Howlův kráčející hrad

• Česko Zámek v oblacích (viac)

Koda

Je to těžké napsat, ale stalo se, co se stát nemělo. Přišla z mé strany tvrdá sprcha a zklamání. Je to vlastně první anime ve 20 nejlepších animáků, kde dávám nízké hodnocení. Od tohoto filmu jsem čekal daleko víc a hlavně příběh, který by měl hlavu a patu. To, že se Sofie jednou promění z holky na babku, to že Howl bojuje s nepřáteli a mění se při každém proletu, to že se z čarodějnice stane najednou hodná babička, to že z mámy Sofie se stane s prominutím kráva, to že najednou Sofie zjistí kde jaký portál směřuje, jestli někam támhle do Turecka, nebo se sežrat olejem z aut mě připadá dost tragicky pod realitou... no ale co už, fantazie se neklade. Prostě tam bylo těžko pochopitelných souvislostí moc. Jediné, co tak nějak zachraňovalo ve filmu byl Markl (Michael), který se snažil pomáhat, byl ochotný a byla s ním celkem sranda. I ten Vlasta Plamínek, který hořel jako ohínek taky ušel. Chtěl jsem tomu dát šanci, dokoukal jsem to do konce.. ale bohužel mi to nic nepřineslo. Každý to může posoudit jinak... já zbožňuji anime, ale tenhle film byla pro mě feferonková čokoláda. ()

rozbris

Jak to může mít tak velké hodnocení??? Je pravda, že jsem neviděl první půlhodiny začátku, ale ten zbytek (hodiny a půl) je k ničemu. Tohle je moderní pohádka pro děti, prolínání tolika časů - minulost, budoucnost a přítomnost. Aby to pochopil člověk, tak by měl k tomu Hayao Miyazaki dát nějaké vysvětlení. 2* to má akorát za docela dobrou grafickou provedenost. ()

killjezor

Velice lehké, příjemné, osvěžující. Místa nepochopitelné, ale to už jsme si zvykli. Trošku mi vadí, že sama podstata války byla zatlačena do pozadí a nemá na diváka tak zdrcující dopad, pocit zmaru se moc nepovedl nabudit. Stejně tak u všech nepříjemný situací tak nějak cítíte, že se všechno v dobré obrátí. Na Spiriting Away namá, ale plné hodnocení si upřímně zaslouží. ()

Brion.y

Ak vás na chvíľu omrzelo prelievanie anime krvi a potrebujete si pri niečom oddýchnuť Howl‘s moving castle sa naozaj oplatí vidieť. Postavičky sú výborné, konečne nevyzerajú ako deti a príbeh to je fajn. Hneď v úvode som si Howla obľúbila a Sophie, ktorú zatiahol do problémov, s jej geniálnym klobúčikom takisto. Jediné sklamanie bol český preklad názvu - nad Zámkem v oblacích len krútim neveriacky hlavou. ()

Losik

Další krásný film z dílny Hayao Miyazakiho. Zase skvělý příběh, v kterém se budete chvilkami ztrácet. Vše je hezky barevné a bizardní chodící zámek vás učaruje. Moc se mi líbil trik s klikou, která měnila východ z hradu:). Zamilujete si obě hlavní postavy a budete prožívat jejich strasti a hlavně vás překvapí odhalování osobnosti Howla. Animace zase na skvělé úrovni jak bývá zvykem, čarovný pohádkový svět, který je ale také pěkně drsný. Vřele doporučuji a tento příběh dávám na pomyslnou první příčku s Princeznou Mononoke. ()

Benedygtus

Prekrasne, promyslene, Howluv zamek je uchvatny. Kdyz se poprve zjevil, clovek chtel videt kazdy detail, a presto nedokazal pauznout film, kvuli ztrnulosti a napeti. Jestlize Vampire Hunter D je nejlepsim animakem, Zámek v oblacích/Howl's Moving Castle je nejlepsi fantasy. Srdcova zalezitost. ()

Lisabellla

Chtěla bych si myslet, že hluboko v sobě ve skutečnosti jsem přece jen ta romantická duše, která vyplouvá na povrch díky příběhům mladých krásných zamilovaných lidí. Na okamžik se tak umím cítit a za ty okamžiky mohu děkovat málokomu. Jsem sama překvapená, že mohu děkovat i Miyazakimu a jeho postavám. Jen zřídkakdy mi něco vezme slova a filmy to zpravidla nebývají, leč stává se a já takové chvilky hltám plnými doušky, přijímám po litrech ty potoky slz a nekonečno ojetí a úsměvů a doufám, že to nikdy neskončí. Jsem ztracena. Jsem okouzlena. Jsem spokojena. ()

charlie_ando

Mistr fantazie Hayao Miyazaki stvořil úžasnou magickou steampunkovou pohádku a znovu mi dokázal jak ohromnou obrazotvorností disponuje. Dokáže si z historie celého světa pobrat inspiraci a spojit ji do dokonalého obrazu. Zvlášť oblohu dokáže zaplnit spoustou nejen válečných létajících strojů, které udivují svou detailností a bizarností zároveň. Ústřední postavou příběhu je mladá dívka Sophie, kterou kletba zlé čarodějnice z pustin proměnila ve stařenu a ona utíká do hor za rodným městem, kde s pomocí strašáka Tuřína objeví kráčející zámek kouzelníka Howla a stane se jeho paní domácí. Pohybující se kouzelné obydlí je vystřižené jak z příběhů od Karla Zemana. Na pozadí příběhu probíhá válka, která si postupem času stále důrazněji říká o pozornost. Zjevně připomínka pochmurné zkušenosti z raného dětství pana režiséra. Vybombardovaná hořící města jsou opravdu pochmurně působivá. Vyprávění je plné kouzel, magie a kleteb. Ale tím nejsilnější kouzlem je pravá čistá láska z celého srdce, kterou zahoří Sophie vůči kouzelníkovi Howlovi. Bojuje nejen se svou kletbou, ale i s tím, aby přivedla svého milého na správnou cestu, protože ho pohlcuje jeho temná stránka. Příběh je neuvěřitelně barevný a škála barev je opravdu velmi široká. Miyazakiho vyprávění mě vtáhlo do děje, který mě celého pohltil a nenechal mě vydechnout v očekávání co se stane za okamžik. ()

Madluska

Což o to, ono se opravdu moc hezky kouká na nádherně propracované prostředí, krajinu, rekvizity, nápady... Ale pak to všechno pohřbí unifikované a (já vím, že záměrně - nebo ne?) odbyté japonské postavičky evokující pokémony. Do toho si přimíchejte jednu nesnesitelnou všetečnou babku (no jen si představte, že byste tu hlavní hrdinku Sofii skutečně potkali!), nemužný mužský ideál Howla a (pro mě) nestravitelný konec a ve výsledku vám třeba taky vyjdou jen 3*. ;-) ()

Joann

Krom dokonalého a naprosto bezkonkurenčního ohnivého démona :), mě také nadchnul hlavní hrdina, čaroděj. Takový můj srdcový princ. Pohádka je náramně kouzelná, má hezký příběh a plno parádních nápadů. ()

HiddenDragon

Achjo. Bud jsem moc odkojeny US animaky, nebo zakoreneny v pohadkach Andersena nebo bratri Grimmu, ale ja asi nikdy nepochopim alogoritmus uvazovani japonskeho mozku. Knihu jsem necetl, ale rek bych ze Miyazaki z puvodne anglickeho pribehu Diany Wynne Jones udelal neco jineho, neco opet sveho. Prvni pulka vypadala tak slibne - svet trochu jako Final Fantasy videohry, mixujici fantasy a stroje, jakasi valka a k tomu romanticky pribeh divky a kouzelnika, magicke stvoreni z ohne, chodici hrad s portaly na ctyri ruzna mista... Ale opet (jak to ma Miyazaki zvykem) od jisteho bodu, tusim od navstevy kralovske carodejnice Sulimanove, nabere fantazie obratky na tisic procent a ja uz jen ziral na silenou crazy splacaninu a rikal si "co se to tam kruci vlastne deje". A nechapal nic. Howl se cim dal casteji meni v podivneho demona, ktery se ucastni valky na vlastne neurcite strane (protoze sam rika, ze je jedno kdo je nepritel, vrazi jsou to vsichni), Sophie misto aby byla zakleta, je tuhle mlada, tuhle stara, tuhle mlada se starymi vlasy, k tomu se prida Carodejnice z Pustin, ktera na zacatku Sofii zaklela (a doted nechapu proc) aby se v prubehu deje zmenila v babku odkazanou na Sofiinu pomoc. Pak aby pry zachranili Howla, odejdou vsichni z hradu (pravdepodobne aby uzavreli vystupni portaly nebo fakt jinak nevim), ktery se zhrouti, a pak do nej zase vsichni nalezou... Pak nejaky vylet do Howlova detstvi. WTF jsem si rikal, tohle je pro mou nutnost logickeho deje a pointy vazne napor... Pritom animace krasna, hudba pekna...ale proc proboha nemuzou ti Japonci udelat pribeh, ktery ma hlavu a patu??? A jak tomu muze dat nekdo pet hvezd?? Lidi mate misto mozku kedluben? Achjo. ()

Zagros

Mijazaki opět nezklamal. Z jeho filmů doslova tryská jeho tvůrčí duch. Tolik nápadů, kolik je v jednom jeho filmu, není ani v celoroční americké animované produkci dohromady. Navíc je krásné, že člověk absolutně netuší, co bude v dalším záběru, kam se posune příběh, jak se budou vyvíjet postavy, ... Díky Mijazakimu jsem objevil další svět, který s radostí budu dále prozkoumávat. ()

Torako.chan

Tohle snad není ani třeba nějak komentovat. Miyazaki je úžasný a 90% jeho počinů je prostě perfektní animačně, příběhově, prostě fantazie. ()

Milano33

Howl's Moving Castle je čarokrásnym a dojemným príbehom o nežnej, ale prekliatej láske. Film je vyskladaný z paralel a kontrastov, stačí sa pozrieť len na hlavné dve postavy príbehu, na Sophie a Howla. Sophie je dievča, ktoré sa v ledačom podceňuje, upiera si sama sebe krásu tým, že si myslí, že nikto o ňu nestojí, pretože je "škaredá". To čo však postráda na kráse, hravo vynahrádza na srdci, Sophie je totiž velice milá, dobročinná a láskavá osoba. Howl je presným opakom, je nesmierne talentovaný, avšak zbrklý čarodejník, ktorý svoju mágiu používa len pre svoje dobro a potešenie. Je zahľadený do seba a svojej krásy, doslova a dopísmena je narcistom, ktorý na svoju krásu nevie dopustiť. Tieto dve svety sa však stretnú a následne sa jeden do druhého vrúcne, kompletne a nesebecky zamilujú. Howl videl konečne Sophie v takom svetle, v akom sa ona sama nikdy vidieť nedokázala, ako vôbec prvá osoba v jej živote na ňu nahliada ako na prekrásnu ženu. Howl bol očarovaný láskou až na toľko, že zabudol na svoju seba zahladenosť a poprvýkrát si všímal iný druh nádhery a fascinácie. Vskutku veľmi dobre zvládnutá romantika zo strany tvorcu, velice nevšedná a originálna. I keď Howl's Moving Castle je skutočne pekným romantickým fantasy, tak jeho čaro rovnako tkvie aj z prostredia steampunku. O tomto anime môžeme hovoriť ako o steampunkovom fantasy, čiže o fikčnom svete, v ktorom vládnu parné stroje. Zasadenie je tým pádom veľmi vzácne a má dostatočný šmrnc a náboj, aby poháňal príbeh i tento svet. Technológia poháňaná parou je v tomto snímku neskutočne fascinujúca a mimoriadne nápaditá. Každý jeden parný stroj, vynález či mechanizmus má niečo do seba. Priemyselné parné stroje sú typické pre tento industriálny vek a Mijazakiho bujná predstavivosť spravila s touto dobou a jej jednotlivými výdobytkami divy. A keď tento steampunkový svet postihne krutá a neľútostná vojna, tak žáner vie ponúknuť vskutku pôsobivé ozvláštnenie zaužívaných vojnových praktík, či mechanizmov, a pretransformovať ich na niečo revolučné. Vojna sa vedie na zemi, vo vzduchu i na vode, takže sa tu stretávame i s všemožne rozličnými dopravnými prostriedkami. Svet disponuje parnými vlakmi, automobilmi, parníkmi a všelijakými vzdušnými plavidlami, ktoré vidieť priamo v akcii jednoducho ohromí. A takisto veľkou atrakciou je aj pohyblivý Howlov hrad, ktorý je schopný chôdzi, prostredníctvom ktorej sa vie premiestňovať z miesta na miesto. A to ešte nehovorím o portály ukrytom vo vnútri tohoto hrade. Výtvarná stránka filmu je nesmierne nádherná a magická. Farby sú precízne vybraté, apelujú na diváka a vedia v ňom evokovať ten správny pocit. Animačne to patrí medzi najviac skvostné diela od Hajaoa Mijazakiho. Obzvlášť tá pestrofarebná kvetinová lúka je skvelým príkladom dokonalej animácie. Avšak najviac znamenitým prvkom bola rozhodne mágia a s ňou spoločné ohýbanie a pretváranie reality, portálové scény či dokonca cestovanie v čase. Tieto pasáže boli neuveriteľné, to okulahodiace vizuálne spracovanie proste vyrazí dych. () (menej) (viac)

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

06.11.2023

V sobotu 11. listopadu začne 10. ročník festivalu Malé oči. Malí diváci a jejich rodiče se mohou o víkendu vydat na podivuhodná dobrodružství v pražských kinech Aero a Bio Oko. Během listopadu a… (viac)