Ako utopiť dr. Mráčka alebo Koniec vodníkov v Čechách

• Československo Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (viac)
Československo, 1974, 96 min

Tvorba režiséra Václava Vorlíčka sa vyznačuje mimoriadnou žánrovou pestrosťou – nakrútil filmy dobrodružné, utopické, komediálne, kriminálne, psychologické, klasické rozprávky, či obľúbený seriál Arabela.
Medzi úspešné komédie patrí aj veselohra Jak utopit doktora Mráčka, ktorá implantuje motívy rozprávky do súčasného pražského života. Hlavná rola v tejto zábavnej komédii pripadla bytovému referentovi Jindřichovi Mráčkovi (Jaromír Hanzlík), ktorý trval na tom, že dve vodnícke rodiny sa musia vysťahovať z vlhkého, a teda zdravotne závadného bytu na Kampě. Situácia sa komplikuje vo chvíli, keď sa bytový referent zapáči jednej vodníčke...
Komédia získala na Medzinárodnej prehliadke humoristických filmov v La Coruna Cenu za najlepší film. (TV Markíza)

Smileface

Film s neuvěřitelně silným politickým podtextem ve mě vyvolává téměř zuřivost. Výborným hereckým výkonům a vtipným scénkám zatápí pod kotlem neuvěřitelně špatný konec:Výhra byrokratického bolševika dr. Mráčka, který jako správný přisluhovač nakonec vše získá a Miloš Kopecný jako "hrabě" vše ztratí a je nucen fyzicky pracovat i když své impérium budoval celý život.... ()

lskala

Tyhle filmy miluju. Celá plejáda skvělých Českých herců v jednom filmu, toho už se asi nedožijeme. Mimořádně zábavná bláznivá komedie. 85% - 4**** ()

Obivan

Česká komedie při které se vždycky moc pobavím. Vybrali skvělé herce. Jsou tam i dobrý hlášky, prostě komedie jak má být. ()

Sdoom

Herecké výkony a scénář na jedničku, triky na svou dobu ucházející. Co tomu tedy chybí? Vtip...na to, že se jedná o komedii jsem se zasmál, lépe řečeno pousmál, opravdu pomálu. Vorlíček s Macourkem mají určitě lepší filmy. ()

LexBarker

Jak už tady psali kluci a holky přede mnou, podobné komedie dnes již netočíme. Ta lehkost, humor bez křečovité trapnosti a skvělí herci i v malých rolích - to všechno 'vodnés' čas... Obdivuji tehdejší tvůrce, že za málo peněz, s cenzory za zády a s tehdejší technikou dokázali vytvořit film, který lze vidět podesáté a stále se dobře bavit. ()

klúčik

Jedna z najlepších komédií z obdobia začiatku normalizácie. Ešte sa nestačili mocipáni na Barandove zobudiť, lebo určite by o pár rokov takýto film nenatočili. Na tú dobu sú vo filme fantastické triky. Američania ešte boli v plienkach!!! Moc dobré 85%. ()

rozbris

Tak v té době se točili nejlepší české filmy, které kdy opustily kulisy Barandova a tento patří k nim. Dobrý komentář Lima. ()

Autenticita

Parádní komedie - pohádka s hromadnou vtipných nápadů, báječnými dialogy, zasazená do okolností "jako ze života", výtečné obsazení - líbilo se mi to odmala a nikdy mě to nepřestalo bavit. A asi mě ani nepřestane bavit dívat se na Miloše Kopeckého v jedné z rolí jeho božích záporáků :-) ()

Wally

Další z českých filmů, který se již může řadit mezi klasiku. Výborné obsazení a hlavně zábava, která neomrzí. ()

Billie777

Jedna z nejlepších českých komedií, které se už dneska netočí. Jediný, co mě vždycky mrzelo, byl ten pro mě celkem smutný konec vyhynutí vodníků. Ale to nemění nic na věci, že dávám pět hvězd. ()

Zagros

Kdo by Konec vodníků v Čechách a doktora Mráčka neznal? Svým komentářem se jen připojím ke všeobecnému chválení a pravděpodobně nenapíšu nic nového ani objevného. Film jsem viděl mnohokrát v mládí i v dospělosti a pobavil mě vždycky. Především má excelentní obsazení včetně vedlejších postav. Menšík, Zázvorková, Kopecký, … nikdo z nich se neztratí a dokáží využít každou minutu. Dialogy jsou totiž výtečně vybroušené a vtipy vypointované. Na bláznivou komedii se až nečekaně dokáží trefovat i do naší reality a jsou mnohdy nadčasové. Nějak mám pocit, že podobnou komedii už by dneska současní tvůrci natočit nedokázali. Podobně hvězdnou sestavu by pravděpodobně dohromady nedali. Tehdejší excelentní herci navíc dokázali zahrát sebevětší blbost dokonale. Pokud akceptujete žánr (crazy) komedie, jde o dokonalý film a není mu co vyčítat. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)

Zemřel režisér Václav Vorlíček

Zemřel režisér Václav Vorlíček

06.02.2019

Legendární český režisér Václav Vorlíček zemřel ve věku 88 let. Tvůrce řady známých českých klasik jako Tři oříšky pro Popelku, Arabela nebo Dívka na koštěti zemřel v pražské nemocnici, informaci… (viac)