Bitka v ústí Šeldy

• Česko Bitva v ústí Šeldy (viac)

Je rok 1944 a 2. svetová vojna sa pomaly chýli ku koncu. Kým Červená armáda už oslobodzovala strednú a východnú Európu, západní spojenci sa pokúsili o sériu vlastných operácií. Jednou z nich bola bitka v ústí rieky Šeldy. Práve tu sa vo víre historických udalostí ocitli britský pilot, holandský mladík, bojujúci za nacistické Nemecko a členka holandského odboja. (RTVS)

BDMarty007

Urcite to ma production values a atmosferu. Ale bohuzel velmi slabou dramaturgii. Zadne napeti, pomaly spad, tri osudy se jakoby protnou, ale ani u jednoho z hrdinu neni moc vystavena jeho postava, motivace. Kdyz to skoncilo, tak jsem mel pocit, ze to jeste ani nezacalo, ze jsem nevidel zadny pribeh, spis takovy jako dokument o jedne epizode druhe svetove valky. ()

rublik05

Válečný film z Nizozemska, ve kterém hraje Tom Felton? Velice lákavá nabídka, tohle si nemohu nechat ujít. Hned od začátku mě zaujal povedený vizuál, atmosféra je řádně smutná a špinavá, herci hrají docela obstojně. Strašně mi však vadilo pomalé tempo, ve kterém se nese podstatná většina stopáže, zamrzel mě i malý počet akčních scén, závěrečnému dobývání chybí větší brutalita a velkolepost, nicméně filmařsky je vcelku zvládnuté. Emoce fungují tak nějak na půl, logika je občas trochu upozaděna. Velká škoda toho vlažnějšího tempa, jinak by to bylo relativně fajn válečné drama. 6/10. ()

BFG2000

Jeden z nejsilnějších filmů o WWII vůbec. Film nemá hrdiny, jen oběti. Ukazuje, že válka ničí každého, ať je na kterékoliv straně barikády. Velmi realisticky a naturalisticky pojaté a ani k tomu nebylo potřeba monumentálních bitev. Překrásná kamera a vůbec ono vykreslení tamní doby a místa. Velmi příjemní, neokoukaní a uvěřitelní herci - kromě hlavní trojice bych zejména vyzdvihnul výkon Justuse von Dohnányiho, coby zákeřného Oberst Berghofa. Skvělá pocta a připomínka tamní události a moc "pěkný" film, který své větší bratříčky a sestřičky z Hollywoodské produkce naprosto hravě strká do kapsy. ()

Najt

Solidní válečné drama pod které se podepsal NF. V podstatě tohle je film o příběhu, kde sledujeme několik příběhů na pozadí operace Market Garden. První dvě třetiny se seznamujeme s postavami a posledních 40minut vypuknou opravdová jatka. Tenhle válečný úsek je natočen bravurně, efekty jsou super. Na scéně se objevují utržené končetiny a dokonce v jednom okamžiku, kdy na vojáka spadne bomba z flaku 88 je vidět jak ztrácí nohu. Naprosto realisticky zpracované, až jsem si říkal, jestli opravdu ten herec nohu nemá. Němci že zákopů kropí přibližující se spojenecké vojáky mišínganem MG 42 a je vidět jak všude okolo dopadající kulky a zanechávají za sebou díry. Úplně jsem si vzpomněl na Call of Duty, kde tenhle efekt šel zapnout. Mrzí mě, že té akce nebylo více, na druhou stranu jsme zase byli svědky jakéhosi příběhu jedné velké bitvy. Jen škoda, že nejde dát 4,5* . Hned bych tu možnost využil. ()

papadoce

Tak toto bol pre mňa taký filmový víkend, že na podobne úspešný čo do kvality filmov si rozhodne nespomínam a že sa jedná dokonca o tri filmy z Netflixu, tak to padám na riť. Ja viem, že 2. svetová bola Svetová, ale ruku na srdce, koho kedy napadlo, že sa bojovalo napríklad v takom Holandsku. A že o tom vedia Holanďania natočiť takýto parádny biják, tak to pardón. Technicky dokonalé, dobovo autentické, chladné smutné surové ako vojna samotná. Pre mňa po “Čierny jastrab zostrelený”, alebo “Čata” je toto jeden z najlepších vojnových filmov aké som videl a určite úplne najlepší z európskej dielne. Akákoľvek akcia je natáčaná priamočiaro, žiadne trápne rýchle strihy, či tma, hmla a podobné hovadiny. Proste ak má chlapa zraziť vojenská vetrieska, tak ho prosto naberie na prvú a divák to vidí ako z prvej rady. Na toto sa hollyúd nebude nikdy chytať. Taktiež sa mi páčili jednotlivé príbehové línie. Nepovedal by som, že by tu bol ktokoľvek kladný hrdina, i keď na druhej strane, záporné postavy boli záporné bez pochyby (Justus von Dohnányi išiel bomby lepšie než Ralph v Schindlerovi, tlieskam v stoji). No a niektorí, či už na jednej alebo druhej strane, si to teda odskákali parádne. Finále bolo smutné, tragické a v podstate dokonalé. Takže prosím, netrojkujte tu, kurvíte rating kvalite. 4+. ()

ACDCKL

Lehce promarněná možnost, jak přiblížit nezfilmovanou část druhé světové války. Divák se ztrácí občas v ději, je vidět občas nižší rozpočet na bojové scény a film i občas nudí. Konec předvídatelný z hlediska děje filmu. Těšil jsem se, ale dostal jsem filmový průměr. 3* ()

Hemlock

Vzhledem k akutnímu nedostatku kvalitně natočených válečných filmů musím i přes několik drobných faktografických nesrovnalostí hodnotit vysoko. Dějová linie byla příjemná, prolínání hlavních postav mělo až do samého závěru logickou návaznost a vyzdvihuji letecké záběry, jejichž zpracování bylo opravdu realistické - 75%. ()

johnsnow

Takže rozhodne podarený počin od Netflixu. Pojatie filmu, že to sledujeme s pohľadu troch postáv(anglického vojaka, holandského vojaka slúžiaceho Nemcom a holandskej sexi civilistky) je dobrý nápad, len škoda, že najzaujímavejšou postavou je iba Holanďan, slečna je síce sexi ale inak nič extra a vojakova linka je tiež taká nemastná neslaná. Navyše film vám predstaví postavy o ktorých osude sa nič nedozviete a to sa mi nepáčilo, pretože na kieho elementa tam boli. Záverečná akčná pasáž celkom fajn. Slabšie 4*. ()

Oxyuranus

První, co mě při shlédnutí tohoto filmu napadlo, je promarněný potenciál.  S takovou velkolepou výpravou, opravdu prvotřídní výpravou, dvě třetiny filmu nedat válečnými, je škoda. Ono je to natočeno parádně, ten bezútěšný filtr a všudypřítomné bahno jsou oku lahodící. Jen jsem prostě čekal víc války. I přesto se ale na film podívej. ()

backi

Jedným slovom výborné. Každá dejová línia je zobrazená realisticky a bez príkras. Hrôzy vojny v surovej a uveriteľnej podobe. Na tento vojnový film len tak ľahko nezabudnem. ()

pafka

Jake film nese nejvetsi hodnotu? Zcela jiste hodnotu pro Nizozemce, kteri timto oslavuji sve hrdiny v odboji proti fasistickemu Nemecku. To za prve. Za druhe vazne dobre zfilmovane valecne sceny, ktere mozna jen malinko muzou pokulhavat za temí nejslepsimi a to jen proto, ze v tech velcich bijacich se tomu venoval velky duraz. A za treti - a to me vadi, prvnich dvacet tricet minut jste si vybirali hlavni postavy a casto hlavnimi hrdinami nebyli. Nakonec to k tomu ale patrilo a melo oo cely smysl. Co mi ale neprislo je to, ze filmu se nepodařilo ze me vytlouct temer zadnou emoci, atmosferu jsem nasal jen trochu. Nektere sceny byly dokonale, aby je nasledovaly sceny, ktere zase tak za moc nestaly. Nakonec jsem se pristihl, ze se vlastne nudim a o to je skoda. Rozhodne holandsky film, ktery musite videt ()

DonBraso

Zde jsem si doopravdy pošmáknul.Sice i tento snímek má pár much a věci k vylepšení.Tím hlavním jsou emoce a to hlavně u britského kluka,který jako tátův synek vklouzne do akce bez jeho vědomí.Snímek se pak vůbec nezaobírá,že tam je.Na druhou stranu právě s ním jste v orchestru bitvy,která graduje konečnou bitvou v pěkně provedené kameře.Digitální triky nejsou skoro vůbec poznat a poslední 30 minutovka v Britské divzi,zde i jako ta hlavní kanadská První divize je fakt topka. Později v  Operaci Market Garden byly i Poláci,My a další národnosti,ale to je jiná.Pak je tu story u Marinuse,který je holanďan v německých jednotkách.Třetí je kluk či spíše jeho dcera Teuntje,která chce pomstít svého bráchu a tak se přidá k odboji.Je pěkný,že si snímek moc nemaže ideje.Určité plus je,že další bojistě je zfilmované,které určitě né každý válečný veterán zná.Močály a vodní plocha dodává snímku velkou atraktivitu.Vše je jinak vybalancované což je ve snímku super,protože střihem jste u třech hlavních postav a tak se Vám se to nezdá tak stereotypní.Německá strana má menší svoje místo na slunci také,ale samozřejmě zde nemá tolik místa jako druhá část populace,kdy německá armáda se stahovala a aby držela Antverpy a později přišla další ofenzíva jako Bitva v Ardenách. Říkám jediná nevýhoda filmu je si udělat vztah k postavám,který spíše proplouvají snímkem,ale zde jsem to nějakým způsobem tak úplně nevnímal.Určitě mohlo být mnohem lépe,nějaká výraznější postava,která by nakopla snímek,ale mně to takhle stačilo.90% ()

xxmurphyxx

Ďalší prírastok medzi vojnové film a rozhodne patrí medzi tie kvalitnejšie aj keď klobúk z neho nikomu neodfúkne. Jedna sa predsa len o komornejší snímok aj keď sa to tak možno nezdá. Vizuálna stránka je vysokej úrovni aj keď má jednu menšiu chybičku krásy. Všetko na mňa pôsobilo veľmi uhladene, sterilne a nalinkovane. Chýbala mi tam určitá špinavosť, neotesaná surovosť ale to je iba môj subjektívny názor. Ako som písal, jedná sa o komornejší film, kde netreba čakať nejaké epické bitky ale niečo málo sa nájde aj tu aby si prišli aj akčnejšie ladené duše na svoje. Filmu dosť pomáha, že sa jedna o Európsku produkciu s málo opozeranými hercami a aj preto vie udržať pozornosť diváka. Obzvlášť musím pochváliť toho mladého nácka a jeho dejovú linku, typovo bol vybratý perfektne. Takže vcelku spokojnosť. ()

Ironhead

Matthijs van Heijningen jr. dostal téměř po deseti letech, od finančního propadáku jinak celkem povedeného prequelu The Thing, konečně šanci natočit další celovečerák. Nebylo to špatně zrežírované ani obsazené, to určitě ne... jen jsem se nemalou část filmu prostě nudil. Občas byl znát i ne tak úplně astronomický rozpočet, ale to spíš co do rozsáhlosti a velikosti scén než co do jejich samotné kvality. Docela to zachránil povedený konec, kdy se tedy ale trochu na sílu propletly osudy všech postav na obou stranách barikády (tady možná spíš hráze). Za shlédnutí určitě stojí, ale asi nepůjde o válečný film, ke kterému bych se někdy vracel. Lepší tři hvězdičky, víc tady dát nemůžu. ()

Diaconix

Fajne, že se objevil snimek, kery rozšiřyl moje valečne obzory a Holanďani vytahli na svjet jednu zapomenutu bitvu, kera ale měla velky vyznam pro dalši pruběh a směřovani druhe svjetove valky. Byl to tenkrat masaker a sve hrdiny měly asyk obě strany a co se tyče filma, tak se přyznam, že je to muj šalek kavy a za mě spokojenost. Neni třeba hektolitry krve, vybuchy, prach a kdovi co ešče, ale uvjeřytelne prostředi, děj, lidske emoce a herce. Tři mladi lidi uprostřed valky, každy z inym motivem, ale ze stejnym cilem: přežyt. A tak se na tomto pozadi rozehrava přyběh jednoho hozeneho šutra a z tim zpojenych nasledku, aneb kdo po tobje šutrem, ty po něm chlebem, to dojčaci evidentně neuznavali. Zdař buch! ()