„Pane, vy jste vdova!“

TV spot
Československo, 1970, 97 min

Kamera:

Václav Hanuš

Iva Janžurová, Olga Schoberová, Eduard Cupák, Jiří Sovák, František Filipovský, Čestmír Řanda st., Jan Libíček, Otto Šimánek, Luděk Kopřiva, Vladimír Menšík (viac)

Česká crazy-komédia situovaná do vymysleného štátu. Autori použili ako dejové motívy najnovšie lekárske pokusy v transplantácii ľudských orgánov. Tak vznikla komická a zároveň drastická satira, ktorá rozpráva o nebezpečenstve zneužitia vedeckých poznatkov. (RTVS)

mnaucz

Jestli je něco pomyslný vrchol toho, co všechno ve filmu může býti za motivy a všechno to zároveň ladilo, tak je to v tomto filmu. Film jsem opětovně zhlédl a myslím, že Macourek a Vorlíček udělali nejlepší filmy ve své nejranější éře. Tento film se od těch předchozích a následujících liší svojí obecností. Je to řada motivu, které jsou pospojovány do sebe v jednoduchém a humorném příběhu. Na obsazení byl Vorlíček vysazen, což vysvětluje, že si zde zahrála většina nejlepších herců tehdejších veseloher. Janžurová, Schoberová, Cupák, Sovák, Menší, Filipovský a další. Vyzdvihnul bych výkon Jana Libíčka, který mě svým hraním uvěřitelným skutečně uchvátil. Až nedávno se mi zalíbil i Otto Šimánek, který (třebas, že nevyčnívá) má krásnou suchou komiku. Film považuji za jednu z nejlepších komediích u nás a dílny Macourek-Vorlíček je tento film u mě asi nejvýše. Minimálně mezi jeho barevnými filmy. ()

ajfelka

Tato komedie se mi neomrzí. Absurdní situace, herecké kreace komiků ve vrcholné formě a několik nezapomenutelných hlášek ("Zavři oči, brouku," "Ten George je nejspíš schovaný v tom sloupu. Ježíš to je naivní,""Abych z vás neudělal nezaměstnaného."). Macourek s Vorlíčkem uměli natočit skvělé filmy. Bohužel dnešní filmy Vorlíčka jsou nekoukatelné, jako by se v předešlých letech dostatečně vyřádil. Dnes je to jen vzpomínání na bývalou kreativitu a lítost nad její ztrátou. ()

solver

Mezi TOP 3 CZ filmy řadím určitě. Scéna s vytvářením těla musela inspirovat Luca Bessona pro 5. element - jinak není možná. Dílo lehké a geniální. ()

Bonasera

Zajímavosti: Helena Růžičková není uvedena v titulcích. Ve filmu je vystřižena scéna, kdy Evelina Keletiova( Iva Janžurová) s králem Rosebudem IV. (Jiří Sovák) hrají tenis za velmi( podle Janžurky) vtipného dialogu. Dřívější režim ho ale zakázal. ()

Pythonator

Pro mě absolutní jednička, co se českých filmů týče. Divadelní představení s atentátem na konci filmu je geniální a pokaždé, když to vidím, se u toho dusím smíchy. ()

BlackVelvet

Ja jsem se snad jeste vice nez u filmu samotneho bavila nad svymi prateli z Irska, kterym jsem film poustela a na zapletku zirali doslova jak vrana. Hodne Anglicanu, Iru atd. vubec docela ziralo na par takovych nasich blaznivych ceskych sci-fi komedii, dle mne hlavne proto, ze to jsou proste unikatni filmy (mozna se trochu podobaji francouskym komediim te doby, no). Zboznuji herce te doby (Hrzan, Sovak, Janzurova) a neprestava mne udivovat genialnost scenaru, za ktere by i dle mne velmi dobry Kaufman hrabal prstickem :) ()

sososo

Pro mě nejlepší komedie, která u nás vznikla. Přes absurditu příběhu skvěle vypointovaná. Herci trefení tak, že to nemohlo dopadnou špatně. Kdykoli znova... ()