"Muzikál totalitního věku" je podtitul snímku Kouř, ve kterém vycházel Tomáš Vorel ze svého druhého pověstného školního filmu ING. (1985), jenž zde však doznal mnoha změn. Zůstala vlastně jen osa příběhu: mladý inženýr přichází na své první působiště se záměrem pracovat, což se však v bizarních poměrech éry posledních let totalitní křeče ukáže být šokujícím výstřelkem. Mirek svým neobvykle normálním postojem uvede do chodu běh "místních" dějin, a tak společenské zlo (zosobněné nekompetentními šéfy) je aktuálně svrženo spravedlivě rozhořčeným, probuzeným davem a jsou nastoleny nové pořádky, které však v mnohém začínají připomínat pořádky staré, obrácené naruby. Na scénáři spolupracoval s Tomášem Vorlem vedoucí jednoho z divadel Pražské pětky, Lumír Tuček z Recitační skupiny Vpřed. Snímek má poetiku typickou pro zmíněné společenství: prolínání vážného s nevážným, ironie s obdivem, reality s bizarností, skutečnosti s absurditou. (oficiálny text distribútora)

littlelight

Psycho / Muzikál pojatý stylem, u kterého si divák přestane být jistý, jestli náhodou před začátkem nepojedl hromádku lysohlávek. S postupem do poloviny filmu a dál mu stav pozvolna vyprchává, ale pak má pocit, jakoby omylem snědl ještě další půl hromádky, a takto to doklepe až na samotný závěr. ()

Johgas

Film, který jsem dokázala docenit až s velkým odstupem. V roce jeho uvedení mě nebavil, to jsem viděla jen světlé zítřky. S odstupem vidím jeho nadčasovost a univerzálnost pro určité společenské situace. A jinak - Sklepáci jsou fakt praštění! A alkoholik Béda dokonalej. ()

Kivis

Kultovní film, hláška za hláškou, Herec vedle Herce, trubky, roury, komíny, jeden džus, druhý kolu. Navrhuji čtyři hvězdy. Kdo je pro? Je někdo proti? Zdržel se někdo? Výborně, schváleno. ()

podsurfer

Vynikající, zapadlý, a silně nedoceněný film. Sklepáci si docela zablbli. Jan Slovák bezkonkurenční! Šestou hvězdu bych dal za Čtrvrtníčka a Vávru... :))) ()

OLAFtrueLOVE

Myslím, že kdybych měl popsat, čím mě tento snímek uchvacuje, bylo by to na dvě A4 a nejspíše by to nemělo hlavu ani patu. Kouř je takový ten film, na který se musíte podívat vícekrát a buď si ho oblíbíte, nebo se budete snažit pochopit, jak to někomu může přijít dobrý. Každopádně je to fajn, fajn, fajnový. ()

gizi

Cival to stručně a jasně vystihuje: Mými slovy: výborný obraz doby těsně před skonem komunismu v Čechách vyjádřen neotřele, ale zajímavě a umělecky. Mnohým nesedne, mnohým sedne přesně na míru. ()

Feacher

Tohle je z mého pohledu hodně rozporuplný film, navíc asi i proto, že jsem divák, co tu dobu nezažil... takže bych to neměl asi vůbec hodnotit :)... No, zkusím to - i při platnosti minule věty, občas jsem nějaký ten vtip pochopil a skutečně se zasmál. Obecně celý film působí jako jeden velký vtip a taková trochu parodie na film. Má to ale svoje kouzlo a chápu ty kultovní choutky některých diváků. Pro mou generaci to již nemá takovou hodnotu, maximalne si pustíme "Je to faaaajn" a tím to končí. Ale svým způsobem snímek opravdu uznávám za kvalitní nekvalitu! ()

danny70

Jedna řekněme kultovní scéna s DJ Arnoštkem ještě přece nedělá kultovní film. Všichni strašně přehrávají a i když chápu, že se jedná o satiru, bylo to celé prostě přehnané, pro mně až nekoukatelné. Zdejší hodnocení je naprosto neadekvátní. ()

haruna

Ač mám ráda divadlo Sklep, tenhle film mě neoslovil ani trochu. Jediné co mi tam trochu vyčnívá je to, jak krásná byla Zedníčková zamlada. ()

Monrico

Originální a pravdivý příběh. Je vidět, že v době kdy vznikl, měli ještě všichni protagonisté v živé paměti co jak vypadá totalitní režim. Myslím si, že dnešní úsměvné filmy typu Pelíšky či Pupendo jsou možná veselejší, ale Kouř má přece jen něco navíc. Jednoduše skvělá, dnes už srandovní, ale dokonale realistická temná atmosféra, výborní herci a vrchol je nepřekonatelná kulturní vložka Arnoštka. "Je to fajn, fajn, fajn. Je to fajn fajnový. Vozím sebou hity tutový..." :) Pro ty, kteří se narodily někdy po 80. roce to možná bude filmový zážitek s příměsí trapnosti, ale podívejte se na tuhle záležitost a odpovíte si na otázku zda to tehdy třeba nebyl větší odvaz. Kouř stojí rozhodně za vidění. ()

Bloodoom

Dle mého názoru se tento film, jako jediný z české tvorby, dá považovat za kultovní. Naprosto ojedinělé jsou herecké výkony všech herců. Pokud se člověk chce opravdu pobavit, musí sledovat i co se děje okolo. Třeba jak Čtvrtníček v jídelně uklízí tác s jídlem... ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

22.06.2019

Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace –… (viac)