Kabinet doktora Caligariho

• Česko Kabinet doktora Caligariho (viac)

V době pouťových atrakcí přijíždí do městečka Holstenwallu doktor Caligari (WERNER KRAUSS) se svým vystoupením. Předvádí v něm věštecké schopnosti náměsíčníka Cesara (CONRAD VEIDT), kterého ovládá pomocí hypnózy. Jeden z přítomných přihlížejících se Cesara zeptá, jak dlouho bude ještě žít a Cesar odpoví, že do svítání. Druhý den je dotyčný mladík nalezen zavražděn a stopy vedou k Cesarovi...

CABINET DOKTORA CALIGARIHO bývá označován jako první expresionistické dílo. Jeho kouzlo spočívá především v nevídaném řešení výtvarné scény, kterou obstarala skupina mladých avantgardních umělců DER STURM. Dokonale vytvořili fantaskní dekorace pokřivených zdeformovaných ploch a celkový dojem nereálného světa, který spolu s vypjatými hereckými výkony, výrazným líčením herců a bizarní kombinací světel a stínu dodává snímku potřebnou působivost.

Caligari by se dal chápat i jako metafora pro poválečné Německo, plné obav a znepokojení z nastalé situace a strachu z budoucnosti.Caligari má představovat tehdejší systém, státní autoritu a Cesare je jen loutkou v jeho rukou, která plní rozkazy a v zájmu věci i umírá... (caligari)

Mononoke.

Whoa, tak tohle byla pecka. Živá hudba v kině Hvězda (LFŠ 2008) v podání skupiny DVA. Příběh byl alespoň pro mě velmi předvídatelný, ale proč ne, zaujaly jiné věci (expresionistické kulisy...). A Somnambulos vypadal jako Andy Warhol v černém provedení :) ()

Terva

Podle příběhu a scénáře Carla Mayera a Hanse Janowitze. Kamera ( Photography ) - Willy Hameister. CITÁT - Všude kolem nás, jsou duchové. Vyhnali mě z tepla domova, od mé ženy a dětí............ Když jsem sledoval tento snímek, přemýšlel jsem, jak a kam došla technika od dob němého, černobílého filmu. Nejdříve zvuk, stereo, kvadro, po 5:1 a více, přes černobílé snímky, 2D barvu až po 3D vibrace. Dále očekávám pachové a věmové senzory atd...... Jinak Kabinet je nádherný, nostalgický snímek o lásce a strachu z kriminální zápletkou. CITÁT- Pojď, Francisi, půjdem na pouť.......... ()

MrCreosote

Německá kinematografie od konce 1. světové války až po nástup nacismu, to jsou samé mordy, podivné existence a záliby v temných zákoutích. Usuzuji tak podle třech filmů, které jsem z tohoto období viděl: Murnauova Upíra Nosferatu, Langova Vraha mezi námi a právě Wieneho Kabinetu doktora Caligariho. Poslední jmenovaný mě ale zasáhl nejméně, a to i přes vytříbenou výtvarnou stránku a zajímavý příběh. Nějak se mi celou dobu nedařilo dostat se do děje, nicméně i tak bych si dovolil tento snímek označit za jakéhosi hrdého praotce všech hororových, mordýřských a vůbec "pokleslých" filmů. ()

Seabeast

Musím uznat, že na dobu svého vzniku se bezesporu jednalo o poměrně odvážný snímek. A v čem? No ve své děsivosti, neboť se vlastně jedná svým způsobem o první hororový film vůbec! Už samo o sobě propojení mystického prvku vraha námesíčníka Cesara, doktora Caligariho jako zručného hypnotizéra a prostředí psychiatrické léčebny v závěru příběhu, dělá z tohoto díla něco víc než jen "starý biják z počátcích kinematografie". Dovedl bych si skvěle představit remake, který by se na onu atmosféru v městečku Holstenwall více zaměřil a stavěl by na tajemném nádechu doprovázejíce veškeré napínavé scény. Co mě nejvíce překvapilo byl ten závěrečný "twist", který zážitek o to víc umocnil a přesně tak by měly být filmy vystavěny - na závěru po kterým si řeknete, že to opravdu stálo za to. I přes svůj "věk" a herecké přehrávání, jak toho bylo u těchto filmů zvykem, se jedná o převelice působivou hororovou šmakuládu, byť se nedá s hororama za poslední půlstoletí vlastně srovnávat. ()

villon17

Zprvu jsem měla smíšené dojmy, ale postupně se odhalující zápletka mě vyvedla z omylu. Spíše detektivní příběh než horor či fantasy, ale nazvěme si to, jak chceme, stejně je to parádní. Ani nevadilo, že celý film byl pouze s hudbou bez mluvených slov a byl prokládán textem, kde byly napsány některé dialogy, bez nichž bychom nepochopili situaci. Ostatní scény byly jasné bez komentáře a alespoň neodváděly pozornost. Sice bylo ihned jasné, kdo vraždí a kdo je ředitelem Ústavu, ale závěrečných pár minut mě naprosto odrovnalo, co se zvratu týče. Celému filmu dodalo na kráse, že vraždy v Holstewallu vyprávěl hlavní hrdina a vlastně vzpomínal, co se stalo. Když dovyprávěl, děj dokonale navázal na přítomnost a vše se vyjasnilo. ()

corpsy

Revolučné hororové dielo. Atmosféra poctivo konkuruje inému zásadnému nemému dielu žánru - UPÍROVI NOSFERATU. Strašidelné, krásne snové a husté. Film je úžasne štylizovaný, ku čomu prispieva dnes už legendárna a mnohými napodobovaná výprava. Je fakt skvelé, že ešte ani dnešné horory nemajú taký elektrizujúci náboj, ako mnohé nemé diela žánru. ()

Marek1991

No povedzme si pravdu. Nemecká kinematografia bola v tom čase niekde inde než napríklad švédska, avšak bola po vojne a preto toto jej dielo malo veľký význam. Expresionistické prostredie bol úžasný nápad, čím u mňa zabodovalo. Neistota, strach z budúcnosti ako metafora na vtedajšie povojnové Nemecko sa nakoniec ukazujú historicky ako oprávnené, tento silný moment vo filme u mňa boduje tiež. Vtedy však ľudia inak ponímali herectvo, inak líčenie a preto dnes mi to, čoho sa možno vtedy báli príde, ako smiešne a viac mi prídu hrozivejšie ženy, než napríklad doktor Caligari a jeho Cesar. Inak postava Cesara a ovládanie ľudí pomocou mysle, hypnózy a podobné veci, nad ktorými sa špekuluje už dnes aj vo vojenských úvahách sú originálnou vecou, ktorá u mňa tiež boduje. Veľmi mi vadili hluché momenty a to, že to na mňa ako horor nepôsobilo, avšak pokiaľ to nebudem brať ako prioritné hororové dielo, ale ako film, ktorý chcel niečo vyjadriť a niečo priniesť a zoberiem do úvahy vtedajšie pomery, rok, tak z pôvodných troch hviezd tomu zmením hodnotenie na štyri a budem to brať trocha inak z iného pohľadu. ()

svik

do 3/4 filmu sem chtěl dát 3* i když moc nedokážu ocenit tehdejší možnosti filmu, ale ke konci příběh pěkně vygradoval. ()

Jakubisko

LFŠ 2008 ... Hudební doprovod byl úžasný a ještě teď mi některé melodie neodbytně hrají v hlavě. :) Samotný film pak byl zpracován velmi působivě a ani chvilku nenudil. Pojetí je samozřejmě pro dnešního diváka poněkud hůře stravitelné, ale jakmile si člověk zvykne, čeká ho skvělý zážitek. Mimochodem herec jenž hrál Dr. Caligariho (Krauss?) byl fantastický. Jen jeho pohled vydal za tisíce slov. :) ()

liquido26

V šíleně jetých kulisách se do pohybu dávají mrtvolně bledé postavičky pod vedením krále Conrada Veidta, který vzhledem k roku vzniku filmu musel být zřejmě prvním příslušníkem gotické subkultury na světě :-) Ty scény, kde se zjevuje César Náměsíčník jsou geniální a zasluhují pět hvězdiček. Bohužel u scén bez Cesara a Caligariho jsem se moc nebavil, ty by byly tak za tři. Škoda, že se Conrad na plátně neobjevil víc nebo jeho scény nebyly delší. Ta, kde se vydává zlikvidovat hlavní hrdinku má skvěle úchylnou atmosféru a je jednoznačným vrcholem filmu. ()

curunir

Veľmi ťažko sa mi hodnotia tieto staré nemé filmy, pretože častokrát ich jedinou záchranou od už samozrejme nie tak dokonalého technického prevedenia je fakt, že patria medzi svetovú filmovú klasiku. Čo si treba pri pochopení Kabinetu Dr. Caligariho uvedomiť je jeden dosť zásadný fakt a to, že sa prakticky jedná o prvý horor, nakoľko notoricky známy Nosferatu vznikol až rok po ňom. To čo tomuto filmu najviac pridáva na jeho atmosfére okrem výborného hereckého prejavu Wernera Kraussa v úlohe Caligariho je výtvarná expresionistická štylizácia nesúca najväčšiu zaslúhu na tom, že film môže byť radený do hororového žánru. Film i keď z dnešného pohľadu dejovo trocha jednoduchý má veľmi dobré tempo rozprávania, ktoré však trocha podľa môjho skromného názoru brzdilo práve to, že je nemý, resp. pasáže s titulkami, kedy mi prišli podaktoré scény akési useknuté. Z názormi okolo metafory ľudskej manipulácie v povojnovom Nemecku by som až tak úplne nesúhlasil, o nezabudnuteľnom diele a snímke, ktorá povýšila film na umenie však nie je pochýb. (napísané 8. 12. ´08) ()

Astaroth12

Tu sú vážne slova zbytočné,neskutočná vizuálna paráda.Vynikajúca hra svetiel,zaujímavo bizarné kulisy,k tomu brilantná hudba a viac než parádny filmový zážitok.Má to v sebe kúsok grotesky a nemôžem nespomenúť bravúrne herecké výkony,na čele z hlavnou postavou W.Kraussom.Tento film ma na tu dobu geniálny príbeh.Zatiaľ najstarší slasher,ktorý som videl.Precítenosť hercov bola uctihodná.5* ale nemôžem dať lebo v niektorých momentoch sa to podobalo na grotesku a niekedy herci len improvizovali,to bolo dosť očividné. ()

ledzepfan

Tohle je klasická ukázka filmu, který všichni hodnotí s přehnanou úctou a respektem jen díky datu jeho vzniku...řešení scény je na svou dobu asi opravdu odvážné(klobouk dolů) a závěrečná pointa povyšuje film zpětně o level výše -ale to jsou tak asi všechna + ,která bych tu našel=Příběh sám o sobě je nudný, celé se to tak něják táhne odnikud nikam, na němý film se tam až příliš moc pindá a okecává kdejaká ptákovina....Prostě NE-tohle nežeru-jsem fanda starých němých horrorů ale tohle si místo na horních příčkách horrorového žebříčku nezaslouží! ()

Cimr

To není možné! Němý film, který je napínavý, vygradovaný a končí šokující pointou? Ačkoliv jsem fanouškem němé éry, všechny filmy rázem vybledly vedle tohoto skvostu. Mám rád němé filmy, protože když se na ně dívám, připadám si jako kdyby zažloutlé staré fotky z babiččiny půdy najednou ožily a lidé, kteří jsou už dávno mrtví, se najednou zase začali hýbat. A s tím jsem se u většiny ,,němáků" spokojil. Jenže tenhle ukázal ještě o něco víc a to se mi ŠÍLENĚ (tohle slovo není zvoleno náhodně) líbí. ()

Francik

Film je zvládnutý lépe výtvarně, než režijně. Z důvodu "blahořečenosti" snímku však zápory bývají nekriticky opomíjeny. I tak se ale jedná o výborný filmový zážitek. ()

Adman

Vynikající snímek točený za podmínek, které s dnešní dobou jen těžko srovnávat. Film byl stvořen roku 1920, kdy se ještě o zvuku jen snilo. Je němý a později k němu však byla dotočena jemná hudba k doladění atmosféry. Tohle je film pradědeček. Když necháme bokem technickou stránku díla, tak pokud jde o kompozici obrazu, herecké výkony a okolní subjekty, které byly jsou a na vždy zůstanou stejným problémem v jakékoli době, tak se jedná o skutečně umělecké dílo. Bohužel mi tolik nesedl a jeho snaha o dramatičnost a tamejmnost mi přijde přehnaná. Třeba po příštím shlédnutím změním názor. ()

Rosana

No je to zásadní psychodílo. Jen mezititulky jsou moc dlouhé a tak to působí zdlouhavě. - v roce 2015 jsem to viděla znovu s jinou muzikou a musím říct, že dílo dostalo nový rozměr. ()

frashmaker

Na svoje stáří až nečekaně inteligentní film, ve kterém se tvůrci kulis jistě vyřádili. A přijde mi, že už asi vím, kde sbíral inspiraci Burton pro svého Edwarda a možná že i tvůrci exteriérů v Batmanovi. Bohužel je to jiný typ filmu a tak pro mne bylo dost těžké dokázat udržet pozornost. ()

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008

29.11.2007

V první půli příštího roku připravila Asociace českých filmových klubů už 14. ročník Projektu 100, který nabídne do české distribuce dalších deset kvalitních a celosvětovou kritikou oceňovaných… (viac)