„Pane, vy jste vdova!“

TV spot
Československo, 1970, 97 min

Kamera:

Václav Hanuš

Iva Janžurová, Olga Schoberová, Eduard Cupák, Jiří Sovák, František Filipovský, Čestmír Řanda st., Jan Libíček, Otto Šimánek, Luděk Kopřiva, Vladimír Menšík (viac)

Česká crazy-komédia situovaná do vymysleného štátu. Autori použili ako dejové motívy najnovšie lekárske pokusy v transplantácii ľudských orgánov. Tak vznikla komická a zároveň drastická satira, ktorá rozpráva o nebezpečenstve zneužitia vedeckých poznatkov. (RTVS)

lennyd

Král (Jiří Sovák) jednoho nejmenovaného království se rozhodne pro revoluční myšlenku - v celém království zruší armádu. To si ale generálové armády nemohou nechat líbit, a rozhodnou se spáchat atentát. Jenže král má nečekaného zastánce, astrologa Stuarta Hampla (Jiří Herzán), který dokáže z hvězd vyčíst všechny pokusy dříve, než k nim skutečně dojde. A tak musí zemřít i on. Za pomoci plastického chirurga profesora Sommera ale dojde ke kuriózní situaci - mozek Hampla skončí v těle známé herečky, kterou chtějí atentátníci použít jako vražedný nástroj ... Vorlíčkovy filmy z osmdesátých let minulého století zbožňuju, a tak jsem jsem i na "Pane vy jste vdova" docela těšil. A i když nemůžu říct že bych se nebavil, z filmu jsem kapánek rozpačit - většina fórků působí trochu prvoplánovitě, a i když se snaží těžit hlavně z mužského mozku v ženském těle, kapánek přicházejí vniveč (mnohem zábavněji podobné vtípky fungovaly v pozdějším Vorlíčkově - "Což takhle dát si špenát"). Herecké obsazení (jak už to ve Vorlíčkově filmech bývá) brilantní, mám pocit že se zúčastnila asi celá herecká elita tehdejší doby, ale i přesto si příště asi radši pustím Špenát a/nebo třeba Zítra vstanu a opařím se čajem.. ()

pytlik...

Vorlíček a Macourek (až vyrostou, budou Vorel a Macour, ale to sem nepatří) tvořili komedie, které se (bohužel) v jednom ohledu silně lišily od tradiční české školy - a to počtem mrtvých a jistou sadistickou rozkoší ve vymýšlení různých způsobů odejití na věčnost. Tím pádem mě jejich filmy moc neberou. A jestli speciálně tuhle někdo považuje za nejlepší českou komedii, ať si uvědomí, na kolik hlášek z ní si vzpomene? Vsadím se, že maximálně na jednu, na Kopeckého "abych z vás neudělal nezaměstnaného". A to je tak trochu málo ne? Třeba ve srovnání s Marečkem a jeho perem. A propó, Kopeckého podřízení můžou jen litovat, že se nenarodili později, protože od r. 2011 se již nikdo nemusí nezaměstnanosti bát. I když ho vyhodí z práce, stačí zhlédnout toto výukové video o tom, jak se chovat při pohovoru. A dostane se kamkoli se mu zamane. Třeba já to vyzkoušel a funguje to 100%, přijali mě všude, kam jsem se hlásil, od pozice ředitele v jedné nadnárodní rakouské bance až po místo hajzlbáby na Hlavním nádraží (na hlavák jsem pyšný nejvíc, za prvý tam byla největší konkurence, by člověk nevěřil, kolik je v čr ženských v přechodu, a za druhý na tohle místo se ještě nikdy v historii žádný muž nedostal!). Naopak, nerad vzpomínám na konkurz na toho ředitele. Byl totiž spojený s jednou tragédií, účastnil se ho i jeden rakouský manažer, a ten když slyšel, že na rozdíl od něj ovládám jeho rodnou řeč, o který v životě neslyšel, psychicky to neunesl a spáchal harakiri. ()

noriaki

Vždycky jsem si myslel, že tahle komedie je z těch našich bláznivých ta nejbláznivější. Děj se jenom hemží šílenými nápady, nemožnými záměnami a absurdními situacemi, z nichž by většina režisérů natočila minimálně trilogii. Tohle všechno slouží jen jako pozadí pro vynikající dialogy se spoustou skvělých hlášek. A teď si představte, že celý chvalozpěv říká člověk, který měl k tomuhle filmu vždycky tak trochu odtažitý vztah. Až tak brilantní je. ()

Aven

Nechápu, proč tolik lidí považuje tenhle film za super komedii, já se nezasmál ani jednou a jediný plus filmu vidím v Olze Schoberové, která byla fakt uber rajda. ()

lucascus

Jedna z nejlepších českých komedií a celkově filmů sedmdesátých let. Úžasně divoký a popletený film, plný bláznivin, náhod, pomateností a především skvělých herců - nadlidský výkon Janžurové, nebeská krása Schoberové, dokonalé charisma Cupáka, sadismus Růžičkové, poplašenost Hrzána a skvělé výkony i dalších herců. Vorlíček se opět předvedl, třikrát mu sláva. ()

ravalah

Ac se neradim zatim k radam duchodcu v CR, tenhle film muzu videt vzdycky a vzdycky me rozesmeje. Nejlepsi Iva Janzurova, jakou jsem kdy videl. "Hovnajs!" "Zizen!" :D ()

lykan9

Pane, vy jste vdova sice nepatřím k mým nejoblíbenějším českým komediím 70´ let, ale nemohu jí upřít její kvality. Tím je hlavně humor skvělé herecké obsazení. ()

Blackberry

Na československú tvorbu tejto epochy sa mi zdá byť tento kúsok trochu "lacino" spracovaný. Oceňujem tradične skvelých hercov, počnúc I. Janžurovou, M. Kopeckého alebo J. Sováka. A prečo lacný? Príliš veľa erotiky, viac-menej nezmyselná zápletka, a podľa mňa aj nedokončený záver. Avšak film pobavil, zasmiať som sa zasmial; a takéto hodnotenie aj kvôli tomu, že ČS tvorbu hodnotím zvlášť kriticky. Tento film preto zaraďujem za úzku česko(slovenskú) špičku. ()

Koryntos

,, Zavři voči, brouku a fik!“ Skvělá komedie, která mi svou náturou připomíná francouzské komedie z té doby. Iva Janžurová, je skvělá herečka, u které jsem se již vícekrát přesvědčila, že umí výborně ztvárnit komediální role, jako právě tady, ale i vážné role.( pozn. např: film Kočár do Vídně) ()

Autogram

Priekopník transplantačnej a plastickej chirurgie pochádza z Čiech a je to priamo Miloš Kopecký. Okrem neho sú vo filme ďalšie staršie české herecké esá, ale majú iba vedľajšie úlohy, všetko stojí na výbornej Ive Janžurovej. Prezident alebo iný politik bol v rámci politickej korektnosti vtedajších časov nahradený kráľom a tak sa asi podarilo film natočiť aj napriek provokatívnej myšlienke. Zábava to ale nie je na popukanie ako pri iných českých komédiách, absurdnosť bola chvíľami prehnaná a herci teatrálni. –––– Mám ohromnej nápad. Zruším armádu. Vy ohrožujete lidi! ()

vyfuk

Opět ze série bláznivých komunistických komedií, které mi většinou sedí jak prdel na hrnec. Zde jsem se již citelně od počátku trochu ztrácel. Nápad je fantasmagorický. Skoro bych řekl, že se zbytečně zapomíná na tento film, když se mluví o českém sci-fi. Má to svou atmosféru, a člověk i čeká, zda opravdu film dostojí svému názvu. Jde hlavně o úžasný herecký výkon Janžurové, která hraje tři lidi v jednom. V tom je škoda Růžičkové a Hrzána, že neměli čas se projevit sami. V jistém ohledu nečekaně morbidní film. Až bych řekl, že to ubírá na kvalitě filmu. Asi nejvtipnější je posledních pár minut filmu. Tohle si budu muset dát ještě jednou, abych se cítil už na trochu známější půdě. ()

MrMar

Zlatý fond české kinematografie. Bez výjimky skvělé herecké obsazení a propracovaný scénář. "Abych z vás neudělal nezaměstnaného..." ()

pfa

Jiří Hrzán - Jan Libíček, do toho Iva janžurová (no to je koncert ba přímo pro tři čembala, h-moll) - Čestmír Řanda a všechno završuje Helena Růžičková - Vladimír Menšík... [1O/1O] ()

Composter

Bezkonkurenčně má nejoblíbenější crazy komedie, co u nás kdy vznikla! Svět plný monarchů, astrologů a celebrit, intrik, vražd, nevěr, atentátů a kanibalismu zabalený do barevného hávu praštěné fantastiky. Sami herci si při natáčení viditelně výtečně zablbli - a je to neskutečně nakažlivé! Tolik černého humoru se jen těžko hledá...a to "tolik" mohu použít úplně na všechno. Výtečná výprava (modely Olinky Schoberové jsou prostě mňam!), dialogy prošpikované šťavnatými vtipy, herecká špička v čele s Ivou Janžurovou, která je prostě neodolatelná. Vždy si v tomto filmu najdu nějaký nový detail který mne neskutečně pobaví. Vorlíčkův nejlepší filmový kousek. ()

IMPAIRED

Na český mainstream neobvykle drsný humor, kvalitativně jeden z nejlepších českých filmů. Kvůli těmhle filmům si tak cením J. Sováka. ()

Rousse

Geniální dílko. Fakt skvělá komedie s perfektním Hrzánem a ještě perfektní Janžurovou - opravdu hvězdná konstelace herců a kvalitní scénář i režie. Záruka kvality. ()