Po neúspešnom a komplikovanom obchode s heroínom príde drobný drogový díler Frank o peniaze aj o tovar a ocitne sa vo veľkom dlhu u balkánskeho narkobaróna Mila. Ako čas plynie, tlak narastá, keď sa Frank snaží splatiť peniaze napriek narastajúcej Milovej frustrácii. Dealer je dánsky kriminálny triler z roku 1996, ktorý vo svojom filmovom debute napísal a režíroval Nicolas Winding Refn. Zároveň je to aj herecký debut známeho dánskeho herca Madsa Mikkelsena. (Film Europe)

Slizard

Prvý diel temnej a teraz už kultovej trilógie o Dánskom podsvetí drží diváka celý čas v napätí pomocou chaotickej kamery dobrej hudby a rýchleho deja. Prvotina od teraz už svetoznámeho dánskeho režiséra Nicolasa Windinga Refna nám predstavuje vo vedľajšej úlohe teraz oceňovaného Madsa Mikkelsena, ktorý si tam bohužiaľ, ale veľa nezahral. Film zaostáva v momente, keď príde na dej. Vývoj postáv tu nie je žiaden a príbeh nie je takmer v ničom originálny. V konečnom dôsledku sa jedná, ale o dobrý film, pre nekomerčné publikum. ()

Jaromír

Naturální podívaná. Není nad to se podívat na svět očima dvou dealerů. Film je natočen v "amatérském" stylu, ale to vůbec nevadí, právě naopak to vnímám jako plus. Nicméně pro mě je to až příliš naturalistické. ()

Nightmare89

Nevidel som veľa filmov, ktoré by dokázali sugestívnejším spôsobom reflektovať odvrátenejšiu stránku ľudskej existencie. Dej z prostredia drogových dealerov kodanských ulíc u mňa spočiatku evokoval nábeh na nekonečný akčný masaker (tak ako sme zvyknutí u prevažne americkej produkcie), no až po chvíli som si uvedomil, že tu o akčné výplachy rozhodne nepôjde. Nicolas Winding Refn vás chce totiž vďaka výnimočne autentickej atmosfére prinútiť uvažovať (a nie nejakou seagalovskou masakrou vám vypláchnuť aj to posledné, čo sa pri trocha fantázií dá nazvať akože myšlienkou), až si časom budete vychutnávať každú jednu sekundu a podvedomie vám bude nenápadne našepkávať odpoveď na otázku, že kde to vlastne žijeme. ()

kedu

Je otázka, nakolik je film scénáristy Jense Dahla nebo režiséra Nicolase Refna, ale s jistotou lze říci jediné a to, že buď scénárista nebo režisér v době přípravy a realizace filmu fetovali. Podstatou filmu je totiž stejná směs reality, se kterou několikrát pracoval například Martin Scorsese v dobách svého drogového období - v Taxikáři a podobně. Jako případová studie je film Dealer - Pusher ideální k projekci všem, kteří berou tvrdé drogy nebo je brali - ti budou konstatovat, že film je dokument... Zároveň je film zajímavým a podnětným příspěvkem k přemýšlení každému, kdo si s drogami hraje či o tom uvažuje. Je filmem zábavným, který nepoučuje, nemoralizuje a jen ukazuje. V tomto případě je to naprosto ideální přístup. Refn prokázal své režijní schopnosti již někoikrát a nám v ČR nezbývá, než dánům takového tvůrce tiše závidět. ()

Oxymoron5

Po všech těch dobrých kritikách jsem byl docela zklamán. Myšlenka dobrá, pochopil jsem, co tím chtěli říct, ale jaksi mi tam ještě něco chybělo. ALe co to bylo, to přesně nevím. Takové nedomrlé tříhvězdičkové. Nic víc, nic míň. ()

DJ Kritik

Nielen pôžitky sú súčasťou dílera. V tomto snímku ako keby platilo: Keď sa darí tak sa darí len akosi v neprospech hlavného hrdinu. ()

gicous

Autentický, realně pojatý příběh s krajně nesympatickými postavami včetně hlavního hrdiny. Jako u Drive se i tady Refn opají sám sebou a zapomíná, že filmy někdy mívají také smysluplné dialogy, alespoň trochu vygradovaný příběh a sem tam nějakého zajímavého hrdinu. ()

Queendom

Pravdivost nebo pravděpodobná reálnost příběhu z něj pro mě paradoxně udělala slabý místo. Možná by mě to jako dokument v podobě sondy do běžnýho tejdne jedný zoufalý, vychcaný fetky bavilo víc. Mads jako vždy nepřekonatelnej. ()

WolfIssen

Jak to chodí u dealerů, aneb nahlédněte s námi do nejzazších koutů největší lidské špíny, mezi parazity, jako jsou drogoví dealeři, děvky a feťáci. Hrůzostrašné... ()

nula87

Příběh malého překupníka, kterému se trochu nevyvede týden. Podaný tak syrovým, přímým způsobem, bez jakýchkoliv obezliček, že drží a nepustí. 80% ()

Boudyy

Hodně syrová sonda do kodaňského podsvětí, v němž je kodex cti stejný jako všude jinde, avšak jeho nedodržování vymáháno poněkud odlišnými metodami, než jaké zná měšťácká společnost. Natočeno stejného roku jako britský Trainspotting, avšak zatímco Boyle je hravější a artovější (jako sama předloha), dánský debutér Nicolas Refn točí film evropským stylem, tj. o nic méně svižně, zato sází na atmosféru a posouvání dějové linky beze vývoje postav či nadhedu hlavního hrdiny. Opravdu slušný biják, v němž zaujme mladý Mads Mikkelsen, do té doby divadelní herec Zlatko Buric a zajímavé exteriéry pouličního života kodaňských překupníků. Příběh je jednoduchý, zato forma bravurní. Co zbývá, než hodnotit velmi vysoko. ()

subic

Život dealera v Dánsku zdá se být nelehký zvlášť, když dělá pro Jugoše. Jak tohle dopadne? Počkej si na druhý díl, tady to skončí nijak, resp. tak nějak dost otevřeně. ()

SAINTS

Velmi vydareny debut Nicolasa Windinga Refna.Divak sa dočkal 105 minutovej filmovej jazdi,ktora je od začiatku do konca velmi zaujimava a rozhodne nenudi.Vdaka dealerovi Frankovi spoznavame Kodanske drogove podsvetie a nebezpečnych balkanskych zločincov ktorym je najlepšie nič nedlžit lebo sa vam to nemusi vyplatit.Spolu s Drive asi najlepši režiserov film. ()

adamix

Ťažko povedať, že ide o nejakú originalitu, DEALER je však malým veľkým priekopníkom vo svojom žánri. Spolovice si ide vlastným svižným tempom, kde sa nám predstavujú jednotlivé postavy, medzi ktorými sem-tam prefrčí vážne skvelý dialóg. Akonáhle sa však Frank dostáva do veľkého problému s balkánskou mafiou, film naberá lepší spád a dalo by sa nazvať, že sme s ním v tom probléme. Celý čas som sa modlil, aby tie prachy niekde zohnal, dal ich bossovi Milovi a aby si spoločne vychutnali veľkú misu jednohubiek - to sa však ale nestalo. Film vie (takmer) dokonalo pracovať s postavami a predstavuje nám perfektnú kulisu ponurého zafajčeného prostredia 90. rokov s teplákovými (anti)hrdinmi ozvučené techno-hudbou. Pochvala. Sprvu som z toho nemal moc dobrý pocit, ale s narastajúcou minutážou sa čoraz viac zlepšoval. U mňa 4*. ()

JosefTomas

Tento film je dosti náročný a ne každý ho dokáže spolknout. Popravdě se tu moc toho neděje. Herci hrají skvěle, kamera chvílemi působí přímo dokumentárně a scénář je až překvapivě na vyšší úrovni. Problém je ale délka. V tomto filmu, který má 110 minut se toho děje až překvapivě málo. Prakticky nic. Finále sice vynahrazuje celkový dojem a proto těch 70, ale jinak by to bylo 60. Rozhodně to ale nevzdávám a zkusím druhý díl. ()

PlysovyMacko

Týždeň v živote drogových dílerov. Jeden z nich ostane bez drog a bez peňazí po tom ako ho chytí polícia. Tak sa z toho problému snaží vyhrabať. Do toho riesi vztah s prostitutkou. Mads tu ma len menšiu úlohu. Film stavia na realizme. Trampoty hlavného hrdinu nie sú až tak zaujímavé ani nesmeruju k skvelej pointe. Pohybujuc sa v prostredí podsvetia si za svoje problémy mohol sám. ()

bigbadboy

Tak tohle je opravdu lahůdkový film. Bez zbytečných Hollywoodských servítek. Franke se dostává do větších a větších finančních problémů, když jeho kšeftování s drogami naruší policie a on musí sehnat pro jeho jugoslávského dodavatele peníze za drogy, které musel vysypat do vody. Bez happy endu, bez servítek. Paráda!! ()

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

14.01.2023

Už tuto středu odstartuje přehlídka toho nejaktuálnějšího z kinematografie severu: SCANDI 2023. Odehraje se mezi 18. a 25. lednem, představí snímky ze všech zemí Skandinávie a v programu ji bude mít… (viac)