Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

Ala007

Peter Weir umí a ví, jak dostat z diváka emoce, takže jsem samozřejmě celý závěr proplakala. A nestydím se za to, tenhle film za slzy stojí....a Robin Williams je v něm skvělý (a to ho jako herce moc nemusím :-)) ()

laurence

Inspirující podívaná, která mi připomněla, že život je fantastická hra, v níž hrajeme hlavní roli, a záleží jenom na nás, jestli z ní uděláme komedii či tragédii. ()

Evbad

Musím říci, že pod vlivem ostatních komentářů jsem čekal víc. A ono to pořád nepřicházelo. Williams hrál sice báječně, stejně jako Leonard a Hawke, ale na více jak dvouhodinovou stopáž to bylo přesto dost málo. Slovy klasika - myšlenka dobrá, provedení pokulhávalo. ()

saillor

Díky názvu jsem se filmu zpočátku trochu bála a jeho zhlédnutí odkládala, což se ukázalo být hloupou chybou. " Oh, captain, my captain" se pro mě navždy stane symbolem nejvyššího uznání a díků. A ze Snu noci svatojánské mi asi bude už vždycky trochu smutno. Tomuto zdánlivě nenápadnému filmu se skvěle podařilo zachytit atmosféru touhy "po něčem" a životní vášně, která je spjatá s mladými studenty a která je vlastní i postavě vynikajícího Robina Williamse jako učitele, jehož nelze nezbožňovat. A vy všichni : CARPE DIEM! ()

Desmi

O učiteli, který dokázal probudit své žáky z té monotónnosti konzervativního vyučování zbytku profesorského sboru. O učiteli, který svým žákům rozumněl a dokázal jim poradit. O učiteli, kterému se žáci mohli svěřit. O učiteli, který dokázal žákům zvýšit sebevědomí a naučil je neztrácet čas. O učiteli, který dělal svou práci jinak než všichni a přesto lépe než všichni. O učiteli, který se "oddělil od stáda" a byl za to potrestán.......A o učiteli, který byl vyhozen a který stejně zvítězil. ()

DonFrolimo

Citlivý příběh o odvaze postavit se hlouposti drilu, nesmyslným lpěním na omezujících tradicích, zkostnatělému řádu. O odvaze postavit se čelem k životu a ve svobodě nalézt opravdovou zodpovědnost. Poezie může být cestou k sebedůvěře. I když vůle jít za svým navzodry překážkám končí nejen láskou, ale i smrtí. Jemně nasnímané, přirozeně dojemné a atmosfericky čisté drama rozehrávající zdánlivě neatraktivní téma, mi opět dokázalo Weirův nezvyklý a ojedinělý režisérský um. Za úspěch mrtvých básníků vděčí za mnohé Robinu Williamsovi, který předvádí herecké mistrovství (nezdá se mi, že by to kdy uměl jinak) a šťastné ruce při výběru mladých rebelů. ()

kolodej1

film, který mě nadchnul, přestože co se básní týče, tak k tomu mám vztah docela barbarský, ale o to tu nejde. Je to skvěle vystavěný film, který začíná tak jakoby nenápadně, ale ono vás to chytne, hodně zásluhu na tom má excelentní výkon Robin Williamse. Mě to chytlo a už nepustilo, naopak jsem se do filmu propadal stále hlouběji a hlouběji. Je to o člověku, který je zapálený do své práce a daří se mu své nadšení přenášet i na ostatní, bohužel naráží na nepochopení a hloupost těch, kteří drží moc. Atmosféra filmu kontinuálně houstne, začíná z toho být strhující příběh, už jsem zcela polapen. Samotné finále je pak naprosto famózní a člověk cítí, že právě zhlédl mimořádný snímek. Poslední scéna mě naprosto dostala, což se mi stává jen velmi vyjímečně. Co se týče síly, jakým dokáže zapůsobit závěr filmu, snese srovnání snad jen legendární Formanovy Vlasy nebo nedávné Nezapomeň na mě. Skvělý zážitek!!!! ()

LencaN

Viděla jsem legendu! Pojem Společnost mrtvých básníků jsem několikrát už slyšela, ale až teď po smutném konci Robina Williamse jsem se dostala ke zjištění, že je s touto Společností spojen. Trochu jsem se obávala, ale tak odzbrojující film jsem nečekala. Nemám na něm vůbec co vytknout. Takhle by měl film správně gradovat, přesně takhle. Konec "Kapitáne, můj kapitáne" mě naprosto dostal a přišel mi snad dojemnější než třeba závěr Titanicu a to jde o závěry neskutečně rozdílné svými povahami. SMB poukazuje na nesmyslné svazování konvencemi, nelogickými tradicemi, které potlačují člověka samotného, které nedovolují vlastní názor a samostatnou spontánní tvorbu či chování... a potkat takového profesora, kterého zde stvárnil božský Robin Williams, by chtěl zaručeně každý. Ten scénář je perfektní, užívala jsem si Williamsovy hodiny literatury, strhující bylo "vybuzení" mladého zakřiknutého Toda k básnickému projevu, úsměvná leč vytrvalá honba za láskou, poetické scházení se v indiánské jeskyni a předčítání svých nebo cizích veršů, silné bylo také představení Snu noci svatojánské ve spojení s následnými událostmi v rodině herecky nadaného Neila. SMB je plná básnických mouder a sdělení... jako například "vysát život do morku" a poučení "ale neudusit se kostí", plus nezapomenutelné Carpe diem. Člověka to přivádí k myšlence, jak dlouho už si nepřečetl nějakou poezii, jak dlouho se neponořil do slov, která sdělují všechno třeba jen symbolicky, ale tomu, kdo je schopen otevřít svou mysl a srdce. Achjo, už mě to taky bere :D končím, byla to prostě lahoda! ()

marekspanel

Perfektní režie a naprosto božský scénář spolu s dokonalými hereckými výkony! O Robinovi ani nemá cenu mluvit, ale R.S. Leonard a jeho zprvu energická mladická póza postavy, která se pak následkem dění...a reakce jeho přátel vč. Ethana Hawka..jaaaj to prostě mě vždy totálně vyždíme. Jeden z nejvíc "brečících" filmů. ()

jjjerry

Vau. Takhle si představuji vynikající filmové drama. Silné, dojemné, reálné. Po skončení filmu, netknutě sedítě a zíráte na titulky a stále jste tak nějak na půl ještě v ději filmu. Skvělí herci, skvělý scénář a vše podtrhuje krásná hudba. Hodnotím pozitivně možná i proto, že rád vzpomínám na studentské léta na internátu. Nebyla to pro mě jen škola, byla to i škola života. Taky jsem občas vzdoroval za svoji pravdu, proti zkostnatělým principům. Měli jsme skvělého nekonzervativního učitele na literaturu, ukazoval nám jiný pohled, místo memorování dat, až po letech vidím ten přínos. Patrně kdo nerad vzpomíná na studentská léta, kdo nezažil dobrý kolektiv kamarádů, tak snímek nemůže ocenit nebo pochopit. ()

Rust_Francis

Doják co každého chytne za srdce. Jako bych byl jedním z těch kluků sedících ve třídě. I slza ukápne. Robin zase předvedl, že není pouze komik, ale hlavně dechberoucí herec, který si umí získat každého. Carpe diem. ()

jackalsc

Velice pěkný příběh v prostředí tzv. ,,College" . Robin Williams hraje svou roli velice pěkně a i vizuálně do te role padne jako ulitý. Celkově to byl i na ty 2 hodiny celkem krátký film, úvodní část byla velice dlouhá, avšak ne nudná. Ukončení je podle mě zbytečně urychlené, režisér si ještě více mohl pohrát s postavami a příběhem. Celkově to pěkně hraje na emoce, avšak někdy mě fakt štvalo jak totalně,, nerdovní" to všechno dohromady vypadá, vím že je záměr aby to tak přesně vypadalo, ale proboha někteří studenti vypadají jak kdyby jim někdo do tváře chrstl vařící vodu :D A ještě je režisér udělal tak slizskými, že je budete z duše nenávidět. A jen 4 hvězdy dávám hlavně proto, protože to není úplně moje kapitola, poezie a podobné věci nemám rád, ty verše mě doslova sraly :D Jinak si umím představit, že pro lidi milující toto téma je tento film absolutní skvost. Po režisérské a herecké stránce nic moc po vytknutí ()

MrKrahujec

Tohle je možná něco jako novější verze legendárního filmu "...If" s Malcolmem McDowellem, vlastně spíš jeho morální pokračování (nikoliv dějové, samozřejmě), až jsem měl chvílemi podezření, jestli tu nejde o filmové zpracování truchlivých učitelských začátků Ezry Pounda, který byl v mládí vyhozen z učitelského místa právě proto, že nehodlal vyučovat, ale "probouzet" (Údajně to tehdy byl pedagogický veleskandál na celou Ameriku). Ale pak mi to připomnělo dokonce i naši Helgeho "Školu otců" a pochopil jsem, že tenhle film rozhodně nebude pokračováním čehokoliv, nýbrž, že se směle může postavit po bok tomu nejlepšímu. Nesmírně nadčasové téma (který profesionální učitel by tenhle problém nezažil?). Lví podíl na úspěchu má samozřejmě skvělý Robin Williams, u kterého budu už navždy obdivovat jeho schopnost vyvolat v divákovi během jediného filmu skálopevný pocit, že je jeho dávný dobrý kamarád. (Skutečně jsem měl po jeho smrti intenzivní pocit, že mi umřel takový dobrý a dávný kamarád). ()

Amalberga

Jednou jsem se zcela náhodně stala účastníkem podobné společnosti několika přátel. V kavárně si uspořádali jakousi sešlost, recitovali vlastní básně a hráli vlastní písně, tento film mi je připomněl. Je škoda, že poezie v dnešní době nedokáže většinu lidí zaujmout a skoro nikdo ji nečte. Na samotném filmu mi vadil jen závěr, sebevražda mi přišla zbytečně přehnaná. Kdyby chlapec víc mluvil s rodiči, nemuseli by ho poslat na vojenskou akademii. Herectví by se mohl věnovat jako člen amatérského divadla, stejně jen málokdo se dokáže herectvím uživit. ()

Radek273

Akademická témata se zdají být opravdu nevyčerpatelná, avšak dá se říct, že se nikdy neomrzí. Obzvláště pak když se děj odehrává na kostnatých, na nesmyslných pravidlech postavených a s náboženstvím spjatých školních prostorách, kde projevit vlastní názor bývá trestáno mírou popravčí čety. Zpočátku nutno sportovně uznat, že téma "básníků" nevypadá pro diváka moc lákavě (tedy pokud nejste zapálení poetové, ovšem). Hlavní poselství se však nachází o kousek jinde (ač s básníky souvisí). Patrné je na přístupu učitele, na jeho postoji ke studentstvu, na dobromyslnosti a cílevědomosti,.. Když takto zhodnotíme veškeré informace a hodnoty, lze říci, že vše, o čem snímek pojednává, je odvaha, originalita a vlastní rozum. Robin Williams zde propůjčuje svůj um a nezměrný talent k vytvoření dobráka, který neváhá jít proti konvenčním způsobům a učí děti používat vlastní rozum. Milým a velmi laskavým způsobem ukazuje, jak lze užívat života a nebýt tím prázdným strojem, který mrhá nejlepšími roky tupým biflováním neužitečných definic a rozmary strohých a nudných profesorů. Značně a zdárně mu v tom vypomáhají i někteří z jeho oddaných studentů, kteří si taktéž získají srdce nejednoho z diváků (obzvláště pak závěrečnou scénou!). No, a i když jsou hesla obvykle spíše svazující, v tomto případě tu máme jednu ze světlých vyjímek...tak tedy "Carpe diem, příteli! ()

ZetDaElO

Film, ktorý som dlhé roky prehliadal. Neoprávnene. Neskutočne angažovaný film, ktorý je poctou poézii a búraniu konvenčnosti. Divák sa navyše teší na každé ďalšie vyučovanie Robina Williamsa. Dramatický rozmer je možno až príliš silený, ale aj napriek tomu putuje táto snímka do môjho osobného zlatého fondu. ()

mikiqex

Moc pěkně natočené, byť nezřídka prvoplánové - bohužel včetně hlavního dějového zvratu. Kdyby to mělo o půl hodiny méně, bylo by to za čtyři. Takhle mi to místy přišlo až moc utahané. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall