Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

Royaldell

Ethan Hawke,Robert Sean Leonard ale hlavně Robin Williams byli pro mě postavami,díky kterým jsem si tenhle film zamilovala. Silný konec,který se bez slzičky neobejde.. ()

Bogrant

Nie som básnik, nie som mŕtvy, tento Weirov počin asi nedocením. Každý jeho film je neuveriteľné iný a každý jeho film sa ťažšie a ťažšie hodnotí. Niekedy je to vychytralá revolučnosť, inokedy (ako v tomto prípade) iba slabo omamná látka. Môj postoj k nej bude zrejme preto taký vlažný, lebo sa snažím žiť v realite a nie v sne. ()

Cesty timem

Film patří mezi ty, které je nejspíše třeba vidět vícektrát. U mne to tak je tedy určitě a podle toho možná upravím hodnocení. Nyní mi připadá, že by si 4* zasloužil. Ten konec byl tedy hodně emotivní. ()

Joachim36 odpad!

Říkal jsem si jestli dokážu převyprávět ten spletitý příběh pětiletému synovci a světe div se, ono to jde. Kluci chodí na sklonku 50.let do chlapecké internátní střední školy imitující anglický Eaton nebo Rugby. Jejich rodiče jsou hrozní, přísní a puritánští kapitalisté bez kouska citu. Všichni učitelé jsou pedandtští misopedisté... tedy až na jednu výjmu, latentního homosexuálního pedofila v podání Robina Willamse. Ten chlapce, kteří si báli i prdnout, osmělí a oni začnou chodit do jeskyně (psychonalytické vyjádření lůna matky, nebo také vagíny). Tam propadnou kouzlu poesie a zjistí, že na škole jim chybí děvčata. Místo decentního onanování pod dekou, tak začnou vystrkovat růžky v touze naplňovat si své sny. Teď ovšem zjišťují, že jejich sny kolidují se sny dospělých, kteří se jim snaží vštípit disciplínu. Každá postavička dosáhne svého climaxu. Pro postavu Ethana Hawka je to osahávání učitelem, pro postavu Roberta Leonarda je to vystřelení mozku z hlavy. Načež je učitel ze školy hezky po stalinsku... pardon po puritánsku, vyhozen. Děti se však nedají a přímo před principálem se k uctění památky učitele postaví na lavice a rozjednou se dojemné titulky. Mno, synovec byl trochu zmatený a chtěl abych mu raději pustil Avengers. Film je vlastně na svojí dobu velmi progresivní. Učitel literatury je schopen u svých žáků pochválit snad úplně vše... kdyby učil matematiku tak by pronášel věty typu "Ty máš ale opravdu krásný a originální přistup k aritmetice! Tvůj výpočet 2+2=12 je vyjádřením tvé osobnosti a je dobře že nepodléháš konformitě společenského úzu, na kterém se celé lidsvo bůhví proč dohodlo." Nevíte jestli někdo natočil podobný film, kde by učitel byl Makarenko? Na to bych se rád podíval... A jestli neexistuje, tak jistě za pár let získá zase nominace na oscary, bo to bude vo tom jak všechni učitelé jsou dětinští latentní pedofilové, které se za každou cenu snaží z dětí udělat ekobio osobnosti. Celou školu povede LBGTQYZ+ trans hobití elf trpaslice a najedou nastoupí nový mladý učitel... Makarenko. Ten svými neotřelými metodami získá srdce chlapců, děvčat i transdětí a fluidistů a ti si postupně uvědomí, že existují jen dvě pohlaví a že disciplína, píle a úsilí jsou sami o sobě hodnotami. Začnou vystrkovat růžky a tvrdě na sobě makat a dřít, jako vojenská jednotka. Tím se ovšem dostanou do konfliktu se svými progresivními rodiči, pro které je představa, že jejich děti se už nebudou zůčastňovat LBGTQYZ swingerspárty a nebudou bojovat za EKOBIO naprosto zdrcující a tak bude muset mladý učitel odejít, aby se svět vrátil do starých dobrých kolejí. A děti budou stát a salutovat svému odcházejícímu učiteli. Oscar jak vyšitý. ()

PanWolf55

Podle mých bohatých zkušeností při revoltách proti autoritám, by tam na té lavici zůstal stát sám. Ale nejsem Američan, takže je možný, že tam je populace bohatěji prostoupena lidmi s koulema. ()

Kikinn_

Tohle není film tohle mistrovské dílo. Celý život vám lidi budou říkat ať jdete za svými sny ale nikdo se tím skoro neřídí. Tento film se to snaží napravit. Film nás provází ve škole která se soustředí na disciplínu mužů. Na co ale zapomínají je "carpe diem"=seize the day. Mr. Keating se tedy v jeho hodinách zabývá vysvětlování a ukazování že život by se měl prožít. Poté se dostáváme do části která ukazuje že i ta cesta k vaším snům je plná věcí které vás chtějí zastavit. Ta myšlenka v tomhle je že nezáleží na tom co je ten sen a jak ten sen je nesplnitelný. Ta věc je že ty ten sen chceš splnit a když opravdu budeš chtít a každý den bude "carpe diem" nikdy se nebudeš cítit že je to nemožné. Taky se mi líbilo jak mr. Keating je prezentován také jako normální člověk který má problémy které ho dostanou. On taky není nad věcí jenom se snaží těmto klukům pomoc v jejich snech ,které mohou být jakékoli. Doporučuji přidávám do oblíbeních a šířím tuto myšlenku. Peace. Poslední hláška "ó captain my captain". ()

Mrsina

Za poslední dobu jsem viděl dost špatných nebo jednoduše nezapamatovatelných filmů, proto jsem měl chuť se podívat na nějaký starý film, který bude připomínat dobu, kdy lidi byli tak nějak šťastnější a netrávili svůj čas na technologiích. Film, plný kvalitních dialogů příjemných na poslouchání a mouder, kterými můžeme změnit náš život. Film, který dokáže emocionálně diváka strhnout. Film, který bude mít na mě takový dopad, že bude ve mě rezonovat a budu muset o něm přemýšlet ještě následující dny. Jsou to ale až moc podrobná kritéria? Přesně ale tohle tenhle film je. ()

Eldur

"Oh captain, my captain!" Toto je určite najlepší z naoko nenápadných filmov, disponujúcich krásnou atmosférou, príjemnou hudbou, výbornými hereckými výkonmi...atď. A scenár ma presvedčil aby som začal písať poéziu :o) ()

Praso

Film mě opravdu zasáhl, při sledováni sem se naprosto vžil. Hned bych se přidal a začal psát poezii, takovouto výuku bych opravdu uvítal. ()

Mezerník

Kdyby takový film vznikl na konci 80. let v socialistickém Československu, to by byla bomba! Bohužel, z dnešního pohledu už jde jen o mírně naprůměrně zpracované klasické schéma, které si čtyři hvězdičky zaslouží jen za tradičně skvělého Robina W. a za hezké obrázky. Milý film, ale to obrovské nadšení většiny diskutujících nechápu. ()

hromdopero

Hlášky: Keating:,,K čemu nám slouží řeč??'' Neil:,,K dorozumění....'' Keating,,:Neee! Přece k lanaření žen!'' Dalton:,,Welton Academy,dobrý den.Ano,je tu.Vydržte prosím.Pane Nolane,to je pro Vás.Volá Bůh,že prý bychom měli mít na Weltonu i děvčata.'' Meeks(malý brýlatý):,,Náhodou,už jsem zkusil všechno. Dalton:,,Hm,kromě sexu!'' Neil:,,Co budeš dělat Charlie??'' Dalton:,,Sakra Neile,jmenuju se Nuwanda!'' ()

-ETIENNE-

Viem presne čo sa tí mladí chalani pokúšali akadémii dokázať. A nezabudol som, že: Pane to je pre Vás. Volá Vás Pánboh, vraj sem máte vziať aj dievčatá... Chápem, poznám, ale i napriek tomu, že som sa na film tešil, tak ma príliš neoslovil. Videl som už aj lepšie filmy zo školského prostredia, ani nemusíme chodiť ďaleko, napríklad Obecná škola. CARPE DIEM dead poets society. ()

katusia

Tento typ (väščinou) amerických filmov mám celkom rada. medzi bandu študentov, ktorí nevedia, čo s načatým životom príde neortodoxný učiteľ,ktorý všetko zmení a ukáže im, ako správne žiť. Väčšinou sa z týchto filmov podarí vyžmýkať slušné množstvo emócií, amerického pátosu, a eufórie z toho, že mladý človek si predsalen môže vybrať vlastnú cestu. Tento film mohol byť niečím viac. Lenže postavy sú príliš schématické(bonzák, talentovaný herec, ktorému otec bráni v realizácii, spiatočnícki riaditeľ, rebel, cool učiteľ), ich činy nezmotivované, tempo je až do objavenia sa otca v divadle hrozne pomalé. Posledná polhodina ma však absolútne pohltila. ()

enterama

vodopády mudrych viet a roznych citátov v prvej polovici ma hladkali na duši a po vytrhnutí strán Dr. ..........som už tušil že revolta učitela Keetinga, ako správne pochopit poéziu na škole kde sú priority "disciplína,tradícia,čest a hodnoty" nemože zájst daleko.....a na záver malý emočný orgazmus ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall