Scrubs: Doktůrci

USA, (2001–2010), 66 h 26 min (Minutáž: 20–28 min)

Tvorcovia:

Bill Lawrence

Zach Braff, Sarah Chalke, Donald Faison, Judy Reyes, Ken Jenkins, John C. McGinley, Neil Flynn, Christa Miller, Sam Lloyd, Aloma Wright, Robert Maschio (viac)

Mladý doktor John „JD“ Dorian si hned v první pracovní den ve fakultní nemocnici Sacred Heart uvědomí, že ho ani dlouhá léta na lékařské fakultě nepřipravila na střet s realitou. Tváří tvář svérázným pacientům se cítí bezradný, ostatní lékaři ho urážejí a znepříjemnit život se mu snaží i zlomyslný údržbář. JD si dokonce není jistý, jestli tenhle chlapík není jen výplodem jeho bujné představivosti. Zato jeho nejlepší kamarád a spolubydlící – chirurgický praktikant Chris Turk – je přesný opak a mezi elitářské kolegy snadno zapadne. A pak je tu ještě krásná mladinká doktorka Elliot Reidová, která Johnovi padne do oka. Na tři začátečníky dohlížejí přísný a občas zákeřný primář Bob Kelso, pohledná vrchní sestra Carla Espinosová a mrzutý doktor Perry Cox, jemuž však v skrytu duše na svěřencích záleží. Cox se postará o většinu vtipných situací. JD každou epizodu komentuje jako vypravěč. Slyšíme jeho úvahy a surrealitu seriálu dodávají momenty, kdy se dostaneme přímo do jeho hlavy. Hrdinové zažívají lásky a problémy, musejí čelit rodinným povinnostem, nekonečnému papírování a neustálému proudu pacientů. V nemocnici plné nevypočitatelných existencí není o zábavu nouze, i když se občas mísí s tragickými situacemi, které k životu zkrátka patří. (oficiálny text distribútora)

Ender66

Scrubs mi prirástol k srdci. Z mojho rebríčka naj seriálov nejde o najvtipnejšiu vec (tou je asi Red Dwarf), ani najoriginálnejšiu (Dead like me), ani nútiacu Vás zamyslieť sa nad niečím hlbším (Band of brothers, Mash). Na druhú stranu ide podľa mňa o mňamózny koktejl všetkého vyššie menovaného. Postavy sú výborne napísané a zahrané a niektoré hlášky patria do klenotnice (najmä údržbárové a doktora Coxa a Kelsa). Nad všetkými ale stojí môj obľúcenec Zach, ktorého mám rád už od prvého filmu s ním čo som videl (Garden state) a ktorý ma ešte ani raz neskalmal:-). Jeho sympatický ňouma s bohatým vnútorným svetom je asi jeho najlepšou kreáciou. K tomu pridajte výbornú hudobnú stránku a máme tu ďalšiu 10:-). ()

erased

Scrubs dokonale zapadají mezi obyčejné americké komediální seriály (ne sitcomy!) a zároveň mezi nimi stejně tak vyčnívají. S přibývajícími díly totiž vychází najevo, že se za nevýrazným námětem, klišovitými zápletkami a moralizujícími pointami schovává asi nejšílenější panoptikum charakterů televizních obrazovek. Epizodní role známých hereckých hvězd tak sice potěší (obzvlášť Amy Smart se vyvedla), ale síla zůstává v sice perfektně předvídatelných, zato nekonečně bavících tvářích ústředních hrdinů a hrdinek a parodování zažitého a notoricky známého. Perfektní rozloučení s partičkou, která má sice hodně trnitý nástup, ale která po bezmála 170 dílech nemůže nepřirůst k srdci je na konci 8. řady dojemné, optimistické a především bezkonkurenční. Pokud bych tak měl Scrubs v závěru k něčemu přirovnat, neváhal bych odkázat ani k legendárnímu M*A*S*H. "But even though it felt warm and safe, I know it had to end." ()

Céčko

Je zvláštní, že seriál táhnou vedlejší postavy (doktor Cox, Údržbář a doktor Kelso), nicméně je tomu tak. Nebýt tragické 8. série(*) a katastrofální 9. série(odpad!), klidně to mohlo mít 5 hvězdiček. Takže Scrubs na NBC 90% Scrubs na ABC 5%. U té 9. série se pozastavím, protože to je opravdu něco. Ta je snad i za mínus procenta. Totální degradace celého seriálu. Ti scénáristi by si zasloužili postavit ke zdi a bez milosti zastřelit. ()

Mikita

Překvapení měsíce a velké díky TV COOL. První série je zatím spíš vesele laděná jednohubka na smutné večery. Vyhovuje mi hlavně kratší stopáž, která nabízí spoustu vtípků a tak akorát sentimentu. I na malém prostoru si všechny postavy zamilujete hlavně díky jejich netradičním a výrazným charakterům. Na ždímání emocí a propletence příběhů máme Grey's Anatomy, na zábavu a zahřátí u srdce tu jsou Scrubs. EDIT: Celé 3 série, co jsem zatím viděla, si seriál udržuje skvělý vtip a vůbec nenudí. Slovní i situační humor je střídán muzikálovými čísly. Přijdu si jak v nějaké velmi povedené "stand up" komedii s kabaretními prvky. Skvělé. ()

dr.Orlok

Opravdu vtipný sitcom z nemocničního prostředí. Moralizování by mohlo být trochu méně, avšak jednotlivé postavy ( můj oblíbený je uklízeč) a situace (návštěva strip klubu, jak jste ji ještě neviděli) jsou natolik vtipné, že to nevadí. A excentrický John C. McGinley v roli dr.Coxe je nezapomenutelný ()

scroochy

Ultravtipný seriál napěchovaný tunou hlášek a gagů, který však i přesto dokáže být citlivý, vážný a dramatický. Skvěle zahrané i napsané, originální vyprávěcí styl a spousta bláznivých scének. Poslední sezóna je možná slabší, ale tvůrci naštěstí vždy přijdou s něčím neotřelým (muzikál, pohádka, parodie). ()

Colonist

Hledal jsem oddechový a zábavný seriál. No a našel jsem Scrubs, který obě tyto kritéria splňuje. Povedený komediální seriál, který ale není sitcom (však mu také chybí tradiční smíchy) a jelikož je z lékařského prostředí, občas hraje i na smutnou a vážnější notu. Díky tomuto a rozmanitým charakterům mi trochu připomíná M*A*S*H. Sice mi v začátcích poněkud trvalo, než jsem přistoupil na styl humoru (který se ale od poloviny druhé sezóny docela zvedl) a některé díly v první sezóně jsem vyloženě přetrpěl, ale nakonec jsem si personál Sacred Heart Hospital oblíbil. A to docela dost. Kvalita se díl od dílů liší a některé vtipy se zrovna nepovedou či jsou vyloženě trapné, ale tak to je u každého komediálního seriálu. Herecká parta je dobrá a mnohdy je vidět, že si to užívají. V mnoha epizodách také hostuje nějaká známější tvář. Prostě příjemná oddechovka, která pobaví. Ať žije Janitor! "Jak to jde?" - "Je mi 37 a jsem údržbář. Jak myslíš, že to asi jde?" - "Není nic špatného na tom být údržbář." - "Vážně? Děkuju. Úplně jsem teď prozřel. Půjdu říct svojí údržbářské ženě a všem našim údržbářským dětem, že má cenu žít." EDIT: Po zhlédnutí všech osmi řad přidávám i tu pátou hvězdičku, já si tenhle seriál vážně zamiloval. Mojí dost možná nejoblíbenější epizodou je prodloužená verze dílu 5x07 My Way Home (který mimochodem režíroval samotný Zach Braff). EDIT #2: Devátá série sice není vysloveně špatná, ale není to ono. Kdyby nevznikla, nic by se nestalo...Nastavovaná kaše. ()

grogodil

Hawkey Peirce síce drží pevne žezlo najvtipnejšieho doktora, no duo Cox - Kelso sa držia v naozaj tesnom závese. Priatelia sa mi nikdy nedostali nejako pod kožu, no osádku zo Sacred Heart som si kompletne do jedného zamiloval a aj keď ku koncu už scenáristom trosku dochádzal dych, tak som sa kráľovsky bavli celých 8 sérií a takýmto vysokým "sériovým" číslom sa u mňa môžu pochváliť snáď iba Simpsonovci. ()

Kopik

Jak řekl Golfista, co díl, to vtipná jednohubka. Po zhlédnutí osmy serií musím konstatovat, že je to jeden z nej seriálů co jsem kdy viděl. První až šestá série výborná, v první polovině šesté se mi sice trochu zdálo, že seriál pokulhává, ale nakonec se vytáhl na svou úroveň a osmá mě osobně přišla společně s první nejlepší. Navíc když si vezmu, jakou rychlostí jsem seriál zhlédl, tak tomu odpovídá hodnocení. Důvod je zřejmý, prostě jsem nemohl od tohoto geniálního dílka odtrhnout oči. Herci hrají výborně, skvělé příběhy, parádně natočené a jedna z nejlepších znělek, kterou jsem u seriálu viděl. Nakonec poslední díl osmé série (tudíž i nejspíš poslední celkově) mě naprosto odrovnal - skvělé, vtipné a absolutně důstojné ukončení seriálu, no prostě jsem si pobrečel. BRILIANT! Oblíbené postavy - Perry Cox a Elliot Ried. Plný počet bez jediného náznaku pochybností. ()

Fanucci

Pár vtipných hlášek tam v každém díle je, ale jinak jde o podobně sterilní a nevýrazný sitcom jako 30Rock. Vtipné situace jsou častokrát obohacené o cartoonové zvukové prvky, které se snaží komičnost situací pozvednout. Marně. Kdyby měl seriál lepší herce (např. Jasona Segela, Davida Schwimmera nebo Matta Perryho) nebyly by takové blbosti vůbec nutné. ()

Efik_CZme

Velmi příjemný humor provozovaný sympatickými charaktery je zde potupně ničen imaginárními vsuvkama "jak si to představuje hlavní hrdina" s obsahem inteligence podobným obsahu masa v točeném salámu... Je to dost škoda. Mohlo jít o skutečně dobrý seriál. Takhle akorát dvacetiminutovka vhodná k večeři. (První serie 4*, druhá 2*) ()

Cl3ricK

Trpím zhoubnou chorobu, takzvanou Scrubsditidou, která mě nutí dívat se pořád na další a další díly. Steril High Five! Po pár dílech mě to okamžitě chytlo. Je to tak zábavné, přirozené, prostě paráda. Někdy tam padají takové perly, až se válím po zemi. Tvůrci i umí hrát na citové stránce. Vůbec netlačí na pilu. Tohle hodlám sledovat. P.S. Turk mi neuvěřitelně připomíná Zdenu Izera, co se hlavy týče. ()

donvitoso

Tenhle seriál se u me pere v oblasti sitcomu o první příčku s Přáteli a poté, co už ho "sjíždím" celý počtvrté musím říct, že právem... J.D. a jeho daydreams mě snad nikdy neomrzí, stejně tak jeho válka s Údržbářem či získávání si Dr. Coxe.. ()

Joe321

Scrubs si mě získaly hlavně díky infantilnímu blbnutí JDho a Turka (+Todd), ale i celkově všech a stylem humoru. Navíc z poměrně velkého počtu hlavních postav mi přijdou všechny sympatické (až občas na Elliot). Tohle společně s velkou zábavností většiny epizod v osmi sériích nemá jen tak nějaký seriál. Vždycky mi někdo pije krev nebo se nějaký ten díl nudím. Jen škoda té "deváté" série, kde to s bývalými internisty prostě nejde. Baví i napodruhé. Comment high five! ()

shyster

Hodnocení po 5.sérii. Skvělý seriál. Kreace Zacha Braffa mě někdy dohání k 5minutovému nepřerušenému smíchu končící brekotem a křečemi v břiše. Seriál si drží stejnou kvalitu. Srovnání s Přáteli se nevyhne a musím uznat, že moc za nimi nezaostává. Jen tak dál. ()

Skleena

Na Scrubs jsem narazil úplnou náhodou. Přes vlažný start první série nakonec zjišťuji, že pro zhlédnutí všech osmi sezón mi nakonec stačilo nějakých necelých dvou týdnů... O čem to svědčí? Scrubs jsou báječným sitcomem. Nejen, že kloubí humor s vážnými životními situacemi, především dramatickými osudy pacientů, mají však špetku něčeho, co ostatní seriály ne. Definovat to něco může být dost obtížné, především proto, že každého k seriálu pojí úplně jiné pouto - stejně tak jsem se setkal s názory pár lidí, kteří na seriál zanevřeli s tím, že je vůbec neoslovil... Určitě je to oním zvláštním druhem humoru, založeným především na jednotlivých dialozích kvůli nečemu věčně se pošťuchujících postav - někomu dlouhé "stírající" monology dr. Coxe sednou, někomu prostě ne. Co ale shledávám na seriálu úplně nejlepší je užití vedlejších charakterů, v mnohých jiných projektech užívaných pouze pro "zaplnění", aby prostě seriál nebyl jen o těch pár titulních postavičkách, spočitatelných na prstech jedné ruky. Ať už jsou to geniální sobecké vstupy primáře Kelsa, neuvěřitelně trhlé "something crazy fives" teplého chirurga Todda, upocené úchylnosti právníka Teda či věčný boj údržbáře s nebohým JD - tyhle záležitosti prostě nejsou navíc, mají nevylučitelnou úlohu v každém díle a koření seriál přesně tak, aby byl něčím výjimečným. Suma sumárum, přestože je nutné uznat, že většina dílů je postavená na stále stejné kostře a někomu se to po čase může jevit příliš monotematické, u mě jasných pět hvězdiček. Mimochodem - samotný závěr osmé sezóny bych dojemností srovnal snad jen s filmovým koncem MASHe :) ()

The IT Crowd dostane americký remake

The IT Crowd dostane americký remake