Tento deň by bol ako každý iný, keby sa na oblohe neobjavilo “niečo”, čo zabilo otca súrodencov Haywoodovcov. Bolo to UFO? Alebo existuje racionálnejšie vysvetlenie? Nikto nič nevie. Isté je len to, že to, čo sa deje okolo malej konskej farmy, kde žijú OJ (Daniel Kaluuya) a Emerald (Keke Palmer), je čoraz znepokojujúcejšie a naberá to na obrátkach. Zatiaľ čo oči senzácie chtivých  amatérskych ufológov a záhadológov sa upierajú k oblohe v snahe zachytiť aspoň na chvíľu kúsok lietajúceho taniera, oči Haywoodovcov sa upierajú k zemi. Nemôžu predsa uniesť toho, kto sa na nich nepozerá. Alebo toto pravidlo neplatí? (Cinemart SK)

Naushika.

Viděla jsem to dvakrát a velmi dobrý to bylo už napoprvý. Napodruhý naprosto super. Film jako z učebnice. Všechno na svém místě: každý jeden set-up má svůj pay-off, žádný detail není samoúčelný, témata jasně vytyčená a zrcadlená na všech možných rovinách a ve všech možných obrazech, hláškách a detailech. Co vnímám a oceňuju opravdu hodně je to, že Peele nedělá z diváka blbce a řídí se zásadou "show, don't tell", což se o velké části současného mainstreamu říct nedá. Taky mám velmi ráda tuhle "uncanny" polohu mezi komedií a hororem. Ty žánry jsou spojené nádoby a Peele v tomhle podle mě skvěle těží z toho, že byl většinu dosavadní kariéry primárně komikem. Herci jsou skvělí, moc se mi líbila ta sourozenecká dynamika, kde každý funguje a komunikuje úplně jinak a přesto je vidět to pouto. Film je ze začátku "pomalý", jelikož musí naklást všechny ty set-upy, ale přitom buduje znepokojivou atmosféru, připravuje kontrast pro strhující finále, a má čas ukázat zajímavé charaktery postav (Jupe se objeví v pár scénách, přesto je to mega komplexní postava), což možná může nudit diváka s pozorností děcka s ADHD, co potřebuje, aby se furt něco dělo a aby to dostal naservírované až pod nos, ale naštěstí ne někoho, kdo chce film nechat prostě působit a trochu se nad ním zamyslet (stačí opravdu trochu, Nope fakt není nějaká vysoce intelektuální kinematografie). Želbohu, mezi diváky, co tu ke dnešnímu dni napsali své recenze, je takových lidí zjevně menšina. Normálně si tyhlety jedovaté meta poznámky odpouštím, ale těch 60% a množství "top uživatelů" kritizujících to, že paralelní linka se šimpanzem je nesmyslná nebo že nesouvisí s příběhem (ačkoli její význam je doslova téma toho filmu a tak "in your face", že jasnější by už bylo jen kdyby tam nějaká postava přišla a vysvětlila to), mě fakt nějak rozhodilo. ()

pumpkinqueen

JO! Považuju se za velkého blázna do všeho, co jenom trochu "smrdí mimozemšťanama", takže jsem se logicky na tenhle počin nesmírně těšila. Jordan Peele nás postupně víc a víc přesvědčuje, že opravdu umí, co dělá, a po neskutečných Us  jsem mu plně důvěřovala. Po shlédnutí mi bylo jasné, že si tu důvěru zasloužil. Už v Us jsem žasla a byla naprosto ohromená jeho schopností tak zajímavě propojit prvky hororu s prvky komedie, a zároveň při tom ty jednotlivé žánry nijak "neporušit". No a tady mě to odrovnalo znovu. Tohle chce prostě um! Už při prvním záběru na dům a jeho prostředí, ve kterém se příběh měl odehrávat, jsem si málem ucvrkla. Tohle je přesně to místo, kde chceme vidět ufo létající na obloze! Tohle je přesně ten ufo film, na který jsem čekala! Mohla bych být zklamaná, že se neodebíral tou klasickou, mimozemsky vyšlapanou cestičkou, kterou to mělo na začátku našlápnuto, ale nejsem, protože tahle zcela nová, neotřelá, naprosto překvapující a nesmírně šokující cesta byla nepopsatelným zážitkem. Za vše mluví už jen to, že se mi při jisté krvavé scéně v hlavě vynořila slova: Ty vo*le, tak tohle je masterpiece! ()

HenryIvan

Príklad filmu, ktorého trailer mu nerobí žiadnu službu. Nope nie je vyslovene že horor. Áno, má to občas prvky hororu, ale to je len pozlátko. Dalo by sa to definovať všelijako, neo-western s presahom do fantasy a s prvkami hororu, magnum opus jednej rodiny na pozadí paranormálnej anomálie či všelijak inak. Jedno je však isté, či sa vám Peeleov štýl páči a či nie, jeho filmy lákajú čím ďalej tým viac ľudí a aj po stránke kritikov si to svoje zastane. Musím spomenúť Daniela Kaluuyu. Tento chlapík dokáže vierohodne a pútavo na obrazovku preniesť aj obyčajný prd vo vani, neskutočne ma baví a neviem sa dočkať čo ďalšie prinesie. ()

franzkfk

Bez diskuze jedno z nejlepších sci-fi poslední dekády. Svěží, ale zároveň staromilské. Nádherný plot-twist a spoustu témat k zamyšlení, která z toho dělají velice bohaté a důvtipné dílo (alegorie k extrémnímu feminismu) s pořádnou dávkou precizního řemesla. Nádhera. Opravdu nádhera. ()

KUFI

Slabsi signs. Jinak solidni prumer, rozjarena negroidka me teda srala az do zaverecnych titulku. Ale na filmy se zlyma sedivakama mam slabost, kor hororove ladenejch. I kdyz tady teda zrovna zadnej nebyl.. ()

Johny M.

Největší rasista mezi režiséry a jeho další originální ujetost. Za mě rozhodně spokojenost... a van Hoytema je taky děsnej ďábel. ()

helraiser

Solidní scifi podívaná, kterou strašně sráží konec. Kouká se na to fajn, to budování tajemna je opravdu parádní, ale takhle to nakonec pokazit. V každém případě se jedná o slušnou žánrovku, která by neměla žádnému fanouškovi sciffi uniknout. ()

John80

Film s nezaujimavym dejom o nereálnych prizrakoch , ktoré istým spôsobom usmrcuju ľudí, natáčaní filmu až po záverečné ukončenie neznámeho prízraku podobnému UFO, Slabé ,bezduchy dej  1* ()

hrumsrt

Propojit sci-fi s hororovým žánrem, to už zkoušel leckdo. Lidstvo se už ze samotné podstaty bojí kohokoli, kdo by ohrozil jejich výsostné postavení a ačkoli šance, že jsme ve vesmíru sami je dle mého opravdu malá, pořád nám ty ostatní druhy unikají. Jednou k tomu dojde a vysocí kreacionisté budou muset pořádně zapojit hlavičky, aby to okecali. Jordan Peele, který má slabost pro černošská témata a ve svých filmech se již několikrát rochnil v otrokářství, tentokrát zkouší trošku něco jiného a jasně potvrzuje, že má nakoukáno. Není totiž náhodou, kolikrát Vám může snímek evokovat kultovní Blízká setkání třetího druhu. Peele dokáže po dost dlouhou dopu šponovat napětí a atmosféru, ale dle mého to nejednou přežene a v delší stopáži se nejednou točí v kruhu. Perfektní je nápad, který snímek má. UFO je něco o čem se něco kecá pořád, ale v kinematografii podle mě pořád chybí jeden žánrový film, který by tohle téma probral skrz na skrz. Škoda, že je ale jisté, že Peele jim nebude... Radši se zaměříme na fascinaci lidstva něčím novým, něčím adrenalinovým. A když při tom ještě stihne okomentovat neduhy trvajícího filmového průmyslu (viz. zvířata), je to fajn, pohladí to po tváři, ale pro tohle jsem do toho nešel. V očekávání hororu je z toho nakonec obrovská snaha posunout žánr zase někam jinam, předat něco nového, paráda, ale pocity strachu a takové nepříjemnosti, tu zkrátka nejsou. Čím snímek postupuje a bombnatá stopáž roste je Nope sice zábavnější, ale zase ubírá na chytrosti. Může horor fungovat bez šponování napětí? NOPE! 60% ()

Daiker

Prvních asi 40 minut je to skvělé..... Má to creepy atmosféru, herci dobře vybraní, dobrý příběh a výborné ozvučení.... Scéna ve stájí byla asi nejlepší.... No a to je vše.... Pak přijde odhalení a je z toho kravina k smíchu.... Hleděl jsem na to a nevěřil vlastním očím co to vymysleli.... Opravdu velké zklamání, protože takových filmů s UFO tématikou je málo... ()

geek.ondra

Zručně natočený a velice nápaditý film. I přesto se ale pro mě osobně jedná o první zklamání v kariéře Jordana Peelea. Jeho scenáristické schopnosti totiž tentokrát smutně zaostali za jeho působivými nápady a nezpochybnitelnou režijní zručností. 7,5/10 ()

Filmárik

Dosť veľké sklamanie. Prvá polovica ešte ušla, pekne sa tu budovalo tajomno a napätie. Čím viac sa ale blížime do finále tým viac som mal pocit že ani sám Peele nevedel čo s tým. Zatiaľ jeho najslabší film. ()

DAPDO

Ten příběh je sice hrozná chujovina, ale mě prostě lákají filmy o neidentifikovatelnejch objektech. Z tohohle hlediska pro mě půlka filmu super, pak už to bylo až moc sci-fi. ()

Torgal

Najväčší hendikep tohto filmu je to, že jeho režisér je presvedčený o tom že točí niečo s presahom aj keď je to béčko o mimozemšťanoch terorizujúcich jeden ranč niekde na americkom stredozápade. O ambíciách tvorcu dobre hovorí dejová línia s vraždiacim šimpanzom, ktorá je síce atmosférická, ale s hlavnou zápletkou nemá nič spoločné. Podľa mňa tam bola hlavne kvôli tomu, aby sa natiahla stopáž a film nemal hodinu. Príbeh je totiž inak celkom jednoduchý stavajúci na osvedčenom koncepte boja slabo vyzbrojenej skupiny proti neporovnateľnejšie silnejšiemu protivníkovi. K tomu sa však film dostane až v záverečnej tretine, dovtedy sa len pomaly skladá skladačku znepokojivých obrazov. Vďaka Peelovmu režijnému majstrovstvu (a Hoytemovej kamere) som z obrazovky nevedel odtrhnúť pohľad. Čo nakoniec oceňujem asi najviac je to, že toto je silne autorský projekt s unikátnym feelom. Čo je vec, ktorá bežným netflixovkám zúfalo chýba. Preto by som ho bez problémov odporučil pozrieť hocikomu, i keď ma v konečnom zúčtovaní ako film o svojich kvalitách úplne nepresvedčil. 6+/10 ()

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

10.02.2023

Na pět Oscarů nominovaný americký režisér David O. Russell (Špinavý trik, Terapie láskou) za sebou nemá úplně úspěšné období. Po sedmileté režijní pauze poslal vloni na podzim do světových kin svůj… (viac)

Noc ve filmu Nene je jako žádná jiná

Noc ve filmu Nene je jako žádná jiná

19.09.2022

Přinejmenším filmoví fanoušci jistě dobře vědí, že noční scény se často točí ve dne. Používá se přitom technika zvaná „americká noc“, kdy se na záběry pořízené za denního světla aplikuje modrý filtr,… (viac)

Míří k nám další velká streamovací služba

Míří k nám další velká streamovací služba