Jak jsem se zamilovala do gangstera

• Poľsko Jak pokochałam gangstera
Poľsko, 2022, 184 min

Réžia:

Maciej Kawulski

Kamera:

Bartek Cierlica

Tomasz Włosok, Aleks Kurdzielewicz, Antoni Królikowski, Agnieszka Grochowska, Magdalena Lamparska, Krystyna Janda, Julia Wieniawa-Narkiewicz (viac)

Tajemná žena vypráví o vzestupu a pádu Nikodema „Nikośe“ Skotarczaka, jednoho z nejproslulejších polských gangsterů. (Netflix)

Maynard.

Je to o jednu hvězdu slabší než "jednička", ale i tak to má hodně slušný grády. Možná škoda, že to trvá skoro jako Pán prstenů, což mi přijde na jedne polskou "kriminálku" hrozně moc. Narozdíl od jedničky mi tady uplně neseděla postava hlavního hrdiny, neměl takovej charakter. Dostaneš se do polskýho podsvětí, což se nestává uplně v každým filmu. A co oceňuju fakt hodně, tak že se tady nedočkáš hepyednu... ()

klukluka

Nepřeháníme to už tak trochu s tou glorifikací šmejdů??? Posmrtně byste ho měli jmenovat prezidentem a jeho ostatky vyslat na oběžnou dráhu. Navzdory tomu, že to má 3 hodiny, jsem se nedozvěděl, čím se vlastně “živil” po autech a co z někoho tak nízkýho udělalo mocnýho lokálního kápa zločinců a nově též národního hrdinu. Dvě pecky za soundtrack, i když ten byl taky mimo- Massive Attack ve scénách ze sedmdesátek, hudba ze sedmdesátek v devadesátkách, chvílema už to připomínalo jukebox- jeden silnej vál dohrál a okamžitě na něj navázal další. V devadesátkách chodil tenhle kmotr v dederonce, jaký se nosily v šedesátkách, takže kostymérku taky nepochválím, ale nejvíc mi vadí ten oslavnej tón, tohle už není vůči slušnejm lidem fér. ()

Krabak

Musím smeknout klobouk před těmi 180ti minutami, který ten film má. V životě bych neřekl, že mě nějáký životopisný film o pro mě totálně neznámém člověku na tak dlouhou dobu připoutá k televizi. Kamera je opravdu parádní, herecké výkony, děj, či jeho vývoj to samé a co musím vyzdvihnout především, tak je hudba. Té dávám 10/10. Název filmu mě tedy dost odrazoval. Naštěstí jsem tomu dal šanci a místo romanťárny jsem dostal skvělé kriminální drama. --->96% ()

Disease

Slabší než předchozí kousek. Příběh je obyčejnější a perfektní vizuál to nezachrání. Navíc toho "umění" tu bylo místy až moc, méně je někdy více... ()

mira007

Historie polského organizovaného zločinu na příběhu jednoho gangstera v podání Tomasze Włosoka (nar. 1990) ,... přesně takhle začínala moje recenze i u předchozího počinu ( Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa (2019)) od režiséra Macieje Kawulskeho , který jako producent stojí i za erotickými 365 dní (2020) . Život gangstera od sedmdesátých do devadesátých let ( něco na způsob českého Příběh kmotra (2013)) což mám jako divák rád, ale tady jsem měl pocit dvakrát opakovaného vtipu, nebo dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, protože ve srovnání s předchozí gangsterkou je to slabší. Jede to ve slušném tempu, technicky i herecky supr, ale i tak tomu chyběla šťáva, něco co by mne chytlo a délka tři hodiny je prostě smrtící, když to nemá pořádně děj, jen sled scének jedné kariéry grázla. ()

Pawlisman

Gangsterka po Polsku. Co ale chce vypadat, jako snímek od Ritchio, nevím... příliš málo obsahu a příliš toho třpytu, kterým se již má jen posypat, aby výsledný mix byl oslnivější. Samé až kýčovité formy a obaly včetně divokých střohů libivé muziky. No nevím, zvláštně odvedená práce. Chvílemi se to ještě dá a zvažoval bych 4 hvězdy, když ale přihlédnu, že nás tim polský režisér trápí 180 minut a neumí zkrátit aspoň o 60 minut. No...3 hvězdy. Jeden z mála gangsterů, který je mi nesympatický a nezískal žádný můj obdiv nad osobností. Navíc některé obsazení je dost nesympatické a přehnaně černobílé (například německý detektiv a další..). ()

bozka10

Kawulski si ide prvú ligu a z prehľadom valcuje opäť všetky gangsterky.Zbožnujem tieto filmy a toto ma zas rozsekalo.V pohode by som vydržal aj raz takú stopáž. ()

TheSpearCZ

Jedno je jisté, Nikodem Skotarczak rozhodně žil jako tygr a ostatní oproti němu byli pouhé želvy. Legendární citát. Mnou opěvované Polsko je, co se týče gangsterek, na úplném vrcholu, což se i přes nějaké ty výhrady tady znovu potvrdilo, celkově je to strašně poutavé a chytlavé, styl vyprávění jedinečný, do toho tady hraje jedna velkolepá vypalovačka za druhou a je úplně jedno jestli to jsou cover verze "Big in Japan", Škorpíci nebo nějaký ten banger od neznámé švédské skupiny, velký plus! Vtipné na tom je, že se vlastně ani nejedná o klasickou gangsterku, protože hlavní postava jednoduše klasický gangster nebyla, což není důvod ke smutku, protože všechno, co takové gangster filmy mývají se tu našlo a rovnou to vynásobte deseti -  sex, drogy, zbraně, mafiánské vztahy a intriky, jmenujte sami, najde se to tady. Z příběhového hlediska byl první díl dle mého dokonalý, tady už to přeci jen skřípe s přepálenou stopáží filmu, takže plnou palbu znovu nedám, ale i tak budu na tenhle počin vzpomínat pouze v dobrém. Čisté 4* ()

dannyyy

Oproti skvělému počinu Macieja Kawulského Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa (2019) je tento kousek pro mě Velký, Špatný! Poláci chtěli natočit gangsterský velkofilm hollywoodských rozměrů a jde vidět, jak moc se snažili, aby to vypadalo "COOL". Vadilo mně tam hodně věcí a především zbytečně přepálená stopáž, ve které nejednou se budete prostě nudit. Baba Jaga, která v originálním znění film vypráví, tak zní, jak by byla 5 minut před smrtí, vůbec to tam nesedí. Hudba ve filmu je fajn, ale po chvíli začnete přemýšlet, jestli se nejedná o muzikál, protože hudba v pozadí hraje asi v 80% filmu a čeho je moc, toho je příliš. A v poslední řadě nečekejte gangsterku, kde se budou bít, kde se bude střílet, atd. Je to spíše povídkový film o "největším" polském gangsterovi, který se proslavil kradením aut. ()

agassi68

Priznám sa, mal som obavy zo stopáže no nakoniec mi bolo aj málo. Super jazda 80-90 rokov v mnohom pripomínajúca naše "zlaté časy" mafie. Maciej to poňal tak po Ritchieovsku. Poľský Robin Hood Nikoš nemohol dostať lepší pamätník. . ()

Dogfish

Udělal bych z toho radši seriál, 3 díly po hodině. ta délka je šílená. Řekl bych, že Jak zostalem gangsterem bylo lepší, kratší, vtipnější a akčnější. Nejlepší scéna s plyšovým psem... ()

DAPDO

Když jsem si na začátku všiml, že i Pán prstenů je kratší, měl jsem dost obavy, že polovina z těch tří hodin bude o ničem. Nakonec to nebylo až tak horký, ale kvalit Jak zostalem gangsterem to ani zdaleka nedosáhlo - 60%. ()

Rockerman

Pro mě zklamání. Přepálená stopáž, bez dynamiky a přespříliš banálních dialogů o životě hajzla, který uvěřil, že ten jeho strom přece jen do nebe vyroste. Nepříliš sympatický Nikoś Skotarczak, naopak mě bavil Silvio jako správný šílenec a Stól z powylamowanymi nogami! Na víc, než tři hvězdy to nestačí. ()

Biopler

Úmorná akože gangsterka o poľskom podvodníkovi, ktorý nelegálne zarábal v NDR a vedel sa prispôsobiť dobe. Divák na veľkom priestore sleduje hrdinu, ktorý je obklopený všakovakými postavičkami, manželkami, detičkami a milenkami. Žiadna z týchto vedľajších postáv nie je poriadne vykreslená až na Černovlásku. To je vzhľadom k stopáži amatérske. Presexované, ako inak v šatách, v poslednej tretine prekoksované, no a záver taká klasika. Plné vaty, otrasných karaoké - Big in Japan je jeden hnus v takomto podaní a to vo filme odznie rovno dvakrát, a konvenčnej réžie. ()

bearmeedek

Na to, že nejde o klasickou gangsterku nebo akčňák, má to brutální délku. Více to zavání hraným dokumentem, navíc snad jako polská oslava národního hrdiny. Nevyskytují se konkrétní akce s napětím, jako v západních gangsterkách, vše je pohodově odvyprávěno. Je zde hodně vyprávění - dějových okomentování od různých postav. Tak jak filmové "komenty" nemám moc rád, tady mě vůbec nevadily. A pak to má neuvěřitelné plusy. Kamera, dobová atmosféra, střih a zároveň hudba - dobové pop skladby (ne polské) perfektně vložené do děje. Rozdělil jsem dívání na dvě části po 1,5 hodinách a mám dva odlišné pocity. Dějové zpracování bez úžasu a vizuální pocit s úžasem. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD