marleyy

97% Mrazivá satira a vtipno-depresivní ukázka dnešního života, na Zemi. Opravdu máme všechno, když se nad tím zamyslíme, takže proč nezpomalit. Chytrý i úderný film, ne pro každého ale pro všechny, kteří se na sebe chtějí podívat, protože se tam někde najdete. Pobavíte se, zasmějete ale na konci filmu Vám dobře nebude. Tak lehký úsměv a hurá do lesa, hrát pexesa :)) ()

L_O_U_S

Nový filmový rok jsem se rozhodl otevřít filmem, o kterém se tou dobou asi nejvíc mluvilo. Jestli mě na něm něco zklamalo, pak to byla malá míra vtipu a komičnosti. Tvůrci spíš než aby bavili (jsem asi staromódní, ale od žánru komedie tu vyšší míru srandy čekám), poukazují na neduhy světa, do kterého jsme se v posledních letech propadli a ze kterého se budeme vyhrabávat horko těžko. Ne že bych s myšlenkou K zemi hleď! nesouzněl – myslím, že náš zeitgeist se mu podařilo vystihnout velmi dobře. Koneckonců, hláška „40 % lidí se domnívá, že žádná kometa neexistuje“ může v naší postfaktické éře odkazovat na prakticky cokoliv, co propluje mediálním diskurzem. Přesvědčené ale už nemají tvůrci o čem přesvědčit a odpůrce tím tuplem. (1 366.) ()

kajas

Námět je zajisté skvělý a nelze si nevšimnout paralel s covidovou pandemií (ačkoli scénář vzniknul ještě před covidem). Po parádní první třetině se ale ústřední zápletka rozuteče do množství podtémat a dělalo mi velký problém udržet pozornost téměř dvě a půl hodiny. Postavy mi svým karikaturním vyobrazením nijak nepřirostly k srdci a malinký palec nahoru tak zvedám až za dojemný závěr (nikoli za potitulkovou scénu). ()

sofiapetra

Dávám tomu 4 hvězdy, protože to průměrný film rozhodně nebyl, ale jinak mě tenhle druh humoru - přehnaná hra na blbá média, moc nebaví. ()

ibeh

Ano, párkrát jsem se zasmála, kritiku systému jsem vnímala, ale nebylo to pro mne nijak překvapující. Střílení především do vlastních amerických řad, zpracováno jako fraška, druhá půlka se vlekla. Což takhle menší rozpočet bez přehrávajících hvězd v podobě amerického nezávislého filmu? ()

Petroff

Čelist na podlaze, údiv, ale průběžné přitakávání, rezignace a nepokryté vysmívání se lidské a celospolečenské hlouposti. Takové nepřijemné "varování". Ohromná zábava. ()

BoredSeal

I když film směřuje správným směrem a daří se mu reflektovat klasické vyskytující se překážky v řešení problémů lidstva od demence sociálních sítí po hamižnost, ta cesta mu zbytečně dlouho trvá (klasický nesoudný Netflix). Snad by stačilo neobsadit tolik hvězd a pak nepřemýšlet, jak pro ně vytvářet prostor v nezáživných vedlejších liniích, aby to bylo víc šťavnatější. ()

easaque

+3* Trailer i námět nabízel pořádnou dávku absurdní zábavy a politické satiry, která byla bohužel dávkována velmi stroze a spíš jen oživovala delší nudné a utahané pasáže. Film rozhodně není svým příběhem špatný a nejvíc mi připomínal slavný Vrtěti psem a trochu říznutý s Iron Sky, protože se tu hodně řeší ovlivňování médii nebo sociálními sítěmi a na druhou stranu politické a ekonomické machinace. Největším kamenem úrazu filmu je podle mě jeho délka, která je neúměrně dlouhá a taky, že sám vlastně neví zda se má tvářit jako drama, nebo komedie a všechno se tam mele podivným způsobem. Taky mám výhrady k vyznění, že se vlastně zase vše točí kolem Ameriky. Ve výsledku cítím zklamání a lítost z toho, že film nedokázal využít svůj velký potenciál, ale přesto po delší úvaze dávám nakonec silnější 3 hvězdičky, díky pár velmi dobrým gagům a jeho smysluplnosti a satiře. A asi se neubráním někdy ani repríze, protože svým způsobem je originální a zábavný.  [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

ilemas odpad!

Na celém filmu mě nejvíc zaujala Leonardova velká hlava a závěrečné titulky. Už po deseti minutách jsem to chtěl vzdát, ale donutil jsem se dodívat až do konce, jelikož mě zajímalo proč má tahle děsně nudná a trapná blbina tak vysoké hodnocení. ()

honajz2

Pořádná satira může fungovat dvěma různými způsoby. Buď nekompromisně a tvrdě, bez jakýchkoli servítek a zaleknutí, jenže i přesto by zde měla figurovat špetka něčeho pozitivního, protože nic není jen špatné, nebo se zaměřením na jedno určité téma, které ale komplexně rozebere a do detailů vystihne. K zemi hleď je takový hybrid, ve kterém není moc ani z té první varianty a ani z té druhé. Takže z toho je, jak tomu říkám, mainstreamová satira - satira vhodná pro všechny. Chce se věnovat ožehavým tématům, ale jen do určité míry, aby to nebylo "až moc". A přitom to až moc by tam bylo potřeba jak sůl, protože nejen že zde satirizované téma není pořádně využité, ale taky si to vůbec nedokáže obhájit svoji dvouapůlhodinovou stopáž. Když už to trvá tak dlouho, fakt bych čekal, že pro takové téma McKey využije každou minutu, protože se tu vyloženě nabízí taková spousta nápadů, že by to mohlo být komplexní raz dva. Komplexnost a odvaha tvrdě tnout do živého ale chybí, takže funguje jen něco a v závěru si člověk řekne, že to sice ušlo, ale potenciál tu byl trestuhodně promarněn. Musím ale uznat, že mě to moc nenudilo, párkrát jsem se u toho zasmál (a někdy i nahlas! - hlavně u "Řekni mi ještě jednou, že všichni umřeme"), něco dost trefného se taky samozřejmě najde a i to herecké obsazení je dobře vybrané - až teda na Jennifer Lawrence, která se do té role vůbec nehodila. Má to tedy své klady a určitě je to lepší, než ty těžce jednostranné pseudo-satiry, kterým ta komplexnost chybí ještě víc než tady, ale i tak to není žádná sláva. Něco mi navíc přišlo i dost zkratkovité, hlavně ty párvteřinové koláže reakcí ze sociálních sítí. Ne, že by kecaly a že by jejich moc a náhlé změny názorů neexistovaly, to naopak, v tomhle jsou vyobrazené přesně, ale fakt je šlo využít mnohem, mnohem víc než takhle, kdy působí stejným dojmem jako ony "rychloinformace" z Twitteru apod. Slabé 3* ()

M.i.k.e

na nový McKayův kousek sem se extrémně těšil od prvního traileru a očekávání byla z většiny naplněna.Don´t look up je sice o kometě a blížícím se konci světa,ale pokud si tohle odmyslíme,tak je velmi aktuální a přesně se trefuje do dnešní doby.Krásně se tu ukazuje rozdělení společnosti,popírání všeho možného,i přesto,že jsou na jasné důkazy nebo nenažranost a do líbivého pozlátka zabalené kecy politiků a dalších.McKay to sice umí i lépe (viz.Big Short) a je trochu škoda,že po geniální první cca půl hodině film trochu změní tón a téměř opustí satiricky linkou,ale na konečné spokojenosti to nic nemění.Ve výsledku je to totiž až nepříjemně uvěřitelné.Rozhodně film do Netflixovské top 5...80% ()

Lischai

Kdosi to glosoval "nejvíc současný film" a vlastně se s tím nedá než souhlasit. Není to přehnaně intelektuální satira za dva rohy, není to esejistická kritika post-faktické doby. Je to spíš takový katalog všeho, co je depresivní a marné na současnosti, lehce pospojovaný jednoduchým příběhem a komikou vašich oblíbených herců. Cast skvělý (DiCaprio zvládne break-down v koupelně co je zároveň vtipný i křehký), střih pozoruhodný, a konec aspoň pro mě rozhodně měl sílu. Všechno tam je, jen chybí něco navíc, aby z toho byl generační film - takhle je to jen řemeslně dobré konstatování, že se climate change nepodaří zastavit, všichni umřeme a "at a certain point, we had it all." ()

ProNotor

Lhostejnost bez hranic, raději budeme dělat, že se nic neděje a hledět si svého, i když to spousta lidí nedělá ani tak. Moralists everywhere! Zajímavé na zamyšlení, sice to není kometa o velikosti Everestu, ale je tu nějaká pandemie, která nás dělí na mnoho skupin. Ve filmu byly skupiny dvě, jedna v prdeli a druhá namastit si kapsy, což v momentální situaci je skoro stejné, jen pandemické skupiny nejsou jen dvě, ale několik, každá s jiným pohledem na věc. Film jsem bral jako analogii k momentální situaci s pandemií a pravděpodobně to možná tak bylo i zamýšleno, ale to jsou pouze mé spekulace. Nebudu říkat, že mě film neoslovil, ale nedostal jsem od něj, co jsem očekával. Asi kdyby tam nebyla neomalenost a necitelnost, lehkovážnost a totální bezduchost některých monologů od Hilla a strojovost od Rylance, hodnotil bych lépe, ty mě v tomhle vysloveně srali. Slabší 3* ()

kaposlav

Jennifer Lawrence je fešanda to sa musí nechať a bez nej by som možno film ani nedopozeral, lebo bol stupidny a tak trefný zároveň. ()

William_

Sociálně-kritický snímek který musíte vidět, už jen z toho důvodu, že se až nebezpečně blíží k realitě dnešního světa a na konci Vám budou stát chlupy na ruce. ()

Figu

Slovo satira tady padlo snad v každým komentu... Nevěděl jsem jak ho do toho svýho zakomponovat taky, abych nevypadal jako úplnej sráč, tak jsem toho využil hned takhle v prvních větách mojí recenze. No... Využil jsem toho asi jak lidičky skvělé a obézní reklamy, vůči varování brzské skáze a záníku Země v tomhle parádním bijáku! Určitě nádhernej příklad a ukázka nynějšího světa a jen další malý varování se vztyčeným prstem!!! Lawrence k sežrání, DiCaprio opět namočen do bijáku s názvem KVALITA! 80% ()

vydumnica

Na Don't Look Up (prečo je v preklade K zemi hleď! nechápem) som sa celkom tešila a to najmä na Leonarda DiCapria a Meryl Streep, mojich dvoch najobľúbenejších hercov. Mať ich pokope v jednom filme, to som si veru nemohla nechať ujsť. Herecké výkony hlavných aj vedľajších hercov sú skvelé. Práve tí už spomenutí herci, ako aj Jennifer Lawrence, sú na tom filme to najlepšie. DiCaprio hrá vždy perfektne. Neviem ako to maskéri a kostyméri dokázali, lebo tu naozaj vyzerá maximálne neatraktívne a o to im šlo. Meryl je Meryl. Ako vždy dokonalá, jej talent už netreba ani komentovať a na svoj vek vyzerá nádherne. Jennifer Lawrence hrá veľmi presvedčivo a sústredene, červené vlasy jej dali asi preto, aby vo filme neboli tri blondínky. Cate Blanchett som spoznala asi až v polovičke filmu, vôbec som si neuvedomila, že je to ona, aj keď som vedela, že tam hrá. Vyzerala tak nejako krajšie ako zvyčajne. Toľko k postavám a teraz prejdem k veci. Uvedomujem si, že Don't Look Up je dokonca aj na Oscary nominovaný a veľmi dobre hodnotený film, ale mne sa nepáčil. Nevyhovoval mi ten mix žánrov! Keď to bola komédia, prečo som sa nesmiala? Keď dráma, prečo som to viac neprežívala? Slová katastrofický a satira mi akosi nejdú dohromady. Asi nemám rada satiru a ani čierne komédie. Ariana Grande a celá tá talk show to bolo skôr otravné. Myslím si, že potenciál tam bol, takisto nápad bol dobrý, výber hercov tip top, no len tá forma spracovania mne neulahodila. Keby to bola len dráma povedzme, viem si predstaviť opak. Chápem, že je do filmu zakomponovaná dôležitosť posolstva "Kam tento svet smeruje" lenže nehodnotím to, na čo film odkazuje alebo poukazuje, ale samotný filmový zážitok či nezážitok. Preto to nízke hodnotenie... Pozreté vrámci "Moje filmové pondelky" 07.02.2022. ()

Aljak

Keby vznikol tento film pred rokom 2020, tak by som si povedal "hmm, poriadna tragikomická bizarnosť". Avšak po tom, čo človek vidí po nástupe pandémie a vzostupe dezinformačných tendencií, tak to vnímam skôr ako trefnú spoločenskú satiru, ktorá je bohužiaľ zrkadlom novej doby skepticizmu a rebélie. Tento trend tu bol vystihnutý na výbornú, hoci to pôsobilo miestami až komicky (ale o to je smutnejšie, že zároveň reálne). Herecké obsadenie bolo výborné, takisto scenár, zápletka, dejová línia, dialógy, štýl humoru (iróniou a sarkazmom sa tu veru nešetrilo),... akurát miestami to bolo zbytočne trochu naťahované a riešili sa tu aj nepodstatné hlúposti, ktoré nemali na dej a príbehy žiadny vplyv. Nevadí, tak či tak je tu o mňa na 5*! ()

Zemřel herec Matthew Perry

Zemřel herec Matthew Perry

29.10.2023

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD