Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

andalin

Otevřu Netflix. Tak na co se podívám dnes - šachy?! Ano, prosím. Tenhle seriál jsem zhltla. Anna Taylor-Joy byla naprosto vynikající. Žrala jsem atypické dětství hlavní postavy a další strasti, které ji vedly k závislosti na drogách, alkoholu a hlavně na šachách. Vysoce dramatický, ale i emocionální příběh. Škoda, že je pouhou fikcí. (dun dum! aka znělka z "Věřte, nevěřte") Další skvělá věc - móda 60. let a scéna se simultaneous speed chess. Tvl. Good for you, cracker. ()

Masrii

Jakožto člověk, co hrál šachy od 5 let, jsem si tenhle seriál nemohl nechat ujít. Rozhodně nemůžu popřít jeho kvality - skvělou atmosféru, vynikající a půvabnou hlavní herečku a to, že díly neztrácí tempo a jsou zajímavé od začátku do konce. I přesto ale nemůžu dát nejvyšší hodnocení...hlavně proto, že už na konci druhého dílu jsem prakticky přesně odhadl, jak bude probíhat zbytek příběhu - ze začátku jde všechno hladce, nemá soupeře, pak nastane nějaký problém, pravděpodobně s alkoholem nebo prášky a nakonec všechno dobře skončí velkým vítězstvím. Další věcí je to, že když už je tu a tam zobrazena partie, tak hráči, kteří by měli být už na dobré úrovni ztrácí figurky a hlavně dělají jeden tah za druhým jako kdyby se hrálo na 5 minut. A vzápětí se dozvíte, že se musela partie odložit po x hodinách na další den. Ale to už mluví moje puntičkářská stránka a v pohodě bych to přehlédl. Když to vezmu kolem a kolem tak dávám silných 80% ()

3 AM Code

Velké překvapení a asi nejlepší seriál 2020. Jelikož staví na postavách, tak ZCELA koukatelné i pro šachové laiky. Ale ani šachisti nepřijdou skrátka, protože na seriálu se jako konzultanti podíleli Garry Kasparov a Bruce Pandolfini. V podstatě všechny důležité zápasy jsou +- kopií/variací historických her mezi šachovými velmistry - Fisher, Spassky atd. Produkční kvality jsou A++ 60tá léta, hudba, dekorace, oblečení atd. Vtipný detail je, jak hlavní postava téměř ve všech scénách nosí oblečení s geometrickým vzorem. Herecky je to taky bezchyné, od výborné Taylor-Joy, Harryho Mellinga (Dudley z Harryho Pottera) nebo Marielle Heller v roli nevlastní matky v domácnosti. PS: Soundtrack je perfektní, jak ten originální od Carlose Rivery tak použité dobové songy. Viz Classical Gas, Mexican Highway a další. ()

Soweek

3,5* Nedalo mi to a ač mě to naprosto míjí žánrem i tématem, musel jsem si kvůli opusům tento počin pustit. Dámský gambit mi ze všeho nejvíce připomíná Bohemian Rhapsody. Je to takový obyčejný romanticko dramatický feel-good počin, který je nenáročný na shlédnutí. Prostě splňuje vše co se od takového seriálu čeká a vlastně tím nikoho neurazí. Náročnější fanoušky rozhodně zklamou všudypřítomné klišé. Ač seriál nemá žádný politický podtext, ruští šachisté jsou samozřejmě zobrazeni tak, aby působili strach a abyste jim výhru prostě nepřáli. Negativní jednání hlavní hrdinky je vždy omluvitelné, u ostatních už tomu tak není. Trochu mi to přišlo, jako kdyby scénář psal tatínek, který nevidí chyby vlastního dítěte, protože jeho holčička je přece bezchybná a za všechno mohou ti druzí. Na druhou stranu musím uznat, že Anya Joy je prostě skvělá a připravenou půdu skvěle využila a táhne tak celý seriál. ()

Sdoom

Ve výsledku spíš slabší 4 hvězdičky. SIlné momenty střídají slabší, někdy i vyloženě zbytečné scény. První dva díly super, pak jde kvalita celkem dost dolů. Nicméně Anya Taylor-Joy utáhne svým výkonem leccos, soundtrack je super a hlavně je to o šachách, které mám stále jako takový pasivní koníček, čili jsem zaujatý ve prospěch tématu. :-) (Netflix 4k UHD, orig.) ()

herr_carter

100 % chápu, proč se po kompletaci tohoto seriálu začaly prodávat šachy celosvětově mnohaprocentně více - do shlédnutí seriálu jsem nevěděl o hře absolutně nic (ani názvy figurek, natož jak jednotlivé figury táhnou) a hned po titulcích jsem začal pilně studovat a zkoušet on-line. Jedním slovem neuvěřitelné, jak se tvůrcům podařilo během 7 sotva hodinových dílů vytvořit takový příběh. Jednak herečkou v hlavní roli, to bezpochyb a možná taky faktem, že o šachách se zase tolik věcí nenatočilo (minimálně zas ne tolik kvalitních a poutavých). Hodně moc mi to připomínalo brilantní Čistou duši - ať už inteligencí hlavního protagonisty hraničící s bláznovstvím, nebo i pro svou hudbu. Buď jak buď, skvělá a téměř bezchybná záležitost.............moje hodnocení = 9 z 10. ()

Maynard.

Od začátku sem byl přesvědčenej, že to je jasnejch 5 hvězdiček. Ale postupem času mě seroš trošičku začal nudit a u posledního dílu sem to dokonce na chvilku zalomil. Takže spokojenost rozhodně ano, ale né uplná. BuĎ jak buď se tahle postava hodně povedla a ta herečka, co to sehrála, tak se hodně povedla a uplně přesně se ta role pro ni hodila. Za mě ještě škoda, že je to celý film o šachách, se kterejma mmi to nikdy moc nešlo.. říkal sem si, proč to nemůžou bet třeba bahenní zápasy? A ta druhá půlka o závislosti, se kterou jsem se ztotožňil mnohem víc :o) ()

DavidS.

Anya Taylor-Joy jako novodobá Amélie z Montmartru...Představte si Vogue s šachovou přílohou...Překvapení roku a jedna z nejlepších věcí na Netflixu za dlouhou dobu! ()

purekritik

Kdyby si to zachovovalo nějakou koncepční konzistenci a drželo se to např. v pohádkovějším duchu, tak by to bylo lepší. Takhle to působí jako slátanina, chvíli jako pohádka, jindy je to zas "dospělý". Nnutno dodat, že takovej charakter je těžko uvěřitelnej v realnym světě. Je to prostě cool postava, která nedává smysl a hodila by se spíš právě do pohádkovějšího sylu nebo něco takovýho. Nu ale tvůrci samozDřejmě nědelali autorskou tvorbu, ale popularní produkt, tak aby, pokud možno, oslovili každýho. Serial má svoje kvality, celkem mě třeba bavily charaktery těch bizarních šachistů - kolegů, no poslední díl byl zas vyloženě patos. ()

Mistickzz

Skvelý serial, nie len pre nadšencov do šachov. Ja osobne ich nehrám, no príbeh o geniálnej hráčke Beth ma chytil za srdce a seriál som si patrične užil. Úprimne? Něcakal som, že to bude taká skvelá jazda. ()

NifKor

U netflixu je klasika, že dělají skvělé krátké seriály no a u Queens Gambit to není jinak. Queens Gambit je seriál, který dost rychle uteče a to je snad největší negativum, ale také pozitivum v tom smyslu, že kdyby seriál měl více epizod či sérií, tak by to ublížilo samotnému seriálu. Anya mě neuvěřitelně překvapila, protože jediný film, který jsem s ní viděl byl The New Mutants a tam hrála dobře ale upřímně ne tak dobře jako v Gueens Gambit, samozřejmě ostatní herci hrají také skoro perfektně. Přiběhově je seriál strašně zajímavý a strašně se mi líbí jak samotný seriál tvůrci provedli. Hudbu má Queens Gambit taky samozřejmě skvělou. Seriál je pro mě dost velkým překvapením, protože jsem nečekal absolutně nic a dostal jsem další seriál, který se mi neuvěřitelně líbil. 8/10 ()

Wally

Výborný seriál z prostředí šachů, kde šachy samotné jsou jen prostředkem pro zobrazení bláznivých 'problémů' mladé dívky ze sirotčince. Skvěle zahrané ze strany A. Taylor-Joy! Jinak výborné až úžasné první a poslední dva díly...ten prostředek byl slabší, ale to se v návalu kvality ke konci dá prominout... ()

Michelle75

Všichni o tom s nadšením mluvili a mě to hoooodně odrazovalo. Ale chybička,...... ono to vážně bylo velmi povedené. Jak herecky, příběhově, tak dobovým vizuálem. Jooo vlastně i ty šachy tady hrály svou roli a taky zelenobílé pipulky. Jednotlivé postavy a charaktery byly taky pestré....jen mi vadilo, že Beth byla po celou dobu jako stroj, člověk bez emocí, takový zvláštní automat. JInak chválím. ()

Milano33

Chytrý, dôvtipný, do dokonalosti vypiplaný a excelentne vypoinovaný masterpiece! Nezameniteľný impresionistický a expresionistický artový počin, ktorý oslovil mainstream a právom si vyslúžil status fenoménu. Kráľovská Anya Taylor-Joy svojim famóznym hereckým umom, ktorý predovšetkým závisel od jej práce s emóciami, mimikou a očami, dokázala obmäkčiť nejedného diváka. The Queen's Gambit je seriálom, ktorého látka mi bola veľmi blízka. Spracovanie šachových partií účinkovalo na mňa naprosto fascinujúco a pohlcujúco. Zahájenie hry i koncovky boli prevedené geniálnym spôsobom, takisto aj jednotlivé taktiky, stratégie a formácie. Kamera je nesmierne sugestívna, strih je dravý a nasnímanie zase dychberúce. Aj coloring je pôsobivý a prispôsobený dobovej šesťdesiatkovej atmosfére. Seriál si pohráva i s hrou svetla a tieňu a najlepšie je to vidieť práve pri atmosféricky nasvietených šachových partiách. K atmosfére výrazne dopomáha aj mrazivé a napínavé ticho pri rozjímaní tých brilantných mozgov šachistov. V tomto ohľade ide skoro až o akýsi psychologický súboj. Šach v The Queen's Gambit jednoducho ožíva na šachovnici, je to hrou zručností, poznatkov, vynaliezavosti i predstavivosti. Hrať môžete spontánne i učebnicovo, každého skrátka zavedie intuícia iným smerom. Šachisti pri tomto typu seriálu si môžu dovoliť zapojiť mozgové závity, ako nikdy predtým, a v duchu si dôkladne analyzovať a rozoberať jednotlivé kroky a postupy. Avšak táto hrá intelektuálov je podaná veľmi hravo a pútavo aj neoboznámenému publiku. The Queen's Gambit je v tomto smere vskutku inteligentnou zábavou pre všetkých. Príbeh pojednáva o mladej šachistke Elizabeth Harmon, ktorá v sklepe jedného z miestnych sirotincov narazila na šachy, ktoré predznamenali jej neskoršiu budúcnosť. Lenže jej cesta za úspechom ani po objavení svojho vrodeného talentu nebola vôbec lineárna, ba naopak bola kľukatá a spletitá. Počas svojho života vystriedala hneď niekoľko najrozličnejších fáz, v jednú chvíľu je na úplnom vrchole a vzápätí padá na bezodné dno. Následne začne holdovať alkoholu a nájde záľubu v omamných látkach, vďaka ktorým sa z celkového zážitku stáva zážitok dosť psychedelický. Beth je mimoriadne ľudská a emočne i psychicky dobre vykreslená postava, ktorá neustále chybuje. The Queen's Gambit je aj z toho dôvodu emocionálnou horskou dráhou, pri ktorej súznite s hlavnou hrdinkou. ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby