Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

Rathalos

Prvych asi 45 minut ma velmi nezaujalo,bolo to take nezazivne i nudne,no potom som pochopil,preco ma tato drama take vysoke hodnotenie,Robin Williams bol tradicne opat genialny,strasne sa mi pacili tie jeho vyucovacie metody,no a to,co sa odohralo ku koncu som absolutne necakal,velmi ma to prekvapilo aj sokovalo a ten zaver bol uzasny,to ma chytilo za srdce najviac z celeho filmu,krasna zalezitost...:-) ()

GMVajgl

Film, na který odkazuje seriál Friends (seriál) (1994) jako na tak nudný film, že jednu vedlejší ženskou postavu nenávratná ztráta času stráveného jeho sledováním žene a motivuje k plnému až podvodnému žití ve stylu YOLO. Něco na tom je - film trvá přes 2 hodiny a nemá žádnou jednu výraznou příběhovou linku kromě "CARPE DIEM", a ani ti jeho protagonisté se podle tohoto hesla neřídí. Zajímavé je srovnání s filmem The Wave (TV film) (1981) a jeho remaku Die Welle (2008), kde také oblíbený učitel učí své žáky o konformitě a volnomyšlenkářství, i když trochu jiným způsobem. Tohle je takový jemný film, který představuje svět 60.let USA jako puritánskou, zkostnatělou, tyranskou, do-očí-si-lhající společnost (nemůžu potvrdit, ani vyvrátit - nebyl jsem tam), se kterou vedou protagonisté, dospívající chlapci, boj - avšak boj plný kompromisů. ()

helloween93

“Throwback Thursday #31” - První throwback, kde uděluji plný počet hvězd. Dead Poets Society je zároveň moje první setkání s tvorbou Petera Weira. Jeho snímek ukazuje přesně to, co mi vždycky hrozně vytáčelo v dobách mého studia - konzervatismus, dogmatické dodržování osnov, potlačování svobodného ducha a kritického myšlení. Děj se odehrává na chlapacké škole, kam nastoupí jako nový emergický učitel Robin Williams. Do zatuchlého prostředí plného ješitných profesorů přinese svěží vítr a v chlapcích probudí zájem o literaturu. Chlapce si brzy získá vřelým a upřímným projevem. Jeho svérazné metody však nenachází pochopení jak u kolegů, tak u rodičů studentů. Osud jednoho ze studentů a přístup jeho rodičů je bohužel téměř doslovným osudem jednoho zesnulého kamaráda…Navzdory tomu, že se Weir schválně snaží být divácky odtažitý a místy film opravdu působí jako melancholická óda na poezii, stal se snímek obrovským diváckým hitem a jedním z nejvýdělečnějších filmů roku 1989, což byl pro Weira obrovský úspěch a pro Robina Williamse vstupenka do první herecké ligy. Carpe Diem. 5* ()

cure

Nie je to zlé, nie je to výnimočné. Herci hrajú výborne, režisér Weir vedel presne čo chce natočiť a myslím, že sa mu to aj podarilo (viď komentáre a hodnotenie filmu) na mňa to žial nemalo 100% efekt. V momentoch, keď sa dostanú do stretu mladý z bežnej školy so žiakmi akademie som mal pocit, ako by sa stretli dva rozdielne svety z rozdielnych storočí. Na mňa to pôsobilo až priveľmi rušivo, a rovnako aj predstava, že sa mladý chalani v 50 rokoch schádzajú v jaskyni a čítajú básne. Viem, že sami by to nespravili a práve úloha profesora literatúry je v tom klúčová, ale necítil som to z filmu. Rovnako si neviem predstaviť, že v pubertálnom veku nenájdu v sebe chalani štipku revolty silnej natoľko, aby sa dokázali vzbúriť autoritám. A keď to aj niektorý spravia úžasný spôsobom ("pane, volal boh"), tak súčasne dokážu, že to bol len nejaký úlet a nechajú si pokorne naložiť na zadok. Chápem, že toto všetko je len prostriedok, ktorým režisér chce podať veľmi silné posolstvo. To sa mu však darí, až v závere filmu kedy ma film skutočne vtiahol do deja a žil som ním (snaha, zúfalstvo, napätie, hnev). Mimo to na mňa najviac zapôsobili Keatingove hodiny literatúry, na ktorých profesor krásne ukazoval žiakom, že je dôležité sa vedieť pozrieť na veci z výšky a mať na ne vlastný názor. Rovnako dôležité je však učiť nachádzať spôsoby ako tieto názory predostrieť ľudom a vedieť si ich obhájiť. Robin Wiliams hral podobnú úlohu aj vo filme s podobnou myšlienkou Dobrý film Hunting. Ten bol však presvedčivejší a ako celok fungoval dokonale. Žiaľ oba sú to len filmy aj keď jeden kvalitnejší ako druhý. Spolok mŕtvych básnikov za všetko ostatné pozitívne 80%. ()

Yojimbo

Motiv učitele, který své žáky motivuje a snaží se jim vštípit vyšší principy, sebevědomí a schopnost rozhodovat se sám, tedy připravit je na skutečný život, je poměrně častý a úspěšný. Neříkám, že ani v tomto snímku nemá vztah učitel-žáci své kouzlo a že Robin Williams není skvělý... Jen těžko zastíní takovou klasiku, jako je Panu učiteli s láskou. Společnost mrtvých básníků je přesto krásný film, ale při vší úctě - tak poetický zas není. ()

Shona

Krásné drama s dojemným závěrem bez slabého herce a navíc s dvěma výbornými. Robin Williams jen dokázal, že podobné role jsou přesně jeho parketa, avšak Robert Sean Leonard mě hodně překvapil. ()

Kaučuk03

Mrzí mě, že na mém oboru Jazykové a literární kultury tohle společenství není, hned bych se přidal. Škoda, že v poslední době se mladí lidé jen těžko pro něco nadchnou a pokud ano, málokomu a málokdy jim to vydrží... Co mě na tomhle filmu naprosto dostalo je jeho konec. Jedna z nejdojemnějších závěrečných scén. A pro mě to nebyl akt jako takový, ale spíš pohled Robina Williamse, který se mi naprosto zažral do morku kostí. Je neuvěřitelné, co ten chlap má ukryto v očích. ()

maaan

I went to the woods because I wanted to live deliberately. I wanted to live deep and suck out all the marrow of life! To put to rout all that was not life. And not, when I came to die, discover that I had not lived. H. D. T. ()

Jeand´Boa

... záměrně tentokráte třemi tečkami začínám, neb nechávám vše plynout. Ne slova, ale dojmy jsou v tomto případě důležité. A dojmů je mnoho. A jakých! ()

siloalampa

Tak toto je naozaj americký film, ktorý mi nevadí. Práve naopak. Je štýlový, nenudí ani pri jedinej scéne, má náboj, šarm a šmrnc. Navonok rozoberá poéziu, vo vnútri charakter a ľudskú spoločnosť. Po treťom zhliadnutí zaraďujem do top 10... ()

Achlastajda

Tento film mi byl doporučen, podle hodnocní jsem čekala asi příliš a proto jsem byla zklamaná po hodině jsem stále čekala co se bude dít. Poezii moc neruzumím takže jsem si asi nemohla vychutnat ty básně. Jediné co bylo strhující tak byl konec. ()

mi-ib

Musím říct, že jsem byl z celého příběhu tak nějak rozpačitý. Nějak jsem nechápal jednání, motivace a hodnoty těch hochů. Nemám poezii rád, ignoruju jí a podobný názor se mi zdálo, že měli i ti hoši, když jim poprvé začal učitel recitovat. Proto jsem moc nepochopil jejich náhlé nadšení pro Společnost mrtvých básníků. Navíc jsem se asi nedokázal úplně vcítit do doby, do které je film zasazen. V dnešní době by většina puberťáků poslala svého otce někam, kdyby jim začal diktovat, co mají dělat. Přesto konec mi přišel celkem působivý. Ani nevím proč. Možná se mi líbilo potvrzení toho, že i když něco myslíte dobře, nemusí to vždy dobře dopadnout. Za ten konec zaokrouhluji na 3*. ()

kacaabba

Mám moc rád jeden citát (údajně čínský): "dej synovi rybu a nasytíš ho jeden den, nauč ho lovit a nasytíš jej po celý život." Je to můj přístup k dětem. Takže Keating mi byl velmi sympatický. Leč: jak tak koukám na filmy, nemohu si pomoci, ale ve spoustě případech tam něco znovu a znovu chybí. Chybí mi tam rozměr Boha. Keating je učil osvojit si skvělou dovednost a správně je upozorňoval na vzácnost každého dne. Ale toto uvědomění i dovedosti lze stejně tak použít ke vznešeným účelům jako k sviňárně. Takže jaké jsou cíle? Jaké jsou hodnoty? Přišlo mi, že tam už zůstalo prázdno. Aby se nemanipulovalo? Možná. Ale já své děti neučím jen číst a psát, ale také životní hodnoty. Také to, že to cenější nemusí být to blýskavější, to vzácnější může stát převelikou cenu, atd. Takže na jednu stranu lidé říkají, že se do toho nemá zasahovat, aby se každý vyvíjel podle svého, na druhou stranu (jsou-li normální) své děti vychovávají. A stromky ořezávají :-). Tak to mi je líto. Je mi líto, jak jednoduše to vzedmutí studentských duší šlo rozprášit, jak zbytečně byl zmařen život, jak marně musel odejít učitel, který nabízí skvělé metody, ale ne hloubku života ... ¤¤¤ (s odstupem doby) nedalo mi to a půjčil jsem si knihu básní Stébla trávy, na kterých byl tak trochu film založen. A zhrozil jsem se! Pan Whitman byl podle toho, co psal a co jsem se o něm dočetl, velmi soběstředný člověk, jehož básně mě více a více odpuzovaly, až jsem musel přestat číst. Tímto zjištěním jen potvrzuji svůj dojem z filmu, který jsem napsal již dříve. Je mi líto, že takováto literatura je považována za světovou a že s plnou vážností jsou studenti středních škol vybízeni k jejímu přečtení. ()

Stíba

Krásný film, u kterého jsem litoval, že jsem nikdy příliš nepřilnul k četbě a skvělá ukázka toho, že je netřeba vždy slepě dodržovat odkazy, které dostáváme a je třeba jít svou vlastní cestou. Protože "nechci až budu mít umírat, zjistit, že jsem vlastně nežil." ... ()

Biopler

Majstrovsky podaná dráma, s veľkým citom v scénach kde to bolo žiadané. Krásne, citlivé snímanie mladíckosti, aj keď v prvom rade šlo o boj proti kázni a tradíciam. Všetci junáci sa mi herecky páčili, Robin Williams exceloval a Peter Weir brilantne režíroval, čo si viac želať? Delikatesa. ()

Dr.Cilka

Nezdielam vseobecne nadsenie tymto filmom az to takej miery ako vacsina tu.. Musim uznat, ze to bol to pekny pribeh, a zvlast zaver bol velmi dojemny.. no napriek tomu, mi to cele pripadalo trochu nezazivne a miestami som sa dost nudil. Asi nie som basnik no.. ()

Kingjiri

Weirova režie mi nikdy moc neseděla, ale první polovina filmu je fakt děsná nuda, ve který se jenom kecá o básních a recituje. Když kluci obnověj společnost mrtvejch básníků, začíná se konečně něco dít, nicméně tempo vyprávění je pořád hodně pomalý a nudný. Závěr docela dobrej, jenomže celej příběh má zásadní vadu na kráse, která zjevně většině lidí vůbec nevadí. Já si ale dovedu jenom těžko představit, že náctiletý puberťáky začne bavit poezie natolik, aby se po nocích tajně scházeli a věnovali se jí, natož aby je její skrytej význam ovlivnil natolik, aby udělali to, co jeden z nich na konci. Jestli je nějakej žánr, kterej by měl stavět na realističnosti, tak je to právě drama. Dvě silnější hvězdy, na kterejch se nejvíc podílí Williams v hlavní roli. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd

12.05.2021

Z kalifornského Los Angeles přišla smutná zpráva. V úterý zemřel americký herec, režisér a producent Norman Lloyd. Bylo mu neuvěřitelných 106 let. Zprávu o úmrtí médiím potvrdil Lloydův dlouholetý… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall