Veľryba

• Česko Velryba (viac)

Charlie vedie online kurzy štylistiky na univerzite. Snaží sa svojich študentov naučiť písať jasne a presvedčivo. Len tak môžu svoje myšlienky efektívne predávať ďalším. Chce, aby boli úprimní a autentickí. On vidí svojich študentov vo svojom notebooku, ale oni jeho nie. Vyhovára sa na pokazenú kameru, ale v skutočnosti nechce, aby ho videli. Má totiž takmer tristo kíl, je osamelý a pod ťarchou vlastných tráum sa len zložito vyrovnáva s minulosťou. Uzavrel sa vo svojom byte a stresové situácie rieši prejedaním. Hoci jeho zdravotný stav je čoraz horší, odmieta ísť do nemocnice a spolieha sa len na svoju kamarátku Liz, ktorá je ošetrovateľkou v nemocnici. Liz neustále v sebe rieši spor medzi jej povinnosťou rešpektovať želania priateľa a jej túžbou udržať ho nažive. Napriek svojmu psychickému a fyzickému stavu však okolo seba naďalej šíri nákazlivý optimizmus a v ľuďoch vidí len dobro. A snaží sa nájsť cestu späť k svojej dospievajúcej dcére Ellie, ktorú spolu s jej matkou pred ôsmimi rokmi opustil. (ASFK)

borec999

Jedna z lepších tohtoročných Oscarových komorných drám, ale málokomu by som ju vyslovene doporučil. Whale je natočená z väčšej časti v 1 dome (že je predloha divadelná hra ma vôbec neprekvapuje) a vystačí si s pár hercami. Príbeh o zajedaní traumy a problémov je cca taký ako som čakal: film sa snaží ždímať emócie z diváka čo to dá, atmosféra je melancholická, depresívna, ale vďaka postave večne optimistického profesora Charlieho (Fraser) miestami i trošku pozitívna. Z postáv je každá jedna poznamenaná nejakou traumou alebo tragédiou z minulosti, ktorú si so sebou dodnes nesie, sebaľútosti a spomínania na minulosť je veľa. Dianie sa sústredí len na Charlieho a divák ho bude chvíľu ľutovať, neskôr nenávidieť, odsudzovať, občas sa mu bude hnusiť. Emócií film dokáže vyvolať naozaj veľa, pričom vrchol je samozrejme záver (slabšie povahy si isto poplačú), osobne však mám s ním jeden problém. Práve vďaka tomu, že koniec nie je neodvratný a stačilo by "len" využiť dostupné zdroje spraviť niečo so svojim životom a zmeniť status quo, som mal pocit, že film v závere emócie vyvolával umelo a samoúčelne. Vďaka výbornému Brendanovi Fraserovi, ktorý predviedol naozaj veľmi kvalitný výkon (Oscar zaslúžený, podobne ako ten za masky a kostýmy) a vlastne aj ostatným hercom (Sadie Sink, či Hong Chau) sa to však na jedno pozretie dalo v pohode vydržať. Aronofsky  ako režisér podobné "ťažké" filmy zvláda a aj pri tomto myslím odviedol to, čo bolo zámerom. Celkovo však Whale na viac ako spokojné 3* nevidím a ani necítim. 60% ()

Autenticita

Ten film je všechno možné jenom ne průměrný, přesto má ode mě průměrné  hodnocení. Proč: První třetina mě skoro nadchla. Líbila se mi ta trocha filosofování, civilní pojetí, hudba, kamera, říkala jsem si, jak to po stránce kvality vyčnívá nad většinou filmů, co se točí. V druhé třetině se to zacyklilo a přestalo se to posouvat. Z původní svěží úvahy se stala mantra a sípáni a přežírání začalo být okoukané. V poslední třetině jsem začala zívat a těšit se na konec toho utrpení. Bohužel závěr, kýčovitý, přeumělkovaný  a patetický, odstřelil ten film do pásma filmů, které už nechci víckrát vidět. ()

BlackTom

Existenciálny horor, v ktorom sa Brendan Fraser prežiera na smrť a srší sebaľútosťou a na to sa ozaj nepozerá ľahko... Ostatne ako na každý Aronofskyho film. S gaymi môže mať v 21. storočí problém len úplný debil a hoci sa na upotené kreatúry, ktoré zažierajú vlastné dojebané životy neviem pozerať inak ako s bytostným odporom, je to vlastne ich voľba a mne je to u prdele, pokiaľ niečo nechajú aj mne. S bodyshamingom a podobnými pičovinami mi vlezte na hrb. Buďte k týmto ľuďom radšej úprimní, inak s tým nikdy nič neurobia a dopadnú ako tlustoprd v Se7en. Záver je už len čerešnička na veľkej tučnej maslovej torte. ()

SpaceOdyseus

Praly se ve me pocity, ze koukam na divadelni hru a za koukam na sitcom. Jak se postavy neustale schazeji v jednom byte, prechazeji po pokoji a vedou spolu reci mi porad evokovalo Pratele, Krok za Krokem apod. Jen bez humoru. Jinak jde o narocny film, ktery jde obcas syrove na dren ale moc mu nejde davkovat emocni drzkovou, jak by si asi Aronofsky pral. ()

jakeer

Som rád, že som konečne mohol navštíviť takto kvalitný film v multiplexe. Už som myslel, že po covide sa tam hrajú iba Marvelovia, Avatarovia a české romantické komédie. Síce na tento oscarový film nás šupli do najmenšej kinosály so siedmimi radmi, ale čert to vem... Aronofsky je po rokoch stále stávkou na istotu. Hoci toto je film, ktorý nesie najmenej z jeho rukopisu a veľmi sugestívnej filmárčiny. Je to teda jeho najcivilnejší film. Veľmi detailne sledujeme boj hlavného hrdinu a vieme sa do neho vcítiť aj bez 3D okuliarov. Všetko stojí a padá na Brandanovi Fraserovi. Tých pár minút, kedy opustí objektív, len aby sme lepšie spoznali charakter jeho filmovej dcéry je najhluchšou pasážou filmu. Na konci sa už dočkáme aj výraznejšieho režisérskeho vkladu, ktorý nám pripomenie, že film naozaj režíruje Aronofsky (hoci na niekdajší zbesilý strih už môžeme zabudnúť). Po filme Otec ďalší odvážny film popisujúci život človeka s bežnou chorobou, ktorú doteraz nikto nemal gule filmovo spracovať, P.S. Dávam slabších, ale predsa len päť hviezd. Kvalít Requiem za sen či matky! to nedosahuje, ale po rokoch mi tento film dobre padol. ()

Mafiapau

Velryba se válela, mnoho škody nenadělala. Nadělala do kalhot avšak, 238 na 134, krevní měla tlak. Pánbíček slizké péčko velryby viděl, zatímco mu esej četl, a zuby ceněl. Šikmá rýže rýže, cígo kouří, možná líže, zatím co velryba přemýtavě kouká do své špíže. Vyměňuje tyčinky, bagety, donuty, jak na olimpiádě v Teamsech látkou bonmoty. Další postava Zrzka z podivna na obraze jest, to že nebere si servítky, již v první scéně jasné je fest. Eseje by chtěla za sebe napsat, nenechat se matkou tuze zprcat. A tak film pokračuje zdá se tempem komorním, po konzultaci brožur a bible s latentobuznou stylem odborným. Sněm se svolal, kryplkáru zdolal, hodně makat musel, aby si sám sobě sešit podal. V polovině metráže teď nacházím své bytí, to že je obraz čtyři ku třem, je už kurva xzblití. Modrá kravata dal si zelené hit, Redhetka furt o blekmejl pokouší se, a pak už jen Ou Šit. Nad Plot-twistem za deset minut, stojí hlava, příběh konečně rozvinut, na velrybu tlak uvinut. Kdež myslí že prachama pro svou dceru fičí, feminná scénka nápor zverbálnila: "Tak, a jsem v píči". "Ic rily gůd esej" Při odchodu nasrané dcery na ní řve, pak scénka konečně s jeho bejvalkou, kde o fakta s ní se pře. Špek ve scéně žrací je, objednal si pizzy dvě. Obsedantně pizzy žere, řekl si že na to sere. "Dyskastyng" řekl špek, ke své rodině ty modrá zkouřená kravato pal teď hned! Myslel jsem že s morální sondou film už sletí, a po špekovy že zbyde už jen smetí. Červená hlava na konci se objevila, myslel jsem že kvůli tomu, aby fotra podělala. Nad esejí zařvali si, že vše bývalo tak jak kdysi. Konec jak z filmu Wall-e byl, špek si pomyslel, bylo by super kdybych žil. A tak film skončil tímto matrošem, Doufám že jste si užili dvoustou jubilejní recenzi s Mafošem. Doporučil bych tedy divákům tento počin? Nevim, ale už musím jít, jinak se pomočim. Děkuji za pozornost. ()

HydraCZ

„A nejsmutnější jsem byla z nudných kapitol, které popisovaly velryby, protože jsem věděla, že se nás autor snaží odpoutat od svého smutného příběhu. Aspoň na chvíli.“ Silný příběh o posledním týdnu života tří set kilového věčně optimistického Charlieho, jenž se snaží po letech navázat vztah s dcerou Ellie. Výborný osobní drama o odpuštění odehrávající se v jednom malém bytě. Šlo i o můj nejočekávanější film minulého roku a není se čemu divit. Brendan Fraser zažívá svou Brenesanci a tady neskutečně září. Byť nejsem nějaký jeho velký fanda, (pořadně jsem ho v ničem předtím neviděl, shame on me) působí jako sympaťák a strašně mu fandím. To jak si s touhle rolí poradil bylo skvělý. Radost, smutek, vztek – všechno to hraje s takovým citem, ale zároveň do toho dává úplně všechno. Na druhou stranu film umí být i dost odporný. Scény, kdy se Charlie přežírá jsou jedny z nejnepříjemnějších, které jsem kdy viděl. Takhle to zkrátka umí jen Darren Aronofsky, který i sem nezapomněl propsat své jedinečné ztvárnění úzkosti. Skvělá Sadie Sink jako drzá a nepředvídatelná dcera Ellie taky opět válí a byla i mým prvotním důvodem zhlédnutí filmu. Zvlášť pak ve finální scéně s Brendanem hrají úplný herecký koncert, to je prostě nádhera. Hudba, kamera, 4:3 formát či zrnění obrazu už jen doplňují atmosféru. Nad tímhle filmem budu ještě dlouho přemýšlet a brzy si dám určitě repete. Jak říkal Toren, nedá se to moc popsat, jde o intimní záležitost, kterou si musí každý sám vstřebat. P.S. Brendanovi toho Oscara strašně přeju! ()

Cuzan

Film o umírání, za mně defakto asistované sebevraždě. Myslím, že v ČR bychom volali sanitku už v pondělí, diky něčemu, čemu se říká bezodkladná péče dostanou ošetřen i lidé bez pojištění, ale jasně, nebylo by pak o čem hrát. Ale tak i tato linie, že se respektuje jeho přání nedostat pomoc, mi přijde velmi zajímavá a velmi americká. Film o tom, jak najít aspoň malou naději, že jediný potomek není zrůda, a předat jí trochu sebevědomí a lásky, co se nestihlo dřív. Film o smíření. O konci. Fraser byl úžasný, ale ty emoce ke mně nedotekly. Mile mě překvapilo, že na Aronofskeho poměry to bylo velmi komorní, velmi divadelní a s minimem ezo mumbo jumbo. Bohužel mám s Aronofskym problém, že se mně to nedokáže dotknout, možná proto, že se to příliš snaží. Racionálně to funguje, herci skvělý, ale někde se něco ztratilo a nebo to tam nikdy nebylo. ()

janesX

Brendana som nikdy nepovažoval za nejakú megastár, skôr iba za priemerného herca, ktorému sa na chvíľu podaril malý zázrak v Hollywoode. A tiež som ho bral za komika, ale to je asi tým, že prvé čo som s ním videl, bola Zmluva s diablom, čo bola mimochodom celkom vydarená komédia. Neskôr sa ten herec niekam vytratil, ale to iba z môjho pohľadu, pretože nezamestnaný určite nebol. Teraz je mi však jasné jedno - tohto herca som tak trochu podcenil. Predpokladám, že Darren Aronovsky o tom vedel čosi iné a verím že aj preto zveril túto úlohu práve jemu. Mal pravdu a nemýlil sa. Ale stopercentné výkony vyžmýkal zo všetkých. Je celkom možné, že moje päťhviezdové hodnotenie v budúcnosti prehodnotím, ale nateraz to bol pre mňa ozaj silný filmový zážitok. Najprv ma do kresla posadila originalita, zatiaľ čo dej na mňa postupne vyvíjal psychický a emocionálny nátlak, ktorému som úplne podľahol. Skrátka ukážka veľkého režiséra a určite aj veľkého človeka (tým nemyslím onú veľrybu, pre ktorú boli peniaze tak dôležité až do samého konca). Film zomňa za dve hodiny dostal takmer všetky ľudské emócie. Postavy ma v ňom celý čas tak trochu miatli a môj potlesk za to patrí aj scenáristovi, ktorý týmto nádherne ukázal to, na čo väčšina iných filmov zabúda, že žiadny človek nie je až taký čiernobiely. Podľa mňa bolo práve to na celom filme to najkrajšie. 85%. ()

Klajnik

Aronofskyho mám rád, ale zde jsem si nebyl jist. Nepředpokládal jsem, že mě strhne nějakej uslzenej příběh o tom, jak si upocenej a obézní Brendan Fraser znovu hledá cestu ke své dceři. Jenže se to stalo. Náturou jsem cynik, kvůli čemuž jsem se na Fraserova Charlieho, který je schopný (i přes svůj nechutný zevnějšek) vidět v lidech to dobré, nemusel vůbec naladit. Jenže jsem se na něj naladil. Aronofsky mi však umožnil sžít se s ním - s tím upoceným, nechutných, teplým a velkým chlapem. To je právě ono. Té postavě byla vtisknuta jistá velikost (nemyslím jen tu hmotnou), což není lehké, když film vypráví o traumatizovanym člověku, co "léčí" vinu a stres přejídáním. Aronofsky už ale v minulosti dokázal, že dokáže vykřesat z opovržlivé sebedestrukce něco ryzího a zde se mu to opět povedlo. Právě na onu velikost poukazuje i název, který v člověku vpravdě sepne v momentě, kdy se Charlie ve filmu poprvé postaví - natož pak kdy se postaví naposled... V době, kdy neustále pozoruji zvětšující se měřítko, které v praxi vypadá tak, že nějací namistrovaní šašci zachraňují svět nebo galaxii, je osvěžující si uvědomovat, jak málo vlastně stačí, aby to člověka posadilo na prdel. Někdy málo je více, dalo by se říci. Ve skutečnosti to ale málo není. Scénárista a spisovatel, Samuel D. Hunter, rozehrál několik motivů a ve správný čas je dokázal propnout, takže poměrně malý akt se jeví jako velký a úzký děj dokáže vyvolat epiku. Ačkoliv se děj odehrává takřka jen v jednom obýváku, tak se mi audiovizuálně zaryl do paměti. Režisér dokáže obsah patřičně audiovizuálně vykreslit (hudba tomu hodně dodává), takže co má mít sílu, sílu má. Někomu to možná bude připadat moc na sílu - moc slzy ždímající, ale to jest výsledkem toho, že se divák na ten film nedokázal naladit. Děravej scénář to totiž nemá, takže klíčové body příběhu nestojí na hliněných nohou a bezobsažnost není doháněna patosem. Mně to přišlo podané vkusně. Kvalitně vystavěné, odpudivé i krásné zároveň. ()

Milky.

Jakože na pět to není, to určitě ne. Ale na tři jít taky nemůžu.skvělé komorní drama. Skvělý popis reality západního ráje "nemůžu jít do nemocnice, nemám pojistku, z takového dluhu se nikdy nevyhrabu". A díky konečně za vhled do toho, jak takoví lidi vlastně existují. Charlie byl perfektní. Fraser konečně dostává šanci aby se po sexuálním obtěžování (kdy obtěžovali jeho a prakticky ukončili jeho pořádnou hereckou kariéru) dostal zpátky pod světla a narozdíl od některých herců tady ukazuje, že na to opravdu má. V životě bych nevěřil, že O'Connel z Mumie dokáže zahrát něco takového jako The Whale!!!  Díky za comeback a všechno nejlepší k dalším návratovým majstrštrykům. NAPROSTO ZASLOUŽENÝ OSCAR! ()

filipvrbik

Ano, Charlie je možná nechutný, odporný, odporně tlustý - ale film je to kvalitní se skvělým Brendanem Fraserem a úžasnou dcerou Sadie Sink. Osobně si myslím, že 90% takhle tlustých lidí to má z AD, takže bych je neodsuzoval. Jinak trošku mi vadilo, že celý film je de facto v jedné místnosti, coz je dost skličující i ty dvě hodiny, které film trvá, natož tak po léta žít... Ano, konec mohl být jiný, ale (Spoiler- kdyby se svalil a umřel, bylo by to lepší? Myslím, že to světlo na závěr bylo super nápadem)...80% ()

bobstock

Lítostivá výpověď člověka uzavřeného nejen ve svém bytě, ale i ve svém obřím těle. Příkladná ukázka nešťasného vývoje v životě, kdy vám jistá událost nebo vaše rozhodnutí sebere motivaci a radost, kterou nahradíte nekontrolovaným příjmem živin i neživin spolu s odmítnutím společnosti vzájemně. Odzbrojující výkon a pohled na Brendena Frasera, kterému byla role dána přímo na tělo. Opět jsem si zapomněl vzít kapesníček, tady byl potřeba. Horký kandidát na Oskara v kategorii nejlepší herec - hlavní role a já doufám, že se tak stane. 80% (SAG sošku 2023 již získal) + za herecký výkon Hong Chau, studio A24 ()

simply

Po dlouhých letech mě Darren opět chytl za srdce. V Noem a Matce mi chyběla nějaká nosná postava, s kterou bych mohla prožívat příběh. Tady je skvělý Brendan Fraiser, kterému jeho herecký návrat moc přeju...4,5 * ()

Muel

| A24 | Aronofsky jednoducho nenatočí nudný film a týmto to iba potvrdil. Síce tu sa až tak neodviazal, ako pri svojích starších kúskoch typu mother!, ale užil som si to vrchovate. Asi netreba spomínať Fraserov obetavý herecký výkon, ktorý je neskutočne precítený a je vidieť na Brendanovi a aj na divákoch, že nám ten muž proste chýba. Obrovský talent. Ale nemiem zabudnúť ani na skoro rovnako dobrú Sadie Sink, ktorá iba potvrdila svoj herecký um zo Stranger Things. Je to divadené a konverzačné, ale akonáhle sa emočne dostatočne napojíte na Charlieho, je to nezabudnuteľný zážitok. Nie vyslovene môj prípad, ale páčilo sa nesmierne. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

10.11.2023

Bylo jen otázkou času, než to přijde. Podle nejnovějších informací serveru Variety má pod hlavičkou studia A24 vzniknout životopisný snímek o americkém inženýrovi, podnikateli, multimiliardáři a v… (viac)

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+