Po neúspešnom a komplikovanom obchode s heroínom príde drobný drogový díler Frank o peniaze aj o tovar a ocitne sa vo veľkom dlhu u balkánskeho narkobaróna Mila. Ako čas plynie, tlak narastá, keď sa Frank snaží splatiť peniaze napriek narastajúcej Milovej frustrácii. Dealer je dánsky kriminálny triler z roku 1996, ktorý vo svojom filmovom debute napísal a režíroval Nicolas Winding Refn. Zároveň je to aj herecký debut známeho dánskeho herca Madsa Mikkelsena. (Film Europe)

Eldrick

Prolog k dánské kmotrovské sérii o pouličním drogovém dealerovi s IQ teplákovky Adidas, kde ale ve vedlejší roli ještě retardovanějšího parťáka exceluje nám dnes dobře známý Mads Mikkelson. Vzhledem k Refnovu pozdějšímu samoúčelnýmu neonovýmu fetiši, překvapivě vypravěčsky vyspělý debut, kde důraz není kladen na formální stránku (jak by taky mohl, když je to low budge, že jo), nýbrž na děj. Špinavě zrnitý filtr kamery, který až dokumentaristicky zachycuje počínání postav, je pravým opakem sebeonanie současnýho Refna. ()

TheDon

Začínám mít nutkavej pocit, že bych si Nikolu šuhaje Refna měl připlesknout do oblíbenejch režížérů. Už je to asi pátej film od, jak by řekl Verbitch, profesionálního nudila, ale mě rozhodně nenudil. Frank ,drsnej jak šmirgl ,nemá s kladným hrdinou společný ani to jméno. Je to solidní mrdka, která se snaží vyšplhat z obyčejnýho delera na velkýho kápa. Ale to by si nesměl projíždět svůj velkej nos kilama všeho, co se sype, včetně prášku do pečiva. Když se mu podaří projebat jednu, jeden by i řekl poloprázdnou, igelitku plnou peří, najednou už tak kurevsky chytrej není a docela mu teče do adidasek. Přemejšlel jsem i tom, být tou jeho "kamarádkou", že bych ho asi dávno ve spánku bodl do krku. Takhle se přece člověk nemůže chovat ani ke šlápotě. Abych to shrnul, Frank je ´fucked up´ , Mads s rozmlácenou šiškou, kurvička do Španělska rozhodně nepojede a Milo? Uvidíme v příštím díle. 85% p.s.: nevěděl jsem že Dán rozumí Švédovi a naopak ()

honajz2

Asi takhle - naprosto chápu, že si to najde svoje fanoušky a že jich nebude zrovna málo. Nikomu to nechci brát a když se mu to líbí, přeji mu to. Ale já se opět přesvědčil, že pro mě tenhle typ filmů fakt není a doufám, že už se po tomhle otřesném zážitku zbavím té neutuchající touhy najít něco ve stylu Dealera od Fliegaufa. Je sice zajímavé vidět, co Refn točil, než se dal na ty prázdné vizuální onanie, ale teďka jsem spíš za ně radši. Sledovat skoro dvě hodiny strašně nesympatické postavy v něčem, kde se namísto nějakého děje neustále opakují repetitivní dialogy o sexu, to jde fakt mimo mě. A jde to mimo mě ještě víc, když je to celé natočené nesnesitelnou rozklepanou kamerou, která sice určitý pocit realističnosti vyvolá, ale zároveň zabíjí jakoukoli šanci na vytvoření atmosféry. A že se v posledních 20 minutách konečně něco stane pro mě nic nezachránilo, jelikož v tu chvíli mi ten film byl už vším úplně lhostejný. Sorry, ale tohle docenit nedokážu. Vím, co to chce říct a co to chce zobrazit, ale v tomhle podání mě to prostě absolutně nezaujalo. 1* ()

BoredSeal

Dnes už nepřekvapivý, nízkorozpočtový, třesoucí se snímek na provařené téma obchodu s drogami. Má smysl sledovat, pokud chcete vidět počátky dánských klasiků. ()

Martin741

Refn a jeho filmovy debut. Spinava kriminalka o drogach a spatny tyzden dealera Frankieho. Debutom nezvyknem davat vysoke hodnotenia, a tento film nie je vynimka : 50 % ()

M.i.k.e

příběh jednoho drogového dealera, kterému se během týdne pose*e absolutně všechno co se posr*t může je extrémně jednoduchý, ale v jednoduchosti je síla a díky roztřesené kameře a autentickým hercům funguje přesně tak jak by fungovat měl. Na Refnově režii je už v jeho prvním filmu vidět, že ví co chce točit a ve druhé polovině začínají vystrkovat růžky neony a styl který je mu vlastní do teď. Mads Mikkelsen má pak ve svém debutu sice docela málo prostoru, ale dokáže ho využít natolik, že zastíní i jinak výborného Kima Bodinu...80% ()

MrPierc

Film bez příkras, hudby, klišé. Malý dealer si zahraje velkou hru na kterou očividně nemá ! Ze začátku si myslíte, že film se snaží o nějaké vtipy, ale je to výpověď reality z místa, kde se všichni tváří jako kamarádi, ale běda jak nevyrovnáte své dluhy ! Zde je typická ukázka, že když se něco má podělat, tak se to podělá ! Kima Bodnia jsem již viděl ve filmu - V Číně jedí psy - zde je ale více citově rozpolcený. Vztah s prostitkou je ale hodně nepříjemná ukázka toho, že tonoucí se stébla chytá a jak se vše urovná, tak na slib si již nepamatuje. Hodně nepříjemný film o bolestivých dluzích a vztazích. ()

bourec

Jistě,reálná sonda do světa jako smetiště,kde všichni berou,prodávaj,vobčas někoho rozstřílej,vokradou,a mluvěj jak dementi, to je.Ale v tom filmu tohodle dánskýho truhlíka se koncentruje všechno,co nesnášim.Takže mi bylo úplně u prdele kdo koho vosere,zabije,jak to dopadne,prostě nuda k uzívání.Další pokračování shlídnu až podle toho,jak u mě dopadne film Drive.Tohle mě ale neuvěřitelně sralo.20%. ()

Azrael515

Every dog has his day, or week. Sonda do útrob kšeftu s fetom posobí veľmi autenticky. Žiadny prestrel, žiadne riedenie dávky nejakým marasom ako emočné výlevy, hrdina, bočné dejové linky.... ()

DruidKarel

1244. hodnocený film: Mads Mikkelsen mě vážně začíná hodně bavit a jsem nadšenej jeho hereckým umem. Zde se opět ukázal v jiné roli, tentokrát jako komplic dealera, který si skutečně zahrává se svým osudem, to když se nemůže vymanit z dluhů, které si svými obchody udělal. Perfektní příběh, který je i úspěšně přenesen na filmové plátno. Filmu chybí k dokonalisti snad jen trochu lepší herecké výkony ostatních herců a možná i lepší filmová hudba. 4* si ale zaslouží a mohu tak film doporučit. 4* ()

C0r0ner

Kdovíjak mě to neoslovilo, i když Refnův styl natáčení mi sedí a herci byli skvělí. U filmů s gangstery mám ale problém, že se do nich jen výjimečně dokážu vcítit a fandit jim, což se tady nestalo, takže mě Bodniovo lopocení za penězi nijak zvlášť nebavilo. 50% ()

agathon

Drsné, překvapivě rytmické a intenzivní. Hodně realistický ponor do dánského drogového podsvětí z hodně subjektivního úhlu pohledu, který dává jen mrazivě tušit, co všechno jsme ještě za zrůdnosti a hrůzu neviděli. Vynikající obsazení a perfektní práce s hudbou. ()

zette

Slusne natocene drama z tydne zivota jednoho drogoveho dealera operujiciho v Kodani. I pres nektere sceny, ktere mi prijdou uz pres caru je film diky hercum a kamere uveritelny. Podobne filmy davaji prostor pro ruzne zajimave postavy a Dealer neni vyjimkou. Z hercu je vyborny predevsim Zlatko Buric a priznam se, ze Mikkelsena jsem nepoznal. Tesim se na pokracovani... ()

majo25

Ani nie tak krimi-triler ako dráma a trefná sonda do života drogových dílerov. Z toho pohľadu určite zaujímavé dielo, uveriteľné príbehom i chovaním jednotlivých postáv. Dobre pôsobí i akčná kamera, ktorá je protagonistom vždy "v pätách". A je super, že všetci títo asociáli schytajú, čo si zaslúžia a našťastie sa žiadny happyend nekoná. ()

campix

Hodně stylová prvotina Nicolase Windinga Refna. Několikadenní hustle drogového dealera v Kodani, kterému se úplně nedaří a na co sáhne, to se pokazí. Trošku tady vidím inspiraci novějších filmů jako jsou například Good Times nebo Drahokam s Adamem Sandlerem. Vlastně i Adam Sedlák přiznal inspiraci pro jeho hit Banger. To je ukázka toho, jak zajímavý film Dealer vlastně je. Kvalitní obsazení - Bodnia nebo Mikkelsen v začátcích kariér a šílená jízda, kde se kokain sype na všechny strany a občas někdo hodně špatně skončí. Aktuální Refnovi filmy jsou už pouhým stínem jeho předchozí kariéry, která vyvrcholila v podobě Drive. ()

Radiq

Podle Obsahu to vypadá na normální nudnej film, ale bacha, nejsme v Hollywoodu. Odehrajeme si syrovej příběh dealera všech možnejch drog, kterej se dostane do sraček a nemůže se od nich odsračkovat. Kromě skvělejch postav a skvěle zahranejch postav, tam žádný jiný postavy nenajdem. Film plyne rychle, né jen na půl pytle, jak je to zvykem u většiny filmů. Po skouknutí si člověk přeje, aby si taky sem tam v životě mohl pořádně zadýlovat a prožít nějaký to drsný dobrodružství... ()

okkac

Stačí talent, dobrý námět a dobří herci a hned je tu skvělý film o drogových mafiánech a dealerech za minimální peníz. Škoda, že holohlavý Mikkelsen je tu jen na začátku, ale Srbové to vynahrazují. ()

trojtmberk

Stejně jako se v Dánsku otáčej větrný elektrárny, tak se tam taky točí obchod s drogama. Kdo by to byl řekl. Obrovsky kladný filmový překvapení ze severu. ()

tatanapope

Film je o pouličním prodejci drog, který se pár nepovedenými kšefty dostane nezáviditelných situací se svým v celku chápavým dodavatelem (dealerem). Film má celkem spád a nenudil, ale zase nic extra to taky nebylo, takový lepší průměr. Viděno v rámci Zahraniční výzva 2015 / Dánsko ()

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

14.01.2023

Už tuto středu odstartuje přehlídka toho nejaktuálnějšího z kinematografie severu: SCANDI 2023. Odehraje se mezi 18. a 25. lednem, představí snímky ze všech zemí Skandinávie a v programu ji bude mít… (viac)