Historický příběh Františka Vláčila se odehrává v drsných reáliích druhé poloviny 13. století. Zobrazuje svár mezi vnucenou příslušností k asketickému křižáckému řádu a touhou po svobodném životě. Fanatický rytíř Armin von Heide (Jan Kačer) pronásleduje svého přítele Ondřeje (Petr Čepek), potomka českého zemanského rodu, jenž uprchl a vrací se zpátky na rodnou tvrz. Rytíř je rozhodnut jej potrestat za provinění proti regulím řádu a během Ondřejovy svatební noci vnikne do ložnice jeho nevěsty... (oficiálny text distribútora)

Filomena.I.

Drsná, krutá doba. Rytíři neznající pojem milosrdenství. Nevidomá dívka, která vidí více, než vidoucí řádový rytíř Armin (bravurně ztvárněný Janem Kačerem), umanutě jdoucí za svými bludnými vizemi. Jeho zraněné chladné uzavřené srdce není již schopné žádného vztahu. Neboť vztah je láska a láska je Bůh, kterého on dávno opustil. Jako posedlý pronásleduje svého „padlého“ bratra Ondřeje do jeho domova nevidouc a neslyšíc ničeho jiného. Musí jej za každou cenu navrátit zpět do řádu. Možná tak podvědomě hledá paprsek světla zahlédnuvšího v Ondřejově nitru. Však poslední naději - dotek čisté lásky (Ondřejova žena) - zabíjí a svým temným činem sám sebe zatracuje… *** Ondřej (vynikající Petr Čepek), zemanský syn, chce se vymanit ze sevření řádu a jeho chladných zdí a vrátit se zpět do Údolí včel na svoji tvrz. Tam touží znovu najít lásku a smysl života. Se zděšením však poznává, že se dopustil stejného hrůzného činu, kvůli němuž řád opustil… Své očištění hledá v moři milosrdenství a jasu úsvitu… *** Obraz hledání naděje, lásky a víry (neb spíše obraz ztráty Boha - či Lásky, chcete-li) umocňuje a dotváří nádherná hudba Zdeňka Lišky. (Podrobný rozbor filmu s duchovním vhledem v mém Deníčku.) ()

petikacka

Tak to je klasika české nové vlny z 60.-ek...František Vláčil dokázal natočit drsné, historické drama bez zbytečných keců a pracuje tu hlavně s kamerou a obrazem...A tím se hlavně vyznačuje naše kinematografie té doby...Zasáhlo mě to v mládí a pokračuje to dodnes...Za mě 100% ()

Herman

Skvělý film s jednou vadou na kráse. Kameraman se až moc vyžívá ve středové kompozici obrazu, což na mě místy působilo až rušivě. Jinak nemám co bych vytknul a tleskám. ()

Czernozub

Film jsem viděl, avšak netroufám si tvrdit že jsem ho pochopil. Dojmy nemohu nijak konkretizovatt, zádná výraznější stopa ve mě nezůstala. Zhodnotím až po dalším zhlédnutí. ()

Wawer

Vlačilův styl se mi moc nelíbí. Přesto Údolí včel se mi libilo mnohem víc než Markéta Lazarová, příběh je působivý, titulní protagonisté přímo žijí své role, ideální stopáž. Bylo toho všeho tak akorát ()

Gastovski

Je to těžké hodnocení. Na jedné straně je (co si budem nalhávat) až přespříliš utahaný děj, kde se v podstatě řeší jen dvě věci: loajálnost k řádu, a cesta jednoho z rytířů do rodného kraje. Na straně druhé stojí vynikající herecké ztvárnění Arnima von Heide a Ondřeje z Vlkova, velmi věrohodná atmosféra středověku a povedená hudba Zdeňka Lišky. Jsem zvědav na Marketu Lazarovou, doufám jen, že bude trošičku záživnější. ()

Jeremiah

Nádherný film, který naznačuje jak mohl vypadat středověk se vší svojí syrovostí, drsností, náboženským fanatismem, kde "Bůh" a dané slovo mělo často větší váhu než člověk. Hluboký a smysluplný děj a herecké koncerty hlavních představitelů, skvěle orámované hudebním doprovodem, to vše mě dalo dohromady zasloužených 5 hvězdiček. ()

Saur.us

Stylisticky vytříbený artový historický film, který ani obsahově nezaostává. Středověk je pak umocněn nesmírně depresivní atmosférou, která se drží filmu od začátku do konce. ()

Vesecký

Bezesporu dílo, které patří do Zlatého fondu naší kinematografie. Vláčil coby český Bergman, má to nádech Sedmé pečeti, i to vrhnutí syna proti zdi je obdobné scéně z Pramenu panny. Dílo historické, ale promlouvající k současnosti - ke každé současnosti, té z 60. let minulého století i té dnešní. Protože se stále setkáváme s fanatismem, který jde za hranice přátelství. Jen pro to vznikají občanské války, jen proto mladí nenávidí starou generaci, proto u nás pravice nenávidí levici - a někdy i opačně. Fanatismus náboženský, politický nebo obecně společenský, všechno to jsou vředy na lidské povaze. Skvělý Čepek i Galatíková, Macháčkovo a Kačerovo herectví není právě mé gusto, ale budiž. Skvělá režie, scénář, hudba, kamera... ()

Everyone

Bude to znít urážlivě a možná, za nějaký ten rok svůj komentář změním, nicméně asi po 10 letech jsem se konečně uvolil zhlédnout tento snímek a netrvalo mi to ani týden, co jsem film dokoukal. Usnul jsem vždy po 10 až 15 minutách a asi jako jediný z diváků jsem ho měl na díly. Pomalé tempo a minimalismus byly pro mě takovým stimulem pro mikrospánek, posléze spánek, že jsem neměl sílu tomuto vábení vzdorovat. Půjdu do pekla. ()

zdeny99

Údolí včel patří společně s MARKÉTOU LAZAROVOU do zlatého fondu české kinematografie. Z mého pohledu jsou to ovšem filmy, které patří mezi ty nejvíce přeceňované. Oba jsou pro mě otřesnou nudou a o ÚDOLÍ VČEL to platí především. Je to takové zdlouhavé, prázdné nic se spoustou tupých dialogů, na kterém se kladně dá hodnotit jen ta monumentální, středověká hudba. [7899. hodnocení, 344. komentář, 85%, 298. nejlepší film, 633. nejoblíbenější film] ()

TomasKotlant

Řád asketických rytířů, to je banda šejdířů. A když s matkou se znovu shledáš, tak to kámo třeba nedáš... Když syn se vzpouzí s netopýry, tak kašli Bohu na papíry. Krve tu je pomálu, buď psi či hod o skálu. Oooo sladký středověk bez cukru! ()

Yarwen

Sice byl tento film po svém vzniku spíše kritizován, čas ukázal jeho kvalitu - příběh je to krásný a hluboký. A víte co? Spíš jsem si cenil Armina, který od počátku do konce byl věrný své věci, než Ondřeje, který přelétal z květiny na květinu a neváhal zradit svého přítele. ()

troxor

13. století. Křižáci bojují ve Svaté zemi, v Čechách vládnou Přemyslovci. Ondřej, syn českého zemana, musí vstoupit do Řádu německých rytířů. Jeho otec se tak snaží vykoupit své provinění. V jejich pevnosti na březích Baltu Ondřej dospívá. Spřátelí se zde s jiným rytířem, Arminem von Heide. Tím začíná dramatická odysea od moře do Království českého a zase zpět. Ondřej chce získat svobodu, uniká z kláštera, snaží se žít vlastní život. Ten se ale neshoduje s křesťanskou morálkou... Může s takovým vědomím žít? Armin, náboženský fanatik, věří, že musí bojovat za "pravdu a spravedlnost", za zachování víry, proti tomu, co mu připadá pohanské nebo hříšné. Myslí, že k tomuto boji smí použít všechny prostředky - neštítí se ani nejhoršího - vraždy. Hříchy, kterých se dopouští, jsou daleko větší, odpornější a nelidštější, než ty, proti kterým bojuje. Chybí mu láska i soucit a odpuštění světu, který není tak dokonalý, jaký by ho on chtěl mít. Kristus na kříži, přítomný na mnoha záběrech, trpí v agónii - jak se jen lidé, kteří se zvou jeho následovníky, mohou tak lišit od jeho ideálů. Zabít ve jménu hodnot, které hlásal - lásky a míru... A co dodat k zpracování? Dokonalé - hudba, výprava i herecké výkony, ze kterých Vás bude mrazit v zádech. Pod čarou: Přemýšlím jak bych reagoval, pokud bych byl věřící? Pokud jste, napište, jak na vás film zapůsobil... Kdo se podle vás prohřešil víc? ()

Prolog

Nádherný film o náboženském fanatismu. František Vláčil vždy skvěle uměl vytvářet jakousi tajemnou atmosféru. Ta prostupuje celé toto dílo. Petr Čepek ve své životní roli, jeho charismatické ztvárnění Ondřeje z Vlkova mi vždy vyrazí dech. Vyzdvihnout musím i hudební složku která už jen podtrhuje skvělou atmosféru. ()

MartinX.

Údolí včel mne zasahuje ze všech filmů nejvíc. Spor mezi věrností vysokému, dokonalému, ale sterilnímu a nelidskému ideálu a touhou po nedokonalém, kompromisním, smyslovém, ale hřejivém životním bohatství je tady zobrazen a zkonkrétněn tak působivě a především spravedlivě, že sám od prvního shlédnutí nevím, komu dát přednost - Ondřejovi nebo Arminovi? Rozum a cit hovoří pro Ondřeje, srdce a oči pro Armina... ()

Eluin

Krásné dílo, ukazující středověký svět z pohledu lidí ze středověku a ne jako mnoho dnešních snímků, jež se pokoušejí přes minulost promlouvat k současnosti.. Jan Kačer ve své životní roli? ()

dr.ozd

Tento film Mistra Vláčila jsem si vyloženě vychutnal a to jednak jedinečnou atmosférou , kterou uměl navodit snad jen on a jednak hereckými výkony Kačera a Cepka. Společně s Marketou dva vyjímečné filmy naší kinematografie. ()

bery71

Středověké balady jsou asi mou nejoblíbenější filmařskou tématikou. Ale jejich zpracování je vždy těžké. Je třeba postupovat citlivě a s rozvahou. Jakákoliv chyba je znát, ale tady ji nevidím. Podle mě je Údolí včel druhý nejlepší film šedesátých let. Nebýt Herzova Spalovače bylo by první. Na český film z minulého století neskutečná výprava - zbraně, hábity, brnění, kroje, dobové úly, dobově vybavené kovárny, statky, tvrze a hrady. Krásné interiéry a exteriéry. Moře, kopce, louky, hrady atd. Krása. František Vláčil napsal s panem Vladimírem Körnerem nádherný scénář a režii zvládli jakbysmet. Další nespornou kvalitou filmu jsou herecké výkony nejen hlavních postav. Ale je třeba samozřejmě vyzdvihnout pány Kačera s Čepkem, kteří hrají, tak že je jim celý film malý a jako by chtěli dál. Škoda že nemohli hrát pod Bergmanem. Kačer hraje stejně dobře jako Max von Sydow a možná ještě líp. Jako poslední bych vyzdvihl hudbu a celkovou atmosféru filmu. Jako bych ani nesledoval film, ale prožíval příběh. Úžasný zážitek. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+

19.10.2023

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Česká kinematografie v neděli přišla o jedno z velkých hereckých jmen, ve věku osmaosmdesáti let totiž odešel známý český filmový a divadelní herec Josef Somr. Mnozí diváci si na něj vzpomenou jako… (viac)

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

23.01.2008

Strašnické divadlo se již od svého počátku snaží návštěvníkům nabídnout i jinou než divadelní produkci. Každý měsíc má své místo v programu promítání filmu a koncert. Až do konce této sezony povládne… (viac)