Dávné rituály

• USA The Old Ways

Novinářka, která přijela do rodného města Veracruz napsat článek o kultuře tamního kmene, se stane obětí únosu. Místní lidé totiž mají za to, že je posedlá ďáblem. (Netflix)

sedm.1

Abrakadabra, čáry, máry, fuk, ať je z tebe démon fuč. Popravdě řečeno, pro ,,vymítačské,, filmy mám hodně velkou slabost a jsem jim schopen odpouštět vážně dost, zde to ale ani není příliš potřeba, jelikož právě v rámci daného hororového subžánru nabízí Dávné rituály poctivou podívanou, která mě zaujala a bavila, i když upřímně, ono se tam toho za tu hodinku a půl v podstatě ani moc nestane, nicméně tvůrcům se tento docela zásadní nedostatek podařilo poměrně zručně zacelit velice působivou atmosférou, ke které nemalou měrou přispělo i atraktivní prostředí mexické džungle, dále pak obsazením výrazných herců do zajímavých postav, fungujícími momenty napětí a i několika efektními scénami, které dokázaly vyvolat nepříjemně působivé emoce, k čemuž i nemalou měrou přispěl zlověstný hudební podklad, který mě fakt bavil. Samotný závěr, co se hlavní hrdinky týče, mi jinak připadl také výtečný, takže opakuji, přestože ústřední dějovou linku musím označit za opravdu slabší, tak po technické stránce se jedná o působivý, znepokojivý, mrazivý zážitek, v němž jinými slovy forma drtivě zvítězila nad obsahem, respektive ho zachránila před úplným zatracením. Být pak tvůrci možná ještě i o něco odvážnější, co se krvavosti týče, byl bych spokojený určitě ještě víc, na druhou stranu chápu, že hlavní důraz je zde kladen především na mystiku a mytologii, což respektuji a vlastně i ve výsledku vítám. ()

Kienast

Exotičtější exorcismus se sympatickou hlavní postavou a s pár esy v rukávu. Nenudí to, od začátku se jde hned na věc a vše zakončí solidní závěr. Nic převratného, ale solidně odvedená práce a to někdy úplně stačí. 6/10 ()

Warhorr

No ty kráso. Stará Rybana a dvojče Billyho Burka se snaží vymýtit démona z americký fetky. Já si na ty horory, odehrávajíc se v chýši uprostřed džungle, budu muset začít dávat asi pozor. Takhle jsem trpěl naposledy letos u Gaia. Tohle bylo možná ještě horší. Nekoukatelná slátanina, protkaná ubohými PC efekty a nudnými lekačkami s nezajímavým, ubohým démonem, který je tady vidět celkově asi 30 vteřin. Tohle snad nikdo ani nemůže myslet vážně. Horor, který by rád vzdal poctu subžánru aka Exorcist. Spíše se však děje přesný opak. ()

petikacka odpad!

Jejda, to byla blboidnínesmyslovina. Ovšem když tady vidím ta červená pole hodnocení, tak si říkám jestli jsme viděli stejný film?! To co jsem viděla já, byla totiž absolutní kravina, která bez ladu a skladu hodila do placu "mexické domorodokmenové" jakože rituály a to málo jako mělo stačit na celý film?!  A ještě to mělo být bububu a s jakýmsi přesahem?  Já jsem tam viděla pouze nějakou chatrč s divnýma lidma s nepochopitelnými úmysly a pak už jenom bláblablá...blabla...bláblablábla... ()

helraiser

Tak tohle si nechám opravdu líbit. Vymítačský horor, který se opravdu povedl a díky exotickému prostředí Mexika a jeho mytologie i slušně originální. A právě ta mexická mytologie z tohoto filmu dělá něco víc než jen další vymítačský horor v řadě. Atmosféru to má hodně slušnou a na nic se nečeká a jde se rovnou na věc. Masky se též povedly a je vidět, že se tvůrci opravdu snažili a na výsledku to je jasně vidět. Pro mě obrovské překvapení a to lepší co jsem v tomto roce zatím viděl. ()

Maximilianus

Vyháňanie diabla do vrecka a na cesty. Nič prevratné, ale ani úplne zlé. Svoju robotu robí,  no mne osobne neprišiel tento film ani strašidelný,  ani nechutný,  ani zábavný,  hlavná hrdinka mi nebola sympatická ale ani mi nevadila, pár vecí tam je urobených dobre, ale inak nič nové do žánru tento film neprináša. 5,7/10. ()

Taron

Nic převratnýho, ale bavilo mě to od začátku do konce. Vůbec bych se nebránil pokračování s Cristinou alias "brujou" :). ()

srolyma

Mexická vymítačka. V podstatě se tam celou dobu nic jiného neděje, než že se vymítá a vymítá a vymítá. Je to sice trochu jiné než klasické křesťanské vymítačky, ale že by to mělo nějaký strhující děj nebo to dokonce strašilo, tak to ani náhodou. ()

brasek

Konečne som sa dočkal a Netflixovský snímok môžem označiť za úspešný. Samotný príbeh samozrejme nie je nejako pútavý, ale démonické scény sú pretkané atmosférou a pracuje sa s napätím. Toto je horor kde vo väčšine deja sa snažia filmári vyvolať strach u diváka a to je skvelé. ()

Scaevola

Výchozí pozice se zdála být více než slibná a přibližně první dvě třetiny snímku opravdu nezklamaly ve vykreslení indiánského vymítání s několika strašidelnými momenty, jenže v závěru se tvůrci utrhli z řetězu a najednou chtěli všechno: Digitální monstra, ženskou superhrdinku, drama odcizených kamaráde i odkaz přírodních národů pro zhýralé moderní turisty. Nicméně tolik různých motivů by neutáhl ani dvakrát delší film a ač si tvůrci očividně ukousli příliš velké sousto, kupodivu se do děje vkrádala nuda, protože dramaturgická roztříštěnost prostě neumožnila rázný tah na cíl. A to je škoda, neboť kdyby se bylo objevilo vícero atmosférických napadů, mohl to být povedený domorodý horror anebo drogový psychothriller. ()

Easykill

To tě takhle unesou, krmí kozím mlíkem a donutí tě přehodnotit postoj. Ty přistoupíš na podmínky léčitelského postupu i když jednou z nich je nejspíš tvá smrt a stane se z tebe motherfuck!ng bruja! Dost komorní záležitost, ale solidní a strašení funguje (i když je ho pomálu). ()

Milo384

Takový horor nehoror. Žena posedlá démonem, která si myslí, že posedlá není. Půlka filmu se docela vleče, nic moc nepřekvapí, pak se jde na vymítání, to už je lepší. Není to klasické vymítání kněžími, takže docela zajímavé. Děj je jasně daný. Závěr docela potěšil. Rozhodoval jsem se mezi 2* a 3*. ()

filkrn004

Prvý krát keď som film začal pozerať, tak som zaspal po prvých 15 minútach. Môj druhý pokus bol už o niečo lepší a zaspal som až po 40minútach. A na tretíkrát, čuduj sa svete, som dopozeral aj celý film . Bohužiaľ som ale dospel k záveru že keby som aj film celý prespal, tak by ma obohatil tak isto, ako keď som ho pozrel za bdela. Potenciál zaujímavého prostredia filmári využili na 120% a celý film natočili v pivnici. Palec hore! Dávam jednu hviezdu za štýlovú poloslepú rádoby vymetačku ktorá bola koniec koncov aj tak zbytočná ako aj ostatné postavy a celý film. ()

Miroslav.Zac

Mexické horory, zakládající se na starých legendách mě upřímně moc neberou a ani tento film nebyl výjimkou, ale na druhou stranu byl dobře zpracovaný, takže hezký průměr, i když se tam vlastně moc nestalo. ()