Western, ve kterém psanec (Jonathan Majors) zjistí, že jeho úhlavní nepřítel (Idris Elba) bude brzo venku z vězení, a tak dá znova dohromady svůj gang, aby se pomstil. (Netflix)

Trustme

I černí chtějí svůj western. Mají rádi to kovbojský oblečení, bouchačky, mega cool pózy a drsný hlášky a pohledy. Dějiny a realita jim však ubrala být v některých filmových žánrech, sportech a profesích tolerováni, zastoupeni či prostě jen nevhodní. Co se týče filmu jsou černí díky své mluvě, humoru a v poslední době i názorům vhodní spíše pro své specifické subžánry - černá komedie, gangsteři, filmy o boxu/basketbalu/bobování nebo sociální dramata. V dřívějších dobách černí herci hráli jen sluhy, otroky, řidiče nebo trumpetisty. Není divu, že sem tam se černí pokusí proniknout do rolí, kde je divák úplně nepřivítá. Proč? Protože divák, který chce vidět western, tak nebude chtít vidět  černochy za pistolníky. Historie má pár důkazů o černých kovbojích, co měli zbraň, takže ano černoch může být pistolník. Světem filmu se mihnulo pár westernů, kde je zásadnější postava černoch. Tím velmi povedeným je Posse od Maria Van Peeblese z roku 1993, který je takovou nesmělou moderní poctou Sergio Leonemu. A to je to, co černošské tvůrce baví - dát trochu té negerské drzosti a klipového stylu do žánru, který je pro většinu posvátný, neposkvrněný, bílý. O westernu se říká, že je to v součastnosti defacto mrtvý žánr. Snaha o modernější remake slavných majstrštyků je na vylámání si zubů a tak tvůrci vymýšlejí jak to dnes pojmout, aby diváka trochu překvapili v okoukaných škatulkách. Proto se vymění akční hrdina za hrdinku, hororového Hellraisera se už nikdo nebojí, bledá černovlasá holčička však může natropit mnohem více zleknutí. The Harder They Fall je tak unikátní v tom, že je černošský western, ale s klasickými a řekněme správnými westernovými pravidly, které očekáváme. I když stylizace se neobešla bez blackmen gangsta prvků - zlaté (mosazné) revolvery, hudba a prostě ta mluva. Film si odškrtnul stejně jako Black Panther (2018) většinu požadavků a kvót od hollywoodských odborů na 3 roky dopředu. Tento western není špatný a zrecenzuji ho jako by to byl standardní western. Mám jen pár (osobních) problémů: stejně jako v asijských filmech bojuji s rozpoznáváním obličejů. I když se tvůrci snaží pro diváka mého typu označit hlavního hrdinu vyříznutím kříže na čelo, stále se těžko orientuji pokud mají ke všemu všichni klobouky. Zbývá tedy rozpoznání dle šířky nosů. Bohužel děj je opravdu o ničem a už vůbec nelze k žádné postavě získat sympatie, postavy jsou mdlé, namachrované a charisma alespoň na levelu Idrise Elby jim chybí. Chválím finální rozuzlení zápletky a tam jedině se po westernovsku lze dojmout. Přestřelky jsem čekal více videoklipové od černošského týmu. Přiznám se, že proto jsem se i těšil na takový moderní akční western, kterým mohl být, kdyby produkce prostě ubrala z těch moderních kvót. Co je ovšem na tomhle filmu geniální, tak je hudba! Má-li mít nigga western nějaký hudební doprovod, tak je to tenhle božský soundtrack. A pokud máte možnost uslyšet film v Dolby Rozprostřeném zvuku s poctivým subwooferem, tak vás čeká nekompromisní střelecký zážitek v obyváku. () (menej) (viac)

Jaro.Krafcik

Chápem tie percentá. Netflix natočil poriadny výplach. Kľudne ho môžem označiť ako čierny western. Toto už preháňajú toľko černochov som naposledy videl asi vo filme cesta do Ameriky. Riadny prepad.. ako to niekto môže porovnávať s tarantinovkami? 2* ()

mkubalikova

Velmi stylový western, kterému podkopává nohy nevyrovnané tempo. Připojuju se k dO_odovi, a abych trochu srovnala skóre, přihazuju hvězdičku. Já se celkem bavila. 70% ()

JohnSmith

Černošský western, proč ne. Nebylo to úplně špatný, ale zkrátil bych to minimálně o půl hodiny. Vynechal zbytečné natahování děje a změnil casting. "Kladné" postavy jsou, na rozdíl od těch záporných, nesympatické a tak člověk radši fandí Elbovi. A co to má jako být, že v závěrečném duelu oba desperáti brečí?????? Proč se holka vydává za kluka?????? Proč se svět v prdel obrací????? ()

drackula

Skvele štylizovaná záležitosť. Sadlo mi to príbehovo, vizuálne ale aj hudobne. Záverečná bitka mohla byť trochu vyšperkovanejšia, ale to je len drobnosť. Celkový dojem je dobrý a tunajšie hodnotenia ... škoda slov. 80% Netflix ()

Wlck

423. Nejrozporuplnější film? Sedí! Zábavné kamery, zábavná hudba. Tidly didly song jako téma Ruduse Bucka je skvost hodný Neda Flanderse. Ale je to prostě zábavné Béčko. ()

Soweek

V první řadě je potřeba si uvédomit, že se jedná o jakýsi "blackstern" a ne klasický western. Je to v podstatě hodně podobné Djangovi. Film sází na cool dialogy a momenty, brucewillisovské hlášky před smrtí a moderní hip hopový soundtrack podkreslující zábavný béčkový popkorňák. Za mě vlastně velká spokojenost, protože právě od Djanga jsme tu nic podobného neměli a i když to Tarantinovi nesahá ani ke kotníkům, tak se stále jedná o solidní celovečerák. ()

sedm.1

Na stránky ČSFD jako takové nenechám absolutně dopustit, ale co se týče hodnocení jednotlivých uživatelů a především z toho pak pramenící procentuální výsledky určitých filmů, to mě někdy fakt jako hlava nebere a v podstatě se díky tomu nejednou následně jedná i o dost zavádějící a naprosto neodpovídající hodnocení, kterým se poté mnoho filmových fanoušků nechává zmást a přichází tak o skvělé filmové zážitky, což je určitě velká škoda, a právě to se týká tohoto výborného westernu, který zde dostává neuvěřitelný štos, což ovšem vůbec nechápu, jelikož jde o povedenou žánrovou jízdu, které lze tedy bez diskuzí něco vytknout, ale určitě ne to, že se jedná o zábavný nářez moderního střihu. Z mé strany bych mohl zkritizovat akorát tak maximálně obsazení ústřední role nesympatickým a necharismatickým Jonathanem Majorsem, který jako hlavní hrdina nesahá ostatním hercům ani po kotníky, což je upřímně velký průser, no a pak když už bych měl být velký šťoura, tak bych mohl poukázat na vážně dost tuctovou zápletku, i když na druhou stranu, zrovna u tohoto žánru je to ale opravdu už hodně malicherná výtka. Zbytek mě nicméně hodně mile překvapil a jak zrovna westerny nemusím, tak tento mi sedl na výbornou. Takže například až na zmíněného Majorse disponuje zatraceně výraznými postavami a jejich představiteli, kdy především banda záporáků nabízí lahůdkové figurky, které si jejich herci navíc sakra vychutnávali, v čele s Idris Elbou, Reginou King a Lakeith Stanfieldem, ti tu jsou prostě boží. Zápletka pak sice nevyniká originalitou, nicméně má spád, skvělé dialogy, slušnou gradaci a v závěru i slušný zvrat, který sakra pobaví. Akce je jinak též dostatek a je řádně našláplá, přehledná, efektní a hlavně i dost nekompromisní a krvavá, což já tuze rád. Atmosféra divokého západu se zde tvůrcům také povedla navodit velmi působivě, ovšem asi tím nejvýraznějším prvkem je stylovost, která má koule a vážně působivý říz. A to, že je to celé prakticky ve všech ohledech tak móc ryze ,,afroamerické,, , je pak sice možná fakt neobvyklé a diskutabilní, viz třeba konkrétně hudba mi nepřišla vůbec dobře zvolená, ale já s tím v tomto případě nemám skutečně žádný problém, jelikož to funguje na výbornou a po dlouhé době jsem se zkrátka u westernového filmu opravdu upřímně bavil. Tudíž jasný palec nahoru! ()

kenkaku

The Bullitts vygooglil tlupu opálených historických postav divokého západu (gang Bucka Rufuse, Bill Pickett, první šerif-černoch historie Bass Reeves, samozřejmě genderově vyvážená Gertrude Smith a nesměl chybět i Cherokee Bill) a hrdě uplácal se všema dohromady (i když se v životě všichni ani nesetkali) fiktivní příběh. Je to prostě agitační western pro černochy (jako před 30ti lety byla Banda), jen dle moderního trendu zahnaná do woke extrému. Jako takové je to natočené stylové, hodně CGI krve a hodně “gangsta music”. No co jiného by jeden od někoho jako je The Bullitts čekal. To ale neznamená, že je to zábava. Ta křečovitost být za každou cenu stylový (a moderní) je znát až moc. Když se k tomu přidají brutálně nudné/užvaněné pasáže, není ve výsledku o co stát. ()

iXtr3m3

Tomu Netflixu to už fakt načisto zajebkáva... Presne, ako napísal iný komentujúci. Kurva, že vo westernoch hrajú primárne belosi, to nie je rasizmus, ale história, vy vydrbanci Netlixovskí. Serete svoje afro a LGBTQ agitky fakt do všetkého. Prečo nenatočíte s Idrisom niečo súce? Zabíjať takto potenciál. LGBTQ agitku zo srdca neznášam, hnusí sa mi a grcám z Netflixovského násilného tlačenia tejto témy absolútne do všetkého, snáď aj do reklamy na hračky pre batoľatá, ale proti afroameričanom, t.j. čiernym, som nikdy nič nemal a mená ako Denzel Washington, Morgan Freeman, Will Smith a mnoho ďalších, to sú už herecké pojmy a niektorí doslova legendy a ich filmy vyslovene vyhľadávam, ale takto kurviť históriu, to je už prachsprostá vydrbanosť tých sprostých hláv v Netflixe. Nepopieram štýl, či iné štandardné Netflixovské technické kvality, ale fakt ide o nič iné, len o prachsprosté kurvenie histórie. Prečo radšej neurobia niečo z občianskej vojny, niečo o bojoch za práva a slobodu z dôb, kedy bol rasizmus ďaleko vyšší ako dnes. Možností je veľa, ale toto veru nie je tá správna cesta. Keď raz v budúcnosti budú ľudia totálni tupci zblbnutí z pohodlia a absencie zdravého rozumu a upadnutej ingetligencie, podobne ako tomu bolo vo fantastickom Wall-e-im, tak za to bude môcť Netflix, ktorý vychováva z mladých bandu tupcov, ktorí o histórii vedia veľké hovno. Ale čo sa môžem čudovať, som majster odbornej výchovy na strednej odbornej škole a stretávam sa s prípadmi ako dnes, keď sa žiak namiesto práce pozerá na video, ako si nejaký blbec rozbaľuje nejaké neskutočne drahé botasky. Boha, to kde sme sa dostali? Ešte unboxing nejakej elektroniky s vysvetľovaním a popisovaním funkcii, to pochopím, ale toto? Občas sa cítim, že som starší o dvadsať rokov ako v skutočnosti mám. Zatiaľ nehodnotím hviezdičkami, aby som filmu moc neublížil, ale podľa súčasných čísiel sa asi moc ubližovať nemusím báť. Možno nakoniec aj nejaké lepšie hodnotenie zapíšem, ale svoje slová vyššie neodvolám "ani bohoví". Tak som to nakoniec ako tak zvládol dopozerať za tri dni s tromi zaspaniami. Tak, ako som písal vyššie. Je to strach a bieda. Čo z toho, že sa v kastingu nachádzali aj nejaké zvučnejšie mená, keď sa režisér snažil urobiť totálne ale totálne nasilu štýlovku typu Tarantina, ale na Tarantina sa veru neťahá ani z kilometrovej diaľky, to nie je iná liga, ale doslova iná dimenzia kvality. Blbé, rozťahané, infantilné, nasilu "štylizované", málo akcie a ešte aj z tej minimum uveriteľnej (prechádzka v prestrelke a pod.). Zabitý môj čas, zabitý potenciál, ktorý to malo. Aj keď je troška pravdy na tom všetkom, že predsa len niečo podobné v minulosti mohlo existovať, aj keď asi nie v takom rozsahu a tým myslím tie černošské mestečká, myslím, že sa vtedy zmohli asi len na osady, ale budiš, ale to akých gerojov z nich urobili, to sa len tak nevidí. Keď si budem chjcieť pozrieť niečo z minulosti USA, tak radšej siahnem po osvedčenom Glory, ktoré síce nie je westernom, ale je ďaleko ďaleko uveriteľnejšie a časom vyslovene len a len zreje. Ale to som už odbočil. Tento film, aj keď si odmyslím, že to s tou históriou mohlo byť trošku podobne, je skrátka o hovne a s kvalitným westernom sa nedá ani zrovnať. Hviezda za casting, ale aj to je moc. () (menej) (viac)

Kienast

"moderní rádoby stylový" western o pomstě se skvělým obsazením, skvělou závěrečnou přestřelkou, ale také přepálenou stopáží. ()

DavidS.

Holt není každý černoch Django a každý nýmand Tarantino...Historická realita, kvalitní charaktery a dobře natočený western jsou tu zcela podružné...Hlavně, že je to BLACK... ()

666Carnage

Ten film má šmrnc a taky skvělou kameru a akci. Soundtrack je povedený. Další Django to není, ale je to velice koukatelný. Každý herec tady je dost známý. Akorát proč to není aspoň o 25 minut kratší. 60% ()

Hanys_

Slabý western. Chybí nějaký smysluplný děj a herci nemají co hrát. Divoká stylizace nevadila, vlastně jediná na tomhle mě nutila dívat se dál. 4/10 ()

Litvicek odpad!

Tohle nedoceníš, pokud teda nejsi černý. Natočeno černými, pro černé. Sjel jsem to až do konce, bohužel se mi nepodařilo se do toho nijak zažrat. Nevýrazné postavy, akčně nudné a Idris je placený pouze za čumění a finální monolog, ve kterém se nechá dobrovolně odprásknout.. Ale je tam plno černochů, toho Oskara by to mohlo získat. ()

Muel

| Netflix | Ignorujte tie odpady, tento film si to absolútne nezaslúži. Nie je to nič, čo by malo byť nejaké must-watch, alebo návrat poctivého westernu, ale tento film si zaslúži kudos za snahu. Fakt sa snaží a je to vidieť skoro v každej scéne. Úvod a záver super, ale to, čo je medzi tým, som musel bolestne prezívať. Každopádne po audiovizuálnej stránke je to pekné, vyzerá to síce miestami lacne, paradoxne to tomu ale pasuje. Hlásiť ale sklamanie aj tak musím. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

Steven Spielberg chystá svůj první western

Steven Spielberg chystá svůj první western

08.12.2021

Legendární režisér Steven Spielberg (Čelisti, Dobyvatelé ztracené archy, Zachraňte vojína Ryana) oznámil, že jeho dalším snímkem bude příspěvek do westernového žánru. 74letý filmař si letos splnil… (viac)