Vykopávky

• Veľká Británia The Dig

Britská vdova si v předvečer druhé světové války najme amatérského archeologa, aby prozkoumal záhadné útvary na jejím pozemku. A jeho objev vyrazí leckomu dech. (Netflix)

venison

Komorní, nevtíravé drama, které pomalu na sebe nabaluje nenásilnou formou postavy a jejich malé příběhy. V pomalém tempu se dá najít i napětí a dobrodružství. Když milujete to, co děláte, tak i malý obratel ve vás rozpumpuje adrenalin. Hudba i krajinkářské záběry rozhodně nenudily, jen hezky podtrhovaly náladu filmu. Zatím asi nejpříjemnější překvapení letošního roku. ()

Pavlínka9

Carey Mulligan mi v tomto filmu potvrdila, že ona už není ta mladá holčina, kterou si pamatuji z Pýchy a předsudek, ale dokáže hrát i o dost starší osoby, které mi přijdou ale určitým způsobem "sešlé"....Skvěle mi sedlo ponuré britské prostředí, zajímavý pohled na situaci ohledně blížící se 2.světové války, která ale nebyla hlavním tématem (a s tím jsem se dlouhou dobu nesetkala) a objevuje se tu něco, s čím já nemám vůbec zkušenost a bylo to pro mě nové, neprobádané, lehce jako pro hlavní postavy....Film na mě působil trošku depresivně, mrtvolně a proto, když tam byl záblesk štěstí, byla jsem v šoku :D ()

Skeksis

No, super zahrané a tak. Ale celý čas tam kopali, chorá primadona sa na to iba pozerala, až vraj vykopali loď, ktorú som nevidela. Zhrniem to tak, že vykopali loď, ktorú sme vo filme nevideli. ()

VanTom

Samozřejmě mě zajímalo, co nakonec z té mohyly vykopou, nicméně ve výsledku posloužilo archeologické bádání spíše jako kostra pro neobjevná melodramata zúčastněných osob a jejich milostných/rodinných vztahů, podlomeného zdraví, pracovních ambicí či odkazů pro budoucnost, znásobená nastupující válkou. Poetičnost zamyšlení nad pomíjivostí a přesahem lidských životů ustoupila povrchní citové „limonádě“. ()

hroubek

Poté, co jsem viděl trailer, tak jsem si říkal, že to vypadá zajímavě a nemuselo by to být špatný film. Ale teprve pozitivní kritika mě přesvědčila, abych film zkusil. A nelituji toho. Film nemá strhující tempo a je celkem dost pomalý. Přesto má nenapodobitelnou atmosféru a jisté kouzlo. Režisér Simon Stone odvedl velmi kvalitní práci a je radost sledovat to, co nám předkládá. Od vizuální stránky přes hudbu až po velmi dobré herecké výkony. Carey Mulligan se mi ve své roli hodně líbila. Ralph Fiennes má velmi vděčnou roli a zahrál jí parádně a je opravdu moc dobrý. Sedlo mi tempo filmu, ocenil jsem melancholickou atmosféru a úžasnou kameru. Není to bezchybné (rozdílné půlky filmu, předvídatelnost postav), ale i tak jsem si film užil. ()

VasaX

Moc pěkné, i bez přihlédnutí k tomu, že se jedná o film na motivy skutečné události. Prodalo mi to téma a Ralph Fiennes a ani jedno mě nezklamalo. Může to někomu přijít poměrné "táhlé", ale to je vyváženo moc pěknou kamerou/záběry. Za mě spokojenost. ()

Jaro.Krafcik

V poradí treti tohtoročný film, samozrejme iba od netflixu. Netuším či sa vôbec ešte kiná otvoria, ale tak nové filmy teraz veľmi nevychádzajú. Škoda že nebol dabing, ale aj tak ma táto životopisná dráma, áno počujete dobre, tento žáner nemám moc rád, pozeram ho fakt zriedkavo, ale film sa proste vydaril. Pochvalíť treba určite kameru a skvelú hudbu. 4* ()

sedm.1

Sledovat téměř dvě hodiny tento snímek bylo ryzí utrpení, které lze přirovnat snad jen k pozorování šnečího maratonu, a i to by bylo jistě záživnější, než tato unylost gigantických rozměrů. V tomto filmu lze totiž považovat za ospalé snad naprosto všechno. Od zápletky, i když pozor, tohle vlastně ani nějakou pořádnou zápletku nemá, tedy lépe řečeno od nevýrazného příběhu, přes nevídaně ospalé herecké výkony poměrně věhlasných herců, až po celkové zpracování, a to nejen ve smyslu zmiňovaného hlemýždího tempa, ale i absolutní absence atmosféry, emocí, či napětí. Vážně bylo strašně těžké sledovat tuto archeologickou báchorku, kde se prakticky za celou dobu nestane vůbec nic zajímavého, poutavého, prostě něčeho, co by mě byť jen na moment vytrhlo z totální letargie, celé je to naprosto bez života, bez jakékoliv dramatizace, a v podstatě ani nevím, pro koho by mohla být tato zoufalost vlastně primárně určena. Maximálně tak pro členy KMV (klub mladých ,,vykopávačů,,), ale i ti by se stejně nejspíš raději hrabali v té své zemičce a udělali by rozhodně lépe. Závěr této podívané pak vyznívá stejně marně, jako veškeré předchozí dění, chladně, odtažitě, nezajímavě. Zkrátka za mě je to celé špatně a zásadní příčinou toho je jednak vážně pro film zcela nezajímavý příběh a jednak i jeho absolutně nezvládnuté, nezáživné zpracování. ()

Soweek

4,5* Melancholické, několika vrstvené drama včele se skvělým Fiennesem a Mulliganovou a krásnou Lily James. Zpočátku nudné, ale průběžně velice emocionální. Hlavní dějová linka se točí kolem vykopávky v Sutton Hoo, ale za hlavním dějem se skrývá plno vedlejších linií a všechny jsou na jedničku. ()

Michelle75

První polovina filmu se mi líbila ve všech směrech, seznámení s herci s příběhem a taky dokonale vyobrazení doby před druhou světovou. Krajina, interiéry, výborný Ralph Fiennes, který mi v některých momentech připomínal Harrisona Forda. Že by ten klobouk a ohoz celkově? Ten příběh byl pěkný, jen mě v polovině filmu přestaly ostatní postavy bavit a příběh se stal více plytký. Čekala jsem, že se toho na konci dozvím o některých lidech více, to mě zamrzelo. A jinak velmi zajímavé pozorovat , jak je práce na vykopávkách zajímavá a systematická. A určitě výborná i Carey Mulligan. 70% ()

DavidS.

Dokud se po mohyle s rukama od hlíny prohání pouze Voldemort a křehká Carey, má vše své kouzlo. Ale příjezdem homosexuálů z Britského muzea a jejich neukojených manželek se dostáváme z vykopávek na pole nanicovatého melodramatu...Příliš rovin a velkých ambicí... ()

Chmur

Docela příjemný film. První třetina mě lehce nudila, ale pak mě vykopávky vtáhly a děj hezky plynule odsejpal. Romantická linka mi vůbec nevadila. Naopak. Dodávala filmu šťávu. Konec byl lehce posmutnělý a ještě smutnějším dojmem na mě působily závěrečné titulky. Život je holt nespravedlivej. ()

Autenticita

Film mě mile překvapil, nečekala jsem, že se mi bude tak líbit. Určitě se na tom podílely charaktery, hlavní i vedlejší postavy mi byly (většinou) sympatické, včetně dětské role, chlapeček byl fajn. Z toho filmu na přecházela taková pěkná lidskost. Ráda se na to podívám někdy znovu. ()

Hanys_

Nějak mě nenapadlo, že to není fikce. Takže fakt, že k tomuhle objevu na zahradě jedné mladé ženské opravdu došlo, je pro mě asi nejpřekvapivější na celém filmu. Jinak typické pomalé "oscarové" drama, které hodně sází spíš na atmosféru a dialogy než na nějaké dějové zvraty. Škoda té linky s Lily James, která byla dost zbytečná. 6/10 ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD