Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

BrMikes

Tento film má všechno co potřebuje. Robina Williamse a obecně skupinu skvělých herců, kteří se převtělili do sympatických a naprosto realistických postav, scénář, který má originální zápletku a je plný silných myšlenek i emocí, kouzelné prostředí podpořené kamerou, v závěru srdcervoucí hudbu, humor a samozřejmě nějakou tu poezii. A tohle všechno vytváří jeden z nejlepších filmů všech dob. Přiznám se, že nikdy za celý můj život mě žádný film na první dobrou takhle nedostal, nezapsal se tak silně do mého srdce a i přes mou cynickou povahu mě téměř dohnal k slzám. K tomu všemu mi ale dost možná pomáhá fakt, že jsem studentem a film jsem tak viděl v tu nejsprávnější dobu. Suma sumárum se film dostává na vrchol seznamu filmových zážitků mého života a míří do oblíbených. ()

PTuranyi

Skvelý film o dospievaní, hľadaní životnej cesty, priateľstve, slobode a skvelom učiteľovi. Skvelý Robin Williams a Robert Sean. 90% ()

Modular

Na tento film jsem se chtěl podívat už dávno, ne však kvůli myšlence filmu či jeho kultovnosti, ale jednoduše kvůli faktu, že v něm hraje Robert Sean Leonard, herec Dr. Wilsona z Doktora House. Po zhlédnutí filmu však musím říct, že jsem v něm našel mnohem víc, než jen film s mým oblíbeným hercem. Popravdě, nikdy jsem poezii moc nerozuměl. Ne, že bych neuměl číst, ale vždycky jsem se s ní setkal pouze ve školách, kde mě nutili číst Máchu, Erbena a Puškina, takže jsem si k ní jednoduše nikdy nenašel cestu. Tento film nejen ukazuje jev vštěpování literatury do žáků jako pouhý vědecký konstrukt, ale i střet konzervativního světa školství se světem hledání zábavy a smyslu bytí. Ze začátku se snímek prezentuje jako typické školní drama, ale postupem přeroste v něco mnohem většího a zásadnějšího, než by si kdokoliv dokázal představit. Ať je to kvůli hereckým výkonům, impozantnímu scénáři, skvělé režii nebo samotné myšlence. Mít rád poezii neznamená učit se o velkých autorech a umět o nich vykládat před tabulí, ale znamená to užít si čtení a procítit autorovy myšlenky. 9/10. ()

Forsada

Jedná se o jeden z mála filmů, kterému zkrátka nemám co vytknout. Už začátek v člověku vyvolá zájem, který se promítne v tom, že se těší na každou další přednášku učitele Keatinga. Oceňuji s jakou precizností příběh vykresluje psychologický vývoj jednotlivých postav, jenž je umocněný nadprůměrnými hereckými výkony. Nesmím však opomenout jádro samotného snímku a tím je poezie, která skvěle doplňuje ideje, jež se film snaží divákovi předat. Zápletka pak zase zanechá v divákovi potřebnou pachuť (přirovnal bych ji k burákovému máslu), díky které na film jen tak nezapomene. Vynikající hudba a kamera jsou pouze třešničkou na již už tak vysokém dortu.  Dobrou chuť a carpe diem. ()

Jirkat

Tenhle film je tak nenápadný,že už ani víc nenápadný být nemůže.Tenhle film jsem viděl kdysi dávno v televizi a vůbec nedokážu slovy popsat jaký na mě udělal dojem.Neuvěřitelné!Vynikající!Jedinečné!A především,nesmírně dojemné!Je škoda že tohle dílo běželo v TV snad jenom jednou(Ale Go Go show je každý měsíc,fuj!!!). ()

aciss

Škoda. Velká škoda, že jsem tento film nezkouknul v 17 letech. Možná bych z něj byl odvařený. Teď to sice byla velmi příjemná podívaná, ale nedostalo mne to tak, jak jsem si myslel že dostane. Film byl moc hezká podívaná od začátku až dokonce, snímek baví a drží pozornost po celé dvě hodiny koukání. Co způsobilo, že nedávám 5 hvězd: předvídatelnost děje, někteří trochu "nesedící" herci, konec - měl bý impozantní u tak impozantního díla. ()

ste

Moc nechápu tak vysoké hodnocení ostatních. Pro mě to byl jen další z mnoha filmů "osvětový učitel na konvenční škole, co si odučí jeden rok, změní žákům život, načež je odejit zase jinam". Neurazí, nenadchne. ()

bystroocko

Film, který upoutá, dá nám pocítit realitu elitní školy a jiné doby, která nás nikdy nepotká. A tím "dá nám pocítit" myslím to, že uvidíme a pochopíme špatné stránky a oddechneme si, zalitujeme protagonistů, ale možná taky někde uvnitř pocítíme špetku lítosti nad tím, že nepotkáváme tak fascinující osobnosti, jako John Keating, a nikdy nevytvoříme Společnost Mrtvých nebo jakýchkoliv jiných básníků. Film plyne pomalu a graduje ke strhujjícímu závěru, který by nás skoro donutil nějakou podobnou společnost založit, abychom se mohli osobně vnořit do pěkných záběrů kamery. ()

Silnica

Film se tváří velmi obyčejně a prvních pár minut si i řeknete, že prostředí do kterého je zasazen nemůže být půdou silného dramatu. Všechno toto odpadá s příchodem Robina Williamase na scénu. Každý záběr, každé slovo Vás nutí se usadit hlouběji do křesla. Výborným výkonem však Williams nestrhává film jen pro sebe, chlapci mu zdatně sekundují. Vztah učitele a jeho "mrtvých básníků" graduje ve strhujícím závěru filmu. A závěrečná scéna? Jediný film, u které jsem skutečně a otevřeně plakal. Děkuji, kapitáne, můj kapitáne. TOP5 ()

Lucije

Nádherný filmeček, kde je trefně vystiženo, že učivo záleží na prezentujícím učiteli..aby Vás bavilo...škoda, že poezie v dnešní době upadá... ()

Frfla

"Carpe diem..."... voľnomyšlienkárstvo a neuposlúchnutie autorít je niečo nepredstaviteľné a hanebné, tak prečo to samozrejme neskúsiť? Pomaly plynúci smutný príbeh o mladých rebeloch (kamarátoch) z chlapčenskej školy, ktorých rodičia sú staromódni a konzervatívni, a Robin Williams ako ich učiteľ literatúry, ktorého myšlienky a výučba nie sú práve prijateľné pre dobré meno školy. Pekné herecké výkony, scenár aj hudba. ()

Alister

Peter Weir vypraví, Robin Williams hraje, studenti nás baví, závěr nás chytne a nepustí; jak hovoří E.A. Poe: základní vlastností krásy je smutek. Film běží po celou dobu v optimistickém duchu a jen občas zarazí, aby poukázal na těžko pochopitelný konzervatimus akademiků a zkritizoval vyšší společenské kruhy za jejich nelidskou tvář, v závěru pak samozřejmě slyšíme líbivě znějící strunu dramatična; aby si film zachoval vážnost, je nám prezentován velký , byť trošku obnošený, avšak stále nositelný, příběh, který snad skončí klasicky, a sice vítězstvím svobody ducha a procitnutím dogmatických panáků, jenž nezdolné mládí svým entuziasmem dovede přesvědčit o vlastním právu na život - u většiny zdánlivě podobných filmů by tomu tak alespoň bylo. Nicméně zde se tradice nekoná, protože struna, jenž je napnutá v diváku v očekávání konečné hudby, se z ničeho nic trhá - Weir svého hrdinu nechává zemřít. Je to právě smutně tragické vyznění a jeho definitivní konečnost, co z tohoto filmu dělá počin, jenž má snad vše vyjma odpovědí, které si tak divák musí dohledat v poněkud pohnuté náladě sám, což je snad největším přínosem snímku vůbec. Ještě: Nelze nepochválit kameru a pořádně praštěné mladé herce a pak také Robina Williamse, pro něhož mám obzvláště v jeho vážnějších polohách slabost. ()

1892

Ako názov vraví, máme dočinenia s konfrontáciou poézie a realistického rozumu. Dianie dotvára absolútne perfektný výkon Robina Williamsa, ktorý nečakane dodáva situácií výnimočné prvky humoru do drámovej línie. Asi nikdy ma neprestane baviť zapájanie poézie do príbehu a nútenie diváka sa zamýšľať sa nad prepojením do príbehu. Carpe diem! ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall