„Pane, vy jste vdova!“

TV spot
Československo, 1970, 97 min

Kamera:

Václav Hanuš

Iva Janžurová, Olga Schoberová, Eduard Cupák, Jiří Sovák, František Filipovský, Čestmír Řanda st., Jan Libíček, Otto Šimánek, Luděk Kopřiva, Vladimír Menšík (viac)

Česká crazy-komédia situovaná do vymysleného štátu. Autori použili ako dejové motívy najnovšie lekárske pokusy v transplantácii ľudských orgánov. Tak vznikla komická a zároveň drastická satira, ktorá rozpráva o nebezpečenstve zneužitia vedeckých poznatkov. (RTVS)

ZkuKol

Nemám rád "crazy-comedie" od dua Vorlíček + Macourek. Jsou to podle mě sračky, kde se nedostatek nápadů nahrazoval přehráváním a tajtrlíkováním před kamerou. Ta hvězda je za ty 2-3 hlášky, které podle mě ani nejsou vtipné, ale babička si je pamatuje:-) ()

Sdoom

Skvělý námět i scénář, plejáda herců s komediálním potenciálem, a přesto jsem se zasmál jen dost sporadicky. Což u komedie celkem vadí, takže jen 3 hvězdičky. ()

Maynard.

Jo, tak tohle můžu pokaždý, když to běží, prostě si to chytnu a nepustím! Už ani nevím, kolikrát sem tuhle klasiku viděl, ale pokaždý se směju. A je mazec, že se pokaždý směju jiným scénkám. Je vidět, že Vorlíček byl zamlada veselej pán, kterej točil jednu pecku za druhou. TeĎ je možná veselej taky, ale točí srágory. Tady se objevila naprostá česká elita. Kdybych měl někoho vypíchnout, tak Janžurovou. Klobouk dolů, dokázala v jednom těle zahrát hned několik postav. Nejvíc mě asi dává ta poslední (s mozkem Růžičkový - zavři voči brouku). A asi nejvíc mě bere hláška : "hrála ste už někdy divadlo?" a vona : "Jo, ve školce Vochomůrku!" :o)). Neskutečná prča. Prostězlatý český ručičky! ()

PALINO

Filmové nápady dua Macourek-Vorlíček nepoznajú hraníc a to je len dobre. Pane, vy jste vdova! je totiž film, ktorý určite netrpí nedostatkom vtipných scén, gradujúcich v záverečnom divadelnom predstavení, či vtipných postáv, ktorým dodali svoje kúzlo vynikajúci a neopakovateľní herci a z nich najväčšiu pozornosť na seba strháva Iva Janžurová, ktorá je po hereckej stránke na neudržanie. Klobúk dole. ()

see_sawandrew

Ze skupiny českých crazy komedií jednoznačný vítěz, k němuž se každý rok vracím několikrát, zejména když nutně potřebuji rozhýbat bránici nášupem černého humoru. Snad jen v českém filmu mohou postavy umírat tak neskutečně vtipně. Zkrátka humor všech zrn v absurdním balení, hluboká společenská satira, science-fiction alegorie a vlastně také obrovsky nadsazený thriller, tak si hezky lehni a ZAVŘI OČI, BROUKU! 95% ()

Billie777

Výtečná česká originální komedie doslova překypující hláškami, kterou jsem viděla už nesčetněkrát. Dovoluji si říct, že je to snad moje nejoblíbenější komedie vůbec. Neskutečné množství výborných herců a perfektní herecký koncert převážně Ivy Janžurové, která zahraje prostě všechno. "JO TAK. VY JSTE MYSLEL. VY PŘECE NIKDY NEMYSLÍTE. TAK TO LASKAVĚ DODRŽUJTE." ()

Chegi

Moc pěkná komedie, kterých se dělalo v té době překvapivě dost. Tehdy měl ještě Vorlíček skvělé nápady, tehdy.... Velmi nečeský film, který by šlo kdekoliv po světě bezproblémů vydávat třeba za francouzskou komedii ze 70. let. A neuvěřitelná spousta hlášek: "Abych z vás neudělal nezaměstnaného!" ()

Zagros

Pro mě nejlepší z filmů Václava Vorlíčka z ranku crazy komedií. Ano je to praštěné, ale tentokrát naprosto skvěle praštěné. Navíc k tomu musím připočíst výtečné obsazení a geniální herecké výkony všech, včetně těch nejmenších rolí. Dialogy jsou také napsány bravurně, co věta to perla a téměř každá z "hlášek" zlidověla. Klobou dolů za tento vrchol kreativity Pana Vorlíčka a čtyři hvězdy k tomu. ()

wosho

Klasika. Film co nemá šanci zestárnout, protože dobrý humor nikdy nestárne. Vorlíček s Macourkem natočili opravdu skvělou komeii, kterou již nikdy nepřekonali. Film od první do poslední minuty útočí na divákovu bránici nekončícím přívalem humoru všeho druhu, nezapomenutelných hlášek a situací. Navíc měli silnou hereckou sestavu z našich nejlepších herců-a nejen komiků. Jediné co kazí z filmu dojem, je jeho rychlé ukončení. ()

eagle-eye

Důstojný zástupce nejlepších let naší kinematografie, kdy filmy měly nápad, šťávu a byly zábavné... a vydrželo jim to dodnes. Kdo se za deset 10 let bude smát Hřebejkovi nebo Zelenkovi? ()

Ripley

Tucty nezapomenutelných hlášek,absence nezajímavých scén,Janžurová zralá na Oscara,bohyně Schoberová a k tomu všemu Macourek s Vorlíčkem na hrad. ()

provitamin

jedna z najlepších českých komédií, hlavne druhá polovica nemá chybu, už dávno som sa tak dobre nenasmial. a klobúk dole aj pred prepracovaným scenárom. hvězdy nelžou :) ()

Paity

V podstatě dnes už nesmrtelná československá klasika, kterou zná už snad každý. Kdo by si třeba nepamatoval sponku zapíchnutou do stehna Ivy Janžurové nebo skvělého Vladimíra Menšíka, co by "rádoby" přihroublého štramáka. ()

F.W.Colqhoun

„A jak to dopadne?“ / „Dobře ...jestli Vás nezabijou.“ / „Originelní.“ Originelní INDEED. Ze všech macourkovsko-vorlíčkovských spoluprací chovám k této respekt největší, už jen kvůli rafinovaným mimikry bláznivé komedie, pod níž se kromě politického kometáře skrývá cosi, co by stálo za rozbor odborníka na gender. Jeden by mohl po kvantu repríz, prodělaných masáží českých televizí, přestat vnímat, jakému nářezu že se to vlastně chechtáme. Chunta, feudalismus, vpravdě surrealistické výjevy [z odťaté ruky panovníka vytéká na rudý koberec modrá krev apod.], narážky na totalitu, v sedmdesátém roce obratně maskované patinou fašistických uniforem, a up-to-date interiérů. Že „Tempo ví o všem napřed“ jako Rudé právo přes kopírák je jen náhoda. Na solidně podvratnou konstrukci rozvěsili autoři gagy a dialogy, které v podání prvotřídních herců jako Menšík, Janžurová, Sovák, Šimánek nemají obdoby a snesly by tesání do nejtvrdšího kamene. Jsem pevně přesvědčen, že film snese bez ztráty atraktivity hravě dalších 50 let pravidelných repríz [dokonce i z mého video-audio-slightly-out-of-sync DVD]. ()