Světoznámý český filmař Jan Švankmajer zpracoval ve svém osobitém stylu lidovou pohádku o Otesánkovi. Vyprávění o nenasytném dítěti stvořeném ze dřeva, které postupně spořádá všechno živé kolem sebe, situoval do dnešní doby a do tuctového městského činžáku. Manželé Horákovi tak dlouho touží po dítěti, až ho paní Horáková spatří v pařezu, který jí muž přinesl z parcely. V patřičném okamžiku dřevo obživne. Rodičovská radost však netrvá dlouho. Malý Otík, jak mu tatínek a maminka říkají, potřebuje stálý přísun jídla. Posléze si je začne opatřovat sám. Neunikne mu ani kočka, ani obtloustlá sociální pracovnice. Jen sousedovic přemoudřelá dcerka Alžbětka, která dobře zná pohádku, ví, kam se ztrácejí lidé z okolí. Její snahu zachránit jediného kamaráda v domě může překazit jen stará paní správcová. Jan Švankmajer pojednal svůj film jako groteskní horor, přerůstající v podobenství o zpupné snaze lidí vzdorovat přírodě. Stejně jako ve svých dřívějších celovečerních filmech i tady autor kombinuje hereckou akci s trikovými scénami a s dokonalou animací reálu. (oficiálny text distribútora)

Bozvav

To není drama, ale horor - pro ty co se na to koukají a nejsou pseudointelektuální tlučhubové, nebo neujíždějí na omamných látkách. Jedna hvězda za zajímavou práci s animací a za to, že jsem při sledování přežila nutkání vyskočit z okna. PS: na obranu tvůrce je třeba dodat, že Erben se v tomto případě také moc nevytáhnul, ta pohádka je blbá jak sáňky v létě na stráni ()

Lucretius

"Já jsem totiž strašně posesivní!" Pro lidi co ocení absudrní humor jde o jeden z nejzábavnějších (a zároveň nepochopitelně přehlížených) filmů co u nás po revoluci vznikl. Styl humoru zde velmi dobře sedí k psychologicko-hororovému ději, který naštěstí není rozmělněn v nějakou samoúčelnou bizarnost a má pevnou strukturu. Otesánek působí, jakoby byl natočen o tak sedm, osm lete dříve, což ale ničemu nevadí. Jde o jeden z mála porevolučních českých filmů, který zachycuje atmosféru doby, i když mírně jiné než jeho vzniku. Klobouk dolu před Pavlem Novým a jeho schopností zasmát se sám sobě, Švankmajer zde výborně využívá komičnost jeho přirozeného stylu herectví v kontextu jeho dřívějších rolí lidových štramáků. Jan Hertl exceluje jako normální člověk, který si celou dobu silně uvědomuje nenormálnost nastálé situace a zároveň je tlačen ji řešit. Do živého pak tne Veronika Žilková, jelikož její mateřská obětavost není oproti dnes běžné až tolik přepálená (do nějaké karikuující roviny), přesto jasně vyvstává její negativní rozměr. Kristína Adamcová do filmu pasuje naprosto přesně a pan Žlábek rulez! ()

Lukin413

No, tohle není snadné sousto, vizuálně podmanivé, ale i dost nepříjemné. Snad jediná role jak Hartla, tak Žilkové, ve které mě jako herci přesvědčili. ()

Gedes

Tak nevím z čeho mi bylo ve filmu víc mdlo. Jestli z večeře anebo z Otesánkových vražd J. U Švankmajera si vážím toho, jak krásně využívá loutky. Netradiční podání jinak klasické pohádky mě opravdu vzalo. Kamera byla také skvělá a záběry – střihy na pohybující se jídlo jsou opravdu zajímavé a celému filmu dodávají šmrnc a zdůrazňují tak absurditu celého příběhu. ()

RottenFox

Tak tento film mě opravdu dostal. Jeden z nejdivnějších filmů, co jsem kdy viděl. Žilková nehorázdný psycho a z pár scén se mi zved' kufr. ()

danek22

Ne každý tenhle film dokáže pozřít jako Otesánek, ale já jsem se nažral velice dobře a dokonce mě i chutnalo a klidně bych si i přidal. ()

Folky

Příjemně bizarní film. Vlastně je to jeden z těch filmů, co jsem chtěl vždycky vidět, akorát jsem o tom nevěděl. Výborné herecké výkony, skvělý scénář a padnoucí podivné stop-motion triky. Trochu to sráží přehnaná délka, ale to dokážu odpustit. ()

HH

Tak trochu promarněná příležitost. Mohlo to být mnohem lepší, ale asi by to chtělo lepší herce - s výjimkou Jana Hartla to byla dost tragédie... ()

Besyn

Strašnej úlet a úchylárna.Buď to budete milovat,nebo nenávidět.Já se třeba řežu kdykoliv,když si vzpomenu na rodící Veroniku Žílkovou.MASO,MASO,MASO. ()

maaan

Little Otik. Už je to sice hodně dávno, ale jasně si pamatuju, že jsem v tom kině měl pocit, že je to spíš horor. Asi možná taky tím, že mi bylo 13. 60%, tedy 3***. ()

Jeand´Boa

Nikdy bych nečekal, že takto vysoce ohodnotím něco s Veronikou Žilkovou... no, co napalat, Otesánek si to zaslouží... a zasloužil si i Lva... velmi nepohádkově zpracovaná pohádka...zbožnuji scénu s paní od sociálky..."Kdepak ho máte, vždyť já vám ho neukousnu..." ...nechutně vtipné... ()

siloalampa

Nuž., čo by som tak v skratke..:) Vskutku originálne, to sa musí nechať. Nie pre každého, ale pre mňa to bol určite príjemný filmový zážitok. ()

Biopler

Chvályhodné, že režisér natočí dvojhodinový film, v princípe absurdný, ale nie nudný. Pán Švankmajer je špička a potvrdzuje to stvárnením Otesánka spolu s reáliami. Na československé pomery výstredná a fantastická kamera. Výber hercov je približujúci sa dokonalosti, zvlášť malá Alžbetka, Kristína Adamčová, upriamuje na seba svojim výborným výkonom pozornosť. Snímku možno vytknúť akurát slabší rozjazd a hudbu, ktorá by sa skôr hodila k hororovejším scénam. Z Otesánka neide až taký strach. ()

Cruchot

Být film o něco kratší, šel bych skoro na plné hodnocení. Výtečná podívaná s mnoha lahůdkovými záběry a scénami (některé v plném významu tohoto slova, některé ovšem naopak pro diváky se silnými žaludky), zajímavě pojatá a vyprávěná a okořeněná opravdu výbornými hereckými výkony - zvlášť co se týče ústředního kvinteta Hartl, Žilková, Nový, Kretschmerová a malá Kristína Adamcová. Ačkoli Švankmajera tak trochu provází aura jakési "nesrozumitelnosti", "nestravitelnosti" či "nepřístupnosti", v tomhle případě to určitě neplatí. Švankmajer pojal látku po svém, naprosto jedinečně a z mého pohledu zároveň i velice divácky atraktivně. Je to sice možná přespříliš dlouhé a závěr je poněkud rozpačitý, ale...klobouk dolů a český lev ve správných rukou. ()

Miany

Vcelku mě překvapilo, že se tento film na ČSFD žebříčku uchytil tak nízko. Je to snad kvůli tomu, že byl nepochopen? Můžu se jen domnívat, avšak k obhajobě Otesánka váženého pana Švankmajera mohu říci toto: Otesánek je jeden z mála jeho snímků, který dá se říct splňuje klasický scénář (Jídlo a Možnosti dialogu kupř. ne). Je to převážně umělec, na to by měl být kladen velký důraz! Neboť jeho sdělení nemá jen tu povrchní formu. Surrealismus, který do díla vkládá má účel. Jeho leckdy nepochopitelné obrazy mohou v divákovi vyvolat nechutenství, ale málokdo si uvědomuje, že je to účel. Někdy by zkrátka chtělo si zjistit o autorovi více, protože je velká škoda, že hodnocení v některých případech nedosahuje ani 2*. Škoda! Vyděli jste snad lepší zpracování příběhu Otesánka? Jestli ano, napište mi, ráda se podívám. Ale já zatím ne! ()

tranquill

"Je zdravý?... Jako buk!" Škoda toho zbytečně protahujícího příběhu s holčičkou, ořezal bych film především na klasické Švankmajerovy loutkové scény a bylo by to za 5! ()

Ozzy2 odpad!

Švankmajer...jakmile to jméno někde vidím, naskočí mi nepřirozené, trhavé pohyby jeho animací, které zkazí každý film.Ani Otesánek není výjímkou.Nechápu, co na něm kdo oceňuje, pro mě je to nejhorší animátor světa. ()

Magggie

Ne, ne a ještě jednou ne. Ani dnes se nemůžu smířit s tím, že toho lva nedostal Tmavomodrý svět! Pro někoho je Otesánek originální či úžasně úchylný, pro mě poněkud nudný a místy nechutný. ()