Tomáš s Terezou už pár rokov prežívajú lásku ako z učebnice. Tomáš ako meteorológ získal skvelú prácu televízneho moderátora počasia a Tereza sa (zatiaľ neúspešne) snaží rozbehnúť predaj a výrobu ručne šitých topánok. Kedy sa to zaseklo? Na Štedrý deň, keď Tereza pristihla napoly vyzlečeného Tomáša v domnelo chúlostivej situácii s populárnou televíznou moderátorkou. Chúlostivú situáciu by síce Tomáš mohol celkom racionálne vysvetliť, keby k tomu dostal príležitosť. “Zmierovačku” mu prekazí neplánovaný nocľah na policajnej stanici, a keď sa konečne dostane domov, narazí na prázdny byt a výzvu, aby sa zbalil a odsťahoval. Tomáš sa nechce vzdať bez boja, rád by Terezu obmäkčil nejakým veľkým romantickým gestom, lenže už akosi vyšiel z cviku. Našťastie má kamaráta Karla, filmového fanatika, ktorý má jednoduché riešenie – prečo sa neinšpirovať scénami zo slávnych romantických filmov? Lenže Tomáš vzápätí spozná, že to, čo stopercentne funguje na filmové hrdinky, nemusí nutne fungovať aj v sivej realite, zvlášť keď prevedenie pokrivkáva, alebo keď sa do cesty pripletie charizmatický fotograf, ktorý sa o Terezu zaujíma viac, než je zdravé. (CinemArt SK)

MarekLucin

Vůbec se nebojím toho nejvyššího hodnocení. Tohle je totiž třetí nejlepší český film roku 2021. Hned po Zátopkovi a Chybách. Mám rád poctivý filmy. Mám rád, když jsou k divákovi vstřícné, když jsou postavy uvěřitelné a když nejsou parodií na sebe samé. A protože mám rád romantické filmy, komedie a dobré konce, nemůžu jinak, než tenhle film ocenit za jeho jemnost, vtip a dobré srdce. ()

Hellierer

A já si tady klidně trochu přisadím. Protože český romcom, ze kterého se nechce blejt, vykresluje nekarikaturní postavy, ukazuje netoxické vztahy a chování, to aby člověk pohledal. Je to sice klišé, ale takové, které okoukanost používá ve svůj prospěch, přímo ji cituje různými odkazy a komponuje je do scénáře. Takhle ano a Langmajer, ať se jde klouzat. ()

Tosim

Už dlouho jsem se u českého filmu (potažmo romkomu!) tak neradoval, že tvůrci ví, co chtějí točit, zobrazují realistické postavy (ústřední pár má běžné starosti) a navrch přidají tak zajímavou věc pro fanoušky filmu. Jaroslav Fuit natočil nejlepší věc od zajímavé, festivalové Dvojky a dvojice pro mě neznámých scénáristů mu zdatně sekunduje. Řada herců v pro ně netypických rolích vše oživuje a je škoda, že tempo cca v polovině dost stagnuje a opakuje věci již viděné, takhle můžu dát pouze užaslých 70%, ale při spodní hranici. ()

claudel

V poslední půlhodině mi už bylo stydno za tvůrce. Tohle se fakt nepovedlo aneb další důkaz o tom, že romantickou komedii v ČR jednoduše nenatočíte, i když máte k dispozici oblíbenou, sympatickou a výbornou herečku a doplníte ji herci z Národního divadla. Stejně z toho vznikne předvídatelná, trapná a slaboduchá hloupost, kterou zachraňuje jen ta hlavní herečka a výborná hudba. A to jsou ty moje dvě hvězdičky. ()

-bad-mad-wolf-

Fajn herci i role - je vlastně skoro výjimečný, že v českým romcomu nikdo není hajzl ani zoufalec (vyjma těch, kteří takoví bejt mají). Taky si pamatuju, že se mi docela líbila hudba. V přílišný předvídatelnosti a hlouposti některých situací už jsem zalíbení nenašel - kór když jsou komický výstupy často poněkud bezradný a krkolomně vrstvený. Z absurdního jednání postav umí leckterý filmy vytřískat mraky srandy, tady to občas vede spíš k nehezký trapnosti (scéna se sprchou a následným naháčem na chodbě - lol... NE). ()

• Natáčení probíhalo 16 dní. Točilo se především v Praze. Natáčelo se také na nejvyšší hoře Českého ráje Kozákov. (Azurose)

Finále Plzeň až k jádru českého filmu

Finále Plzeň až k jádru českého filmu

10.09.2021

34. ročník filmového festivalu Finále Plzeň se letos opět uskuteční na podzim. České filmové žně začnou 24. a skončí 29. září. Do kin od léta míří řada nových snímků a Finále je nabídne pohromadě… (viac)