Další snímek tvůrčího tria, skládajícího se z režiséra Dannyho Boylea, scénáristy Johna Hodge a producenta Andrewa MacDonalda, si získal ještě větší celosvětovou popularitu než předchozí Mělký hrob. Ve vyprávění hlavního "hrdiny", asociálního mladíka Rentona, se odkrývá bizarní svět revolty proti současné konzumní společnosti. Renton a jeho skotští přátelé jsou totiž narkomané, jejichž jedinou starostí je sehnat další dávku. Jenže "skutečný život" smutné protagonisty "semele" a změní. Někteří nepřežijí, z jiných - jako například právě z Rentona - se stanou "normální" lidé. Epizodické vyprávění vytváří zvláštní mozaiku, z níž se velmi působivě vynořuje pochmurný obraz jedné "ztracené" generace. Snímek těží z tradic britského civilismu a dokumetárních filmů se sociální tématikou, ale zároveň je radikálně inovuje pomocí surrealistických hříček, černého humoru, dynamické kamery, střihu a charakterizace hlavních postav. Režisér Boyle svým pozorováním světa z nevšedního (a generačně vypjatého) úhlu opět provokuje měšťáckou společnost. Svým filmem jako hozenou soubojovou rukavicí políčkuje standardní středostavovskou morálku a tradiční hodnoty. Zároveň si postupně získává u nejmladšího publika přívlastek kultovního režiséra (důležitou roli v tomto procesu hraje hudební složka filmu, obsazená právě kultovními jmény anglosaské scény 80. a 90. let). (oficiálny text distribútora)

PoNoruška

Kvalita fimlu je v jeho pravdivosti a tragičnosti, takto to bohuzel u drog je.... Nezapomenutelný a nadčasový sountrack si občas pustím i po 15 letech od prvního shlednuti. ()

Milano182

Pro mě jednoznačně nejlepší film o drogách, který navíc obsahuje dávku místy až černého humoru. Skvěle zahraná role "Rence" skvělým Ewanem McGregorem podtrhuje jeden z nejlepších soudtracků, které znám. K tomu každá postava má svoje charakteristické vlastnosti, takže se vám všechny za tu hodinu a půl vryjou do paměti takovým způsobem, že na ně jen tak nezapomenete. Ani po několikanásobném shlednutí mě film rozhodně nenudí. ()

djbarrel

Skvělý film o drogách, chlastu, feťácích a všech jejich možných i nemožných problémů. Vše je pojato velmi vtipně, ale zároveň dramaticky. 90 % ()

matixa

Hledáte nejlepší roli Ewana McGregora? Troufám si říct, že je to tahle. Taky si troufám říct, že je to nejlepší film z drogového prostředí. Všechno je tak realistické, že si připadáte jak v deliriu. V některých scénách se může dostavit nevolnost (scéna se Spudem), v jiných byla ruka grafika tak dobrá, že byste také rádi projížděli podlahou. Ale pro mě je nejlepší Sick Boy. Jeho posedlost Bondem je tak roztomilá, že ho prostě musíte milovat. ()

zdeci

Tak předně, feťácké filmy nejsou škopkem mého piva! Nicméně jsem neusnul, takže ani chvilka nudy, to je třeba říct. Navíc flexibilní mimčo jak z Exorcisty, sex s nezletilou, pokus o výlet na kopeček, hoviša po celé cimře - sakum prdum 4 hvězdy. Klidně bych ale přitvrdil - v tomto mi přijde Arofonsky "úchylnější". ()

Phex

Hnusně naturalistický film. Je mi jasné proč mi řada lidí z mého okolí sdělila ať se na to raději nekoukám. Naprosto nechápu jak zde někdo může napsat, že film je veselý nebo humorný. Scéna jako hrabání se v hajzlu, posrání se v postely, utopení se ve vlastních zvratcích nebo "péče" o kojence končící jeho smrtí (to zejména) ve mě zůstanou (bohužel) dlouho. Film nemá nějakou jednotící linku, jde jen o řadu scének s jedním feťákem v hlavní roli. Jako snímek odrazující od konzumace drog jednoznačně výborné, jako kultuvní celovečerák u mě již selhává. Je jasné, kde Aronofsky opisoval pro své, pro mě lepší, Requiem za sen. ()

BenchPress

Nevím proč, ale mě Trainspotting moc nezaujal. Kromě občas humorných scének a skvělého Robert Carlyle s Ewanem Mcgregorem. Příběh je takový zvláštní, ale hranice, kam až člověk může zajít je tu popsána nádherně. 3/5. ()

Inusa

Mně se to prostě líbí, je to svižné, dobrá hudba a vlastně i reálné, hlavně ten závěr, jak se Ewan pousměje nad tím, jestli s tím fetem skoncuje...A i když je to místy humorné, tak to nezlehčuje problém drog, naopak...Skvělý snímek. ()

Mona_Lisa

O drogách trocha inak. Trainspotting vám nebude tvrdiť, že z možností „brať“ či „nebrať“ si máte vybrať tú druhú, nebude sa vás snažiť presvedčiť ani o tom, že svet feťákov je vzdialený a úplne iný než ten váš. Tento film je neuveriteľne vtipný, neuveriteľne smutný a určitým spôsobom i filozofický. A to všetko naraz. Renton je taký sympaťák, že sa na na tú hodinku a pol stane vaším najlepším kamarátom a vy budete sledovať príhody celej škótskej partičky ako vlastný život. Je to film na zamyslenie a to pritom ani nevyzerá, že by sa o to snažil. Trainspotting bola taká malá filmová revolúcia, no jednoznačne má čo povedať aj teraz – a za ďalších desať, možno i dvadsať rokov určite tiež. Mimochodom, McGregor je tu skvelý, ale to prakticky všade. ()

Mr.Keli

Dlouhou dobu jsem měl u trainspottingu čtyř hvězdičkové hodnocení. Moje chyba, tímto se snímku omlouvám a vše napravuji, při znovu promítání jsem si snímek nemohl nechat ujít a ničeho jsem nelitoval. Geniální trefa do atmosféry beznaděje a promarněného života. Skvělé herecké výkony, které podepírá tempo vyprávění. O hudbě se netřeba zmiňovat. Je libo žít jako zatracenec nebo otrok konzumní společnosti? Světlé vyhlídky:) 100%. ()

Lampasak

Další excelentní film kde hrají hlavní roli drogy. Opět jsem si z tohoto filmu něco vzal, stejně jako z Requiem za sen nebo Rváčův deník. K tomu hlavně přispěl můj ne zrovna moc oblíbený herec Ewan McGregor a taky dobře vybrané soundtracky. ()

lobo87

Drogová klasika. Boyle perfektne vystihol obe stránky heroínu - tú euforickú, i tú, ktorá zničí ľudskú bytosť. Skvelá hudba, fantastický McGregor, pošahaný Carlyle. Jeden z top filmov o drogách. K maximu chýbalo málo...80% ()

Lastsurvivor

Děj je tak na 4 hvězdy (druhá půlka postrádá spád půlky první) ale herecké obsazení (zvlášť Robert Carlyle) mě donutilo zvednout na plný počet. ()

dzz

...Tehdy nebo zhruba tehdy jsme Spud, Sick Boy a já udělali zdravý demokratický rozhodnutí vrátit se k heroinu, jak nejrychlejc to jde... .. Píchali bysme si i vitamín C, kdyby byl zakázanej... ...Skotství je na hovno! Jsme ti nejhorší z nejhorších. Většina lidí nenávidí Angličany. Já ne. Jsou jenom kreténi! Nás ti kreténi kolonizovali. Neumíme si ani najít vhodný okupanty. Žijem v tomhle zkurveným státě a se vším tím čestvým vzduchem to tu nebude na hovno vo nic míň!... ...A mohla bych pokračovat a pořád by to bylo málo. Jeden z nejvtipnějších a v podstatě nejsmutnější filmů co znám..můžete ho vidět poprvé v patnácti a pak o deset let později a nic se nezmění..pořád je to pecka. ()

mArtinko5MB

Skvelý film a skvelý výber hudby, hlavne tá pasáž, kde mal tie zaujímavé stavy. Niektoré scény mi pripadali ako vystrihnuté z Requiem for a Dream. Super škótsky prízvuk, na tom sa vždy zasmejem a zaujímavý postoj k životu. No a posledná replika Ewana ma nakoniec dostala: I am going to be just like you: The job, the family, the fucking big television, the washing machine, the car, the compact disk and electrical tin opener, good health, low cholesterol, dental insurance, mortgage, starter home, leisurewear, luggage, tree-piece suit, DIY, game shows, junk food, children, walks in the park, 9:00 to 5:00, good at golf, washing the car, choice of sweaters, family Christmas, indexed pension, tax exemption, clearing gutters, getting by, looking ahead to the day you die. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (viac)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu