Piknik na Hanging Rock

• Austrália Picnic at Hanging Rock (viac)

Několik vysokoškolaček se vydá na den svatého Valentýna roku 1900 k Hanging Rock. Sopeční skalní masiv je svým neodolatelným kouzlem magicky přitahuje. Tři dívky s učitelkou vylezou na skály a nikdy už se nevrátí. Jedna z pohřešovaných se po čase vrátí, ale je pomatená a své zážitky nedokáže vysvětlit. Weir nechává diváka v nejistotě, co se ve skále stalo; klade důraz na tajuplnou atmosféru znepokojivé tísně plné erotického náboje.

Od začátku 70. let vnáší australský film po desetiletích hollywoodského vlivu do filmové tvorby opět své vlastní rysy. Tento film si získal mezinárodní publicitu. (Quentin T.)

Nautila

Čistá esence něžnosti a magičnosti, přírodní a až děsivá nevinnost, hudba proplouvá stojícím vzduchem a já jsem lapena, okouzlena a ztracena. Jen škoda té nedokončené reality. ()

Bláža

Mám pocit, že tento film je z globálního aspektu principiálním bazírováním na mentalitě humánního nekompromisu. Laciné a bezúčelné pohrávání si s divákem, absence vypointovaného rozuzlení, svým způsobem egoistická masturbace. Zasněnost a přemítání o „vyšších“ transcendentních tématech se Weirovy poněkud nepovedlo stejně jako zdánlivě atraktivně mysteriózní téma. To už to lépe funguje u Antonioniho. Patrně nejsem pro tento film dostatečně citlivým divákem. ()

C0r0ner

Technická paráda, která ale u mě dojíždí na jedné jediné věci. Co se tam teda kurva vlastně stalo? Moje teorie je, že se tam holky zfetovaly a roztřískaly se někde na skalách a zapadly do průrvy, takže je pak záchranáři nemohli najít. Ale skoro dvě hodiny bylo na tohle téma moc, takže pouze průměr. 60% ()

Flynn

Skutečně nevím jestli mluvíme o stéjném filmu, ale asi mám jiný vkus, protože jsem se u toho hrozně nudil, a nepobral jsem ty filozofické žvásty, které se tam pořád točí, příjde mi to jako nepovedený televizní film. A nechápu jak se tam u toho mohl někdo bát, tohle je film, který by klidně mohla pustit Tv NOVA na nedělní odpoledne. Nikdy více. ()

majo25

Austrálska mysteriózna dráma z prostredia internátnej dievčenskej školy na prelome 19. a 20. storočia sa opiera o skutočné záhadné udalosti, ktoré sa tam prihodili. Nepopieram, že film má dobrú atmosféru, ktorá sa však miestami spája s poetikou a dlhozáberové scény začínajú už od začiatku mierne nudiť (hororové ani trilerové prvky nehľadajte, pretože žiadne nie sú). A tempo sa nezrýchli ani v nasledujúcich minutách. Herecké výkony až na riaditeľku sú skôr podpriemerné. Hodnotenie: 65% ()

HorrFi

Vidět tohle v roce 1975, tak bych to asi považoval za špičku, ale dneska už to podle mě tak skvělej filmovej zážitek neni.. první polovina vypadala spíš jako romantickej film plnej hočičích dialogů, ale pak se to naštěstí už rozjelo ikdyž s hororem to nemá ani pramálo společnýho a celý to umocňuje fakt, že to je podle skutečný události.. na australskejch filmech vždycky obdivuju jejich krásnou přírodu a ani tady to nebyla vyjímka.. ()

LeoH

Provizorní hodnocení, potřebuju vidět ještě jednou v lepší kvalitě, abych si ty spíš tušené obrazové orgie mohl doopravdy vychutnat (navíc už s vědomím, že záhada zůstane záhadou a že nemám čekat na žádná skutečná vysvětlení a o to víc vnímat podpovrchová pnutí). ()

senor

Velmi tajemné, velmi krásné a velmi dobré. Kamera připomíná dávné malíře, kteří zachycovali infantky při piknicích, flétna Gheorghe Zamfira je jako vždy prodchnuta něčím blízkým a přece tak neuchopitelným . No prostě jeden z filmů, které ukazují jak zbytečné jsou někdy všeodhalující pointy. ()

KRYSIOPICE

Piknik na hanging rock je překvapivě vrstevnatý film, který na poprvé nemusí sednout každému, ale s odstupem času ho řadím k těm lepším fimům které vznikly a právem si zaslouží být asi nejlepším australským filmem. Weir je genialni filmař a podařilo se mu vytvořit film s neopakovatelnou atmosférou, kterou dotváří užasná hudba Gheorgha Zamfira. Film se tváří jako adaptace skutečné události. Na první pohled je film trochu poeticky trochu misteriozní trochu dramatický a skončí neurčitě, takže si z něho asi leckdo odnese rozpačitý dojem a přemýšlí co to mělo být. Pozorný divák si všimne, že film je postavený na kontrastech, Jedním je o kontrast mezi vyšší britskou třídou a nižší třídou australských osadníků, na kontrastu mezi chaotickou australskou divočinou a zkrocenou organiozovanou krajinou sídel. Kontrast mezi striktím světem společenských norem a volností. Dalším vyznamným prvkem ve filmu je čas, ohraničený a plynoucí ve stejném rytmu a okamžík mimo čas. Příbeh filmu se odehrává na pozadí konce britského impéria a vzniku samostatné austrálie a právě o tomto okamžiku film je o konci jedné ery a vzniku druhé, o tom steží postřehnutelném bodě kdy se něco mění, něco končí a něco vzniká. Nezáleží na tom jestli ty holky nakonec sežrala skala, nekde se ztratili nebo se proměnily ve zvířátka, duležitý je pocit z filmu je to o místě, které překračuje čas, prostor a lidské chápaní. ()

Raven0

Ono to má hutnou mystickou atmosféru... Ta by se sakra dala krájet! A ty obrazy? Skály, jenž žhnou podivným světlem, připomínají skřivené lidské tváře... Podivný šramot... Člověka až mrazí, neustále hledá nějaké logické východisko, něco, čeho by se jeho rozum mohl zachytit. A pak ono prohlášení, že jde o film podle skutečných událostí! Což je ale i největší slabinou filmu. Stačí trochu zapátrat a divák zjistí, že si z nás režisér dělá šoufky. Piknik totiž NENÍ natočet podle skutečných událostí, je to prachbídná fikce + jak mnozí zmiňují, druhá polovina filmu za tou první lehce zaostává. ()

hanagi

Magická tajemná krása... a já se jen modlila, ať to na konci nepokazí. Nepokazili! Viděno během Season Challenge tour 2015. ()

PetrVabruscak

Stačí vidět úvod a závěr filmu a tak si říkám: "K čemu tam ta prázdná hodina a půl oxiduje?" Možná, že za nízké hodnocení může i můj odpor ke skalám, který jsem si vypěstoval v jedné české pohádce(Třetí princ), která byla opravdu strašná. ()

dANo

Prvá polovica je doslova krásna (nie len vďaka krásnym chovankám v dievčenskej škole:), príbeh zaujímavo odštartuje a divák je brutálne zvedavý, čo sa vlastne stalo... A potom to akosi stratí tempo, samotné hľadanie dievčat a učiteľky je nejaké divné (myslím tým, že to hľadači nejako odflákli) a tak blížiaci sa záver je len akýmsi vykúpením zo sledovania druhej polovice. Ale celkovo je to dobrý film, ktorý určite stojí za zhliadnutie. ()

Brain-D

Vůbec nemám cit pro tuhle dobu a cokoliv s ní spojenou. Takže se mi to zhnusilo už od začátku. I když Peter Weir je tak úžasný režisér, že to natočil velmi pěkně a vsadil zde překrásnou hudbu z mnoha nástroji. Film mi uběhl velmi rychle a zůstala ve mě jen vzpomínka pohledu na dřívější přísnou výchovu a zvyky. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022