skvěle dotváří ty bizarní a lehce černohumorné situace. ()

Chen

Jeden z těch projektů, u kterých vlastně nedokáži přesně popsat, proč jsem ho sledoval, ale nemohl jsem se odtrhnout a těšil se na každý nový díl. Více méně to nikam nesměřuje, ale stejně je to svým způsobem strhující. Prostě a jednoduše, "ten chlapík ze Survivora" umí. ()

vydumnica

The White Lotus je určite zaujímavý seriál a povedala by som netradičný. Komédia, dráma, čierny humor, satira, krimi a tak trochu aj thriller a to všetko v jednom. Je to čudný seriál? Veruže áno! The White Lotus je až normálne ťažké ohodnotiť a ani recenzia sa mi nepíše ľahko. Do istej miery je tu niekoľko bizarností, ktoré diváka prekvapia už či v dobrom či v zlom. Viem, že keby bolo tých epizód viac, celkovo by mi to vyšlo na lepšie hodnotenie, pretože posledné dve epizódy boli najlepšie. Myslím si, že divák si musí zvyknúť, mne to zvyknutie si trvalo dlhšie. Počas finálnej epizódy som bola až smutná, že to celé končí, čo je dobré znamenie😀!!! Čo je na minisérii TWL najlepšie? Veľmi sa mi páčilo exotické prostredie Maui🏝, kamerové zábery na more a podmorský svet, kamera celkovo, hudba, herecké výkony a charakterová až psychologická štúdia postáv a ich vývoj, potom niektoré dialógy a obsiahnuté témy pre dnešnú dobu dosť trefné a dôležité & vtip, humor a satira. A nepáčilo? Tak k scenáru mám trochu výhrady, pretože niektoré veci mi nedávali veľmi zmysel alebo som nepochopila ich význam pre celkové dianie. Niektoré situácie mi pripadali nedotiahnuté do konca alebo neuspokojivo ukončené🤔. Celkovo hodnotím tak na 65 až 70%. Teším sa však aj na druhú sériu, som zvedavá, na akom mieste sa bude odohrávať. Update: Aha, už viem: The San Domenico Palace Hotel in Sicily, Italy. Update: Druhá séria je ešte asi o kúsoček lepšia!!! 75 až 80%. ()

William_

Seriál, který seslalo samotné nebe. Vůbec jsem o něm nevěděl, až teď, kdy byl před pár dny nominován na EMMY, jsem se o něm dozvěděl a dal mu šanci. Vůbec jsem neprohloupil. Dostal jsem propracovanější verzi "Účastníků zájezdu" s naprosto úžasným scénářem a postavami, děj byl také skvělý, avšak trochu hořký konec, při kterém nevím jestli se mi líbil, nebo ne. Mohu jen doporučit, je to taková lehká jednohubka (první série má pouze 6 dílů, které uběhnou jak voda), která potvrzuje, že HBO prostě kvalitní a originální tvorbu (až na pár výjimek) dělat umí. EDIT: 2. série je daleko lepší než první - viz. recenze u 2. série. ()

Vyhy

1. série - 100 % Geniální série, která dokážu zaujmout svou hloubkou, ale taktéž humorem, satirou a skvělým zpracováním. Hned první díl zaháčkuje a vypustí vás až na samotném konci. Možná bych bral finále více vyostřené, ale takto alespoň působilo přízemně a díky tomu reálně. Jop, dlouho mě žádný seroš tak neuchvátil. 2. série - 100 % Za mě maximální spokojenost jako u série první. Jiný hotel, přesto stejný scénář - na začátku vraždy (nebo vraždy?) a pak celý seriál se proplétáme vztahy a napjatými okamžiky a čekáme, komu rupnou nervy a kdo to už nezvládne. Opět do samotného konce netušíte. Je to legrační, skvěle natočené, dobře nahrané. ()

dubinak

1. série. Citlivá dramatická sonda do životů dekadentních postav, se kterými se dá chvílemi ale celkem s přehledem soucítit, protože v některých situacích  by se člověk mohl nacházet sám. Já miluju filmy a seriály z hotelového prostředí, tudíž jsem byla s tímto vymazleným stylem ať už z kameramanského, střihačského nebo režisérského hlediska nadmíru spokojená. Celé je to takové hezky uhlazené, navoněné a oduševnělé a hlavně to má odzbrojující soundtrack a asi nejlepší intro, co jsem za posledních pár let viděla. Herecké složení je naprostá bomba a obsahuje pár tváří, které měly možnost se ukázat z té vážnější stránky. The White Lotus je totiž psychologická záležitost, která hraničí až s motivačním existenciálnem. Příběh moc nečekejte, ač by se z prvního dílu mohlo zdát, že půjde o nějaké hotelové krimi. Je to ale čistě pozorovací terapie. 2. série Bílého Lotusu je špička mezi dnešními seriály. Tak skvělou řadu jsem ani nečekala a upřímně jsem neměla ani nejmenší tušení, že má vznikat druhá a prostě se najednou objevila na HBO. Samozřejmě jsem byla skeptická, že to nedosáhne kvalit první řady, ale šeredně jsem se spletla a druhá řada nabízí ještě mnohem propracovanější, barevnější, dramatičtější a hlavně mnohem temnější minipříběhy postav, které jsou komplexní a úžasně zahrané a skoro s každou se dá nějakým způsobem soucítit. Nádherné prostředí kouzelné Sicílie přispívá k intenzivnímu zážitku z příběhu plného sociální kritiky, černého humoru a vztahových dramatů. Navíc i ta mafiánská linie byla napsaná opravdu až překvapivě ostře a Mike White se tentokrát nebál přitlačit na pilu a v závěru slušně šokovat. White se stává tvůrcem, na něhož se budu v budoucnu hodně soustředit. ()

zette

Skoda, ze serial vice nevygradoval. Do konce ctvrteho dilu  jsem byl presvedceny, ze dam plny pocet. Prislo mi to velmi zabavne. A i kdyz jsem se s zadnou postavou neztotoznil, bavili me. Skvele napsane a dobre zahrane vsechny postavy, ktere se staly jednotlivymi karikaturami. Libila se mi i rezie a vyborne zvolena hudba. Nadprumerny pocin, doporucuji! ()

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

16.01.2024

Proběhlé předávání cen Emmy se ocitlo v poněkud kuriózní situaci, když se slavnostní ceremoniál kvůli stávkám v Hollywoodu odsunul ze září 2023 na leden 2024. Navíc zde byly předávány ceny za seriály… (viac)

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Nominace na Emmy 2023

Nominace na Emmy 2023

12.07.2023

75. ročník televizních cen Emmy čerstvě oznámil své nominace a pakliže jste alespoň trošku sledovali seriálovou tvorbu v uplynulém roce, nejspíš vás jednotlivé kategorie zase až tak moc nepřekvapí.… (viac)

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

28.03.2023

Kabelovka HBO se nedávno rozloučila s první sérii seriálového hitu The Last of Us, už nyní ale diváky přivítala závěrečná sezóna oceňovaného dramatu Boj o moc, ještě v letošním roce nás pak čeká… (viac)