Cidade de Deus - Mesto bohov - je jedna z najnebezpečnejších štvrtí v Riu de Janeiro. Buscapé vyrastá obklopený všadeprítomným násilím a vidí svojich priateľov zomierať i zabíjať kvôli obchodu s drogami, alebo len tak, z rozmaru. V priebehu troch desaťročí sa chudobná švrť mení na bojisko, na ktorom v brutálnej vojne gangov zomierajú vinní i nevinní. Film sa aj vďaka svojmu realistickému zobrazeniu pomerov stal jedným z najúspešnejších latinsko-amerických filmov všetkých čias, bol nominovaný na 4 Oscarov a získal viac ako 70 ocenení na rôznych filmových festivaloch. (RTVS)

TheRoller

Neobyčajný film o "obyčajných" veciach. Túto stránku sveta vám sladký Hollywood nikdy neponúkne. Takže, milé USA: Toto sa naozaj deje! Autentickosť je to, čo tento snímok posúva oveľa vyššie nad všetky ostatné filmy, ktoré sa len snažia ukázať pravú tvár skutočností, ktoré sú na mnohých miestach na zemi na dennom poriadku. Skutočný príbeh, ktorý nesmrdí severoamerickou produkciou a tak sa vyhýba manierom ako nestrieľanie na ženy a deti, odpúšťanie a rozhodnutie nestrieľať v poslednej chvíli a podobne. V skutočnosti to tak nechodí a tento film to ukázal. Spôsob, akým je film natočený len pridáva k jeho dokonalosti. Úžasné flashbacky, opakovanie situácii z viacerých pohľadov, predostrenie faktu a jeho postupné vysvetlenie a k tomu všetkému skvelá kamera, za ktorou nezaostáva strih. Jediné, čo mi občas chýbalo bola hudba. Skvelá filmová hudba na dokreslenie situácie a maximálneho vyťaženia z momentu. Je však možné, že potom by to ako celok nepôsobilo až tak autenticky. Výborné herecké výkony nehercov len podčiarkujú celkový dojem z filmu. 100% ()

drackula

Veľmi drsný pohľad na to, aké je ťažké dospievať uprostred kriminalitou a násilím zmietaného brazílskeho slumu. Naozaj silný zážitok. 100% ()

ghatos

Fenomenální zážitek kombinující to nejlepší z filmového umění. Naprosto živý, syrový, přirozený ničím umělým vylepšený extrakt lidské bídy a zvířecí touhy přežít v kruté společnosti. Film byl natočen hodně let před fotbalovým MS v Brazílii, ale pokračující prohnilost systému krásně demonstruje třeba stadión v pralese (Manaus), který byl postaven jen na 4 zápasy...! O katastrofu ve favelách se elity nezajímají, vlastně jim to takhle vyhovuje. 92%. ()

Ev.D.

Lidské oběti na ulicích v kalužích krve, vymývání dětských mozků s hlavní na spánku. Realita Latinské Ameriky. Perfektní herecké výkony. Film, který stojí za pozornost... ,,Nejradši bych byl pořád s tebou. Vychovával děti, odstěhoval se, měl slepice,... vysázel pole marijánky a pěkně se zhulil." ()

Jaro.Krafcik

Drsný film, ale zrejme aj skutočný, ťažko uveriť ale niekde v brazilií urcite majú deti zbraňe a svoje gangy. Nebolo to zlé len niečo tomu chýbalo. Bolo to aj dosť chaotické. Zrejme môj prvý brazilský film aj posledný, ktovie. Kvalita oproti hollywodu prekvapivo skvelá. 4* ()

Autogram

To musí byť radosť prežiť detstvo v takom Meste bohov. Alebo ho neprežiť. Keď utečieš, chytia ťa, keď zostaneš, zožerú ťa. Na konci titulky, že vraj podľa skutočnosti. Keď je len percento filmu podľa pravdy, tak načo taký svet? Zasypať, zarovnať a začať odznovu. ()

Specs

Hláška: Zé Pequeno (Malý Zé): - "Proč jsem ho vlastně nezabil? Jdeme zpátky." (Všichni se vracejí zpátky zabít Maného.) ()

Philoun1

U tohodle skvělého dílka se mi dralo celou dobu na jazyk jedno slovo a to je krutost a celou dobu jsem nevěděl, že je film podle skutečné události což mě vážně hodně překvapilo a ještě zvedlo hodnotu filmu. ()

Richard_Ba

Cyklus príbehov mladíkov, ktorých vychovávala ulica, je napísaný krvou ich obetí. Pozeráme sa nie na film, ale na nočnú moru, ktorá sa odohráva všade na svete, ale tentokrát ju prežíva obyvateľstvo Mesta Bohov. Postavy nechcú byť sympatické, sú reálne zobrazené. Film sprevádza mnoho kontrastov. Putá priateľstva sú rozdelené guľkou zo zbrane a zbrane neraz ľúdí spájajú. Zbraň je znakom, ktorý sprevádza diváka počas celého snímku. Fascinujúca bola pre mňa najmä postava Malého Z(ločinca , pozn.aut.), ktorý vyrastal v predstave, že všetko v živote môže získať len zbraňou a pomocou násilia si kompenzuje mnohé nedostatky (škaredosť, chýbajúci pocit lásky). Deti sprevádzajú tiež celý snímok a násilie a zbrane berú ako hry, lenže tie hry nekončia pre nikoho dobre...Mnoho príbehov, ktoré sú rozprávané nechronologicky, a z pohľadov rôznych postáv vytvárajú akýsi , už na začiatku spomínaný cyklus, ktorý sa uzaviera tam kde začal. Táto slučka dáva divákovi najavo, že niet konca, nastolený príbeh nie je prvý svojho druhu a určite nie posledný. Cicade de Deus je to, čo sa Slumdog Milioanire bál byť. Je film, ktorý sa divákovi nechce páčiť, ale chce ho šokovať. Je aby ukázal, a nie aby pobavil...Po technickej a hlavne myšlienkovej stránke perfekntne zvládnutý snímok, ktorému nemožno nič vytýkať. ()

jamalka

Chcete-li vidět lidské zlo v jeho nejčistší podobě, pak musíte tento film vidět. A opravdu je člověk tak slabý, že vždy podlehne okolnímu prostředí? Existuje potom něco jako lidská volba? Nebo je vše jen osudem? A existuje vůbec nějaká spravedlnost? ()

Sir-Filip

Hodně, hodně dobré!! Zvažoval jsem i maximální hodnocení, ale chybí tomu hudba a trochu více mluveného dialogu na úkor přestřelek, kterými "City of God" rozhodně nešetří. Jinak opravdu skvělý obrázek stinné části Ria. Sám jsem byl překvapen tou brutalitou a životem, který tam lidé vedou. Člověk pak pochopí, kde se snižují statistiky průměrného dožití v rozvojových zemích. Zbraně jsou zde k vidění častěji než jídlo, na ulicích vládnou gangy a smrt číhá za jakoukoli blbost na každém rohu. I tohle je realita Ria - města olympíjských her 2016. Když si pak uvědomíte, že je to celé natočeno podle skutečnosti, zamrazí Vás a děkujete bohu (nebo sami sobě), že žijete tam, kde žijete!!! Velmi dobrý film nezkažený holywoodskými deja vu!!! "ENJOY IT !!!" ()

Aberforth

Skvelé, perfektné, výborné ! Celý film som takmer nedýchal, malo to skvelý príbeh, ani sekundu nenudilo, pár vtipných situácii bolo tiež super načasovaných a Kostička bol jednoznačne najlepšou postavou celého príbehu. ()

Beer Ceps

Příležitost dělá fotografa. Mrazivý snímek o dnech v Riu de Janeiru plné drog a vražd, při kterých odlehčená hudba naznačí, že se jedná o věci které jsou zde na běžném pořádku. ()

venca163

Osobně si myslím, že film trochu záměrně přehání a že to nebylo třeba. Pochopil bych, jak to tam bylo (je) na hovno i bez toho. Ale i tak solidní ukázka života naštvaných pistolníků kdesi na předměstí Rio de Janeira. Jsou to pěkní čtveráci. To s tím banánem v kundičce je dobrej tip, díky =). Dávám čtyři hvězdy a to hlavně za nesnesitelnej dabing. (80%) ()

solskjaer

Drsný až mrazivý příběh, neobyčejně perfektně zvládnutá kamera a vyjímečný střih dělají z tohoto filmu opravdovou perlu. Navíc je film zcela odprostěn od Hollywoodu, což mu jednoznačně prospělo. Nevím jak vy, ale mě film zcela uchvátil. ()

NALBERTik

Huh. todle mi fakt prislo jako realisticky film, naky okrsek 13 se muze jit schovat :) Natocene uplne suprovje, zadne tuny krve a jakesi scifi souboje... Po tomdle filmu sem celkem rad ze bydlim v malebnem , bezpecnem maloměstě :) ()

ethos

Niektore casti dost desive najma tie ked male deti sa dostanu k zbraniam a nikto ich nekontroluje a pre nich nikto neni autorita a oni nemaju ziadny zmysel pre hranicu v konani. Scena v ktorej sa modlia a potom idu do vojni mi pride viac nez hroziva je to podobne ako v talianskej mafii take to uchylne spojenie cirkvy a zlocinu, aj ked treba povedat ze v tom to pripade je v tom cirkev nevinne. Velmi sa mi paci ze to neni ako pri crashi v ktorom film len ukazuje problem ale nic neriesi a cela zapletka len ukazuje nejaky problem, ale nema vlastny pribeh. Toto malo aj svoj vlastny pribeh na ktorom to bolo cele ukazane a ten pribeh samotny ukazal aspon maly naznak riesenia, co je podla mna velmi dolezite. ()

mohamedsfinger

Opravdu realisticky natočený film, který je mnohem působivější než podobné snímky z amerických ghett. Asi to bude tím, že se nesnaží za každou cenu šokovat nebo hrát na city. K tomu navíc skvělý výběr herců. ()

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (viac)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (viac)