Gump - pes, ktorý naučil ľudí žiť

• Česko Gump - pes, který naučil lidi žít (viac)

Som Gump a bol som túlavý pes.“ Ono vlastne každý pes je v sebe tak trochu túlavý do tej doby, kým nájde svoje šťastie, a to šťastie nájde pes len s človekom. Môj príbeh je o hľadaní psieho šťastia a tiež o prekážkach na ceste k tomu správnemu človeku. Je o sile nezlomnosti, ktorá sa ukrýva v každom psovi. Áno, aj v tom vašom, vo vašej čivave, ktorá na vás čaká celý deň, kým prídete z práce. Aj v tom buldokovi, ktorý za vami pomaličky kráča a sotva chytá dych. Dám svoju dušu za to, že keby vám niekto chcel na tomto svete ublížiť, tak až potom spoznáte, aké silné má váš pes srdce a čo jeho láska k vám znamená. Tento film vám tak otvorí oči, pretože čo človek v psom srdci zničí, to môže zasa len človek uzdraviť. Rodinný film režiséra F.A. Brabca je o svete videným očami túlavého Gumpa. O svete, o ktorom mnoho z nás veľa nevie. O tom, ako nás vidia zvieratá a ako je ten náš svet pre ne dôležitý. Ten svet, ktorý im dáva domov, silu, nádej, ale taktiež bolesť. Dobrodružný príbeh skutočných psích hrdinov a ľudí okolo nich. (Continental film)

Lacike

Takže už aj Česi sa rozhodli natočiť film loztomilučkom psíkovi, ktorý by útočil na divácke city. Lenže aj citovo vydierať treba vedieť. No a to tvorcovia tohto filmu nevedia. Už samotná hudba ma od začiatku iritovala tým, jak sa nasilu snaží divákovi vnútiť, čo presne má kedy cítiť, ak by mu to teda náhodou nedocvaklo. Takisto kamera je strašne gýčová. Všetko vyzerá umelo a vyčančane. To je snáď prvýkrát, čo ešte aj upršané počasie nepôsobilo depresívne, ale na prvý pohľad pekne. Lenže tá miera sladkosti je tak extrémna, že mi z toho bolo po chvíli zle. Film o psovi s menom Gump, dabuje ho Trojan, jeho pána bezďáka hrá Polívka. Nenapadá ma čím ďalším by to ešte viac mohli osladiť. Snáď len nejaké roztomilé decko tam chýbalo. A že sa tam občas ukážu krutosti, ktoré ľudia psom robia, to nijak nevyváži. U mňa ani ako osveta to žiadne body nezíska. Za mňa to je totálne nefunkčný film a jednu hviezdu dávam len za psov. 2/10. ()

ScarPoul

Film trpí niekoľkými nedostatkami. V prvom rade je veľmi prvoplánový. Vôbec mu nejde o nejakú hĺbku. Všetci postavy, emócie, zvraty sú podané povrchne a bez drámy. Chápem, že na jednu stranu je to fajn, lebo to spĺňa atribút rodinného filmu. Ale ten film tým pádom oberá o čokoľvek skutočné. Na rozprávku je to príliš temné. Na dospelý film, ktorý by reálne aj diváka zasiahol zase príliš jednoduché. Ďalšou chybou je chladnosť kamery a priestoru. Všetko pôsobí, ako na rýchlo vybavená kulisa, kde sa mohlo točiť dajme tomu tri hodiny, a tak sa tam rýchlo niečo natočilo. Potom zbytočné triky, ktoré boli zároveň zlé. Do toho zarátam ešte prapodivnú vsuvku pred koncom, ktorá nás mala "akože zmiasť", ale v konečnom dôsledku len zbytočne narušila rytmus filmu. Druhý krát to vidieť nepotrebujem. Jedno z najhorších zistení je, že to celé pôsobí, ako niečo, na čom sa chceli všetci zúčastnený trochu nabaliť. Toľko zaujímavých mien v nezaujímavých úlohách som už dlho nevidel. A keď už Ivan Trojan nevie niečo zachrániť...tak je niečo zle. ()

JohnCZ

Stejně, jako předloha není žádné literární veledílo, není ani filmová adaptace Gumpa nijak zvlášť kvalitní kus filmařiny. Nic moc režie, nepřirozené dialogy i herecké výkony, divná obrazová postprodukce, ale kdo má rád psy, tak si to svoje ve filmu najde, i kdyby by to mělo být jen to trefné vyobrazení typické rodiny flastenců. Chválím, že oproti předloze má film konec a není useknutý v polovině. Čeho si ale cením ze všeho nejvíce, je přirozeně edukativní charakter. Filmů pro dobrou věc u nás moc nevzniká. Dialogy sice možná šustí papírem, ale zazní v nich řada pěkných mouder, z nichž bych vypíchnul jednu myšlenku, která ve filmu sice konkrétně nezazní, ale dá se vypozorovat: nekupujte, adoptujte. "A máte tu nějakého, o kterého není zájem?" ()

Padme_Anakin

Má to své mouchy, to ne, že ne, nicméně každý, kdo ve svém životě psa měl či má, dobře ví, o čem je řeč.. Člověk si tu čtyřnohou chlupatou kouli zamiluje, ať chce nebo nechce.. Můj oblíbenec Ivan Trojan propůjčil svůj melodický hlas a za něj přihazuji třetí hvězdičku, krásně se mi poslouchal.. ()

berny2468

Gump je vcelku koukatelná agitka pro děti, aby se chovaly ke zvířatům s úctou a respektem. A samozřejmě je měly rádi. F.A Brabec film řemeslně zvládnul. Je to vcelku příjemně natočené a herci, zejména Bolek Polívka, hrají dobře. Příběh je sice primitivní až běda, ale snímku pro děti to lze i odpustit. Na délku filmu je toho však moc. Je zde také zbytečně moc postav, které sice hrají zajímavé osobnosti, ale pro snímek a příběh jsou leckdy úplně navíc. Otravná a vlezlá je hlavně hudba, která se snaží ždímat emoce až moc okatě a naivně. I když věřím, že děcka si u filmu i pobrečí. Oni jsou cílovkou filmu a ti odcházeli ze sálu spokojeni všichni do jednoho. Gump celkově není úplně špatným filmem, ale ani nijak zajímavým. Prostě průměrná pohádka, která má být pro děti poučením. 50%. ()

monsieurR

V hodnocení jsem zohlednil, že se film opravdu snaží pomáhat a to si zaslouží ocenit, stejně jako obsazení zvířecích neherců. Z lidských herců jsou skvělí Polívka a Holubová. Film je také plný krásných záběrů přírody. ()

Lokutus

čistě standardní čoklofilárna, která jen těžce vykrádá A DOG'S PURPOSE/JOURNEY. Bohužel Polívka není žádnej Dennis Quaid a Brabec není Lasse Hallström. Ale je to barevný a česky, tím ale veškerý "klady" končí. ()

Paxxx.cz

Po dlouhé době snímek, který můžu porovnat i s knižní předlohou, která byla jednoznačně lepší. Film na mě působil dost uspěchaným dojmem a nevyvolával u mě emoce jako jiné psí filmy - Marley a já, Hachiko - priběh psa, psí poslání 1 a psí poslání 2.  Kdo má psa, tak nejspíše přidá i tu hvězdu navíc, ale za mě kupte si spíše knížku, kterou přispějete na útulky a měla by vás bavit i více, než tento spíše průměrný film...6/10. ()

Vyrida

Možná to je tím, že mám pro filmy se zvířaty v hlavní roli obecně slabost nebo i tím, že jsem si Gumpa pustil zrovna na Štědrý den, ale mně se to prostě na ty naše české poměry líbilo. Škoda jen scénáře, který se jakoby točil v kruhu na 100 způsobů jinak, až to působilo na můj vkus nereálně. Ale na druhou stranu zase chápu, že je třeba tu psí pohádku obalit i trochou toho napětí. Všechny záběry na pobíhající psíky jsou prošpikované jejich jakoby hesly a do toho nám hraje stále stejný hudební podkres, který mnoha lidem okolo lezl na nervy. Mně nevadil :) Bolek Polívka v hlavní roli obstál, ale jelikož jej mám zafixovaného hlavně v komediálních postavách, tak to bohužel chvílemi působilo kontraproduktivně. Na druhou stranu to nemá být primárně drama, ale rodinný film. Chýlková jako vždy znamenitá čůza a i ti nejmenší z nás určitě ocení mini roličky svých oblíbených Youtube idolů. Rozhodně však neočekávejte vysoko rozpočtovou Ameriku, ale zvýšený zájem o psíky v útulcích by to zapříčinit rozhodně mohlo. ()

Naslund

Právě jsem dokoukal Tajný život mazlíčků 2 a nemůžu uvěřit, že hodnocení je stejné, jako má Gump. Gump nenabízí jako film prakticky nic, než obrázky pár pejsků. Je to kýč na kýč, hudba jde úplně mimo a herci vůbec netuší co mají hrát (rád bych viděl výraz Krajča, když mu někdo pověděl, že má hrát radost bláznivým poskakováním). Určitě má film všechny parametry odpadu, ale chápu, že pro nejmenší děti by film mohl být. Je tam jasně vymezené zlo a dobro a tak to pro ně může být celkem drámo. Pro mě to byla půlka filmu plná zkoumání, "co má sakra ten pes s jazykem" a druhá plná přemýšlení, jestli opravdu jsou všichni lidi, co mají rádi psi dobří a ostatní zlí. ()

Kaluž

Malej ten film zbožňuje, ale já na dvojku určitě nepůjdu. I teď už tomu dávám o bod víc, než by si tahle uslintaná podivnost zasloužila. Asi stárnu či co. ()

kajas

Zbožňuju zvířata a pejsky obzvlášť. Už druhým rokem mám jednoho doma, a tak jsem několik scén poctivě protrpěla, probrečela a už bych se k tomu nevracela :). F. A. Brabec u mě každopádně pokračuje v trendu „buď jeho filmy miluješ, nebo nenávidíš, nic mezi tím". ()

honajz2

Asi takhle - dopadlo to líp, než jsem čekal a ať to bude znít jakkoli absurdně, moje hodnocení chápejte spíš pozitivně. Vyhýbat se kritice ale nebudu a pokud to čte někdo, komu se to hodně líbilo, ať se na ni radši psychicky připraví nebo dál nečte. Popravdě mám pocit, že jsem kýčovitější film nikdy v životě neviděl a tohle byl takový extrém, že až pochybuji, že ho kdokoli překoná. V druhé půlce už toho sice nebylo tolik a dalo se to snést, ale v té první jsem měl co chvílu pocit, že se pogrcám. Jako sorry, ale ten vizuál je fakt něco neskutečného - každá scéna přesvětlená, v každé hraje pozitivní hudba, záběry na přírodu jsou často upravované a přebarvičkované a i když se zrovna něco odehrává v co nejtemnějším prostředí, vždycky tam paprsek slunce či svit hvězd a Měsíce musí být. A nejen, že každá scéna je kýč, on i každý dialog je kýč! Nevím, jak moc to v sobě má kniha, ale místy to až bolelo poslouchat. A záběry na vesmír, ve kterém běhá Gump + ty extrémně přebarvičkované na krajinu (hezkou i bez toho, Benninga na vás!), to radši ani nechci komentovat, jinak bych se vracel k těm řečem o znásilnění, které jsem psal u Spícího města. Navíc je to celkem mizerně natočené a v mnoha záběrech je kamera divně rozklepaná či hloupě zoomuje na postavy a já fakt nechápu, proč se pro to zrovna Brabec, který jako kameraman jinak určitě umí, rozhodl. Herecké výkony taky stojí dost za prd a jediný, kdo tu něco hraje, je Krajčo (!!!). Plus možná ještě Roden, ale ten bere úplně všechno. A Kačer tu má jen třívteřinový štěk, ve kterém ani nepípne. Jinak ale Polívka nic moc, Chýlková přehrává jako vždycky a do toho se tu zjevují takové pochybné osobnosti jako třeba FattyPillow nebo povrchní a nepříjemný Czendlik. Zklamalo mě to i příběhem, který je mírně řečeno slabý a předvede bůhvíproč celkem málo. Proč se tam třeba už vůbec neobjevila Gumpova sestra? Jaký osud pak zažívala ona? Proč tam není dořečený osud té ženy, kterou její manžel mlátil? Vždyť to nefunguje na úplně stejném principu jako Psí poslání (které se to celkem snaží v jednotlivostech vykrádat), tak to tu možnost má... Bylo by toho i víc, nicméně chtělo to lepší scénář i na to, čím ten film je. Jo, a na citové vydírání došlo samozřejmě taky, ačkoli v menší míře, než jsem očekával. Zase ale na druhou stranu, cílovka je většinou přecitlivělá a rozbrečí ji skoro všechno, kde se pejsek byť jen škrábne nebo zašpiní. NICMÉNĚ na tom dokážu ocenit tu myšlenku z toho plynoucí a i když mě původně dost zděsilo, že tu Gump bude sem tam lehce filozofovat, ale ony ty jeho úvahy sem tam samy o sobě v základu mají něco do sebe a pro cílovku budou naprosto ideální a k dostatečnému zamyšlení nad sebou, svým životem, svým psem atd. A že pes může člověku často v životě pomoct k uvědomění si určitých priorit, že je může naučit žít, s tím se nedá nesouhlasit. A to v Gumpovy je a dokonce je zde víc patrné i to, co v Psím poslání vyplývá na pozadí a skoro nikdo si toho nevšimnul. Naštěstí to ani není jeden z těch filmů typu "zvíře>člověk", to je další velký klad, a dokonce se tu objevují lidé hodní i zlí (černobílost neřeším, v tomhle žánru je pochopitelná). Navíc sám mám rád psy (ale nemám rád nafoukané pejskaře, kterých je plná Praha (a určitě nejen ta) a pro ty je ten film bohužel nejvíc určený), takže jsem v závěru i dokázal pochopit, proč to pro někoho může být silný zážitek, kterému je schopný dát i plný počet. Pro mě není, mám s tím hromadu problémů a skutečně je to vyděračský kýč a kýč je to nejhrubšího zrna, ale když pominu pár scén, vyloženě jsem u toho netrpěl. A to je celkem zázrak, na to, jak jsem se toho obával. Dle plakátu a všeho okolo toho jsem očekával spíš obrovský odpad... Navíc ta Ztraceného písnička, co v době premiéry a ještě dlouho po ní hrála úplně všude, mi časem začala lézt celkem na nervy, ale tomu, jak hrozně na nervy mi dodnes leze cokoli od Mirai nebo Cesta od Kryštofa s Klusem, se to naštěstí nevyrovná... 2* () (menej) (viac)

ilemas

Pěkný rodinný snímek především pro milovníky psů. Bolek Polívka jako vždy skvělý, na filmu mě vadila místy velice otravná hudba. ()

M.i.k.e

knížku jsem nečetl a jakožto někdo kdo má rád psy sem se chtěl vyhnout i filmu,jelikož nemám rád prvoplánové dojáky a podobné filmy tím vždycky smrdí.Nakonec to ale nebylo tak špatné a to i navzdory tomu,že to je spíš hodinu a půl dlouhá reklama na to jak vám pes z útulku může změnit život (což koneckonců může a sám sem si to prožil).Jediné co mi na tom fakt vadilo byla permanentně hrající tklivá hudba,která mi asi měla naznačovat,že to celé je smutné,ale místo toho mi jen lezla na nervy...60% ()

rakovnik

Krásný dojemný film, který je více o lidské duši a srdci, než o těch psích. Protože pejskové to mají s láskou jednodušší. Přestože mám raději kočky, chytil mě příběh Gumpa a jeho přátel za srdce. Těší mě, že mnozí chlupáči nalezli i díky tomuto filmu své lidi. ()

William_

6/10. Mám jednu velkou slabost a to jsou filmy, kde je hlavní hrdina pes. Dokážu pochopit lidi co tomu daj jednu hvězdu a jdou pryč. Jenže pro nás ostatní, co čtyřnohé mazlíčky milujeme, jsou filmy jako Hačiko - příběh psa, Psí poslání nebo Vocasy na tripu skvělá kinematografická díla. Určitě bych Gumpa nezařadil mezi tyto klenoty, ale ostudu rozhodně nedělá a jako fajnová oddychovka slouží tento film naprosto perfektně. Film obsahuje i jednu dojemnou scénu, ve které si uvědomíte, že se ne úplně všichni lidé k psům chovají jak by měli. ()