Vykopávky

• Veľká Británia The Dig

Britská vdova si v předvečer druhé světové války najme amatérského archeologa, aby prozkoumal záhadné útvary na jejím pozemku. A jeho objev vyrazí leckomu dech. (Netflix)

Topco

Vťahujúca technická stránka (skvelá kamera žmurkajúca po Malickovi a Lubezkim, klavírna hudba, umný strih) a britská herecká elegancia urobili z jednej - pre mňa - nezaujímavej témy dobrý a citlivý film. ()

C0r0ner

Občasné scény navozující blížící se válku jsou solidně silné (padající letadlo) a celkově jsou Vykopávky i přes pomalé tempo zajímavým filmem s neobvyklým námětem, bezvadnými herci a perfektní kamerou a režií. Jako bonus podpovrchové citové trápení vlastně všech zúčastněných, takže dohromady překvapivě dobrý film. 80% ()

Cheeter

Za mě je tenhle film důkazem, že i ty neobyčejnější příběhy můžou být mnohem silnější, než nějaká megafilmová slátanina se srdcervoucím proslovem na závěr, kde dobro jasně zvítězí. Ne, život není černobílý a důkazem je příběh v tomto snímku. Není vrchol filmařiny, ale tvůrci práci odvedli víc než dobře a člověk celý děj pohltí. ()

Pajky3

Tyhle historické britské filmy někdy sednou a někdy ne. Tomuhle se to podařilo a příběh o vykopávkách ze Suffolku jsem si užil. Obsazení se mi líbilo, i když si dovedou představit v roli hlavní herečky někoho staršího než Carey Muligan a to není nic proti ní, jen mi přišla hodně mladá a to mi tam trochu nesedělo. ()

Martrix

Ve Vykopávkách je spousta silných a podnětných úvah o pomíjivosti lidského života a současně o tom, jaké stopy tyto životy zanechávaly napříč časem. Od dob, kdy první člověk otiskl svou dlaň na stěnu jeskyně, až po současnost se snažíme přijít na to, kým jsme byli a jak jsme žili. Snad abychom se poučili z chyb...je proto velmi příznačné, že autor zasadil tento příběh do začátku 2. světové války. Už jen tento kontext by stačil na vysoké hodnocení. Jenže ve Vykopávkách je toho mnohem víc. Vynikající herecké výkony, nemoralizující a nepatetické šťouchance ohledně vztahů...nedochází tady pouze k odkrývání lodě z šestého století, ale také k niterným rozborům postav. A to se samozřejmě nemůže odehrávat ve zběsilém tempu. Pro mnohé diváky to může být nedostatečně vtahující a pomalé. A já pro to mám pochopení. Je to o věku, empatii a snad i vůli naslouchat. A protože jsem nic z toho při sledování tohoto britského skvostu nepostrádal, jsem velmi spokojený. ()

campix

Simon Stone natočil krásně melancholické a pomalé drama inspirované skutečnými událostmi, kdy se archeolog Basil Brown a hrstka místních snaží rozkrýt archeologické nálezy ukryté v mohylách na anglickém venkově. Za dvěřmi je Druhá světová válka a karty mezi archeology a muzei v UK jsou jasně rozdané. Příjemně pomalé drama, které je ovšem stále divácky velmi atraktivní. V hlavních rolích krásně prokreslené charaktery - Fiennes a Mulligan. Bohužel se to v druhé polovině hodně zaobírá vedlejšími postavami, které bohužel nejsou zas tolik zajímavé. ()

LasT_Olt

Postarší manžel sedí nervózně na posteli. V tom vyleze z koupelny nahá a nadržená Lily James a říká: Manželi, jdem na věc, dnes znásobíme náš genofond! Manžel ji odstrčí: Co si jako myslíš, že děláš? Sedím tu a čekám než vylezeš už 40 minut! Ani jsi se nezamkla, co kdyby tam omylem vlezl nějaký chlap?? Ona: Promin, jen jsem se chtěla umýt...On: Víš co? Sklapni a jdi si lehnou, dneska nic nebude. A Lily James potom sedí sama na posteli. Jakéto překvapení pro manžela, když na konci filmu požádá o rozvod. Anyway...Nevím kdy jsem naposledy viděl tak krásný film z tak velkým srdcem, navíc o naprosto neohraném a originálním tématu. S čistým svědomím řadím mezi TOP 5 filmů od Netflixu. ()

vnimatkrasu

Obdivuju, jak tence tvůrci vypráví příběh bez berliček, a jak opájejí atmosférou, postavenou na dokonalý symbióze kamery, hudby a smutku v očích Carey Mulligan. Nádherně poskládanej, svojí duší skoro až starej film. Rozhodně ale žádná vykopávka. ()

jedna_vrana

Pekne natočený príbeh, ktorý by sme mnohí nepoznali, ak by nebola sfilmovaná táto knižná predloha. Mohol to byť suchý a nezaujímavý film, často prší a iba sa hrabú v hline. Ale vďaka hereckému obsadeniu, dobre zvládnutému príbehu, ktorý vyzdvihuje úlohu takmer zabudnutého amatérskeho archeológa Basila Browna, sa z filmu stal zážitok pre diváka. Aj keď sa schyľuje k druhej svetovej vojne, z filmu cítiť akýsi pokoj, obidve hlavné postavy z neho dostali maximum a vložili doň hlboký ľudský príbeh. ()

octopuska

Moc pěkný filmeček oděný do lyrického kabátku a velmi zajímavého příběhu o pro mě, jinak dost nudné archeologii. Těšila jsem se na Ralphika, který poslední dobou zas tolik nehraje. A díky němu mě to, taky bavilo. Pěkná, taková melancholická náladovka podle skutečnosti. Potěšila mě rovněž Lily James a musím souhlasit s Ujo Verbálkem, že Mulligan je fakt odpudivé stvoření a moc hezky se na ni nekouká, ale do tohoto filmu se hodila výborně. Tak nějak souzněla s vykopávkami. ()

filmmovier

Britové opět natočili něco zcela překrásného. Krásný a zajímavý film s nádhernou atmosférou, zajímavými postavami a fantastickými Carey Mulligan, Lily James, Ralphem Fiennesem a Kenem Stottem. K plnému hodnocení opravdu chybí jen kousek, ale Vykopávky jsou zcela jistě jedním z nejlepších filmů, které jsem v uplynulém roce viděl. Výprava, kostýmy, scénář, herectvi, ale i hudba... prostě další esence britského mistrovství a navíc velmi zajímavý kus historie, o kterém jsem neměl ani tušení. 85%. ()

UhLee

(7/10). Krásný film z minulosti Anglie, který je hrozně sympatický. Ladná hudba, která doprovází celý děj filmu skvěle sedí do prostředí křehkých věcí. Ať už se bavíme o samotných exemplářích, nebo o nebohé Carey Mulligan. Možná, že to bude znít překvapivě, ale já osobně bych si v roli Ralpha Fiennese dokázal představit trochu mladšího herce. Přišlo mi, že chemie mezi touto dvojicí právě dost drhla. Na druhou stranu chemie mezi nádhernou Lily James a Johnnym Flynnem fungovala na jedničku. Velkým plus je období, do kterého zasazen děj filmu. Hrozba blížící se války dodává filmu potřebnou jiskru nejistot a strachu. Kdo by to byl čekal, že film, kde se lidé budou hrabat v hlíně bude tak poutavě natočený. Hodnotím to jako prostě takový ten klasický britský životopisný film, kterých je plno, ale pořád mě baví a pokaždé přicházejí s něčím nových. ()

Tosi

Film se specifickou náladou a snad jen dvěmi dramatickými scénami, protože jinak se ve filmu hlavně kope a hrabe, to sice nezní moc lákavě, ale jako celek dovede diváka odměnit hodně příjemným zážitkem. ()

noriaki

Předpokládám, že až se zfilmují všechny výjimečné osudy, tak dojde řada i na ty nudnější. Nečekal jsem ovšem, že ten den už nastal. The Dig je komorní melancholické drama o jednom historií zapomenutém vykopávači a vdově s posledním přáním. Cynici by řekli že je o ničem, lidé s lyrickou duší by se rozplývali nad překrásnými záběry a tklivou hudbou. Já ocením vynikající herce a pana režiséra, protože i když se toho v těch dvou hodinách moc nestalo a i to málo se obešlo bez dramatu, nakonec mi utekly vcelku příjemně. ()

terunka003

Britské, historické, zajímavé, Carey a Ralph, vykopávkové. Zvláštně natočené. Obsah je pro mě zajímavou novou informací, takže určitě děkuju za zpracování. Děj mi přišel trochu moc smutný, možná je to jen tou dnešní dobou. Výborná má milovaná Carey a Ralph skvělý jako vždy. Fajn jednohubka. ..já teda četla, že na našem sídlišti původně žili lidé z doby bronzové a taky keltové, třeba o něco zakopnu.. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD