Dva vážení nositelé oscarových nominací za Sunset Boulevard (1950) – herec William Holden a režisér Billy Wilder – se o tři roky později znovu sešli ve strhujícím dramatu z 2. světové války Stalag 17. Výsledkem byla další nominace za nejlepší režii pro Wildera (jeho čtvrtá) a Oscar za nejlepší herecký výkon pro Holdena. Holden vytvořil postavu cynického, protřelého seržanta J. J. Seftona,vězně v nechvalně známém německém zajateckém táboře, který tráví své dny vymýšlením všelijakých kšeftíků a obchodováním s Němci výměnou za zvláštní výsady. Když jsou ale dva vězni zabiti při pokusu o útěk, ukazuje se, že mezi vězni je zrádce. Je to Sefton? Role velitele tábora je výjimečně ujal slavný producent a režisér Otto Preminger, herec Robert Strauss získal oscarovou nominaci za postavu "Zvířete". (oficiálny text distribútora)

Armin82

Tenhle snímek mě jen utvrdil v tom,že pan Wilder a pan Holden byli opravdu sehraná dvojka a co spolu natočili, to byla a je perla první poloviny dvacatého století :)A jsem rád,že se měl tu čest, vidět jejich společné snímky :)) 90% ()

Kragujevac

Vynikající komedie s velkou dávka dramatu odehrávající se v jednom ze zajateckých táborů pro důstojníky Stalagu 17. Příběh (ale spíš to bude prostředím) mi velmi silně připomíná legendární The Great Escape s excelentním Stevem McQueenem. Hlavní postavy jsou velmi sympatické a chování většiny německých strážců vzbuzuje úsměv až mírné sympatie. Samozřejmě že poměry v takovýchlo táborech byly naprosto odlišné, ačkoliv se zde měli zajatci mnohem lépe než němečtí zajatci v gulagu, nebo židé v Osvětimi, tak stále to nebyla procházka růžovým sadem, jak se může zdát v tomto filmu. ()

lakart

Výborný film, který nenudí ani jedinou minutu. Všechno do sebe zapadá, všechno funguje a všechno ukazuje krásu amerického filmu 50. a 60. let. Dokonalé, válečné komorní drama z vězeňského tábora. 100% ()

junxi91

Lehce depresivní, hořkosladká válečná komedie z prostředí německého zajateckého tábora. Zde jsou zajati Američané, ale také Poláci nebo my, Češi. Ústředním bodem v tomto filmu je barák č.4, kde žijí v dost provizorních podmínkách vojáci, kteří se to celé snaží brát s humorem a nadhledem. Co jim také zbývalo. Jeden z nich, Sefton je takový vykutálený kšeftař a divím se tomu, kde vzal tolik fotoaparátů, dalekohledů, cigaret apod. Jejich německým vedoucím je jistý Johann Sebastian Schultz, který nemá s tím skladatelem nic společného, ale je to pěkné hovado, které má ovšem aspoň nějaký smysl pro humor, na německého vojáka za druhé světové celkem neobvyklé. Takže vtipy o tom, že mu hoši zařídí po válce spokojený život v USA, nebo parodování Hitlera a jeho Mein Kampfu snáší celkem dobře. Stejně tak i velitel tábora Scherbach je sice přísný, sebere jim topení a udržuje disciplínu, ale není to úplný suchar a nemá potřebu hned všechny věšet. Mezi muži z baráku č.4 je ovšem zrádce, který donáší a prozrazuje všechno, co se stane, a tak je nutné zjistit, kdo to je - podezření padá na protřelého Seftona. Opodál se nachází tábor s ruskými zajatkyněmi a hoši touží po tom je navštívit nebo aspoň vidět, jak jsou odvšivovány - na to si sestrojí dalekohled. Pobyt v táboře není žádný med, ale humor zde nechybí a nečekaného vyřešení toho, kdo je skutečným zrádcem a donašečem se také dočkáme. ()

majlosh

Přijemný film, který budí zdání, že američtí vojáci měli v německých zajateckých táborech pěkné lehárko:) Dojem kazí mizeně přehrávající představitel Zvířete. ()

Adrai

No páni. Velký útěk a Frajer Luke jsou filmy z mé top 10 a dnes jsem se dozvěděl co jim šlo příkladem. Výborné scénky, výborní herci, výborná atmosféra. A to vše v balení z roku 1953. ()

sigi2

Nie najlepší Wilderov film, ale aj tak klasa. Spôsob, akým dokázal spojiť komédiu a drámu ma priam uchvátil. V podstate som nikdy neveril, že sa to dá až takto dokonale, ale očividne to ide. Váhal som medzi 4 a 5, no s odstupom jedného dňa idem do vyššieho hodnotenia. ()

kedu odpad!

Němci jako primitivní násilničtí hlupáci, na které platí troška amerického bezbřehého důvtipu, jedny nylonky a pár cigaret... To je vskutku podnět k přemýšlení. Jak se vlastně váleční zajatci měli v německém zajetí a hlavně, jak se v něm měli doopravdy a nikoli pohledem haličského žida Samuela Wildera, který měl značnou motivaci zesměšnit němce a povznést američany. Existuje dostatek prokazatelných informací o tom, že zacházení s Američany v německých zajateckých táborech bylo v souladu s měřítky Ženevské konvence. Pokud srovnáme zacházení například s ruskými zajatci, ocitneme se rázem zcela v jiném světě a to mimo jiné i proto, že SSSR Ženevskou konvenci o válečných zajatcích a zácházení s nimi neratifikoval. Američanů bylo v německém zajetí takřka 100 tisíc a bohužel pro Billyho respektive Samueal Wildera se měli v rámci možností dobře. Ono se o tom těžko natáčí dramatický film, když se kromě různých pokusů o útěk, vyjma jednoho velmi proslaveného a zfilmovaného pod názvem Velký útěk, vlastně jinak nic nestalo a všichni zajatci spořádaně dočkali konce války... skoro všichni. Je smutné sledovat komedii z koncentráku v kontextu s tím co se dělo slovanům, cikánům, židům a dalším, kteří zažili pravé peklo na zemi. Jsem ochoten se smát Sedmé rotě nebo jiným formám zábavy na účet války v kontextu běžného sarkasmu nebo jakéhosi zpytování národního svědomí, ale Wilder překročil pomyslnou hranici nevkusu a hlavně neúcty vůči opravdovým obětem války. Samotný film je natočený nepříliš nápaditě a to po všech stránkách - jakoby se nedostávalo peněz. Jde spíše o divadelní hru - televizní inscenaci, kde navíc samotná zápletka je velmi naivní - nedomyšlená. Herecké výkony jsou předepsané extrémně prvoplánovitě a scénář asi nic jiného neobsahoval. Srovnání s jiným filmem S. B. Wildera Sunset Boulevard, který je naprosto vynikající, nesnese v žádném směru. Ostatně on to byl tvůrce nakonec spíše lehkých, dětinských komedií. Je ho škoda, že svůj talent prodal za laciné cetky ()

carter...

90% Pohodlně se usaďte, nejlépe s lačným žaludkem a kocovinou; a nechte se nakrmit krásně naservírovaným domácím vývarem s dokonale nadávkovanou a promíchanou přísadou komediální lehkosti a dramatického napětí. Proč vidět: 1) Po dvou hodinách hodování si budete chtít dopřát další šťavnatý chod 2) Bude vám sděleno, že již žádný není pro vás v nabídce 3) Rozhořčeně ze sebe vyklopíte ,,Ale dyť jsem teprv teď do sebe dokopnul RindfleischSuppe herr Schultz !" 4) Dostanete ráznou odpověď: Raus! Raus! Raus! Raus! ()

MartinTerran

Velice pěkný film, který nabízí pohled do běžného života v německém zajateckém táboře. Jestli to tam tak reálně vypadalo to opravdu netuším, ale té části s nastrčeným "vězněm" bych klidně věřil. Zpracování je zde na jedničku a napínavé to je, jelikož dlouho nevíte kdo je opravdu ten zrádce. Herecké výkony taky super, obzvláště "kamarádský" budík Schulz. Hodnocení: 88/100. ()

megajalec

Billy Wilder je fantastický! K filmu som pristupoval trochu pesimisticky, ale postupne si ma získal na svoju stranu. Výborne vykreslené postavy (Shapiro a Animal a samozrejme poštár), úsmevné dialógy. Divák si ani nevšimne, ako ubehne 120 minút. ()

pafka

Tak tohle byla sleha, co je 58 let stara! To je k neuvereni. Dnes uz nikdo nic tak skvele asi neumi natocit. Kupa legrace ale nakonec taky hodne napeti. Tak tohle je obravsky prekvapeni. Naprosta parada. S odstupem roku a pul co jsem to videl musim rict, ze se mi to nesmazatelne vrylo do pameti a budu rad, kdyz to uvidim znovu, coz u me je naprosty zazrak. ()

Auvajs

Realistické bylo asi jen to, že za 2. světové války existovaly zajatecké tábory. Nutné je tedy věřit tomu, že se jedná o parodii. (Za 120 minut jsem se zasmál jednou.) Na druhou stranu natočeno tak dobře (Billy Wilder), že se člověk aspoň nenudí. ~~~ 63% ()

pollstro

Kdo by kdy dokázal předpokládat, že lze vykreslit atmosféru zajateckého tábora s takovou noblesní zábavou, nadhledem a upřímností, kterou Wilder vkládá do veškerých svých postav, se kterými rozehrává cynicko-dramatickou komedii se záměrem psychologického rozboru veškerých charakterů žijící v zajateckém prostředí. Film, jenž je pro plný prožitek nutno brát s rezervou a odstupem, a zároveň si užívat sympatie hereckého ansámblu, který vskutku nabízí bohaté a rozdílné zastoupení. Je více než samozřejmé, že realita byla zcela odlišná, což má za následek to, že celkovému zábavnému prožitku to jednoduše ubírá na uvěřitelnosti a věrohodnosti. "Remember, just because the krauts are dumb doesn't mean that they're stupid." ()

E.T.Martin

Kdybych moc chtěl, tak určitě na tom filmu nějakou chybu najdu. Třeba to, jak moc velký veget Američané v tom zajateckém táboře mají. Ale proč hledat vady na kráse na filmu, který je ve všech ohledech tak skvělý? Po několika filmech za sebou, které jsem teď od Billyho Wildera viděl, musím říct, že jeho nejsilnější stránkou jsou dialogy. A o Stalag 17 to platí taky. Slovní přestřelky se přehupují každou chvíli z komediální polohy do dramatické, přičemž napětí pořád narůstá, takže celých 120 hodin nespustíte z obrazovky oči. A ještě jedno eso v rukávu tenhle snímek má - Williama Holdena v hlavní roli - ten je tady tak charismatický, že Aragorn z Pána prstenů vedle něj vypadá jak nevýrazný moula. ()

Desmi

Rádoby idylka v zajateckém táboře narušená objevením německého zvěda. Jednoduchý příběh, avšak velmi umě uchopený. Byť film není z nejdelších, utíká celkem svižně a nejednou se zasmějete. Film je založen především na dialozích a hereckých výkonech. Stejně jako ve Velkém útěku je útěk hlavní náplní a smyslem života zajtců, přesto je režisérem tak trochu odsunut na druhou kolej. ()