Will Smith, v hlavnej úlohe tohto akčného thrilleru, ktorý je inšpirovaný zbierkou krátkych poviedok Isaaca Asimova, natočil režisér Alex Proyas (DARK CITY, VRANA). V roku 2035, sú roboty súčasťou každej domácnosti a ľudia im dôverujú, okrem jedného trochu paranoidného detektíva Del Spoonera (Will Smith) , ktorý je presvedčený, že zločin, ktorý práve vyšetruje spáchal robot. Vyšetrovanie ho privedie, k objaveniu desivej hrozby pre ľudskú rasu. Spoločne s psychologičkou Susan Calvin (Bridget Moynahan) vyšetrujú smrť doktora Milesa Hogenmillera vedca, ktorý pracoval s robotmi pre U. S. Robotics. Dôvod smrti bola samovražda, no Spooner je presvedčený, že vedca zavraždil robot. Ale 3 zákony robotiky určujú, že takáto udalosť je nemožná. (oficiálny text distribútora)

Petr.Kocfeld

Roboti doslova ozivaji v tomto scifi filmu.Will Smith jako detektiv Spooner udela osudnou chybu a jisteho robota pronasleduje...Avsak onen robot jmenem Sony ma jen prinest kabelku s respiratorem svoji pani.Spooner zde vlastni stribrnou Audinu a mesto Chicago v roce 2035 vypada docela "futuristicky". Ja robot bych nazval filmovym pocinem roku 2004,co se tyce scifi v roce 2004 urcite.Will Smith s doktorkou hleda onoho robota a pak jej taky zpovida...Zaslouzene 4 hvezdy si tento film zaslouzi. ()

Adramelech

Jako technofob nemohu dát méně než čtyři hvězdičky. Pochválit by bylo třeba vizuál, speciální efekty aj., ale to všechno je už obsažené v komentářích jiných uživatelů. Přikládám záznam jednoho mého technofobního snu. - - - Sen o třech slečnách a kyborgovi  (v noci z 9. na 10. listopadu 2021) - - - Bydlím ve Vídni ve zvláštně strukturovaném bytě. Z chodby se vchází do místnosti, která je současně předsíní, koupelnou i kuchyní. Z ní se vchází do prvního pokoje, z něj do druhého a z toho pak ještě do třetího, odkud lze vyjít zase na jinou chodbu. Místnosti jsou uspořádané ve vzestupné úrovni a do každé vede několik schodů. U prvních dveří někdo zvoní. Otevřu. Stojí tam tři slečny. Jedna z nich mi začne vysvětlovat, že jsou studentky a že si v domě společně pronajaly byt. Z jejich bytu jim však dlouho trvá dojít k domovním dveřím a dostat se na ulici. Kdybych jim dovolil, aby procházely přes můj byt, měly by to ven kousek a velmi by jim to usnadnilo život. Říkám, že z jejich bytu to mají pár kroků na pavlač, která vede na požární schodiště. Proč nechodí tamtudy? Měly by to ještě kratší. Sám tuhle cestu občas používám. Ony na to, že dveře na pavlač jsou trvale zamčené a jugoslávská domovnice říkala, že od nich nemá klíč. Nabídnu jim, že je naučím, jak ty dveře otevřít. Projdu s nimi bytem a vyjdeme na chodbu. Pokračovat se dá buď rovně ke dveřím jejich bytu nebo vpravo na pavlač.      U vchodu na pavlač stojí kyborg. Holky se leknou a já trochu taky, protože kyborgové se k normálním lidem někdy chovají přezíravě až nepřátelsky. Řada mladých lidí se dnes nechává takto upravit, aby mohli v reálu provádět kousky, jaké je možné vidět třeba ve filmu Matrix. Tenhle maník je už hodně upravený, s výjimkou obličeje je prakticky celý z kovu. V naději, že si nechal do hlavy implantovat nějaké čipy pro intelektuály, se ho zeptám, jestli tam hlídá. On odvětí, že nehlídá, nýbrž se tam skrývá v rámci bojové hry, kterou právě hraje. Jasně, jako děti jsme tomu říkali hra na četníky a zloděje, i když bez implantátů a čipů jsme se možná nevyřádili tolik jako dnešní mládež. Mládenec nemá nic proti tomu, abych slečnám ukázal, jak otevírat a zavírat dveře na pavlač. On to samozřejmě umí, ale je zvědavý, jak si s tím poradím já.      Dveře na pavlač jsou zhotovené z železných mříží a místo, kde se otevírají, je omotané řetězem, na němž visí zámek. Celé je to ale kamufláž, protože ten gordický uzel je založený na principu hlavolamu. Podobné hlavolamy se dřív podávaly v hračkářstvích a sloužily ke zvýšení důmyslu a rozvoji manuální zručnosti dětí. Otevřu dveře, což kyborg komentuje nadšeným „Hrm, brm, uaá!“ Pak to postupně učím holky. Nakonec je ještě provedu pavlačí a ukážu jim schodiště. Děvčata mi děkují. Říkám, že kdyby některá z nich vysloveně zatoužila projít mým bytem, tak může, ale pouze pod podmínkou, že se tam tak hodinku zdrží. Holky se hihňají. ()

abysser

Toto je jen tuctová sci-fi akční podívaná s perfektními triky... S Isaacem Asimovem to nemá mnoho společného. To mě velmi mrzí a právě proto dávám subjektivně pouhé dvě hvězdičky... ()

Alaitos

Tento film mě nijak zvlášť nelákal. Ale jelikož ostatní hity už byly vypůjčené, tak jsem sáhl právě po Já, robot :) Snad právě proto, že jsem k filmu přistupoval trochu s despektem, mě snímek Alexe Proyase dokázal velmi mile překvapit. Willa Smitha nějak zvlášť rád nemám, ale tady byl opravdu výborný. Knihy Isaca Asimova také nevyhledávám, ale tento příběh byl natočen v takovém tempu, s tolika akčními zápletkami, že se u něj člověk nemůže ani chvíli nudit. Zasloužené čtyři hvězdičky. ()

Bafo

Fakticky jsem necekal ze tento film bude tak dobry... Nakonec sem byl mile prekvapen skvelym vykonem Willa Smithse, skvelou kamerou a predevsim skvelymi efekty a nakonec i propracovanym pribehem s myslenkou... Proste to neni zadna povrchni slatanina jak jsem puvodne cekal... Opravdu... Lepsi 4 ()

Anderas

Seznam mých předsudků vůči tomuto filmu byl před jeho zhlédnutím kilometrový, ale o to větší bylo mé překvapení a úžas s jakým jsem sledoval výborně natočený, dynamický akční film prokládáný inteligentním sdělením Asimova. Já robot je pak ve výsledku jak efektní a vtipná podívaná pro nenáročné lidi, tak poněkud hlubší poselství pro poselství-chtivé lidi a to i navzory značné provařenosti motivu robotí vzpoury a podstaty lidské identity. A můj největší předsudek, totiž Will Smith v hlavní roli, byl nemilosrdně rozprášen už po první půhodince filmu. No řekněte sami, je něčí sarkasmus zábavnější? ()

FARGO

Ten film zraje jak vino. Will Smith je borec a Alex Proyas zatraceně umí s kamerou. Orgie, které vytváří při akčních scénách se nedají popsat. Pro mě film, který musím mít ve své sbírce, a na který se rád podívám znova. ()

shimpy(CZ)

Super sci-fi, s vynikajícím inteligentním námětem a skvělým zpracováním. Akční scény a triky na výbornou, Will Smith to je jistota, atmosféra taky super. ()

Haymar

Skvělý mix kriminálky, akčňáku a sci-fi - perfektní triky, zpracování i obsazení - to vše úhledně zabaleno do popcornového hávu! Nebudu a nechci hledat chyby jen proto abych hledal chyby, stejně tak se nepřidám na stranu hnidopichů, srovnávajíce film s asimovou klasikou... jediné co měl mrzelo, byla absence oné typické proyasovské atmosféry (ála Vrána a Dark city), ale to nelze brát - vzhledem k "odlehčenému" rázu filmu - jako zápor a díky skvělé režii, jsem si na to brzy zvykl ()

predatorjf

Nemám moc rád tento žánr, ale niž bych věděl proč tento film se mi hrozně zalíbil. Perfektní vizuální efekty. Děj je sice trochu slabší a očekávaný, ale i tak není špatný. Občas jsem se u filmu i zasmál. Dal jsem 5* jen proto, že se mi líbil když jsem ho viděl poprvé a díval jsem se na něj ještě asi dvakrát, ted už bych se na něj nepodával. ()

L@cy

Svět plný robotů, kterým lidé důvěřují, a dávájí jim vše na starost. Proti tomu detektiv Spooner v podání Willa Smithe, který robotům nevěří, a nejradši by je rozsekal na malé součástky. Do toho všeho jedna vražda, a otázka zda by jeden z těchto dokonalých robotů mohl být viníkem... Vše dohromady zkompletovalo jeden z mých nejoblíbenějších filmů, kde vše šlapalo tak jak má... výborné efekty, atmosféra, herecké obsazení i děj. Pokud někdo hledá trochu jiný akční sci-fi filmek, který neni jenom o počtu vystřílenejch kulek... mohu jenom doporučit. ***** ()

dozana

Tak to bylo opravdu dobré. Will Smith ztratil celou ruku, narostly mu svaly jak z ocele a šel lovit roboty. Při tomto filmu jsem měla chuť přečíst si nějaké Asimovi povídky, ale nevím jestli bych nebyla zklamaná, že neodpovídají filmu, tak možná zůstanu u té chutě a zas se někdy kouknu na tento zajímavý a dobrý filmík. ()

Greny

pěkné efekty sem tam klišé, ale jinak moc pěkný a milý film prorokující naši budoucnost?! - to nikdo nikdy neví, ale každopádně mě tento film oslovil ()

Wishkah

Výborný Will Smith, který opravdu hraje a do své role hodně sedí. Taky se mi moc líbil Shia LaBeouf jako přidrzlý spratek (hlavně u jeho hlášky :"Ta děvka střílela se zavřenýma očima." je perfektní). Alex Proyas udržel vysoko laťku kvality své režie a konečně dokázal vydělat pořádný balík. A to mu hodně přeju. Na filmu by se našlo jen pár drobných chybiček ale ty jsou spíš hnidopišské. Ale jedna chyba byla velká. Bridget Moynahan mi do své role neseděla a ať se sanžila jak chtěla tak mi v tom filmu překážela ()

Standito

Klasický komerčný, bezmyšlienkový blábol, ktorý mal rozhodne na viac. Svoj účel však napriek spackanému scenáru spĺňa, takže pre nenáročného diváka je to pohodová oddychovka. Dialógy otras. Scenárista by si zaslúžil prefackovať. Jeden z filmov, ktoré sa mohli stať kultami a nestanú sa nimi. A nejde mi do hlavy, prečo Proyas, ktorý dokázal vo Vrane a Smrtihlavovi, že je borec na štylizáciu, splodil takúto bezatmosférickú slabotu. ()

Itar

Asimov to sice není, nicméně i tak se jedná o kvalitní, velmi našlápnutý film. Kult z toho nebude, ale blockbuster je to rozhodně slušný. ()

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (viac)

Jaime Lannister jako mstivý egyptský bůh?

Jaime Lannister jako mstivý egyptský bůh?

07.06.2013

Další urostlý blonďák v roli nebešťana, který sestoupí mezi smrtelníky a předvede jim, zač je toho kladivo? I když v tomto případě spíš kopí, bitevní palici nebo efektní dvojzubec. Nikolaj Coster… (viac)

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (viac)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (viac)