Je krátko po vojne a život je ešte nepokojný. Nepríjemné a často tragické prekvapenia pripravujú obyvateľom horských samôt skupiny banderovcov, ktoré sa snažia dostať do Rakúska. Ovčiak Ondrej Baran sa jedného dňa vracia domov do koliby a zistí, že obydlie obsadilo päť chlapov, ktorí držia v šachu jeho rodinu. Ich vodca naznačí Ondrejovi, že zabije jeho deti ak niečo prezradí a privedie si pomoc. Keďže jeden z banderovcov je zranený, Ondrej je prinútený priviesť z doliny lekára. Nájde v sebe dosť odvahy a síl k nerovnému boju so zabijakmi, ktorí sú schopní všetkého, aby zachránil svoju ženu a deti? (RTVS)

Inozuka

Tento film se mi tématicky plete se Svobodovo-Körnerovým Zánikem samoty Berhof, nikdy nevím, který je který. Přitom jsou oba skvělé a téma obsazení v horách stojícího a od civilizace odříznutého statku vetřelci (zde banderovci, u Berhofu werwolfy) berou po svém. Vláčil staví na vykreslení atmosféry pomocí hudby, obrazů a málomluvnosti. A funguje to výborně! V pomalu se rozbíhajícím ději je divák pomalu vtahován do pocitů rukojmích, ale pozoroval jsem na sobě, že v lesčems chápu i bezradnost a nudu banderovců, zaseklých kdesi v beskydských lesích a nemajících valné vyhlídky na budoucnost. Filmový jazyk vám svým minimalismem dovolí přemýšlet nad situací a chápat vztahy i motivace jednotlivých hrdinů. Jako naprostý leitmotiv pak z děje vyplývá zodpovědnost... k rodině, svým kořenům a kraji u Ondřeje Barana, ale i ke svým mužům v případě velitele skupiny banderovců. ()

Rawar

Ondřej Baran dogazdoval. Trpký pŕíběh z vrchoviny pod taktovkou génia Vláčila a v hlavní roli Banderovci versus ryzí mužství. Hluboké, silné, české. Perla (po)válečné kinematografie. ()

mira.l

Zajímavé prostředí kdesi pod Trúbou krátce po válce, o to nic, ale celkově to bylo takové nemastné, neslané, až divné... Banda jakýchsi nácků (byli Banderovci Němci??, kdo o nich dneska něco ví?), o kterých divák neví zhola nic nejenom proto, že ani jeden z nich nepromluví za hodinu a půl ani slovo, maloměstský doktor, kterého několik dní nikdo nepostrádá... Víceméně od počátku je jasné, jak to asi dopadne. V druhé polovině už jsem místy posouval. A to "grande finále" proběhlo v té skoro naprosté tmě taky až komicky. Celkově mě tenhle "art" nějak minul. ()

junxi91

Poválečný příběh mírumilovného statkáře Ondřeje Barana, který má ženu Terezku, synka Lukáše a novorozenou dceru, do jehož života zasáhnou ozvěny druhé světové války. Ondřej je pracovitý a tichý pohodář, který hospodaří na osamoceném a rozlehlém statku kdesi v Beskydech. Často se vypravuje do vesnice Dolina, kde nakupuje a navštěvuje hospodu. Místní burani ho však moc rádi nemají, protože on se za války "flákal na statku", zatímco ostatní pobíjeli Němce. V hospodě to na něj jeden buran zkusí z rozbitým kríglem, ale Ondřej si to nechá líbit a pokojně odejde. Najednou se však na jeho statku objeví banda pěti banderovců (ano, ti prý podle dezolátů v současnosti vládnou Ukrajině), a jeden z nich je postřelen a potřebuje se uzdravit. A tak se o něj a vlastně o celou skupinu mají Ondřej s rodinou a také lékař Pavel Valchar pěkně postarat. Stanou se díky tomu podřízenými na svém vlastním statku a musejí snášet rozmary banderovců. Jejich Bělovlasý velitel se pokusí znásilnit Terezku, a manžel ji sice zachrání a řekne, že je příště všechny zabije, ale tím to hasne. Jeho syn Lukáš má mnohem větší kuráž, vyčítá otcovi jeho zbabělost a chce, aby se jim postavili. Jednou také uteče a snaží se přivolat pomoc, to ale nevyjde. Poručík Grygar se Ondřeje neustále na něco vyptává, ale nedaří se mu nic z něj vypáčit. Kdyby se nedejbože vydal prozkoumat statek, tak by mohli ti zmetci banderovští postřílet celou jeho rodinu. Co má tedy pracovitý dobrák Ondřej dělat? Opravdu ti zmetci za týden odejdou a nechají jeho rodinu na pokoji? A má synek pravdu, že je jeho otec zbabělec? Dá Ondřej přes hubu buranovi z hospody, když ho najde šmejdit v lese? Nakonec mu nezbude nic jiného, než se těm pěti vycvičeným zabijákům postavit se zbraní v ruce, i za cenu zaplacení ceny nejvyšší. Film se sice táhnul celkem pomalu, ale nechybělo v něm jisté napětí a dějové zvraty. Byl to první snímek od Vláčila, který jsem byl schopen dokoukat do konce. A to je co říct. ()

Rodin

Dlouho mě trvalo, než jsem si k tomuto filmu našel cestu. Poprvé se mi vysloveně nelíbil, to jsem byl ovšem mladý chlapec s houby životními zkušenostmi, natož s rodinou. Od konce sedmdesátek jsem ho viděl ještě několikrát a dnes jsem přesvědčen o tom, že tohle je Vláčilovo neprávem opomíjené děcko, které si alespoň u mě 90% rozhodně zaslouží. ()

karlee

Vláčilovský western, některé záběry by se daly zkrátit, ale naštěstí do nich hraje Zdeněk Liška. Záběr odlévání slivovice z demižonu do flašky je moc hezký, Kukura má míru v ruce. ()

vojta1

Zfilmované fimová řeč. Banderovci vytváří dusno horkého léta úplně beze slov. Vyjádření synova obdivu k tátovi se obejde bez mluvení. Postavy komunikují málo a banálně. A přesto je člověk nervózní od klidného začátku, který zneklidňuje jenom hudba. Jak snadno se dá v kulisách Beskyd vytvořit prvotřídní drama zkoumající únosnost bezvýchodné situace a lidské meze (Bartoškovi se znásilněním nikdo nepomáhá, důstojník nedovolí bandě opít se, důstojník nakonec zabije jen Ondráše, synova naivní horkokrevnost, doktor nepodá ruku poddůstojníkovi). ()

joelly01

Opet luxus, luxus preveliky, presne jak ja to mam rada. Herecky i rezijni koncert. Muj oblibenec Bartak v roli odporneho slizu, nu jen jsem hledela. Kukurovi/Baranovi jsem fandila jako nikomu, pesti zatinala, obrazovce hrozila a chvilemi ani nedychala. Lepsi uz to opravdu neslo, pro me je Vlacil takovy cesky Haneke, takze jinak nez petkovat zde nelze. ()

Ex_Machina

Niekedy ani ten najsilnejší chlap nič nezmôže. Dilema muža, ktorý stojí pred neľahkou voľbou po tom, čo mu do jeho domu vtrhnú nacistické svine na úteku pred spravodlivosťou a jeho rodinu si vezmú ako rukojemníkov. Smrť môže prísť za okamih, alebo za niekoľko dní. To nikto nevie. No ona príde, pretože títo ľudia za sebou svedkov nenechávajú. Dokáže si to uvedomiť včas a vzoprieť sa osudu? ()

pepino

Baladický příběh zasazený do horského prostředí vypráví příběh horala Ondreja který jednoho dne přijede domů z práce a zjistí že se v jeho chalupě ubytovalo 5 banderovců a drží v šachu jeho rodinu. Nejprve Ondrej poslouchá jejich požadavky a dělá vše proto aby odešli a nikomu nic neudělali. Psychický nátlak jak ze strany rodiny tak ze strany ozbrojených mužů ale donutí Ondreja k statečnému ale zoufalému činu. No víc prozrazovat by nemělo cenu. Když ještě přičtete skvělou dramatickou hudbu Zdeňka Lišky vychází z toho jasných 5 hvězdiček. ()

Mykhaluu

Film, který události po konci druhé světové války popisuje minimalisticky nadčasově a atmosféru horkého léta buduje v průběhu osudového týdne (pro mě až místy horově) na tématech osobní roviny, které si v sobě lidstvo nese stále... Nu a Ondřej Baran nakonec uděla to jedinné, co mohl... ()

gicous

Tam, kde panuje střídmost ve slovech, si pan Vláčil vystačí pouhým obrazem. Nádherně ztvárněné drama muže, který stojí na rozcestí, zda-li vzít věci do vlastních rukou, a nebo nechat všechno na vrtkavém osudu. O plném hodnocení rozhodlo syrové ztvárnění venkova a zvláště pak samoty, kde žije Baran a jeho rodina. ()

Pitryx odpad!

Hnusná zvuková kulisa po celou dobu. To mi lezlo na nervy, když jsem film viděl dlouho tomu zpět, ale i nyní. Na snímku nevidím vůbec nic zvláštního. Pohádka o nestatečném – statečném (když brání manželku) chlapovi z hor. Není to úplná volovina, to ne, ale také to nemá čím diváka zaujmout. Tedy alespoň ne mne. A v tom že čumím na asi deset lidí skoro sto minut, aniž se co zásadního děje, také neshledávám nějaký přínos. Kladně bych hodnotil dějiště snímku a to je vše. Jenže i to málo kladné hodnocení musím odebrat za naprosto stupidní závěr, za který se nemusí stydět ani béčka madi in USA. Mám na mysli tu tmu, kde není nic vidět, to asi pan Vláčil netušil jak se dělá „americká tma“. Likvidace protivníka-to bylo jako co. To jako nezkušený horal udusil zkušeného zabijáka tím, že mu chvíli držel ruku na hubě?? Hihihi. A ten další spek si koleduje na cenu roku, zazní jeden výstřel, ale borec už má na triku či co to je dva průstřely. Vzápětí na tomtéž místě jen menší dírku. Takže do háje s takovou blbinou. Tak a házejte po mne kameny. 20140117 9950/9957 ()

Tominni

Příběh Ondreje Barana, jehož usedlost obsadí pěice banderovců a začíná se rozehrávat hra (s možná očekávaným koncem) o ochranu rodiny, ale i o hrdost, úctu a nakonec sbírání odvahy. Silný příběh, velmi dobrý výkon Juraje Kukury. ()

kubilov

Vynikající a nervydrásající drama ze společensko-historicky mimořádně složité doby. Juraj Kukura září ve výborném režisérském vedení Františka Vláčila. Stíny horkého léta jsou mimořádně napínavý a skvěle vyprávěný film, který se nesnadno přerušuje a diváka absolutně pohltí. Barťák jako blonďatý oprsklý Banderovec je věc, kterou bych ale nečekal ani v nedivočejším snu. Jako aluzivní materiál a doplněk k filmu doporučuji Hodinu ticha od Ivana Klímy. ()

Pete

Na samotě u lesa 1947. Dobrý horák Baran čelí Banderovcům a zániku Karlovského fojtství v srdci krásných Beskyd. Tato esej o odvaze snad nepatří mezi vrcholná díla velikána našeho filmu, její stín ale i tak daleko přesahuje české hranice. ()

ostravak30

Dramatický film s životním výkonem Juraje Kukury. Marta Vančurová zase dokázala, že to byla v mládí herečka Par Excellence, ne že by dnes už dobrá nebyla, ale nedostává příležitosti v podobných filmech. Drama je pěkně vystupňované. Otec se připravuje na boj proti banderovcům a zároveň čelí kritice syna. Mimochodem, oficiální text distributora tak trochu žvaní, neboť ve snímku je jasně řečeno, že se jedná o banderovce. Ale zpět k filmu. Beskydy jsou krásné, ale já zůstanu u tří hvězd, protože chvílemi se postavy chovají trochu nelogicky. Navíc jsem si tento snímek pustil po Lidicích a je vidět ten obří rozdíl ve zpracování. Stíny horkého léta disponují typickou socialistickou hudbou, dialogy a způsobem napětí i pohledem kamer. Samozřejmě chápu, že rozdíl mezi dobou natočení jednoho filmu a Lidic je obrovský, přesto některé typické reálie mi prostě kazí dojem filmu. ()

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

23.01.2008

Strašnické divadlo se již od svého počátku snaží návštěvníkům nabídnout i jinou než divadelní produkci. Každý měsíc má své místo v programu promítání filmu a koncert. Až do konce této sezony povládne… (viac)