"Muzikál totalitního věku" je podtitul snímku Kouř, ve kterém vycházel Tomáš Vorel ze svého druhého pověstného školního filmu ING. (1985), jenž zde však doznal mnoha změn. Zůstala vlastně jen osa příběhu: mladý inženýr přichází na své první působiště se záměrem pracovat, což se však v bizarních poměrech éry posledních let totalitní křeče ukáže být šokujícím výstřelkem. Mirek svým neobvykle normálním postojem uvede do chodu běh "místních" dějin, a tak společenské zlo (zosobněné nekompetentními šéfy) je aktuálně svrženo spravedlivě rozhořčeným, probuzeným davem a jsou nastoleny nové pořádky, které však v mnohém začínají připomínat pořádky staré, obrácené naruby. Na scénáři spolupracoval s Tomášem Vorlem vedoucí jednoho z divadel Pražské pětky, Lumír Tuček z Recitační skupiny Vpřed. Snímek má poetiku typickou pro zmíněné společenství: prolínání vážného s nevážným, ironie s obdivem, reality s bizarností, skutečnosti s absurditou. (oficiálny text distribútora)

zabro

Film docela o nicem. Nektere jeho casti sou hodne vtipne a nektere zase mene. Nejvic ve filmu zari Arnostek se svym hitem je nam fajn. ()

crha

Fajnový filmeček, místy sice pěkná pruda, ale výsledek je prostě božíííí. A zazní i jeden tutovej hit... 75% ()

Krchy

Tohle je s prominutím taková píčovina, až je to dobré. Arnoštek je prostě boží, je to fajn, fajnový, ovšem plný počet tomu nedám z jednoho prostého důvodu - při srovnání s podobnou koninou Pějme píseň dohola je to prostě slabší. ()

Ippolito

Film, který stojí nejen na nezapomenutelných hláškách ("Ale já tady nejsem sám, já tady tak chlastám...") a chytlavých písních ("Je to fajn fajnový..."), ale především na dokonalém vystižení totalitního prostředí. Kouř je filmem, o kterém hodně lidí neví, ale vědět by mělo, poněvadž se jedná o snímek v českém prostředí výjimečný, a tudíž hodný pozornosti. ()

Ombak▼Penari

Ať už tento film popíšeme a zaškatulkujeme kamkoliv, rozhodně je to na naší scéně něco naprosto ojedinělého. Podle mě naprosto skvělé. Netřeba nic dodávat. Skvělé. ()

rybicka11

To bylo hustý! Muzikály ze všeho nenávidim, ale tady se nezpívalo celý film, takže to bylo dobrý. Takhle jsem se dlouho opravdu nepobavil! :-D ()

GOREGASM

Tomáš Vorel se tímhle dostal na můj aktuální most wanted playlist. Dokonale mimózní atmosféra, kterou dýchá celý film se nikterak nepere s vysvědčením komunistickému režimu, které Vorel vystavuje všem totalitářům v té jeho nejabsurdnější nahotě. Nezaměnitelnost humoru a poblázněná poetika, kterou disponovala Vorlova tvůrčí grupa, mě nechala němého civět v malém sále karlovarského Termálu 28 let po vzniiku a málem jsem se fackoval, že jsem žil tak dlouho v nevědomé ignoranci. Tomu se říká svérázný kult. 100% ()

GMVajgl

Takhle má vypadat kritika společnosti. I když jsou postavy karikatury, tak je to sonda do lidské psychiky. I když to není přímo zmíněno, tak je to sonda do nefungujícího totalitního režimu. Repliky, střih i kamera mají vlastní styl. Nejznámější je scéna s Arnoštkem a jeho diskotékou, ale celý film stojí za to. ()

Ygnor

Tak jsem po dlouhé době opět zpracoval „Kouř“. Po asi několika (desáté) opakovačce ze záznamu VHS a pár návštěvách kina, konečně v důstojném a očištěném digitálním formátu. Čím více mám film zarytý pod kůží, jsem z něj více smutný. Rádoby povrchní humor odplouvá, dým se ztrácí a zůstává „čirý“ existencialismus. Plný temnoty, pesimismu a absurdna s malinkou svitkou naděje. Můžete vytýkat divadelní polohu, můžete vytýkat „podivné“ hudební kreace, můžete vytýkat veršované dialogy atd. Tenhle skvost nelze překonat, protože zachytil to co už není, jen dva roky po té a samozřejmě po svém. Vorlova poklona Kafkovi, Sarterovi, nebo Lynchovi... Až na ty „reálie“, které jsou bohužel pravé... Žil jsem v tom městě, žil jsem v tom čase . Chcete to zpátky? Já ne. Možná se ptáte: “Má to cenu?“ Odpovím Vám: Určitě! ()

Kalimero13

Chápu co tím chtěl básník říci, ale celé je to jaksi neuvázané, nedrží to pevnou linku, je to chaotické....některé scény jsou ale do kolen, proto 3*, víc určitě ne. ()

salamandrr

Vorel chce udělat pohled na komoušskou společnost, ale na tu reálnou a ne ideální. Špína, podrazy, korupce, zasrtašování, kádrováci, startky, chlastání, rádoby revoluce(a vše je vyřešeno..),ale taky mladý nebojácný inženýr a teplej arnoštek na piškotéce.Otázkou je jak hodnotit...sice jsem se občas bavil a Vorel mě chtěl něco ukázat, ale jako komplex je to dost špatný ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

22.06.2019

Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace –… (viac)