Podzim 1989: Student Petr Soukup se ničím podstatným neliší od svých spolubydlících z vysokoškolské koleje. Bouří se proti režimnímu konformismu rodičů, prožívá aktivně své lásky i svoji účast na studentské stávce. Autoři dodatečně zapojili do roztočeného filmu reakci na aktuální politický vývoj. Původní námět se vytratil, zobrazení listopadových událostí je povrchní a nepřesvědčivé. (oficiálny text distribútora)

Master19

Zvláštní film, který mohl mít potenciál státi se kultem, ale na rozdíl od Mandragory nebo Kouře si nechává všechno proklouznout mezi prsty. Škoda, snažil jsem se přivírat oči, ale po chvíli prostě začal pekelně nudit a šablonovitost tlačit, až se člověk musel vrtět... ()

insurgentes

Podle mě to není úplně marný film, atmosféru doby zobrazuje celkem věrně. Dokumentuje taky fakt, že většina těch, co skončila v žumpě (a teď mám na mysli hlavně režiséra Trošku) se tam propracovala přes relativně hodnotné počiny. Nikdo by prostě dneska neuhád, že tohle natočil autor Babovřesk. ()

Paity

Lehce podprůměrná záležitost pojednávající o pohledu studentů na dění v roce 1989 z pohledu první osoby. Nic zajímavého však nepřináší/nenabízí. ()

mira007

Neznámý Troškův film bez typických troškovin, který sleduje partu studentů a jejich život sex, drugs ( v socialistickém Československu spíš alkohol ) and rockenroll na pozadí událostí 17.listopadu. Troška se hodně snažil nacpat tam toho hodně - téma homosexuality, politiky, sociální drama, milostné avantýry, prostituce,... a výsledek je nijaký. Jestli toto dílo ocením, tak maličko ukazuje atmosféru revolučních dní na vysokých školách - letáky, agitace na gymplech a ve fabrikách, stávka ( tím je ten film vyjímečný, ale je toho hrozně málo ). Výsledek je celkem nezáživný film, který troška nezachránil ani erotikou, kdy se připravoval na poslední díl Slunce seno a svlékl úplně do naha rekordní počet hereček na český film ( Y.Blanarovičová, Kamila Roubalová, aj plus dokonce Lucie Bílá jako prostitutka v erotických hadrech alá dysneyland 77 ) ()

gonga

Film, ve kterém si hlavní role Troška zřejmě obsadil svého tehdejšího eféba, jinak si volbu toho nehereckého prkna nedovedu vysvětlit. Chlapec bloudí po světě s jedním neustále zpruzeným výrazem, hluboce pohrdající všemi ostatními, byť sám je leda lempl a trotl. Nějak nechápu, jaký smysl má natočit výpověď, ve které nikdo nic nevypovídá, jen se plácá po světě a ještě je nesympatický blbec. Nejhůř vypadají scény mezi tím chlapcem a Janou Krausovou, která na rozdíl od něj, umí hrát. To si jeden říká, jak to ona mohla vydržet. Film o nikom, ničem a k ničemu. ()

MickeyStuma

V roce 1989 se režisér Zdeněk Troška tematicky vrátil ke školnímu prostředí, jen ne do prostředí základní školy, jako ve svém prvním filmu „Bota jménem Melichar“ (1983), ale výš, tedy do prostředí vysokých škol. Strasti a slasti postav však v podstatě zůstali obdobné, jen samozřejmě s ohledem na věk, dobu a prostředí. Charakteristika jednotlivých postav je tak po dějové stránce bohatá a trefně vyobrazuje smělé i nesmělé osudy vedoucí především k zamyšlení. Takže se vlastně jedná o další sociologický průzkum daných jednotlivců. Vzhledem k politickým událostem v době příprav filmu se tvůrci rozhodli i toto ve filmu zohlednit, jenomže bohužel dosti unáhleně. Politický střet generací působí spíše trapně a zrovna tyhle scény vyznívají především hlavně jako publicistika a hraný dokument doby, než jako scény pro plnohodnotný osudový film. Je v tom zkrátka vidět, že se nad pozměněným scénářem zase až tak moc nepřemýšlelo. Chybí spousta vysvětlení daných věcí, takže z dnešního pohledu těžko divák pochopí, co například vlastně studenti ve vybudovaných stávkových kancelářích ve školách dělali a proč, a hlavně, kdy vlastně probíhala výuka. Takže těžko posoudit, jak by vypadal film původně. Každopádně jiná osudová problematika v sociální oblasti určitých postav jinak nemálo zasáhne a opravdu dovede k zamyšlení. Jako třeba mladá svobodná matka živící s prostitucí, což nakonec skončí, jak to skončí. Lucie Bílá v této roli bohužel moc prostoru nedostala, ale i z toho mála lze její herecký výkon ohodnotit kladně. Jedná se tedy o film, který se bohužel řadí do skupinky filmů vzniklých v porevoluční době, které pro svou nekvalitu okamžitě po uvedení zapadly do naprostého zapomnění. ()

aleshat odpad!

Troška v Pokladu hraběte Chamaré dokázal, že byl schopen natočit dobrý film. Jeho druhý a poslední počin s uměleckou ambicí je ovšem peklem na zemi. Původní dramaturgický záměr - intimní drama mladého muže - umřel s pokusem zachytit pozadí sametové revoluce, která se ovšem v Troškově podání omezuje na nekonečné žvásty u urxeroxů. Děsní herci, příšerný scénář a okázale patetická režie a hned potom Slunce seno 3. Tfuj.. ()

Ygnor

"Dostal jsi moje dopisy..?" Jóo dostal... "Napiš mi prosím taky nějaký dopis, ještě mi nikdo žádný neposlal..." Smutný až depresivní pohled na rozdivočelé devadesátky přicházející po pěrestrojce ve věku tápajícího devatenactiletého kluka, nasnímané zajímavou kamerou v on-line době od režiséra, od kterého by jste to nikdy nečekali. Nesmyslně podhodnocené. (Oficiální text film potápějícího distributora snad ani nečtěte). ()

Prubner

Scénář by možná ušel, i když scény z listopadové stávky jsou tu opravdu nadbytečné, a je znát, že byly přidány dodatečně. Jenže všechno deklasují ochotnické herecké výkony většiny herců a taky špatná režie. ()

Pitryx

No, je vidět, že „už se mohlo“. Nahoty je tu dost. A bohužel i propagační omluva pěti procent. Nakonec se to celé nějak zhoupne do krutého dramatu. To mne tedy dost šokovalo. Takže snímek je docela zajímavý a já dávám lepší průměr. ()

ostravak30

Přiznám se, že si vůbec nemyslím, že se jedná o špatný film. Herecké výkony jsou kvalitní, námět je zajímavý a děj, a to mě překvapilo samotného, není nudný. Líbí se mi i hudba. Jana Krausová, přestože nejspíš neměla děvetadvacet, je sexy a Yvetta Blanarovičová opravdu působí jako sexy mrcha. Zapadá to do sebe. Akorát ten Troška mi do toho nezapadá. Nicméně přiznávám otevřeně, že jednou mi toto podívání stačí a víckrát už si nedám. Přesto musím poděkovat, chutnalo mi. ()

honzic

Tradiční Troškovina, slabé a trapné dialogy, humor nevhodně přiložený, příběh rádoby věrohodný. Na druhou stranu je to snaha o porevoluční film v pozadí doby. Hodnocení: 40 % ()

Kunderion

Z odstupem třiceti posledních let tento film vnímám nezvykle pozitivně. Dramaturgicky tam sice občas něco zahapruje (kdyby se většina děje měla odehrát mezi památným 17. listopadem a generální stávkou 27. listopadu, byl by to hodně nabitej tejden), ale jinak je to ten nejautentičtější záznam tehdejších událostí, jaký jsme v českým filmu na tohle téma dosud mohli zaznamenat. A taky dodnes nejlepší film Zdeňka Trošky. Díky, Zdendo... ()

Enzo555

Prekvapilo ma ako dobre a suverénne Lucie Bílá hrá a rozpráva pred kamerou. Ešte na sebe nemala natiahnutých osem rôznych osobností. Príde na scénu cca v 17:24 a samé extra hlášky: "Tě řeknu jedno moudro jo: všechno je na hovno, jenom včely jsou na med.. no a.. ten je taky na hovno. Co to piješ? To je takyyy na hovno.. Emilko prosím tě hoď nám sem ty rumy dva jo!" Jo a v tom červenom negližé robí hanbaté roznožky po posteli ()

jjjerry

Prvopočin Trošky. Proč film vidět: Jiný pohled na rok 1989. Lucka Bílá jako lehká dívčina v podvazkách (btw hraje stále stejný styl role ve všem). Blanarovičová nahoře bez, to nevim jeslti je důvod to vidět=), ale hraje dobře. Neortodoxní zobrazení manželského čtyřúhelníku, problematika gayů. ()

Hannah1971

Asi jeden z nejlepších filmú pana Trošky co jsem viděla. Zajímavá kamera + realistiská výpověď doby, kterou jsem tehdy prožívala též jako studentka. ()

DVCAM

Asi nejlepší Troškův film. Třetí hvězdička je za snahu něco (téma) a nějak (forma) vyprávět. Přesto místy trapné. ()