Veľryba

• Česko Velryba (viac)

Charlie vedie online kurzy štylistiky na univerzite. Snaží sa svojich študentov naučiť písať jasne a presvedčivo. Len tak môžu svoje myšlienky efektívne predávať ďalším. Chce, aby boli úprimní a autentickí. On vidí svojich študentov vo svojom notebooku, ale oni jeho nie. Vyhovára sa na pokazenú kameru, ale v skutočnosti nechce, aby ho videli. Má totiž takmer tristo kíl, je osamelý a pod ťarchou vlastných tráum sa len zložito vyrovnáva s minulosťou. Uzavrel sa vo svojom byte a stresové situácie rieši prejedaním. Hoci jeho zdravotný stav je čoraz horší, odmieta ísť do nemocnice a spolieha sa len na svoju kamarátku Liz, ktorá je ošetrovateľkou v nemocnici. Liz neustále v sebe rieši spor medzi jej povinnosťou rešpektovať želania priateľa a jej túžbou udržať ho nažive. Napriek svojmu psychickému a fyzickému stavu však okolo seba naďalej šíri nákazlivý optimizmus a v ľuďoch vidí len dobro. A snaží sa nájsť cestu späť k svojej dospievajúcej dcére Ellie, ktorú spolu s jej matkou pred ôsmimi rokmi opustil. (ASFK)

zodiak217

Tak tento film je jednoducho sila! Ak za toto nedostane Brendan Fraser Oscara, tak už fakt neviem, čo videli kompetentní. Skvelé herecké výkony, silná rodinná dráma a ten príbeh je tak silný až je skutočný a tá uveriteľnosť mu pridáva na autenticite, tým zeesi človek dokáže predstaviť: "ako by som žil na jeho mieste? Čo keby to bol môj kamarát a žil takto?" V divákovi sa mieša celá škála pocitov od začiatku až do konca od ľútosti až po zhnusenie. Je to naozaj šialene, čo všetko sa dá zachytiť v jednom filme aby vás to hádzal hore a dole ako na husenkovek drahé a vy ste neprestali rozmýšľať ani po konci filmu. Jednoducho to neviete dostať z hlavy. Veľmi silný film na ktorý sa musíte psychicky pripraviť a aj tak vás dostane. Brendan Frasier je deginitivne späť na scéne! ()

Ace.A.T.L.

Hodně zajímavej film, kterej správně brnkne na potřebnou strunu. Sebepoznání, sebeuvědomění a sebekritika je ve filmu od začátku do konce. Ikdyž to má téměř 2 hodiny, tak se to nevleče, nenudí to a člověk filmem proplouvá snadno. Zajímavej počin i myšlenka. Brendan se úžasně vrátil. Za mě parádní 4* a DOPORUČUJU ()

linger

Nikdy by som film nehodnotila na základe "myšlienky" alebo "hĺbky", alebo nedajboh mravného ponaučenia. Podstatná je pre mňa zábavnosť, nech to znie hoci aj povrchne. Mám dojem, že Velryba sa hrá na akési veľké myšlienky - v hnusnom tele krásna duša, bezbrehá a nezištná láska k dcére, to, že výčitky svedomia sú nejakým spôsobom vznešené... ale spôsob, akým rieši nastolené témy, sú zábavné len minimálne, zato sú obrovsky frustrujúce. Dve hodiny sledujeme sebemrskačstvo a sebadeštrukciu muža, ktorý si perpetuálne necháva srať na hlavu. Jeho optimizmus, viera v ľudské dobro a k tomu pomalá samovražda dokopy ani trochu nedáva zmysel. Velrybák svojim študentom odkáže, že jediné na čom záleží je úprimnosť a čestnosť (aspoň tak nejak si to parafrázovito vybavujem), a neviem ako si to mám spojiť s jeho biednym koncom. Som zmätená, po filme mám divnú pachuť, ale kupodivu mám chuť sa sprasiť nejakou dobrou pizzou alebo kebabom, ktoré Charlie do seba pchal, div sa nezadrhol. ()

Georgeton

Záplava emócii. Krásne natočené s neustálou temnou hudbou v pozadí, ktorá odzrkadlovala Charlieho postoj k sebe samému. Tu je dôkaz, že sa dá natočiť film aj v jednej miestnosti a je perfektný - skvelé dialógy a neuvertieľné herecké výkony. Jeden Oskar pre Frasera poprosím. ()

cooper7

Silný příběh a zasloužený Oscar pro Brendana, kterého jsem bytostně jako herce neměla ráda, ale klobouk smekám a slzu utírám. ()

halberdier

Aronofského filmy mám rád, dokonce i ty obecně hůře přijmané (Noe, Matka). Velryba patří mezi jeho umírněnější a civilnější filmy. Má blíže třeba k Wrestlerovi než třeba k Rekviem za sen. Příběh je celkem jednoduchý a ukazuje týden života morbidně obézního učitele v podání nyní jíž oscarového Brandona Frasera, který se snaží snaží udělat poslední dobrou věc v životě a to urovnat vztah se svoji dcerou. Celý film stojí na výkonu Brandona Frasera, který je vskutku skvělý a jsem rád, že byl po zásluze odměněný, protože po těch strastech, kterými si herec prošel, je to dobrá satisfakce. Ostatní herci, ač jsou v jeho stínu jsou také dobří, slzopudné finále je možná už trochu za hranou ale dojem z filmu nezkazí. Velryba je povedený film, k Aranofským majstštykům má ale pořád ještě daleko. (7/10) ()

Lendak

"I need to know that I have done one thing right with my life!"_____ Na pohľad odporná ale zároveň nádherná spoveď o odpúšťaní, seba deštrukcii a hľadaní v ľuďoch to najlepšie v podaní fenomenálneho Brendana Frasera, ktorý si toho Oscara naozaj zaslúžil. Vďaka minimalistickému, divadelnému podaniu celý film pôsobí o to viac intímne a komorne. To minimalistické pojatie tak nádherne kontrastuje s obsahom a myšlienkami, ktorých tu je fakt že hromada. Finálnych päť minút je jedným z najsilnejších a najemotívnejších zážitkov, ktorý som mal kedy možnosť vidieť. Smekám (a zároveň smrkám) Darrenovi, že sa mu podarilo natočiť tak nádherné dielo a odkazujem ti iba jedno. Ďakujem. ()

swenyx

Asi jedinej film kterej mě dokázal tak moc znechutit a zároveň dojmout. Velryba je příběh enormně obézního chlapa, kterej si snaží najít zpět cestu ke své dceři, kterou opustil v 8. letech kvůli příteli. Tohle bylo fakt umění, dokázat něco takovýho natočit a tak moc vystihnout realitu té obezity a bezmoci je nad moje chápání. Brendan Fraser to zahrál dokonale a stejně tak Sadie Sink. Já si jen asi prostě nedokážu představit v jaký životní situaci musí člověk být aby se z něj tohle stalo, to jak žere doslova jako prase, to že už dříve neměl nějaké výčitky díky kterým by s tím přestal, to že nedokáže chodit a nedělal nic pro to aby takhle nevypadal, nechápu... Já si pustím film dám si u toho nějaký snackies a po tom co to sežeru a film dokoukám si připadám jak zrůda. Každopádně MASTERPIECE ! ()

KaterinaSkop

První asi půl hodiny jsem to chtěla vzdát, dívat se na špekouna co nevyleze ze svýho bytu bylo zdlouhavý a nudný. Ale najednou se to rozjelo a z kina jsem vylezla ubrečená. Takový wtf film ()

NovySvet

Nejemotivnější zážitek za poslední roky. Nevěřil jsem, že bych se zrovna něčeho takového u Aronofského dočkal. Ten film nemá jedinou chybu a špatná hodnocení jdou jedině od xenofobů a fatfobů. Proberte se už sakra, vy konzervy, je 21. století! ()

Easykill

Připravte se, na opravdu těžkotonážní, sebedestruktivní jízdu na velrybě v podání Brendana Frasera. Velice, velice komorní drama s hlubším významem. Pokud se o filmu mluví jako o ubrečeném kousku, na mě to tedy nezapůsobilo a nechalo po většinu času chladným, ale věřím, že spoustu lidí ne. Herecké výkony v topu a masky taktéž. Vypadá to až neuvěřitelně uvěřitelně a některé scény jsou extrémně nechutné, vřele doporučuji. ()

Tomas_PO

Silný príbeh, odohrávajúci sa v jednej jedinej miestnosti, ktorý to dotiahol až na 2 Oscarov. Skvelý výkon Brendana Frasera v hlavne roli, práve držiteľa Oscara. No on a maskéri (druhí držitelia Oscara) sú jediné silnejšie stránky tohto filmu. Dej je prediktívny, ostatné postavy ploché, vyvrcholenie priemerné. Ani emóciu sa nepodarilo vybičovať na vyšší level. Skľúčenosť situácie a života v jednej izbe však áno. ()

david141474

Prdele, tohle bylo něco neskutečnýho! Tohle se jen tak nevidí. Brendan Fraser v jedné z jeho nejlepších a nejsilnějších rolích. Nikdy v životě jsem neviděl tolik kapajících lidí na konci filmu. Ani se jim nedivím, film obsahoval opravdu silné scény. Každý rozhovor je v něčem naprosto fenomenální. No a ten finální je prostě nazepomenutelnej, ale konec byl strašně rychlej. Většinou mi ty rychlý konce vadí, ale tady mě to ani nevadilo. Postava Charlie je neskutečný optimista a dává to jasně najevo, i když se třeba objeví jeho fotka na Facebooku. Rozhovory s Ellie jsou ty nejsilnější z celýho filmu. Moc postav se zde neobjeví, ale to zas tak nevadilo. Celý film jsme na té stejné lokaci v Charlieho bytě. Konec je velice emocionální a soundtrack je božskej. 10/10 Nemůžu jinak! (Olympia - 12.3.2023) ()

Ymbecill

Film Velryba je plný různých symbolů, které budou pro různé lidi představovat různé věci. Mě ze všeho nejvíce upoutal naturalistický náhled do života morbidně obézního člověka. Detaily jako jasně slyšitelné namáhavé dýchání při jakémkoliv pohybu, sípání, mlaskání, práskání dveřmi, celý zvukový doprovod snímku prohlubuje zážitek a podtrhuje tíhu scén. Všechny představené postavy působí věrohodně, herci odvádějí skvělou práci a zvláštní pochvalu skládám Brendonu Fraserovi. Jeho výkon mě osobně hluboce zasáhl a s hlavní postavou, Charlie-m, jsem se v mnohém ztotožnil... plus jeho rady k psaní si zapíši za uši. Tady se nemusíte obávat obscénností - akorát první scéna představuje zátěžovou zkoušku. Podtrženo sečteno: "Jde o klasický kvalitní celovečerní film." 10/10 ()

rigby

Komorní příběh se zajímavou hlavní postavou, která není na první pohled zrovna moc sympatická. Ale postupně poodkrývá svůj příběh a stává se sympatickou. Občas přijdou trochu slabší místa, občas mi z něho bylo lehce špatně, ale silný konec to všechno smazal. Film, který určitě stojí za shlédnutí. ()

MiniRecenze

Komorní drama o teplém tlusťochovi, které jsem měl v plánu hodnocením shodit. Ale Fraser se Sink dokázali, že i něco tak "nechutného" může být KOUKATELNÉ!!! 7/10 ()

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

10.11.2023

Bylo jen otázkou času, než to přijde. Podle nejnovějších informací serveru Variety má pod hlavičkou studia A24 vzniknout životopisný snímek o americkém inženýrovi, podnikateli, multimiliardáři a v… (viac)

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+