Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

papadoce

“Nie je ľahké vystúpiť z davu a počuť kričať svoj vlastný hlas. Nech už vám povedal ktokoľvek čokoľvek, slová a myšlienky môžu zmeniť svet. Krása, romantika, láska, kvôli tomu predsa žijeme.” Opäť jeden z filmov na spôsob Pánovi učiteľovi z lásky, či Nebezpečné myšlienky, o učiteľovi, ktorý bol iný ako ostatní. Na škole plnej snobov a skostnatencov sa našiel učiteľ, ktorý nerešpektoval štandardy, učebnice, ani pravidlá, pretože bol romantikom a básnikom telom i dušou. Robin Williams bol v roli ako inak dokonalý a banda chlapcov hrala tiež celkom presvedčivo. Film sa nesie na pozitívnej vlne s tragickým koncom a s odkazom, že láska je najviac. Je to chlapčenský film, ale nepomýľte si ho s detským, či tínedžerským. Je o chlapcoch, ktorí sú v nás. Naozaj naozajsky krásny film o tom, čo znamená žiť. “Pravda je ako deka, ktorá neprekryje nohy. Môžeme ju mačkať, naťahovať, ale stále je malá. Nikdy nás úplne neprikryje. Odo dňa, keď si plačúci zazrel svet, do chvíle, keď vydýchneš naposledy.” ()

Al Majda

Opravdu si nedokáži představit internát.Vychovatele,kteří mě poučují o starých tradicích,které se musejí dodržovat,přestože už nemají takovou váhu v běžném životě.Ale naučí pochopit historii,vzdělat a otupit citlivost mladých chlapců,kteří hledají tajemství a dobrodružství.Jsou společensky co se týče žen neznalí ,čistí a nezkažení.Tím, že jsou pod přísným dohledem,mají tendenci experimentovat,spolupracovat mezi sebou a jejich přátelství je o to silnější.Film měl vlažnější průběh,mohl by být trochu víc razantnější,více emocí vypustit do světa. ()

Ethano

Kdo jednou uvidí Společnost mrtvých básníků, už asi nikdy nebude od této chvíle takový konformista jako doteď. Já si ale přesto neodpustím dát naprosto konformně ***** :) ()

vlKousek

Takové oduševnělé dílo se jen tak nevidí...opravdu! Nejlepší role Robina Williamse v které jsem ho viděl. Jedno z nejlepších dramat, na které jsem se kdy koukal, všichni mladí herci zahráli opravdu dobře v čele s Robertem Leonardem....fakt kus filmové krásy, silného příběhu a oduševnělého scénáře. A ta poslední scéna, to je jedna z nejsilnějších scén, co jsem kdy měl možnost vidět.....takže přátelé....Carpe diem!! ()

Burrows

Skvělý film nasycený životními moudry a citáty, který mně nedal spát. Konflikt zatuchlého konzervatismu s invencí a cílevědomostí. 90% .. "Až budu umírat, nechci poznat, že jsem nežil" ()

miki68cz

Film se zajímavou atmosférou a výbornými mladými herci, kterým vévodí pan Robin Williams. V mnoha ohledech mi téma filmu Carpe Diem mluví z duše. Užívejme života a žijme jej naplno, radujme se z maličkostí a nenechme si jej otrávit škarohlídy. To jest jeden z mých návodů na život. Při tomto filmu jsem musel vzpomenout Vyššího principu jako filmu s podobně odvážným profesorem v podání pana Smolíka. Film Společnost mrtvých básníků doporučuji všem, kteří chtějí alespoň někdy (nebo vždy) udělat něco jinak než je běžné. ()

Jahudka15

Poeticke, jednoduche, pomale. Hned od zacatku jsem mela dojem, ze se divam na neobycejny, vyjimecny film. Avsak ocenila bych, kdyby byl dejove bohatejsi. Excelujici Robin Williams. Neuskodilo by mit vice profesoru tohoto formatu. Libily se mi zabery na krasnou krajinu. ()

macetoma

Silný příběh. Pro mne nejlepší role Robina Williamse. Takového učitele, jakého ve filmu hraje, bych moc přál nám všem. Závěr je opravdu na slzy dojetí - budete si jej pamatovat na celý život. Dávám 5 hvězd. ()

MadMax3

Bežné školské prostredie vykreslené nesmierne zaujímavo. Učenie samostatnému mysleniu, vlastnému názoru a spôsobu uvažovania je aj po 20 rokoch veľmi aktuálne téma a tak film vôbec nestarne. Prirátam si k tomu výborný dej, žiadne chyby a fantastického možno s najlepším výkonom v kariére hrajúceho Robina Williamsa a inak ako päť hviezdičiek dať nemôžem. ()

RendaVahala

Nemám rád Petera Weira. Popravdě moc filmů od něho se mi nelíbí, řeknu to prostě narovinu. Ikdyž třeba Gallipoli, to možná, dobrý film, ale jinak nic moc. A teď, když jsem viděl společnost mrtvých básniků, myslím, že jsem docela změnil názor na Petera. Zas tak hrozné to nebylo. Naopak, bylo to úžasné. Vlastně se ještě divím proč tento film nemám mezi oblíbenými filmy. ()

Queendom

Předvídatelnej, těžko uvěřitelnej a velmi jednoduchej scénář. Robin Williams už mi navíc podobnejma rolema leze na nervy. Jednoznačně nejvíc boduje mně neznámej Gale Hansen. ()

Bigwave

Příjemně zpracován konvečního střetu progresivního s konzervativním. Pro tuto názornou ukázku si nemohli vybrat jiné místo, než nejprestižnější soukromou střední školu v Americe, kde jsou striktně po generace dodržována stejná pravidla. Film je to více než geniální. Je tak jednoduchý, přitom vážný. S celým duchovním nadhledem a myšlenkou se ztotožňuje, už jen z kladného vztahu k poetismu. Plakal jsem! Ano, plakal... "Ou captain, my captain" ()

boombang

Dobrý film, ale nic víc. Keating a jeho povídání o poezii jsou moc fajn, tím spíš, že z vlastní zkušenosti vím, o čem je řeč, ale chlapecké role jsou napsány i zahrány s velmi nízkou mírou uvěřitelnosti. Děj je notně předvídatelný a narvaný klišé tak, že by se Shakespeare styděl. Patos na závěr má sice své kouzlo, ale neomráčí - podobných scén jsou v kinematografii stovky. Dávám tři a půl hvězdy - ať tu nejsem za blbce. ()

vavros

Podle mého nejlepší film Petera Weira o svobodě ducha a touze žít život jaký chceme. Výborní herci, především Robin Williams, propracovaný scénář a krásný závěr (O Captain my Captain!) dělají z Dead Poets Society nezapomenutelný film. ()

Sagisia

Křehký a nenápadný příběh o učiteli, za kterého by se Komenský opravdu nemusel stydět. O učiteli, který do učení dával kus sebe, o jeho vztahu ke studentům, Seize the day, básničkách a dalších spoilerech. To celé odehrávající se v elegantní nelehké době, mně ve filmech milé. Pro mě navíc můj nejoblíbenější Ethan Hawke jako třešnička na minimálně čtyřpatrovém dortu. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall