Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

joker30

Skvelý film v mojom najobľúbenejšom žánry. Mám rád drámy s tématikou mládeže a hľadaním vlastnej cesty životom. Robin Williams opať raz ukazuje ako po nej kráčať, v tomto prípade to dopadlo smutnejšie ako o pár rokov vo Willovi Huntingovi kde bol taký presvedčivý že sa mu ušla aj "soška". 93% ()

kersten

Veľmi dojímavý a silno pôsobiaci film. Krásny príbeh učiteľa so zaujímavými praktikami učenia, ktorý dokázal silu poézie zaradiť do bežného života a jeho zvládania Jediné čo tomuto filmu vyčítam je trošku spomalený a ťažko sa rozbiehajúci začiatok. Koniec famózny, až som mala z neho zimomriavky. ()

Drakenovec

Scénář - velmi dobrý; hudba - velmi dobrá; atmosféra - velmi dobrá; herci - velmi dobří; režie - velmi dobrá; celkové hodnocení filmu - velmi dobré. Tak nějak by vypadalo mé hodnocení, kdybych měl hodnotit tak, jak se hodnotí na středních školách, vyšších odborných školách anebo na 2. stupni základních škol. No a když to zkusím nějakým způsobem okomentovat slovy, tak bych to řekl následujícím způsobem: vynikající film, který se ze začátku tváří jako průměrný, ale postupem času se dostává divákovi pod kůži. Dále bych chtěl pochválit především herce Robina Williamse. Jeho výkon mě přesvědčil o tom, že bych ho sám chtěl mít za učitele a velice rád bych navštěvoval jeho hodiny. Dále ještě výkon Roberta Seana Leonarda, kterého určitě všichni znají ze seriálu Dr.House. A ten konec - ten dostane snad opravdu každého. ()

albionlady

Now we all have a great need for acceptance. But you must trust that your beliefs are unique, your own. Even though others may think them odd or unpopular. Even though the herd may go, ''That's ba-a-a-a-ad.'' ()

Miki68

Peter Weir je skvělý vypravěč. Zvláště když má k dispozici takhle silný a dojemný příběh. A když si ještě do hlavních rolí vybere tak skvělé herce, má zaděláno na úspěch. Přestože tenhle film nepatří mezi kasovní trháky, v mém žebříčku je hodně vysoko. ()

grosek

Zážitková forma výuky? No to mi kápl Robin Williams do noty, zvlášť když to byl ON. V některých filmech mám pro něho vyloženě slabost a hlásím, že k ztvárnění jeho postavy naprosto vzhlížím. Typ učitele, kterého představoval je mým snovým, a během mého studia jsem narazila pouze na jednoho takového, který měl k tomuto vyučování vysoký potenciál, ale nevyužil ho naplno. Možná to beru moc pedagogicky, ale není na škodu zamyslet se nad tím, že kdyby byli všichni učitelé takoví, zapamatovali bychom si toho mnohem více. Příběh byl dokonalý, zachycující známé prostředí, ale přesto nevšední příběh. Komentář od Fr - naprosto souhlasím! ()

Blowler

Poezie není zrovna můj šálek kávy, nicméně herecká přirozenost Robina Williamse a silný konec dělají tenhle film velice kvalitním. Nehledě na to, jak mrazivá může být i v dnešní době na některých školách a v některých rodinách aktuálnost tématu. ()

tranquill

Působivé drama, které se zprvu zdálo být především oslavou života, avšak poetickým, psychologickým i filosofickým podáním rozcupovalo konzervatismus školních učeben i rodinné diktatury. Vynikající herecké výkony mladých hrdinů a především Robina Williamse jsou povinné nejen pro příznivce poezie (ale proto já dávám plný počet). "Carpe diem!" ()

FilipStinef

Možná je to z velké části postavené na charismatu Robina Williamse, možná byla první půlka filmu trochu slabší, ale za tu poslední půlhodinu a tu myšlenku tomu prostě musím dát nejvyšší hodnocení. ()

FOCKE_WULF

Tehdejší doba byla velmi rigidní, takže když přišel na školu nový svobodomyslný učitel, mohlo to některým žákům způsobit emoční bolest. Co jim sděloval bylo v kontrastu s tím, jak byli naprogramováni. ()

chlebos

Dříve jsem tento film nedokázal ocenit tak jako teď. Film je plný poezie ať už té přednášené nebo obrazové. Výborný Robin Williams, který ovládá plátno svým živelným hereckým výkonem. ()

Raili

Nejsem si jistej tim, že bych moh jakymkoliv komentářem vyjádřit to, co sem měl na srdci při sledování tohohle filmu. Obdivuju nejenom jeho tvůrce, ale dokonce i jeho fanoušky, protože jimi musej bejt lidi schopný naslouchat ostatnim i sami sobě a svobodně uvažovat nad tim co je skutečně správný bez ohledu na to, jaká je obecná pravda předkládaná nám autoritama.......a tohle v povaze každej nemá. ()

Luckyman

Robin Williams ako John Keating skvelo ukázal ako sa dá učiť poézia s chuťou a dokazuje, že je výborný herec a nie len v komédiách. Skvelý film o priateľstve medzi profesorom a jeho študentmi. Koniec ma neskutočne dostal a veľmi silno na mňa zapôsobil rovnako ako postupne gradujúci celý film. ()

SMJSmoK

Film, ve kterém se střetává opravdu extrémní konzervatiasmus (zajeté koleje) a pravé nefalšované přemýšlení o věcech (a zájem o ně). Všichni herci podali opravdu strhující výkony (hlavně "hlavní trojka")...až na prostředí, které mi úplně nesedlo (ale to je jen můj problém :) ), nemám co vytknout... ()

marusaj

Pohled do internátního života luxusní americké střední školy. Pohled emocemi nabitý, pohled mládím plným ideálů prostoupený, pohled střetem starého s novým vyhraněný. Citovka, na které mi vadil až příliš patetický scénář, příliš extrémní gradování situací (nedá se objasnit bez spoilerů). Nicméně.. klasika - skvělý Robin Williams a do toho opravdu výborně vybraná partička študáků (pozn. : casting se určitě učil "castovat" u Školy, základu života..) ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall